BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 56 von 185 ErsteErste ... 64652535455565758596066106156 ... LetzteLetzte
Ergebnis 551 bis 560 von 1841

Bauprojekte in Mazedonien

Erstellt von MaKeDoNiJa e VeCnA, 09.03.2010, 20:22 Uhr · 1.840 Antworten · 162.676 Aufrufe

 1. #551
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Neue Infrastruktur in Novo Selo-Skopje Gegend.


  Кликнете на сликата за поголема верзија.

  Почна асфалтирање на улици во скопско Ново Село

  • Објавено: пред 7 часа
  • Прочитано: 231
  • Печати

  Сподели со твоите пријатели!

  Почна асфалтирањето на улиците, со што се планира решавање на деценискиот проблем со лошите улици во Волково, Ново село, Стопански двор и Кисела јабука. Општината Ѓорче Петров за овој проект даде 26,5 милиони денари.
  Проектот почна со асфалтирање на улицата 2 во Ново село долга 340 метри и ширина 4,5 метри. Ова е една од поважните сообраќајници во ова населено место и пред два дена е во целост завршена.
  Реконструкции ќе се вршат и на улиците 9, 21, 23, 59, 61, 81 и 83 во населбата Волково, улиците 56, 58 и 71 во Волково-Пржина, улиците 10, 44, и 46 во Кисела Јабука. Исто така ќе се реконструира и улицата 51, патот кон село Свиларе, во населбата Стопански двор.
  Интензивно се работи на улиците Мице Козар, Јосиф Даскалов, Ангел Винички, Борис Бојаџиски и Социјалистичка зора во урбаниот дел од Општината каде што се ќе се изврши реконструкција на вкупно 16 улици за кои се обезбедени 80 милиони денари. На некои од нив ќе биде поставена и атмосферска канализација, тротоари и ново улично осветлување.
  Работите ги изведува Гранит од Скопје во руралниот дел, а во урбаниот дел работите ги изведува Илинден од Струга.


 2. #552
  Avatar von mk1krv1

  Registriert seit
  24.04.2012
  Beiträge
  3.307
  Da gab es mehrere Vorfälle: Kale, die alte Moschee auf dem Plostad wo die Kirche hätte gebaut werden sollen, etc...
  ja ,aber ich meine diese kirche hier im hintergrund:


 3. #553
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Zitat Zitat von mk1krv1 Beitrag anzeigen
  ja ,aber ich meine diese kirche hier im hintergrund:

  Ja, wegen der auch. Was interessiert dich in dieser Frage konkret?

 4. #554
  Avatar von mk1krv1

  Registriert seit
  24.04.2012
  Beiträge
  3.307
  Ja, wegen der auch. Was interessiert dich in dieser Frage konkret?
  Meine frage ist :

  wird diese Kirche jetzt gebaut ,oder nicht?

 5. #555
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Zitat Zitat von mk1krv1 Beitrag anzeigen
  Meine frage ist :

  wird diese Kirche jetzt gebaut ,oder nicht?

  Soweit ich informiert bin - Nein. Ist auch gut so. Schade das Guster nicht mehr hier ist, er könnte dir ein ganzes Referat darüber schreiben warum es nicht gebaut werden sollte

 6. #556
  clk
  Avatar von clk

  Registriert seit
  07.03.2012
  Beiträge
  4.470
  [QUOTE=Zoran;3321673]Soweit ich informiert bin - Nein. Ist auch gut so. Schade das Guster nicht mehr hier ist, er könnte dir ein ganzes Referat darüber schreiben warum es nicht gebaut werden sollte [/QUOT

  Wieso ist er nicht mehr hier? Als ich mich angemeldet hab war er schon weg

 7. #557
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Zitat Zitat von clk Beitrag anzeigen
  Zitat Zitat von Zoran Beitrag anzeigen
  Soweit ich informiert bin - Nein. Ist auch gut so. Schade das Guster nicht mehr hier ist, er könnte dir ein ganzes Referat darüber schreiben warum es nicht gebaut werden sollte
  Wieso ist er nicht mehr hier? Als ich mich angemeldet hab war er schon weg
  kA vermutlich BF Überdosis

 8. #558
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Gemeinde Ilinden - von den "ländlichen" Gemeinden wohl die Nummer 1.


 9. #559
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Makedonien bekommt seine Gasleitung, Memorandum mit der russischen Stroytransgaz unterschrieben.

