BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 66 von 185 ErsteErste ... 165662636465666768697076116166 ... LetzteLetzte
Ergebnis 651 bis 660 von 1841

Bauprojekte in Mazedonien

Erstellt von MaKeDoNiJa e VeCnA, 09.03.2010, 20:22 Uhr · 1.840 Antworten · 162.487 Aufrufe

 1. #651
  Avatar von Černozemski

  Registriert seit
  05.09.2009
  Beiträge
  10.296
  Zitat Zitat von Arbanasi Beitrag anzeigen
  Weiss einer wieviele Statuen mittlerweile allein im Zentrum stehen?
  Naaaajn, keine Provo, sondern nur ne Frage..

  Gute Frage, wüsste ich auch gern. Sobald ich was finde, werde ich es posten.

  - - - Aktualisiert - - -

 2. #652
  Avatar von mk1krv1

  Registriert seit
  24.04.2012
  Beiträge
  3.307
  Обновена улицата Самоилова

  Градот Скопје ја заврши реконструкцијата на улицата Самоилова, проект кој ја чинеше градската каса 35 милиони денари. Обновена е делница долга 1.300 метри, од почетокот на калдрмата под тврдината Кале до зградата на Американската амбасада. За да се задржи автентичноста на амбиентот, калдрмата беше прередена во должина од околу 200 метри. На останатиот дел од улицата беше обновен тампонскиот слој и беше нанесен нов асфалт на површина од 9.000 метри квадратни. Во рамки на проектот беа нивелирани 45 шахти и повеќе сливници. Реализацијата на зафатот започна пред четири месеци, а како изведувач беше ангажирана градежната фирма „Бауер БГ“.  Министерството за земјоделство од денес со нов објект

  Денеска беше пуштена во употреба новата зграда на Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство, на локацијата каде и претходно се наоѓаше седиштето на оваа институција [»мапа]. Според министерот Љупчо Димовски објектот има корисна површина од околу 9 илјади метри квадратни и во неговата изградба се вложени 4,3 милиони евра. Димовски нагласи дека изведбената цена за метар квадратен изнесува 481 евро, што покажува исклучителна рационалност и економичност во трошењето. Изградбата на новата зграда е реализирана во рамки на Проектот за зајакнување на земјоделството и пристап кон ЕУ, со финансиска поддршка на Светската банка. Камен темелник беше поставен во јуни 2010 година.

  Во објектот ќе се сместат вкупно 467 административци, од кои 366 вработени во Министерството и 101 од Агенцијата за храна и ветеринарство. Министерството со години имаше просторни проблеми и функционираше на пет различни локации. Со преселувањето на сите сектори и органи на единствена локација, се очекува да се зајакне административниот и управувачкиот капацитет на институцијата и да се обезбедат услови за поефикасно и поквалитетно функционирање.


  » Форумска дискусија за овој проект
  - - - Aktualisiert - - -

  Стартуваше изградбата на автопат од Демир Капија до Смоквица

  По неколкумесечно одолжување на почетокот на градежните работи, Денот на независноста беше искористен за свечено поставување на камен – темелник за автопатот од Демир Капија до Смоквица. Идната делница во должина од 28,2 километри ќе има по две сообраќајни ленти во секоја насока со ширина од 3,5 метри, а поради тешкиот терен планирани се два двоцевни тунели во должина од 1.200 метри и шест мостови, од кои најголемиот ќе биде во должина од 660 метри. Во согласност со изработената документација, предвидено е да се изградат три конзолни мостови, додека останатите три ќе бидат со високи столбови и долги греди од пренапрегнат армиран бетон. Автопатот ќе има две клучки (кај Миравци и кај Смоквица), пет надвозници и седум подвозници. Проектот треба да се реализира во рок од 4 години, а првите возила по овој дел од патниот Коридор 10 се очекува да се придвижат во 2016 година.

