BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 48 von 185 ErsteErste ... 384445464748495051525898148 ... LetzteLetzte
Ergebnis 471 bis 480 von 1841

Bauprojekte in Mazedonien

Erstellt von MaKeDoNiJa e VeCnA, 09.03.2010, 20:22 Uhr · 1.840 Antworten · 162.276 Aufrufe

 1. #471
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Македонското виртуелно село се претвора во реалност

  Комплексот куќи, карактеристични за македонските краишта, се простира на површина од 15.000 квадратни метри во близина на манастирот „Св. Пантелејмон“Бојан Шашевски


  Во прегратките на Водно, во близина на манастирот „Св. Пантелејмон“ во село Горно Нерези, интензивно се гради етно-комплексот куќи од различни македонски краишта. На едно место никнуваат градби специфични за селата од Делчевско, Беровско, Кумановско, Кратовско,

  Битолско, Прилепско, Скопско, Велешко... Проектот именуван како „Македонско виртуелно село“ замислен како музеј под отворено небо и туристичка атракција со историски и културолошки национални белези, од 2007 година помина низ долга постапка за заокружување на парцелата на делот на МПЦ. Лани летото конечно беше поставен камен-темелникот и стартуваа градежните активности, а годинава етно-селото наиде на нова „сопка“. Се најде во списокот за ребаланс на буџетот.

  Но, додека во канцелариите се развиваат финансиски дискусии, на теренот кај манастирскиот комплекс „Св. Пантелејмон“, градежната приказна си врви прилично спокојно. Министерството за економија потврди дека се скратени дел од средствата за „Македонско село“, но како што велат од таму, ништо забележително што би ја спречило реализацијата на проектот.

  Над селото Горно Нерези, на површина од околу 15.000 м2, со полна пареа се развива ново село, со дваесетина објекти. Овде пролетта донесе семејства на кози и птици кои ја разубавуваат природата и даваат посебен шарм на околната живописна шума. Дел од најблиското брдо половично го „сече“ погледот кон скопските згради. Лесно се заборава на урбаниот метеж. Чистиот воздух и пролетната идила ги тера домашните посетители да се присетат дека на истото место своевремено се палеа првомајски огнови, се ширеше мирис на скара и се слушаше пријателски џагор.

  Градилиштето вчера го посетија и премиерот Никола Груевски и министерот заекономија Ваљон Сарачини. Тие имаа прилика да се уверат во динамиката со која се одвиваат градежните активности.

  Во етно-селото повеќето објекти ги имаат добиено препознатливите основни градежни линии. Се „перчат“ чардаци, а веќе се поставуваат и ќерамидите и почнуваат да се прават фасадите. Раководителот на градилиштето, Ацо Кочовски, вели дека иако се работи со модерни материјали, куќите ќе си ја зачуваат својата автентичност. На долниот дел од градбите ќе биде обезбеден простор за претставување на локалните занаети, како обележје на регионот што го претставуваат. Така, низ уличната калдрма посетителите ќе можат се запознаат со машини за нижење тутун, ковачница, ткајачница, грнчарница, изработка на филиграни, винска визба, дуќани за бочви...

  „На приземјето ќе има карактеристични работилници за стари занаети, додека вторите катови се предвидени како преноќувалишта. Се работи за модерна контрукција со традиционален изглед, со соодветна термичка изолација и ѕидови полни со земја. На поголемиот дел од куќите останува да се постави уште гипс-картон и да се глетува. За десетина дена се' ќе биде бело, многу од фасадите ќе си го добијат потребниот изглед“, вели Кочовски.

  Сите објекти ќе имаат приземје и апартмански дел на првиот кат, а единствено галичката, струшката и римејкот на куќата од селото Река ќе бидат на три ката.

  Тетовската фирма „Ак-Инвест“, изведувач на проектот вреден 3,5 милиони евра, се соочи со проблеми во текот на зимскиот период. Првичниот рок за изведба на проектот бил октомври, но, поради големиот студ и мраз финишот на градежните работи е одложен за крајот на декември.

  „Ќе доцниме неколку месеци, но, ништо страшно. Освен поларната зима, наидовме и на други препреки. Имаше локална патека која мораше да се ’пресече’ со градежната парцела, па наидовме на реакции од локалните жители. Мораа да интервернираат од Министерството за економија за да се најде компромис со селаните“, раскажува раководителот на градилиштете, додавајќи дека со струја се снабдуваат од манастирот „Св. Пантелејмон“, а вода земаат од Горно Нерези.

  „Секој момент треба да дојде ЕВН да постави трафостаница и да приклучи струја. За поставување на инсталациите за вода ќе треба да се координираме со инвеститорот, односно, со Министерството“, вели Кочовски.

