BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 68 von 185 ErsteErste ... 185864656667686970717278118168 ... LetzteLetzte
Ergebnis 671 bis 680 von 1841

Bauprojekte in Mazedonien

Erstellt von MaKeDoNiJa e VeCnA, 09.03.2010, 20:22 Uhr · 1.840 Antworten · 162.679 Aufrufe

 1. #671
  Avatar von mk1krv1

  Registriert seit
  24.04.2012
  Beiträge
  3.307
  Општина Гевгелија ќе гради нов пазар, локацијата за автобуска станица повторно ќе оди на продажба

  Локалната самоуправа на Гевгелија објави оглас за избор на компанија која ќе ја реализира првата фаза од изградбата на новото градско пазариште, на локација надвор од строгиот центар на градот. Според публикуваната документација, покриениот пазар ќе се простира на површина од 5.888 метри квадратни, а изведувачот на работите е задолжен да го комплетира заедно со пропратен паркинг простор, пристапни патеки и простор за контејнери за ѓубре. Во втората етапа е предвидено да се подигне голем супермаркет како составен сегмент на пазарот. Општинарите сметаат дека зафатот би можел да се оствари во временски период од две години, а како официјален почеток на активностите на терен се споменува ноември 2012 година. Новиот градски пазар е дел од проектот „Гевгелија 2013“, кој предвидува на местото на досегашниот пазар и старата автобуска станица да се изградат станбено – деловни објекти и подземен паркинг простор.

  Во меѓувреме, Општина Гевгелија е приморана да подготви втор оглас за продажба на градежната парцела на која е замислено да се никне новата меѓуградската автобуска станица. На првото електронско јавно наддавање одржано на 3 септември не се јави заинтересиран инвеститор што би вложил во овој објект, кој е зацртано да се состои од приземје, два ката и поткровје, со максимална бруто развиена површина од 7.686 метри квадратни. Во согласност со ветувањата на локалните власти, Гевгелија во наредните две години треба да добие современа автобуска станица, градско пазариште, како и репрезентативен градски плоштад.


  - - - Aktualisiert - - -

  Ќе се изработува проект за нов пат од Охрид до Свети Наум, стариот останува да зјае со дупки

  Агенцијата за државни патишта потпиша договор со Друштвото за инженеринг и консалтинг „Чакар Партнерс“ од Скопје за изработка на проектна документација за магистралниот патен правец А3 во делот од Охрид до Пештани. „Чакар Партнерс“ треба да изготви основен проект за новата траса која ќе поминува по падините на планината Галичица, над постоечкиот пат од Охрид до Свети Наум, вклучувајќи и проект за врската на А3 со Охрид и врската со Р1301 (Р-501) кај Пештани. Предвидено е патот да почнува од селото Косел и да завршува кај граничниот премин Свети Наум. Македонската влада го има вклучено зафатот во сопствената програма за работа, при што истиот е зацртано да се реализира во периодот од 2013 до 2019 година. Техничката документација ќе се работи во период од 18 месеци и треба да се комплетира до март 2014 година, а за оваа намена се одвоени 79.667.346 денари, односно околу 1,3 милиони евра.

  Актуелната состојба на постоечкиот пат од Охрид до Свети Наум е исклучително лоша, особено во сегментот јужно од месноста Свети Стефан. Огромни дупки и изгребан асфалт, уништени и застарени сообраќајни знаци, зарѓани и искорнати одбојни огради на критичните места и намалена ширина на коловозните ленти се дел од опасностите што секојдневно ги демнат возачите на оваа делница. Одредени сегменти од патот не се обновени уште од неговата изградба во далечната 1969 година. Новиот магистрален пат во должина од 39 километри е предвидено да има две коловозни ленти со широчина од по 3,75 метри, а вкупната инвестиција се проценува на над 70 милиони евра.

 2. #672
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Das neue Außenministerium, einfach nur FETT!  Ексклузивно: како изгледа внатре новото Министерство за надворешни работи

  Актуелно, Од терен | 15.09.2012, 19:09
  Новиот објект на Министерството за надворешни работи е речиси готов. Треба да биде пуштен во употреба до средината на октомври оваа година. Ексклузивно zase.mk преку фотографии ви прикажува како изгледа одвнатре.

  Поглед кон куполите од внатрешната страна

  Во внатрешноста од двете страни на третиот спрат има отворен простор во висина од 5 спрата, низ кој продира светлина од двете куполи на врвот на зградата

  На терасата се поставени бетонски фигури на заслужни личности од целиот свет


  Поглед од терасата на најгорниот спрат каде ќе има ресторант,

  На самата тераса е поставена прекрасна ограда од ковано железо

  Ова е специјален уред кој ќе ги брка птиците од кровот.
  Поглед на куполата, кој ве остава без зборови


  Од поинаков агол

  Како изгледа терасата на кабинетот на Министерот. Поставени се скулптури во народни носии од сите краеви на Македонија

  Каков ќе им биде погледот на вработените од работното место

  Тераста од кабинетот на министерот.

