BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 55 von 185 ErsteErste ... 54551525354555657585965105155 ... LetzteLetzte
Ergebnis 541 bis 550 von 1841

Bauprojekte in Mazedonien

Erstellt von MaKeDoNiJa e VeCnA, 09.03.2010, 20:22 Uhr · 1.840 Antworten · 161.959 Aufrufe

 1. #541
  Avatar von Lilith

  Registriert seit
  15.04.2010
  Beiträge
  20.048
  Zitat Zitat von Hasjan Beitrag anzeigen
  halt mal deine mazedonische fresse man bist du neidisch weil wir wissen wer unsere vorfahren sind wir sind illyren man dur weil ihr mazedonier nicht wisst von wo ihr kommt man du hast keine ahnung du spasst man ich freue mich schon wenn monkeydonia zerteilt wird
  Hier geht es um Bauprojekte, nichts weiter. Bitte ans Thema halten.

 2. #542
  Avatar von mk1krv1

  Registriert seit
  24.04.2012
  Beiträge
  3.307
  Гевгелија ќе добие репрезентативен градски плоштад во 2013 година

  По донесувањето на ДУП за централното градско подрачје на Гевгелија и успешното завршување на конкурсот за изработка на идејно решение, општинската власт е на чекор пред реализација на проектот за изградба на нов градски плоштад. Предвидениот јавен простор за граѓаните ќе се изведува на локацијата на постоечкиот паркинг – простор пред Стопанска банка, до споменикот на Сава Михајлов. Под градскиот плоштад е предвидена изградба на подземна гаража за паркирање, а над неа архитектите зацртале летна сцена на три нивоа која ќе се спушта кон улицата „7 март“ и кон сегашниот споменик, каде што е планирана изведба на фонтана и зелени површини. На распишаниот конкурс за избор на архитектонско решение за плоштадот, не беше доделена првата награда, но затоа пак авторите беа вреднувани со втора и три трети награди.

  Надлежната комисија при локалната самоуправа одлучи на авторите Иван Николовски, Сања Лилиткин, Златица Дервенџи и Елизабета Дојранлиева да им ја додели втората награда на објавениот конкурс во износ од 60.000 денари. Врз основа на нивниот предлог, општина Гевгелија во претстојните месеци ќе го распише тендерот за изведба на новиот градски плоштад, кој се очекува да биде завршен во 2013 година. Трета награда им беше доделена на Катерина Карага, Илина Лалкова, Јулијана Ставревски, Васил Калајџиски, Бојан Буличковски и „Билд“ ДООЕЛ од Скопје, а со идентична сума од 30.000 денари е вреднуван трудот на Благојче Цветковски и Христијан Бабука, како и идејното решение на Виолета Џуровска.
  Покрај изградбата на пристојна пешачка зона за жителите на градот, новиот плоштад со површина од околу 5.000 метри квадратни ќе реши и дел од сообраќајните проблеми во централното градско подрачје преку изградба на подземна гаража под самиот плоштад, како и катна гаража во негова близина, на просторот на сегашниот пазар. Од општина Гевгелија засега не соопштуваат колкава ќе биде финансиската конструкција за овој проект, ниту пак објаснуваат од каде ќе ги обезбедат потребните средства, но напоменуваат дека во текот на 2013 година ќе се оствари долгонајавуваниот зафат.

 3. #543
  Avatar von Černozemski

  Registriert seit
  05.09.2009
  Beiträge
  10.296
  Ministerium für Außenpolitik.


 4. #544
  Avatar von mk1krv1

  Registriert seit
  24.04.2012
  Beiträge
  3.307
  weiß zufällig jemand ,ob die Sv.elena und konztantin -kirche gebaut wird?

 5. #545
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Zitat Zitat von mk1krv1 Beitrag anzeigen
  weiß zufällig jemand ,ob die Sv.elena und konztantin -kirche gebaut wird?

  Ilinden?

  Ja!

 6. #546
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Gruevski heute in Tetovo unterwegs, u.a. Eröffnung einer neuen Sporthalle  Кликнете на сликата за поголема верзија.

