BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 45 von 185 ErsteErste ... 354142434445464748495595145 ... LetzteLetzte
Ergebnis 441 bis 450 von 1841

Bauprojekte in Mazedonien

Erstellt von MaKeDoNiJa e VeCnA, 09.03.2010, 20:22 Uhr · 1.840 Antworten · 162.490 Aufrufe

 1. #441
  Avatar von Černozemski

  Registriert seit
  05.09.2009
  Beiträge
  10.296
  Kumanovo bekommt ein neues Städtisches Gebäude.

  Претставено идејното решение за новата општинска зграда во Куманово

  Локалните власти на Куманово го претставија решението на архитектите за новиот објект во кој ќе биде сместена општинската администрација во центарот на градот. Според информациите од општина Куманово, зградата ќе има 13.208 метри квадратни и ќе се гради на градежна парцела со големина од 2.308 метри квадратни. Замислено е таа да се издигне во висина од приземје и шест ката, постигнато со каскадно зголемување, започнувајќи од приземје и три ката. Локалната администрација и подрачните министерства ќе се сместат на површина од преку 7.000 метри квадратни, додека преостанатите 6.000 метри квадратни ќе бидат наменети за деловен простор.

  Општина Куманово планира да го гради административно – деловниот комплекс преку јавно – приватно партнерство. Административниот дел ќе биде во сопственост на општината, а остатокот од површината ќе му припадне на деловниот партнер кој ќе инвестира во изградба на објектот. „Точното време на отпочнување на изградбата не може да се каже бидејќи потребно е да се изврши дооформување на градежната парцела и да се изврши експропријација. Финансиската конструкција ќе се знае по изработка на Изведбениот Проект“, истакнуваат за „Билд“ од локалната самоуправа. Советот на Општина Куманово на крајот од март годинава донесе одлука за задолжување во висина од 2,5 милиони евра кај некоја од комерцијалните банки за потребите на проектот за општинската зграда и изградбата на нов затворен базен.

  build.mk »

 2. #442
  Avatar von Černozemski

  Registriert seit
  05.09.2009
  Beiträge
  10.296
  Neues Wohnkomplex in Kumanovo.
 3. #443
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Zitat Zitat von GOJIM Beitrag anzeigen
  ne jetzt mal im ernst artemi zeig doch mal ein infrastruktur projekt oder sonst eine staatliche investition in tetove oder gostivar, hier findest du keins.

  Informier dich besser, oder noch besser lern makedonisch, dann kannst du in der Internetwelt selbst dich belehren

  Hier hast du den DUP (Detalen Urbanistichki Plan) für die TIRZ Tetovo. Ich hoff du versteht sowas http://www.fez.gov.mk/tl_files/docum...IRZ_TETOVO.pdf  New highway for airport Alexander the Great put into use
  Saturday, 21 April 2012


  "TAV Macedonia" has completed its EUR 100 million investment in Macedonia by putting into use a new interchange for airport "Alexander the Great" on Saturday, thus enabling easier access to the airport.
  "We are encircling a significant project that is of enormous benefit for our citizens, since the airport's overhaul has resulted in interest by many low-cost airlines, whereas turnover has increased", said Prime Minister Nikola Gruevski at the event.
  Minister of Transport and Communications Mile Janakieski stressed the number of passengers at the Skopje-based airport vastly increased in 2011, whereas the trend has resumed this year.
  "The number of passengers in the first quarter of 2012 has increased by 27 percent. I expect that subsidies for airlines will bring the number of passengers up to one million", said Janakieski.
  The interchange investment was worth EUR 2,2 million, of which TAV provided EUR 1,5 million, whereas the remaining were allocated by the Government.
  "TAV Macedonia" is the concessionaire of the Skopje and Ohrid airports for a period of 20 years

 4. #444
  Avatar von Černozemski

  Registriert seit
  05.09.2009
  Beiträge
  10.296
  Zoran, ostaj go, koj go ebe.

  Das alte Theater in Skopje.


 5. #445
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Neuer Aquapark in Skopje, neben Sportzentrum Boris Trajkovski

  kako-kje-izgleda-akva-parkot-vo-skopje-82267.jpg

  Како ќе изгледа аква паркот во Скопје?
  Како ќе изгледа аква паркот во Скопје? | Кајгана
  Текст: КајганаМакедонија | 22 април 2012
  Денес се одржа презентација на Градскиот Аква Парк кој е планиран за изградба во состав на спортскиот центар Борис Трајковски. Изградбата треба да биде завршена најдоцна до 2015-тата година.

  „Владата за реализација на овој проект веќе обезбеди средства во висина од 3 милиони евра. Изградбата ќе се реализира преку Спортскиот Центар Борис Трајковски. Основниот и изведбениот проект е веќе подготвен, а јавната набавка е во тек. Изборот на најповолен понудувач на градежните работи ќе биде на 15 Мај. Проектот го изработи Темон инженеринг. Доколку се обезбеди одобрението за градење очекуваме да Аква Паркот биде готов на 15-ти Август оваа година“ - беше соопштено на презентацијата денес.