  Внатре во кабинетот на министерот
  Како изгледа холот на главниот влез на министерстото. Заборавате дека сте во Македонија


  Секаде се поставени модерни светилки, кои одлично се вклопуваат во амбиентот


  Дел од канцелариите се направени така што со повлекувањето специјалните подвижни стакла добивате огромна хала за конференција

  На приземјето има професионална сала за конференции, во која се поставени специјални простории за преведувачите  Низ целиот објект во кој има 440 простории се поставени модерни спуштени плавони со светилки

  Да ве потсетиме овој објект е во Македонија, а оние кои имаат прошетано велат дека е многу поубав и од оние на многу помоќни држави од нашата.

 3. #673

  Registriert seit
  03.09.2012
  Beiträge
  680
  Woow das sieht ja echt voll Feett aus!!
  Mnogu ubavo!

 4. #674
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Die Ausschreibungen für Cebren und Galishte gestoppt.  Procedure for HPPs Cebren and Galiste suspended
  Skopje, 18 September 2012 (MIA) - The procedure on the project involving hydropower plants (HPPs) Cebren and Galiste has been stopped since the submitted offers are unacceptable.
  The decision has been reached at a government session last week, the Ministry of Economy said on Tuesday.
  "In a bid to fully respect the principle of consistent observation of laws and equal treatment of investors with respect to tenders, the Government of Macedonia has reached a decision to suspend the procedure of allocating concession for water use for electricity generation from hydropower plants on Crna River and participation in public and private partnership with ELEM company," reads the press release.
  The decision was reached based on an in-depth analysis of the offers submitted by China's CWE and Greece's PPC.
  The offer by the Chinese consortium was not in compliance with tender conditions and its requirements were not acceptible for the Government.
  PPC's offer met the tender conditions, however the offered 28% equity stake of the future power plants to ELEM company was deemed too low, thus being unacceptable.
  The future concession procedure will be carried out by the Ministry of Environment and Physical Planning, reads the press release.

 5. #675
  Avatar von mk1krv1

  Registriert seit
  24.04.2012
  Beiträge
  3.307
  Es werden weitere 3 Millionen Euro für die Renoviereung von 16 Schulen verwendet.

  Грант од три милиони евра за реновирање на 16 училишта

  Шест средни и десет основни училишта во земјава ќе бидат реновирани со средства од Банката на Советот на Европа. Се работи за грант во висина од три милиони евра, со кој ќе се подобрат условите за образование на над 17 илјади ученици. Предвидената реконструкција и модернизација ќе ја опфати и надворешноста и внатрешноста на објектите. Ќе се интервенира врз прозорците, крововите, подовите, инсталациите за греење, санитарните јазли и фасадите. Договорот со Банката на Советот на Европа ќе биде потпишан до крајот на месецов, а потоа ќе следи постапка за избор на економски оператори за проектирање и за вршење градежни работи.

  Со проектот се опфатени средните училишта: „Кочо Рацин“ во Велес, „Љупчо Сантов“ во Кочани, „Таки Даскало“ во Битола, „Јосиф Јосифовски“ во Гевгелија, „Кирил Пејчиновиќ“ во Тетово и „Ибрахим Темо“ во Струга. Основни училишта кои ќе се реновираат се „Коле Канински“ во Битола, „Наим Фрашери“ во Врапчиште, „Ванчо Прке“ во Штип, „Живко Чинго“ во Охрид, „Братство Единство“ во Гостивар, „Кочо Рацин “ во Кратово, „Браќа Миладиновци“ во Куманово, „Маршал Тито“ во Муртино, „Свети Кирил и Методиј“ во Велес и „25 Мај“ во Скопје. 6. #676
  Avatar von hirndominanz

  Registriert seit
  16.12.2011
  Beiträge
  10.990
  Zitat Zitat von mk1krv1 Beitrag anzeigen
  Es werden weitere 3 Millionen Euro für die Renoviereung von 16 Schulen verwendet.

  Грант од три милиони евра за реновирање на 16 училишта

  Шест средни и десет основни училишта во земјава ќе бидат реновирани со средства од Банката на Советот на Европа. Се работи за грант во висина од три милиони евра, со кој ќе се подобрат условите за образование на над 17 илјади ученици. Предвидената реконструкција и модернизација ќе ја опфати и надворешноста и внатрешноста на објектите. Ќе се интервенира врз прозорците, крововите, подовите, инсталациите за греење, санитарните јазли и фасадите. Договорот со Банката на Советот на Европа ќе биде потпишан до крајот на месецов, а потоа ќе следи постапка за избор на економски оператори за проектирање и за вршење градежни работи.

