BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 40 von 185 ErsteErste ... 303637383940414243445090140 ... LetzteLetzte
Ergebnis 391 bis 400 von 1841

Bauprojekte in Mazedonien

Erstellt von MaKeDoNiJa e VeCnA, 09.03.2010, 20:22 Uhr · 1.840 Antworten · 162.307 Aufrufe

 1. #391
  Avatar von Černozemski

  Registriert seit
  05.09.2009
  Beiträge
  10.296
  Bulevar Prvomajska.
 2. #392
  Bendzavid
  In Lipkovo haben wir Marmor, da könnte man auch finanzieren in der Nähe von Llojane gibt es ein Bergwerk,still gelegt, wie mir gesagt wurde könnte man dort wieder locker die Arbeit aufnehmen. Keine Ahnung was man da abbauen kann, hab ich vergessen. Im Nordosten muss auch bisschen mehr gemacht werden. Könnte bei der kompletten Verbesserung der Infrastruktur anfangen. In Kumanovo haben wir viele geschlossene Fabriken. Bis auf Zito Mel und Svetlina (von den Österreichern aufgekauft) existiert glaub ich nicht mehr und der größte Kack ist das Zito Mel mehr oder weniger Bajrush Sejdiu gehört (auf anderen Namen).

  Ich hab auch gehört das Zelezare in Skopje geschlossen werden soll, keine Ahnung aber ob es stimmt.

 3. #393
  Avatar von Černozemski

  Registriert seit
  05.09.2009
  Beiträge
  10.296
  Zitat Zitat von benni1 Beitrag anzeigen
  In Lipkovo haben wir Marmor, da könnte man auch finanzieren in der Nähe von Llojane gibt es ein Bergwerk,still gelegt, wie mir gesagt wurde könnte man dort wieder locker die Arbeit aufnehmen. Keine Ahnung was man da abbauen kann, hab ich vergessen. Im Nordosten muss auch bisschen mehr gemacht werden. Könnte bei der kompletten Verbesserung der Infrastruktur anfangen. In Kumanovo haben wir viele geschlossene Fabriken. Bis auf Zito Mel und Svetlina (von den Österreichern aufgekauft) existiert glaub ich nicht mehr und der größte Kack ist das Zito Mel mehr oder weniger Bajrush Sejdiu gehört (auf anderen Namen).

  Ich hab auch gehört das Zelezare in Skopje geschlossen werden soll, keine Ahnung aber ob es stimmt.

  Ich bin zuversichtlich das nach diesem ganzen Projekt Skopje 2014 die Infrastruktur an der Reihe kommt.

 4. #394
  Avatar von Černozemski

  Registriert seit
  05.09.2009
  Beiträge
  10.296
  Посетителите на арената „Филип Втори Македонски“ веќе нема да заглавуваат во прашливи, тесните и испокршени улици околу Градскиот стадионот.


  Општина Центар ја започна изградбата на обиколницата, која ќе овозможи полесен пристап на сите возила кои треба да стигнат до стадионот, без оглед дали се работи за ургентни или пак возила кои треба да достават материјали. Бенефит од овој зафат ќе почуствуваат и граѓаните, кои ќе добијат нови пешачки патеки и осветлување.
  Во рамки на вкупната инвестиција учествуваат и Град Скопје, АД за изградба и стопанисувње со стамбен и деловен простор и општина Центар, која комплетно ја реализира инвестицијата. -Овој проект го финансираат три институции зашто тој е од особено значење за Скопје и е во функција на арената „Филип II Македонски“. Изградбата на обиколните улици кај стадионот ќе овозможи да се запазат сите стандарди утврдени за ваков тип објекти, односно ќе се овозможи пристап за сите возила што треба да стигнат до стадионот, рече градоначалникот Трајановски.

  Градоначалникот Тодоровиќ објасни дека овој проект опфаќа изградба на атмосферска мрежа со должина од 550 метри, коловози со вкупна површина од 14.310 квадратни метри, тротоари со површина од 5.832 квадрати, како и комплетно осветлување.

