BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 41 von 185 ErsteErste ... 313738394041424344455191141 ... LetzteLetzte
Ergebnis 401 bis 410 von 1841

Bauprojekte in Mazedonien

Erstellt von MaKeDoNiJa e VeCnA, 09.03.2010, 20:22 Uhr · 1.840 Antworten · 161.930 Aufrufe

 1. #401
  Avatar von Černozemski

  Registriert seit
  05.09.2009
  Beiträge
  10.296
  Objekt "Ministerium für Außenpolitik".


 2. #402
  Avatar von Černozemski

  Registriert seit
  05.09.2009
  Beiträge
  10.296
  Aktuelle Bilder vom Archäologischen Museum in Skopje. 3. #403
  Avatar von Arbanasi

  Registriert seit
  14.10.2009
  Beiträge
  6.534

  Bekommt das Stadion auch eine Aussenfassade, oder will man es halbfertig stehen lassen?

 4. #404
  Avatar von Černozemski

  Registriert seit
  05.09.2009
  Beiträge
  10.296
  Zitat Zitat von Arbanasi Beitrag anzeigen
  Bekommt das Stadion auch eine Aussenfassade, oder will man es halbfertig stehen lassen?
  Das Stadion soll eine leuchtende Aussenfassade bekommen, doch wann weiß ich nicht. Momentan arbeitet man noch am Rasen und den Straßen drumherum.  Aber ohne die Fassade sieht das Stadion echt halbfertig aus wenn man sich das Bild anschaut.  So soll die Fassade aussehen.


 5. #405
  Avatar von Arbanasi

  Registriert seit
  14.10.2009
  Beiträge
  6.534
  Zitat Zitat von Makedonier Beitrag anzeigen
  Das Stadion soll eine leuchtende Aussenfassade bekommen, doch wann weiß ich nicht. Momentan arbeitet man noch am Rasen und den Straßen drumherum.  Aber ohne die Fassade sieht das Stadion echt halbfertig aus wenn man sich das Bild anschaut.  So soll die Fassade aussehen.


  Wäre aufjeden Fall ne bescheuerte Idee es so stehen zu lassen.

  @ letztes Bild,
  abgesehen von den Treppen und den restlichen - ausserhalb der Fassade stehenden "Gebäude"(?) - sieht es ganz gut aus.

 6. #406
  Avatar von Černozemski

  Registriert seit
  05.09.2009
  Beiträge
  10.296
  Најголем дел од земјиштето во приватна сопственост, проект спротивен на постоечкиот ГУП, чамци и јахти пловат по Вардар  На кејот во Карпош ќе никне 30-катница  Урбанистичкиот план предвидува урбанизација на 25 хектари покрај Вардар од „Александар палас“ до Скејт-паркот

  На Кејот на реката Вардар во Карпош, на потегот од хотелот „Александар палас“ до скејт-паркот ќе може да се гради 32-катница. Ова е само еден од неколкуте објекти предвидени да никнат со Нацрт-деталниот урбанистички план за тој реон, кој доби зелено светло од Советот на општината. ДУП-от предвидува и изградба на хотели, апартмани, трговски центар со висина од четири до девет ката. Со усвоената првична верзија на урбанистичката рамка, ќе се урбанизира површина од 25 хектари. Предвидено е да се обезбеди пристап до објектите преку две нови улици, една од страната на кејот, на која сообраќајот ќе биде забранет, и друга која ќе минува меѓу хотелот „Александар палас“ и СЦ „Борис Трајковски“.

  Општинарите објаснуваат дека иако сегашниот ГУП за овој дел предвидува содржини за спорт и рекреација, сепак, постои можност за изградба на хотели и трговски центри.

  „Тоа го дозволува Правилникот за стандарди и нормативи за урбано планирање. Сметаме дека на овој простор треба да се дозволи и домување, па затоа побаравме Градот да ни излезе во пресрет и во новиот урбанистички план да изврши замена на намената“, вели Стевчо Јакимовски, градоначалник на Општина Карпош и појаснува дека најголем дел од земјиштето е приватно, но оти има и државни парцели.

  Инаку, Општината поседува идејно решение за изгледот на објектите и на целата околина воопшто, изработено од израелската фирма „Пелег архитект“. Според Јакимовски, тоа идеално би се вклопило, па од тие причини Општина Карпош ќе настојува потенцијалните инвеститори да ја испочитуваат идејата на Израелците. (Дс.Т.)

  На кејот во Карпош ќе никне 30-катница

 7. #407
  Avatar von papodidi

  Registriert seit
  30.12.2011
  Beiträge
  14.023

  Frage

  Zitat Zitat von Makedonier Beitrag anzeigen
  Најголем дел од земјиштето во приватна сопственост, проект спротивен на постоечкиот ГУП, чамци и јахти пловат по Вардар

  Was soll das werden??? Kann mein Recnik nich finden...

 8. #408

  Registriert seit
  10.02.2012
  Beiträge
  1.489
  Zitat Zitat von opadidi Beitrag anzeigen
  Was soll das werden??? Kann mein Recnik nich finden...
  Ein Kolosseum

 9. #409
  Avatar von alex281290

  Registriert seit
  19.12.2011
  Beiträge
  937
  schickes Museum
  Bin eigentlich ein Fan von Antikisierung, wenns nach mir ginge hätte ich den Baustil auch in Griechenland so weitergeführt, auch in der Neuzeit.

 10. #410
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Zitat Zitat von Arbanasi Beitrag anzeigen
  Wäre aufjeden Fall ne bescheuerte Idee es so stehen zu lassen.

  @ letztes Bild,
  abgesehen von den Treppen und den restlichen - ausserhalb der Fassade stehenden "Gebäude"(?) - sieht es ganz gut aus.

  Die Treppen sehen hier auf der Grafik blöde aus, in Wirklichkeit ist das Erscheinungsbild ganz anders, unter den Treppen verläuft ne Strasse, die Treppen führen auch direkt zum Park.

Ähnliche Themen

 1. Griechische Bauprojekte
  Von El Greco im Forum Bauprojekte
  Antworten: 673
  Letzter Beitrag: 12.01.2018, 20:37
 2. Skopje - Bauprojekte
  Von mk1krv1 im Forum Bauprojekte
  Antworten: 640
  Letzter Beitrag: 16.02.2016, 19:53
 3. Zenica Bauprojekte
  Von bosmix im Forum Bauprojekte
  Antworten: 53
  Letzter Beitrag: 26.09.2009, 00:22
 4. Sarajevo Bauprojekte
  Von CoolinBan im Forum Bauprojekte
  Antworten: 55
  Letzter Beitrag: 28.09.2008, 23:45