  На тендерот за избор на изведувач на градежните работи беа пријавени 15 странски компании и конзорциуми. Иако италијанската компанија „Тото“ имаше понуда пониска за околу 40 милиони евра, за најповолен понудувач е избрана грчката компанија „Актор“. Реализаторот на инфраструктурниот зафат е обврзан на двегодишен гарантен рок во кој ќе треба да ги санира евентуалните недостатоци и грешки кои ќе се појават. Инвестицијата во автопатот од Демир Капија до Смоквица според надлежните е во висина од 257 милиони евра, од кои околу 70 милиони се заем од Европската банка за обнова и развој (EBRD), 130 милиони се од Европската инвестициска банка (EIB), 45 милиони се грант од ИПА фондовите на ЕУ, додека од државниот буџет на земјава се обезбедени околу шест милиони евра. Вредноста на договорот со „Актор“, без врачунат ДДВ, според официјалниот журнал на ЕУ за јавни набавки изнесува 210 милиони евра, односно 248 милиони со врачунат ДДВ.

  Со комплетирањето на оваа делница, Македонија ќе обезбеди целосно автопатско решение на патниот Коридор 10, на потегот од Табановце до Гевгелија. Овој паневропски коридор ги поврзува земјите што се протегаат од Австрија на север до Грција на југ и неговата вкупна должина изнесува 1.451 километар.

 3. #653
  Avatar von Гуштер

  Registriert seit
  07.06.2010
  Beiträge
  16.462
  Verflucht sei Skopje.

 4. #654

  Registriert seit
  03.09.2012
  Beiträge
  680
  Zitat Zitat von Гуштер Beitrag anzeigen
  Verflucht sei Skopje.
  Wieso soll es verflucht sein?

 5. #655
  Avatar von Гуштер

  Registriert seit
  07.06.2010
  Beiträge
  16.462
  Zitat Zitat von Salios Beitrag anzeigen
  Wieso soll es verflucht sein?
  Voll die asoziale Stadt, frisst das ganze Geld alleine. Nichts bleibt übrig für Städte wie Tetova oder Gostivari

 6. #656

  Registriert seit
  03.09.2012
  Beiträge
  680
  Zitat Zitat von Salios Beitrag anzeigen
  Wieso soll es verflucht sein?
  Zitat Zitat von Гуштер Beitrag anzeigen
  Voll die asoziale Stadt, frisst das ganze Geld alleine. Nichts bleibt übrig für Städte wie Tetova oder Gostivari
  Ja haste iwie schon recht die könnten andere Städte auch verschönern aber soviel ich gehört habe wollen die ja Tetovo auch verschönern. Und Gostivar hätte einen neuanstrich echt verdient haha die Stadt sieht mal echt beschissen aus :P

 7. #657
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Guster macht einen auf Adler

 8. #658

  Registriert seit
  03.09.2012
  Beiträge
  680
  Zitat Zitat von Zoran Beitrag anzeigen
  Guster macht einen auf Adler
  Ostaj si go neka fantazira malku. Narodot od lubomora jadat govna

 9. #659
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Zitat Zitat von Salios Beitrag anzeigen
  Ostaj si go neka fantazira malku. Narodot od lubomora jadat govna
  Nashe dete e

 10. #660
  Avatar von Černozemski

  Registriert seit
  05.09.2009
  Beiträge
  10.296
  Zitat Zitat von Гуштер Beitrag anzeigen
  Voll die asoziale Stadt, frisst das ganze Geld alleine. Nichts bleibt übrig für Städte wie Tetova oder Gostivari

  Verlass dein Coban Dorf, heul nicht rum und werde Skopjaner. Dann brauchst du nicht mehr Čuški und Frenki anbauen.

Ähnliche Themen

 1. Griechische Bauprojekte
  Von El Greco im Forum Bauprojekte
  Antworten: 673
  Letzter Beitrag: 12.01.2018, 20:37
 2. Skopje - Bauprojekte
  Von mk1krv1 im Forum Bauprojekte
  Antworten: 640
  Letzter Beitrag: 16.02.2016, 19:53
 3. Zenica Bauprojekte
  Von bosmix im Forum Bauprojekte
  Antworten: 53
  Letzter Beitrag: 26.09.2009, 00:22
 4. Sarajevo Bauprojekte
  Von CoolinBan im Forum Bauprojekte
  Antworten: 55
  Letzter Beitrag: 28.09.2008, 23:45