BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 54 von 185 ErsteErste ... 44450515253545556575864104154 ... LetzteLetzte
Ergebnis 531 bis 540 von 1841

Bauprojekte in Mazedonien

Erstellt von MaKeDoNiJa e VeCnA, 09.03.2010, 20:22 Uhr · 1.840 Antworten · 162.490 Aufrufe

 1. #531
  Avatar von Černozemski

  Registriert seit
  05.09.2009
  Beiträge
  10.296
  Rekunstruktion des makedonischen Parlaments.


 2. #532
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Goran Pandev plant in Strumica ein Sportzentrum zu errichten!


  Фото: Пандев ќе гради спортски комплекс


  Среда, 27 Јуни 2012 08:43


  Сподели
  77

  Споделете ја веста со Вашите пријатели

  Македонскиот најдобар фудбалер Горан Пандев годинава ќе почне да гради спортски комплекс во Струмица, објави порталот „jugoinfo.mk“.


  Македонскиот најдобар фудбалер Горан Пандев наесен ќе започне да гради спортски комплекс во Струмица. Овој објект ќе никне веднаш до стадионот „Младост“ и салата „Парк“ пишува порталот „jugoinfo.mk“.
  Центарот според идејното решение треба да содржи зграда со сместувачки апартмани, базени, теретани сауни и фитнес центар. Комплексот ќе има и фудбалски терен со вештачка трева и трибински простор од 400 седишта.

  Инаку идејното решение е направено според италијанските стандарди за изградба на вакви фудбалски комплекси кои треба да служат како за подготвителниот период на фудбалерите така и за одигрување на официјални фудбалски натпревари.

  Престојниот период Пандев треба да ги заврши сите административни формалности околу изградбата на овој комплекс, кој ќе биде во функција на спортистите, но и на членовите на Академија Пандев која следниот месец ќе наполни две години постоење, но и за сите фудбалери и фудбалски тимови.

 3. #533
  Avatar von Černozemski

  Registriert seit
  05.09.2009
  Beiträge
  10.296
  Neue Bilder vom Archäologischen Museum in Skopje.
 4. #534
  Avatar von mk1krv1

  Registriert seit
  24.04.2012
  Beiträge
  3.307
  Брегалница во Штип ќе се регулира со каскадни брани

  Локалните власти од Штип го претставија проектот „Регулација на речното корито на реката Брегалница со мали каскадни брани“ со кој градот ќе добие среден кеј во централното градско подрачје и ново место за рекреација со патеки за пешачење и велосипеди. „Со новиот проект во склоп на кејот на Брегалница ќе влезат пет мали каскадни брани, со височина од 1,5 метри и широчина до 14 метри. Овие брани ќе допринесат за подобрување на климата во Штип, а кејот на реката ќе се користи и за рекреација и спортување“, истакна градоначалникот на Штип Зоран Алексов. Според проекциите, инвестицијата во една каскадна брана ќе чини од 300.000 до 400.000 евра, поточно 1,5 до 2 милиони евра за реализација на целокупната замисла.

  Изведбата на проектот се очекува да започне од следната година, а покрај пешачките патеки со регулацијата на Брегалница ќе се овозможи создавање на рибни патеки, ќе се спречи ерозијата на земјата и поефикасно ќе се дистрибуира водата во летниот период, кога водостојот во реката е минимален. Од локалната самоуправа напоменуваат дека каскадните брани ќе создадат можност за развивање на туризам и риболов во самиот град. Засега не се соопштува од кои извори ќе се обезбедат паричните средства и дали е заокружена финансиската конструкција на зафатот.


 5. #535
  Avatar von mk1krv1

  Registriert seit
  24.04.2012
  Beiträge
  3.307
  Хотелски комплекс и трговски центар ќе се градат кај граничниот премин Богородица

  Општина Гевгелија бара купувачи за десет градежни парцели на нејзината територија. Се очекува најголем интерес да предизвикаат двете локации кои се составен дел на Урбанистичкиот план за граничниот премин Богородица. Првата парцела со големина од 31.849 метри квадратни е наменета за изградба на голем трговски центар со површина за градење од 22.600 метри квадратни и со максимална висина од 21 метар, додека втората се простира на 16.244 метри квадратни и на неа може да се подигне хотелски комплекс на површина од 6.509 метри квадратни, со висина од 37 метри. Почетната цена за земјиштето на кое е предвидено да се гради големата трговска единица изнесува 600 денари за метар квадратен или вкупно 19.109.400 денари, додека лицитацијата за втората парцела ќе започне од 223 денари за метар квадратен, односно нејзината минимална вредност е проценета на 3.622.412 денари.