  „Македонското село“ ќе биде оградено со ѕид од камења. На влезот има пријавница, а во комплексот ќе има дел за продавница, како и „стопански дел“ со воденица, штала, валавница и трло. На ’средсело‘ ќе тече чешма. Централниот извор на вода е замислен како поток со каскади кој ќе се прелева во удолниот дел на селото.

  „Сретсело, близу чешмата се прави етномузеј, а тука ќе има и ан со ресторан, кујна, санитарни јазли... На туристите ќе им биде овозможено да се запознаат со богатата традицијата на селата, а наедно да бидат послужени и со автентична храна“, вели Кочовски и најавува дека наредната зима ќе се изработува ентериерот во куќите, за што Министерството за економија дополнително ќе бара проектант.

  Македонското виртуелно село се претвора во реалност


  Македонската естрада ќе пее за изградба на црквата Света Петка

  Вечерва ќе ечи градот под Марковите кули- македонската естрада пее за изградба на црквата Света Петка.

  Преку песните на македонската естрада до изградба на црквата Света Петка во прилепската населба Точила. Прилеп вечерва ќе ечи со музиката на македонските изведувачи, кои одлучија да дадат свој придонесе за подигнување на Божјиот храм.


 2. #472
  Avatar von Černozemski

  Registriert seit
  05.09.2009
  Beiträge
  10.296
  Altes Theater, Skopje.


 3. #473
  Avatar von Černozemski

  Registriert seit
  05.09.2009
  Beiträge
  10.296
  Tetovo bekommt ein neues Einkaufszentrum, Palma Mall.

  Голем трговски центар се гради во Тетово

  Во декември годинава е планирано отворањето на „Palma Mall“ во Тетово, трговски центар кој ќе располага со бруто изградена површина (GBA) од 32.000 метри квадратни, од кои 15.200 метри квадратни ќе бидат бруто закупна површина (GLA). Се работи за надградба на постоечкиот комерцијален објект на влезот во Тетово од страната на Скопје, во близина на фабриката за медицинска пластика [»мапа], инвестиција која беше реализирана во 2006-тата година. Тогаш беа вложени шест милиони евра, а надградбата која е во тек е дополнителна инвестиција во висина од околу седум милиони евра.
  На четири нивоа (три надземни и едно подземно) ќе бидат распоредени вкупно 90 локали, помеѓу кои и „Рамстор“ супермаркет на површина од 2.800 метри квадратни, „Палма Трејд“ продавница за бела техника и апарати за домаќинството, како и салон на данскиот ланец за уредување на домот „JYSK“. Покрај ова, во „Palma Mall“ е предвидено и „5Д Кино“, куглана со шест патеки и површина од над 1.000 метри квадратни, „Food Court“ со површина од над 600 метри квадратни, голема игротека и други дополнителни содржини. Подземната гаража во склоп на објектот заедно со надворешниот паркинг ќе обезбедат вкупно 500 паркинг места за посетителите. Изведувач е тетовската фирма „Конструкциони“, а проектот го изработи и надзорот го врши „ДСЦ Дизајн“ од Скопје.


 4. #474
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Construction of new plant starts next week, three other factories to launch operations in late May
  Skopje, 6 May 2012 (MIA) - Construction of a new plant situated at the technological and industrial development zone Skopje 1 (TIRZ1) next week and start of operations in three factories in late May or early June were announced Sunday by PM Nikola Gruevski upon his visit to the Institute of Gerontology in Skopje.


  The new plant is a 10-million euro investment by a multinational company that has already invested in Macedonia, but Gruevski declined to reveal its name.


  The Premier informed that by the end of May or in early June, "Kemet Electronics" will launch its operations as well as the Swiss factory for production of windmills. Preparations are under way allowing Italian company TeknoHose to start manufacturing.


  Gruevski said that other investments were being realising. b

 5. #475
  Avatar von Heraclius

  Registriert seit
  01.01.2011
  Beiträge
  13.284
  Zitat Zitat von Lilith Beitrag anzeigen
  Ein letztes Mal eine höfliche Warnung: Das sind nicht die Umrisse der Republik Mazedonien, wenn ich das richtig sehe. Unterlass das Posten irgendwelcher großmazedonischer Karten, die griechisches Territorium in Frage stellen. Das nächste Mal gleich rot dafür und Threadban wegen Provo.
  Zitat Zitat von Zoran Beitrag anzeigen
  Diese Karten sind die historischen Grenzen Makedoniens. Wenn du das als Provokation siehst dann stelle ich deine Eignung als Moderator in Frage.

  Ist ja peinlich langsam, erst werden Beiträge wegen Wein zensiert, dann sind alte Zeitungsartikel hetze und jetzt die historischen und ethnologischen Grenzen der Makedonier Provokation?