  Mакедонија ќе се гасифицира

  пред 21 минута

  Сподели  Теми: гасификација, Македонија, популарно,Русија
  Коментари:
  Почнува реализација на проектот за гасификација на Македонија вреден 300 милиони евра. Руската компанија „Стројтранс гас“ и Македонски енергетски ресурски денеска во рамки на Меѓувладината македонско-руска комисија потпишаа Меморандум за соработка кој е првиот сериозен чекор кон изградба на националната гасоводна мрежа во земјава. Договорот треба да се потпише најдоцна за неколку месеци, по што ќе почнат и работите на терен.

  - Ова претставува круна на напорите што досега ги вложивме во рамките на Меѓувладината комисија и Спогодбата за регулирање на клириншкиот долг на Русија кон Македонија со кој ќе се реализира овој проект и последната посета на премиерот Никола Груевски и средбата што тој ја имаше со претседателот Владимир Путин во Санкт Петербург минатата недела, изјави вицепремиерот и министер за финансии Зоран Ставрески и копретседател на Мешовитата комисија по потпишувањето на меморандумот.
  Според него, со ова се операционализираат договорите постигнати во рамките на средбите на Мешовитата комисија. – Очекувам со оваа спогодба да се утврди временската рамка во која што ќе се усогласат сите технички и други детали за да може за неколку месеци од денеска да почне реализацијата на проектот за гасификација, однодно да се потпише и договорот со кој целосно ќе се реализира овој проект. Двете страни имаат најмногу месец-два да ги финализираат работите на своја страна и најмногу за три-четири месеци да се почне реализацијата на проектот, рече Ставрески.
  Почнувањето на израдбата на објектите за неколу месеци го потврди и Максим Александрович – Травников, заменик-министер за регионален развој и копретседател на Мешовитата комисија. Тој посочи дека за неколку месеци ќе почне со изградба на објектите и конкретна достава на гас на целата територија на Македонија.
  - Вредноста на проектот е 75 милиони долари, од кои 60 милиони се од договорениот клириншки долг на Русија кон Макдонија и 15 милиони долари се обезбедени од буџетот на Република Македонија со цел, како што истакна Ставрески, да се заокружи финансиската конструкција на овој дел. Понтаму, појасни, проектот за целосната гасификација на Македонија е 300 милиони долари и таа ќе се одвива по фази согласно разговорите што се водат со Европската банка од каде министерот очекува дополнителни средства.
  Владата, како што истакна министерот за траспорт и врски Миле Јанакиески, е целосно подготвена за изготвување на проекти, а денешниот меморандум овозможува уште во текот на овој месец да се почне со постапка за експропријација и добивање одобрение за градба.
  Изградбата на гасоводната мрежа во Македонија е значајна и за граѓаните и за стопанството. Засега грасоводна мрежа има од бугарската граница преку Куманово до Скопје.
  Потпишувањето на меморандумот со „Стројтранс гас“ беше договорено на средба на премиерот Никола Груевски за време на посетата на Русија минатата недела, кога беше договорено и приклучување на Македонија во проектот „Јужен поток“.
  Потпишувањето на меморандумот е во рамки на 6. седница на Меѓувладината руско-македонска комисија за трговско-економска и научно техничка соаботка која денеска и утре се одржува во Нижни Новогород во рамки на која се разгледуваат перспективите за развој на трговско-економската соработка меѓу Македонија и Русија.

 10. #560
  Avatar von artemi

  Registriert seit
  29.01.2011
  Beiträge
  9.644
  die investorenanlockung fruchtet und fruchtet

Ähnliche Themen

 1. Griechische Bauprojekte
  Von El Greco im Forum Bauprojekte
  Antworten: 673
  Letzter Beitrag: 12.01.2018, 20:37
 2. Skopje - Bauprojekte
  Von mk1krv1 im Forum Bauprojekte
  Antworten: 640
  Letzter Beitrag: 16.02.2016, 19:53
 3. Zenica Bauprojekte
  Von bosmix im Forum Bauprojekte
  Antworten: 53
  Letzter Beitrag: 26.09.2009, 00:22
 4. Sarajevo Bauprojekte
  Von CoolinBan im Forum Bauprojekte
  Antworten: 55
  Letzter Beitrag: 28.09.2008, 23:45