  Со проектот се опфатени средните училишта: „Кочо Рацин“ во Велес, „Љупчо Сантов“ во Кочани, „Таки Даскало“ во Битола, „Јосиф Јосифовски“ во Гевгелија, „Кирил Пејчиновиќ“ во Тетово и „Ибрахим Темо“ во Струга. Основни училишта кои ќе се реновираат се „Коле Канински“ во Битола, „Наим Фрашери“ во Врапчиште, „Ванчо Прке“ во Штип, „Живко Чинго“ во Охрид, „Братство Единство“ во Гостивар, „Кочо Рацин “ во Кратово, „Браќа Миладиновци“ во Куманово, „Маршал Тито“ во Муртино, „Свети Кирил и Методиј“ во Велес и „25 Мај“ во Скопје.


  Wenn dann auch noch in den Schulen allgemeingültige "Politik" und Historie gelehrt würde....das wäre ja kaum auszuhalten.
  Wenn nicht, werden die Initiatoren dieser Verzerrungspolitik den Untergang nicht mehr erleben.

 7. #677
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Zitat Zitat von hirndominanz Beitrag anzeigen
  Wenn dann auch noch in den Schulen allgemeingültige "Politik" und Historie gelehrt würde....das wäre ja kaum auszuhalten.
  Wenn nicht, werden die Initiatoren dieser Verzerrungspolitik den Untergang nicht mehr erleben.

  Ach, nichts dergleichen, sie werden einfach nur makedonisiert

 8. #678

  Registriert seit
  03.09.2012
  Beiträge
  680
  Eine Sporthalle wird in Velegosti, Ohrid rekonstruiert..

  Започна реконструкцијата на спортската сала во Велгошти


  Започнати се активностите за целосна реконструкција и добивање нов изглед на спортската сала во Велегошти-охридско.

  Владата на Република Македонија преку Агенцијата за млади и спорт обезбеди 20 милиони денари наменети за реконструкција на спортската сала во охридското село Велгошти. Објектот ќе биде целосно опремен со високо квалитетна спортска опрема и реквизити и тоа за повеќе спортови фудбал, кошарка, ракомет, одбојка, тенис, гимнастика, која ќе биде од голема корист на локалното население, децата пред се, а се разбира и клубовите и спортските рекреативци.
  Оваа спортска сала ќе им помогне на многу млади таленти, студенти и идни спортски работници тука да го завијат својот талент и своите можности и во иднина да се вклучат во професионалниот спорт во Република Македонија.

  Директорот Лазар Поповски во јулската посета на спортската сала потврди дека Агенцијата за млади и спорт што и да започне мора да го заврши.
  -Ние како Агенција за Млади и Спорт имаме едно правило кое што вели дека се што сме започнале мора да завршиме, досега за овој обејкт бев запознаен преку разно разни судски одлуки и решенија, барање за легализација, барање за одобрение за градба, цртежи слики , меѓутоа бев и редовно информиран од страна на пратникот Николовски за сите случувања но и за важноста на овој објект за Велгоштани. АМС во изминатата година преку буџетот на Влада на РМ изгради фудбалски терени, спортски сали чиј број наближуваа накај 45 , како и 145 сали од Министерството за образование што се градат на територијата на Македонија, Сите овие податоци доволно говорат дека и во услови на европска и светска криза, вложувањата во спортската инфрастаструктура не застануваат. Знаеме дека секој денар вложен во спортот е заштеда од седум денари во фондот за здравство на Македонија, посочи директорот Лазар Поповски.

 9. #679
  Avatar von Гуштер

  Registriert seit
  07.06.2010
  Beiträge
  16.467
  Sporthalle? Soll das ein Witz sein?
  Die sollten lieber eine Alexanderstatue in Ohrid bauen.

 10. #680

  Registriert seit
  03.09.2012
  Beiträge
  680
  Zitat Zitat von Gushtafar Beitrag anzeigen
  Sporthalle? Soll das ein Witz sein?
  Die sollten lieber eine Alexanderstatue in Ohrid bauen.
  XAXA kako da ne uste to fali.

  Die sollen in Ohrid lieber die Strassen neu asphaltieren )

Ähnliche Themen

 1. Griechische Bauprojekte
  Von El Greco im Forum Bauprojekte
  Antworten: 673
  Letzter Beitrag: 12.01.2018, 20:37
 2. Skopje - Bauprojekte
  Von mk1krv1 im Forum Bauprojekte
  Antworten: 640
  Letzter Beitrag: 16.02.2016, 19:53
 3. Zenica Bauprojekte
  Von bosmix im Forum Bauprojekte
  Antworten: 53
  Letzter Beitrag: 26.09.2009, 00:22
 4. Sarajevo Bauprojekte
  Von CoolinBan im Forum Bauprojekte
  Antworten: 55
  Letzter Beitrag: 28.09.2008, 23:45