  Покрај овие атрактивни локацијии, локалните власти нудат четири парцели со површина од 11.050 до 31.961 метри квадратни за изградба на стоваришта во Негорци по почетна цена од 223 денари за метар квадратен, како и четири градежни парцели со големина од 687 до 776 метри квадратни со намена за подигање на објекти за индивидуално домување во Гевгелија по почетна цена од 61 денари за метар квадратен. Електронското јавно наддавање за земјиштето кај граничниот премин Богородица и кај Негорци ќе се одржи на 31 јули, додека кој ќе ги гради објектите за домување во Гевгелија ќе се знае на 20 јули.

 6. #536
  Avatar von Černozemski

  Registriert seit
  05.09.2009
  Beiträge
  10.296
  Bulevard Prvomajska, Skopje. 7. #537
  Avatar von Černozemski

  Registriert seit
  05.09.2009
  Beiträge
  10.296
  Deloven Objekt na mestoto na starata Narodna Banka, Skopje.

 8. #538
  Avatar von Černozemski

  Registriert seit
  05.09.2009
  Beiträge
  10.296
  Altes Theater, Skopje.
 9. #539
  Avatar von Černozemski

  Registriert seit
  05.09.2009
  Beiträge
  10.296
  Neue Statue am Plostad in Skopje.

 10. #540
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Neuer Kindergarten für Aerodorm, Fertigstellung im Herbst

  Градинката во реонскиот центар Аеродром готова во октомври


  Петок, 29 Јуни 2012 12:25


  Сподели
  4

  Споделете ја веста со Вашите пријатели

  Детската градинка што се гради во Реонскиот центар во Аеродром треба да биде завршена до октомври годинава, најавија министерот за труд и социјална политика Спиро Ристовски и градоначалникот на општина Аеродром Ивица Коневски.


  Според нив, со нејзината изградба ќе се растоварат постојните детски градинки во општината, кои во моментов згрижуваат поголем број деца од дозволениот.
  - Со изградбата на овој објект ќе се создадат услови да се згрижат и децата кои во моментов не можат да бидат примени во градинките поради недостиг на слободни места. На овој начин ќе се растоварат и сите постоечки градинки во кои се згрижуваат деца во поголем број од дозволениот, рече градоначалникот на општина Аеродром.
  Со ова се согласува и министерот Ристовски, според кого, потребата од нови слободни места за згрижување деца во општината Аеродром, меѓудругото, произлегува од големиот број млади брачни парови кои живеат во неа.
  - Со тоа се зголемува и потребата од зајакнување на системот на згрижување деца во предучилишни установи. Со изградбата на новата градинка ќе се намали притисокот што го имаат градинките во општината, рече Ристовски додавајќи дека и натаму ќе се разгледуваат и користат сите можности за развовање на мрежата на градинки.
  Во насока на подобрување на условите на згрижување на децата во градинките.,министерот за труд и социјална политика потсети и на измените што се прават во Законот за детска заштита.
  - Една од најзначајните реформи е процесот на лиценцирање кој ќе биде воспоставен во овој Закон. Процесот на лиценцирање на целокупниот стручен кадар во градинките треба да започне до крајот на годинава. Нормално, ќе се имаат предвид годините на стаж и работа со деца од страна на воспитувачките и негувателките, рече Ристовски.
  Тој додаде дека ќе се воспостави и систем на евидентирање и следење на состојбите во детските градинки. Системот, рече министерот, ќе овозможи родителите да имаат информации за се она што било карактеристично за нивните деца, кои му се сфери на интерес, колку и во што се ангажирало, кон што има афинитети, дали имало некој проблем... Податоците, додаде, родителите ќе ги добиваат по електронска пошта еднаш неделно.
  Министерот Ристовски најави дека како Влада продолжуваат со реконструкција и изградба на нови градинки во повеќе општини во земјава.

Ähnliche Themen

 1. Griechische Bauprojekte
  Von El Greco im Forum Bauprojekte
  Antworten: 673
  Letzter Beitrag: 12.01.2018, 20:37
 2. Skopje - Bauprojekte
  Von mk1krv1 im Forum Bauprojekte
  Antworten: 640
  Letzter Beitrag: 16.02.2016, 19:53
 3. Zenica Bauprojekte
  Von bosmix im Forum Bauprojekte
  Antworten: 53
  Letzter Beitrag: 26.09.2009, 00:22
 4. Sarajevo Bauprojekte
  Von CoolinBan im Forum Bauprojekte
  Antworten: 55
  Letzter Beitrag: 28.09.2008, 23:45