  Груевски денеска растрчан низ Тетово

  • Објавено: пред 6 часа
  • Прочитано: 293
  • Печати

  Сподели со твоите пријатели!
  5


  Премиерот Никола Груевски ја продолжува политиката на пуштање спортски сали низ земјава. Денеска тој се растрча на неколку настани во Тетово. Груевски прво ќе присуствува на свечено пуштање во употреба на нова училишна спортска сала во СОУ „Гоце Стојчевски“ во Тетово.
  Потоа, премиерот ќе присуствува на промоција на нови 17 наслови од областа на правото и економијата, дел од Проектот „Превод на 1.000 стручни и научни книги и учебници од кои се учи на врвните, најдобрите и најреномираните универзитети во САД и Англија, а од областа на правото во Франција и Германија”.
  Настанот ќе се одржи во Ректоратот на Државниот универзитет во Тетово.


 7. #547
  Avatar von mk1krv1

  Registriert seit
  24.04.2012
  Beiträge
  3.307
  Ilinden?

  Ja!
  ja ,illinden ..wollte nur fragen ,denn die albaner haben ja einen rießigen aufstand deswegen gemacht

 8. #548
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Zitat Zitat von mk1krv1 Beitrag anzeigen
  ja ,illinden ..wollte nur fragen ,denn die albaner haben ja einen rießigen aufstand deswegen gemacht

  Kann ich mir nicht vorstellen, in Ilinden gibt es kaum Albaner.

  The total population of the municipality is 15,894.[1] At the census in 1994 it had 14,512 inhabitants.
  Ethnic groups in the municipality:

  • Macedonians = 13,959 (87.8%)
  • Serbs = 912 (5.7%)
  • Roma = 428 (2.7%)
  • Albanians = 352 (2.2%)
  • others.

  http://en.wikipedia.org/wiki/Municipality_of_Ilinden


  Geile Flagge haben die
  Flag_of_Ilinden.png

 9. #549
  Avatar von mk1krv1

  Registriert seit
  24.04.2012
  Beiträge
  3.307
  Kann ich mir nicht vorstellen, in Ilinden gibt es kaum Albaner.

  The total population of the municipality is 15,894.[1] At the census in 1994 it had 14,512 inhabitants.
  Ethnic groups in the municipality:


  • Macedonians = 13,959 (87.8%)
  • Serbs = 912 (5.7%)
  • Roma = 428 (2.7%)
  • Albanians = 352 (2.2%)
  • others.


  Municipality of Ilinden - Wikipedia, the free encyclopedia


  Geile Flagge haben die
  ich weiß es ,ich komme ja aus der region ..werde es doch wohl wissen ,aber die albaner haben doch wegen irgedeiner kirche am plostad so einen riesigen aufstand gemacht?? oder nicht?

 10. #550
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Zitat Zitat von mk1krv1 Beitrag anzeigen
  ich weiß es ,ich komme ja aus der region ..werde es doch wohl wissen ,aber die albaner haben doch wegen irgedeiner kirche am plostad so einen riesigen aufstand gemacht?? oder nicht?

  Da gab es mehrere Vorfälle: Kale, die alte Moschee auf dem Plostad wo die Kirche hätte gebaut werden sollen, etc...

Ähnliche Themen

 1. Griechische Bauprojekte
  Von El Greco im Forum Bauprojekte
  Antworten: 673
  Letzter Beitrag: 12.01.2018, 20:37
 2. Skopje - Bauprojekte
  Von mk1krv1 im Forum Bauprojekte
  Antworten: 640
  Letzter Beitrag: 16.02.2016, 19:53
 3. Zenica Bauprojekte
  Von bosmix im Forum Bauprojekte
  Antworten: 53
  Letzter Beitrag: 26.09.2009, 00:22
 4. Sarajevo Bauprojekte
  Von CoolinBan im Forum Bauprojekte
  Antworten: 55
  Letzter Beitrag: 28.09.2008, 23:45