  -Обиколните улици кај арената „Филип II Македонски“ ги градат екипите на градежната компанија „Гранит“, а градежните работи се очекува да завршат за 3 месеци, потенцира Тодоровиќ.
  Изградбата на обиколницата чини околу 35 милиони денари.
  Обиколницата околу Арената „Филип Втори“ почна да се гради

 5. #395
  Avatar von Černozemski

  Registriert seit
  05.09.2009
  Beiträge
  10.296
  15.03.2012, 17:16
  Два милиона денари за новата црква
  Општина Кавадарци од својот буџет одвои два милиона денари за изградба на црквата „Св. Петка“. Претседателот на кавадаречкиот Совет, Илија Тренчев, рече дека со изградбата на црквата Кавадарци ќе добие духовен храм со кој ќе се гордеат не само кавадарчани, туку сите Македонци.

  Новата црква се гради исклучиво од камен и е меѓу ретките такви градби во Македонија, а на неа работат искусни македонски мајстори од Мала Преспа. (А.Д.)
  Два милиона денари за новата црква

 6. #396
  Avatar von Černozemski

  Registriert seit
  05.09.2009
  Beiträge
  10.296
  Hotel Mariott, Skopje.

 7. #397
  Avatar von Černozemski

  Registriert seit
  05.09.2009
  Beiträge
  10.296
  Барок-вртелешка кај МЕПСО

  Планирано е каруселот да се гради до катната гаража на кејот на Вардар, за која беше избрано идејно решение со неокласична архитектура, а реквизитот само ќе се вклопи во тој амбиент

  Доколку шестиот јавен повик успее, покрај Панорамското тркало, во околината на плоштадот Македонија ќе се постави и карусел или кажано по нашки вртелешка, потврдуваат од јавното претпријатие „Паркови и зеленило“. Повикот го распишале од претпријатието по налог на градската власт, која за оваа намена им дала и субвенции од 10 милиони денари или 150.000 евра, информира директорот Душан Авировиќ.

  Тој не ја соопшти точната локација, велејќи дека таа ќе се знае по завршувањето на постапката. Но сепак наши извори од Градот информираат дека локација, слободна за вакво нешто, е кај МЕПСО, веднаш до катната гаража во изградба. Имајќи предвид дека гаражата е најавено дека ќе биде неокласична архитектура, барок, предвидено е и вртелешката да се вклопи во нејзината околина со стар изглед, карактеристичен за овој тип забавен реквизит. Односно со коњи и кочии.

  Неуспешноста на минатите јавни повици директорот Авировиќ ја објаснува со сериозните проблеми со кои се соочиле, имајќи предвид дека во нашата земја не постои фирма-претставник која може да им излезе во пресрет за она што го замислиле. Воедно и еден од условите да дадат аванс од 20 отсто на почеток, а остатокот по испораката. Не се јавила ниедна фирма. Единствено на минатиот тендер интерес изразила една компанија, но оттаму понудиле цена повисока од предвидениот лимит.

  - Бевме принудени да ги измениме техничките карактеристики и да побараме електричен мотор со помала моќност - објасни директорот.

  Авировиќ рече дека тендерот е меѓународен и ќе трае еден и пол месец, поточно 52 дена. Во условите се бара реквизитот да има декоративен венец, ротирачка платформа, 32 седишта со коњи, кочии и други детали.

  Околу обвинувањето на опозицијата дека оваа инвестиција е без согласност од Советот на Град Скопје, тој ги демантираше таквите тврдења, велејќи дека вртелешката била предвидена со Инвестиционата програма на „Паркови и зеленило“, која, пак, неодамна се нашла на дневен ред и била усвоена.

  Од Градот не потврдија дека тие се нарачателите на вртелешката, како и на Панорамското тркало. Од одделението за односи со јавност преупатија на надлежните од претпријатието, велејќи дека тие се најзапознаени со она што ќе се случува ако биде избран изведувач за изградба на забавниот реквизит.
  http://www.dnevnik.com.mk
  /default.asp?ItemID=F09AAA488612E74C8A8AE6496DFB4EB 1

  Dazu fällt mir nur das ein:


 8. #398
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Galichica bekommt ein neues Skizentrum

  Ќе се гради скијачки центар на Галичица
  Понеделник, 26 Март 2012 14:16
  ?? ?? ????? ???????? ?????? ?? ????????
  Владата на Република Македонија позитивно одговори на барањето на Хотелската асоцијација на Македонија (ХОТАМ) за давање согласност за изградба на скијачки центар на планината Галичица.