  „Процедурата за промена на Детален урбанистички план чии ингиренции се на општина Карпош ги помина скоро сите процедури. Помина јавната анкета која ја распиша советот на општина Карпош, а позитивно мислење дадоа сите релевантни институции како град Скопје, министерството за животна средина и министерството за транспорт и врски. Ветено ни беше дека на следната седница на советот на општина Карпош која е закажана за петок 27-ми Април, деталниот урбанистички план ќе биде на дневен ред, но имаме информација дека планот за проширување на гредежната парцела на СЦ Борис Трајковски каде ќе треба да се градат 4 тениски игралишта од проектот 100 тениски игралишта на Агенцијата за млади и спорт и градскиот Аква Пaрк не се на дневен ред“, изјави Ратко Капушевски, директорот на спортскиот центар Борис Трајковски.

  „Сакам да ја информирам јавноста дека сите дејствија за реализација на оваа капитална инвестиција се спроведени и дека истата нема да се реализира доколку Општината Карпош нема волја за спроведување на овој проект... Аква паркот ќе биде на задоволство за дечињата од Центар, од Карпош, од Ѓорче, Гази Баба, Аеродром, за граѓаните од внатрешноста на државата како и за сите странски посетители на Македонија. Ова јавно добро ќе биде придонес за развој на нашите деца со корисни социјални тенденции и ќе биде придонес да нашите млади бидат на страна од пороците. Аква паркот, доколку се изгради, ќе биде за луѓето на Македонија и ќе постои долги години кога нема ниту јас да бидам директор на Спортскиот центар Борис Трајовски, ниту советот на општина Карпош ќе биде во постоечкиот состав“, додаде Капушевски.

 6. #446
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867

 7. #447
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Neues Parkhaus gegenüber dem "Makedonski" Museum

  ??????? ????? ? ?? ??????? ?????? | ????? - kirilica.com.mk

 8. #448
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Pintija bekommt eine neue post


  Пинтија доби пошта

  Неколку илјади жители на населбата Пинтија по повеќедецениските барања конечно добија пошта. Денеска, А.Д. „Македонска пошта” отвори своја подружница во оваа населба, за што неодамна Советот на општина Кисела Вода донесе одлука за давање на користење деловна просторија во месната заедница Пинтија, без надомест.
  На површина од 25 метри квадратни, просторијата која е дел од месната заедница во оваа населба ќе се користи единствено за вршење на услуги од областа на поштенскиот сообраќај и платниот промет, на неопределен период, но не помал од 5 години.

  Со овој потег, конечно се обезбедија технички услови за вршење на поштенски услуги и услуги од правниот промет, согласно правилата за отворање на Единица на поштенска мрежа, а со нејзиното отворање конечно ќе се решат проблемите на неколку илјади жители на оваа населба, кои за ваквиот вид на услуги досега патуваа до населбите Драчево и Кисела Вода.
  Neuer Parkplatz in der Wohnbunkersiedlung Aerodrom

  Нов паркинг во Аеродром


  Скопје / 24.04.12 / 12:34
  Првото од трите нови паркиралишта во општина Аеродром покрај булеварот „Видое Смилевски - Бато“ денеска е пуштено во употреба.

  „Станува збор за ново паркиралиште со вкупна површина од 2.150 квадратни метри, со што ќе се добијат 65 нови паркинг-места во Општина Аеродром“ изјави градоначалникот на Аеродром, Ивица Коневски.

  Исто така, во тек е изградба на уште две паркиралишта во овој дел од општината, така што сите три ќе го зголемат бројот за речиси 200 нови паркинг-места. Изградбата на
  трите нови паркиралишта чини околу 15 милиони денари, средства издвоени од Буџетот на Општина Аеродром.

  Инаку, Општина Аеродром до сега има изградено вкупно 13 паркиралишта со речиси 1.600 нови паркинг-места./крај/еР/амп


 9. #449
  Avatar von Černozemski

  Registriert seit
  05.09.2009
  Beiträge
  10.296
  Skopje 2014.

 10. #450
  Avatar von mk1krv1

  Registriert seit
  24.04.2012
  Beiträge
  3.307
  Nein...alles ist in 2014 fertig !! das bau-projekt heißt ja nicht auch um sonst : Skopje 2014

  fertig2.jpgfertig3.jpgfertig4.jpgfertig5.jpgfertig6.jpgfertig7.jpgfertig8.jpgfertig9.jpg

Ähnliche Themen

 1. Griechische Bauprojekte
  Von El Greco im Forum Bauprojekte
  Antworten: 673
  Letzter Beitrag: 12.01.2018, 20:37
 2. Skopje - Bauprojekte
  Von mk1krv1 im Forum Bauprojekte
  Antworten: 640
  Letzter Beitrag: 16.02.2016, 19:53
 3. Zenica Bauprojekte
  Von bosmix im Forum Bauprojekte
  Antworten: 53
  Letzter Beitrag: 26.09.2009, 00:22
 4. Sarajevo Bauprojekte
  Von CoolinBan im Forum Bauprojekte
  Antworten: 55
  Letzter Beitrag: 28.09.2008, 23:45