  Ich kotz gleich...
  Diese Karten waren weder in der Antike noch in der Neuzeit jemals je die "historischen Grenzen" Makedoniens. Es existierte in der ganzen Geschichte niemals ein Staat mit jugoslawo-bulgarischer Mehrheitsbevölkerung, der jene Grenzen hatte. Diese Karten sind lediglich die Hirngespinste einiger jugoslawo-mazedonischer Nationalisten, und eine blanke Provokation an sämtliche Nachbarländer FYROMS. Ebenso wenig wie euer FYROM in der Antike zu keinem Zeitpunkt je Teil des hellenistischen, griechischen Königreichs Makedonien war (siehe Karte). Zum Glück haben solche nationalistischen Fanatiker in FYROM weder die militärischen noch die politischen Mittel, um diese schlicht lächerlichen Gebietsforderung gegenüber ihren Nachbarländern durchzusetzen.


  @ Zoran

  Was du hier gegenüber Lilith schreibst, ist eine bodenlose Frechheit. Sie ist eine der fähigsten und neutralsten Moderatoren hier im BF. Worin mir der Forumsgründer und Ex-Eigentümer des BF Ivo2 ohne Zweifel beipflichten wird. Peinlich und eine Provokation ist hier lediglich, dass "virtuelle Figuren" wie du und andere Nationalisten jeglicher Couleur, und egal welcher Nationalität und Herkunft, dieses Forum zur Verbreitung ihrer Hetze und Propaganda missbrauchen dürfen. Und dies scheinbar unbehelligt jeglicher Kontrolle und Aufsicht.

  Meine Forderung an die Eigentümer dieses Forums: Jeglicher Gebrauch von Großreichskarten, und alle damit verbundenen Ideologien und Akteure, sollen aus dem BF verbannt werden!

  Heraclius

  PS: OFF-Topic.

 6. #476
  Avatar von Černozemski

  Registriert seit
  05.09.2009
  Beiträge
  10.296
  Objekte, die zum Projekt Skopje 2014 gehören.

  Fassadenerneuerungen an den Gebäuden am Plostad Makedonija:  Porta Makedonija.


  Das alte Theater.


 7. #477
  Avatar von mk1krv1

  Registriert seit
  24.04.2012
  Beiträge
  3.307
  Griechische Terretorien die erobert wurden:

  griechische terretorien.gif

  man sieht ganz genau das griechenland mazedonische terretorien in der zeit des osmanischen reich erobert hat...bis dahin war die mazedonsiche terretorie nie griechisch

  NICHOLAS HAMMOND ABOUT THE MODERN "GREEKS"  10 GREEK LIES  EXPOSING GREEK LIES AND PROPAGANDA ABOUT MACEDONIA


 8. #478
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Skopje Urology Clinic gets 2M Euros equipment
  Wednesday, 09 May 2012


  Prime Minister Nikola Gruevski and Health Minister Nikola Todorov promoted Saturday new equipment at the Skopje-based Urology Clinic.


  The two million euro worth of equipment includes a green laser and instruments for diagnosing illnesses of the kidneys and prostate.


  The Urology Clinic with the new equipment is one of the best equipped hospitals in Europe, according to Gruevski.


  "The new, modern equipment meets the needs of the clinic entirely... It will allow many patients to be treated in Macedonia, instead of going to other clinics outside the country," the PM stated.


  Moreover, Premier Gruevski praised the procurement of laboratories for educational institutions and for the business community, which "in the next 20 to 30 years will serve as the main pillar of the scientific and business community.

 9. #479
  Avatar von Černozemski

  Registriert seit
  05.09.2009
  Beiträge
  10.296
  Bilder vom Objekt "Ministerium für Außenpolitik" in Skopje.

 10. #480
  Avatar von Černozemski

  Registriert seit
  05.09.2009
  Beiträge
  10.296
  Archäoligisches Museum, Skopje.


Ähnliche Themen

 1. Griechische Bauprojekte
  Von El Greco im Forum Bauprojekte
  Antworten: 673
  Letzter Beitrag: 12.01.2018, 20:37
 2. Skopje - Bauprojekte
  Von mk1krv1 im Forum Bauprojekte
  Antworten: 640
  Letzter Beitrag: 16.02.2016, 19:53
 3. Zenica Bauprojekte
  Von bosmix im Forum Bauprojekte
  Antworten: 53
  Letzter Beitrag: 26.09.2009, 00:22
 4. Sarajevo Bauprojekte
  Von CoolinBan im Forum Bauprojekte
  Antworten: 55
  Letzter Beitrag: 28.09.2008, 23:45