  Владата го задолжила ресорното Министерство за економија во најкус можен рок заедно со претставници на ХОТАМ да ја проверат можноста за изградба на зимски туристички центар на Галичица, односно идејниот проект што би се реализирал преку формирање јавно приватно партнерство.

  Самиот проект за изградба на зимски туристички центар е покренат во 2006 година, а предвидува почетна инвестиција во висина од 2,86 милиони евра, за изградба на прифатен скијачки центар со сета потребна инфраструктура за зимски туризам и три локации за ресторани од монтажен карактер.

  Предвидено е в среда во Охрид да се одржи состанок на членовите на ХОТАМ, на кои ќе се разговара за нивната заинтересираност за реализација на тој проект.

  Инаку, со својата местоположба како и поволните временско-метеоролошки услови Галичица пружа идеални услови за развој на туризмот, и тоа преку целата календарска година. Особено се добри условите за развој на зимскиот туризам, за кој од ХОТАМ сметаат дека би придонел за поголем економски развој, би овозможил директна егзистенција на одреден број граѓани и би ја збогатил целокупната туристичка понуда во Охридско-преспанскиот регион, но и продолжување на туристичката сезона за 60 до 70 дена.

  Во 70-те години на минатиот век на Галичица имаше еден стар сместувачки објект изграден во планинарски стил со 120 легла. Во тој период беше направена и ски-патеката, а од страна на туристичките агенции беа поставени и два монтажни ски-лифтови, со што во едредени викенди на Галичица имаше и до илјада посетители дневно, а се одржаа и неколку велеслаломски трки во рамки на тогашното републичко првенство. Иако со одлука на тогашните општински институции согласно одобрениот план на Дирекцијата за просторно планирање во 1977 година беше одобрен Основниот урбанистички план за изградба на Спортско-рекреативен центар на Галичица, иницијативата замре поради еден немил настан кога изгоре бараката на феријалниот сојуз.

  Во прилог на иницијативата за изградба на ски-центар на Галичица оди и податокот што речиси постојат сите неопходни инфраструктурни предуслови за негово функционирање, уште повеќе што доколку проектот биде реализиран, Галичица би била скијачки центар со најмала оддалеченост од меѓународен аеродром на Балканот.

 9. #399

  Registriert seit
  15.02.2011
  Beiträge
  2.950
  Zitat Zitat von Makedonier Beitrag anzeigen
  Hotel Mariott, Skopje.
  Wer baut das geile ding`?

 10. #400
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Zitat Zitat von Karl der Kuehne Beitrag anzeigen
  Wer baut das geile ding`?
  Marriott International today announced it will open its first hotel in Macedonia under management agreement with DivelopGrupDooel. The 180-room Skopje Marriott Hotel is expected to open in Macedonia’s capital city in early 2013 and will be located in the heart of the city center. The Skopje Marriott Hotel will be the first managed, internationally branded hotel in Skopje.

  Marriott Announces First Hotel in the Balkans - Marriott News Center

Ähnliche Themen

 1. Griechische Bauprojekte
  Von El Greco im Forum Bauprojekte
  Antworten: 673
  Letzter Beitrag: 12.01.2018, 20:37
 2. Skopje - Bauprojekte
  Von mk1krv1 im Forum Bauprojekte
  Antworten: 640
  Letzter Beitrag: 16.02.2016, 19:53
 3. Zenica Bauprojekte
  Von bosmix im Forum Bauprojekte
  Antworten: 53
  Letzter Beitrag: 26.09.2009, 00:22
 4. Sarajevo Bauprojekte
  Von CoolinBan im Forum Bauprojekte
  Antworten: 55
  Letzter Beitrag: 28.09.2008, 23:45