BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 43 von 185 ErsteErste ... 333940414243444546475393143 ... LetzteLetzte
Ergebnis 421 bis 430 von 1841

Bauprojekte in Mazedonien

Erstellt von MaKeDoNiJa e VeCnA, 09.03.2010, 20:22 Uhr · 1.840 Antworten · 161.933 Aufrufe

 1. #421

  Registriert seit
  15.02.2011
  Beiträge
  2.950
  Zitat Zitat von Zoran Beitrag anzeigen
  Strumica. Makedonische Medien melden: Die grösste orthodoxe Kathedrale auf dem Balkan wird in Strumica gebaut.

  Prost, Mahlzeit!
  von wem wird dieses projekt finanziert?

 2. #422
  Daddy
  Und wozu all das?

 3. #423
  Avatar von Černozemski

  Registriert seit
  05.09.2009
  Beiträge
  10.296
  Neue Brücke über den Vardar Fluss.
 4. #424
  Kejo
  Zitat Zitat von Makedonier Beitrag anzeigen
  So sieht das offizielle Model aus von dem Komplex.

  Bauen das die Türken?

 5. #425
  Avatar von Candaroğlu

  Registriert seit
  05.01.2011
  Beiträge
  3.970
  Zitat Zitat von Harput Beitrag anzeigen
  Bauen das die Türken?
  cevahir holding üsküp | 2012

 6. #426
  Avatar von Černozemski

  Registriert seit
  05.09.2009
  Beiträge
  10.296
  Neues Objekt in Skopje. 7. #427
  Avatar von Černozemski

  Registriert seit
  05.09.2009
  Beiträge
  10.296
  Das "Alte Theater" in Skopje.

 8. #428
  Avatar von Černozemski

  Registriert seit
  05.09.2009
  Beiträge
  10.296
  Objekt "Ministerium für Außenpolitik", Skopje.

 9. #429
  tetovë1
  Skopje ist bald eine der schönsten Citys auf dem Balkan!

  Gibts Bauprojekte in Tetovo?

 10. #430
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Zitat Zitat von tetovë Beitrag anzeigen
  Skopje ist bald eine der schönsten Citys auf dem Balkan!

  Gibts Bauprojekte in Tetovo?
  Ja gibts, das Zentrum ist gerade eine einzige Baustelle  Mit Clip http://www.sitel.com.mk/dnevnik/make...dsko-podrachje


  Die "Bunte" Moschee wird mit Hilfe der Amis restauriert. Das Krankenhaus wird modernisiert, ich glaube auch ist ein Anbau geplant.

  Letztes Jahr wurde ja auch das SPENDSTORE angekündigt, habe aber kA wie weit das ist.  Auch wurde vonGruevski drei neue Fabriken in Tetovo, Struga und Skopje angekündigt. Zwei amerikanische und eine deutsche Firma

  Груевски: Новите фабрики ќе се градат во Тетово, Струга и Скопје

  24.03.2012 | 15:39
  Извор: Нетпрес

  Две американски и една германска компанија донеле интерна одлука за изградба на фабрики за делови или кабли за автомобилска индустрија, кои треба да бидат стационирани во Тетово, Струга и Скопје, најави денеска премиерот Никола Груевски по пуштањето во употреба на реконструираната делница Раштак - Црешево, која е дел од патниот правец Раштак - Сингелиќ.
  “Фабриките во Тетово, Струга и Скопје, сите заедно, ќе вработат околу 4.000 луѓе. Во фабриката во Тетово е најавено 2.000, во Струга околу 1.500 и до 500 лица во фабриката во близина на Скопје“, рече Груевски посочувајќи дека се работи за раздвижување на пазарот.

  Македонија, како што истакна премиерот, се’ повеќе станува атрактивна за странските инвеститори затоа што условите за правење бизнис стануваат се подобри, но и затоа што државата има агресивен настап на странскиот пазар по однос на промовирање на тоа што го нудиме.

  Груевски потсети дека веќе е објавен оглас за изградба на фабрика за изработка на кабли за автомобилската индустрија, која што ќе има 4.000 вработувања во период од неколку години во близина на кавадаречкиот регион.

  “Покрај најавата на белгиската компанија што ќе гради фабрика за автобуси во Слободната економска зона во Скопје, како и најавата за 2.200 нови работни места во новиот трговски центар во Скопје што се гради во населбата Карпош, имаме најава од поголем број други компании како јапонско-италијанска групација, која е една од најголемите производители на автомобилски делови во светот од Јапонија, која заедно со италијанска компанија планираат фабрика за автомобилски делови во Македонија“, рече Груевски.

  Тој додаде дека веќе постои и интерна одлука за изградба на фабрика за автомобилски делови во близина на Скопје од страна на британска компанија, која ќе инвестира околу 60 милиони евра, како и најавата за изградба на фабрика за хемиска индустрија во Струга за што наскоро треба да биде донесена интерна одлука.

  “На полето на странски инвестиции има поголем број најави, но заради бизнис спецификата и нашето држење во тој дел не можеме да објавуваме имиња на компании. Но, можам да кажам дека практично имаме најава од поголем број компании кои веќе имаат интерни одлуки за инвестирање во Македонија, но се додека тие не објават, ние не би го правеле тоа“, нагласи премиерот, притоа потсетувајќи и на неговата изјава од ноември минатата година кога рече дека годинава се очекуваат најмалку 10 нови фабрики.

  Според него, ние можеме да имаме и најниски даноци во светот и најповолни услови, но ако тоа не е добро промовирано нема да стигне до инвеститорите.

  “Ние тоа го правиме преку меѓународните медиуми, преку континуираната кампања за можностите за инвестирање во Македонија, преку нашите промотори во 30-ина земји, преку нашите настапи на владини тимови во различни држави на т.н. роуд-шоуа кои всушност значат претставување на земјата пред странски инвеститори и редица други активности во кои се вклучени и амбасадите, амбасадорите и дипломатските претставништва и конзулите... Ако сето тоа не го правиме, мерките што се преземени и условите што ги има за правење бизнис нема да дојдат до ушите на оние кои што одлучуваат каде ќе ја градат својата наредна инвестиција“, рече Груевски.

  Македонскиот премиер додаде дека Владата ќе продолжи со сите активности за промоција, но и во правец на натамошно градење за поволна бизнис-клима како за домашните, така и за странските инвеститори.
  http://tocka.com.mk/1/63049/gruevski...truga-i-skopje

Ähnliche Themen

 1. Griechische Bauprojekte
  Von El Greco im Forum Bauprojekte
  Antworten: 673
  Letzter Beitrag: 12.01.2018, 20:37
 2. Skopje - Bauprojekte
  Von mk1krv1 im Forum Bauprojekte
  Antworten: 640
  Letzter Beitrag: 16.02.2016, 19:53
 3. Zenica Bauprojekte
  Von bosmix im Forum Bauprojekte
  Antworten: 53
  Letzter Beitrag: 26.09.2009, 00:22
 4. Sarajevo Bauprojekte
  Von CoolinBan im Forum Bauprojekte
  Antworten: 55
  Letzter Beitrag: 28.09.2008, 23:45