BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 8 von 185 ErsteErste ... 4567891011121858108 ... LetzteLetzte
Ergebnis 71 bis 80 von 1841

Bauprojekte in Mazedonien

Erstellt von MaKeDoNiJa e VeCnA, 09.03.2010, 20:22 Uhr · 1.840 Antworten · 162.152 Aufrufe

 1. #71
  Avatar von VardarSkopje

  Registriert seit
  23.01.2011
  Beiträge
  5.064
  Skopje bekommt eine neue Statue von Nikola Karev


  Се гради постамент за коњаникот со Карев  Во тревникот на влезот во Собранието на РМ, наскоро ќе биде поставен споменик на македонскиот револуционер и прв председател на Крушевската република Никола Карев. Просторот каде што ќе се поставува од неодамна е ограден и веќе се почнати градежните работи за изградба на постаментот со висина од пет метри, на кој треба да се постави споменикот. Градежните работи ги врши фирмата "Бетон", а инвеститор е Општина Центар. Одговорните од општината се уште не прецизираат кога би требало да заврши изградбата на постаментот, ниту пак дали е излеан споменикот, ниту пак кога се планира неговото поставување.
  Она што е познато е дека автор на споменикот е Богоја Анѓелкоски кој победи на јавниот конкурс за идејно решение, кое претходно го распиша општината. Според идејното решение на Ангелкоски, споменикот е коњаник и е висок седум метри.
  За овој споменик Општина Центар издвои околу 715.000 евра.  http://vecer.mk/?ItemID=45764942BB6C...821A4E9B55928C

 2. #72
  Avatar von VardarSkopje

  Registriert seit
  23.01.2011
  Beiträge
  5.064
  @Edit

 3. #73
  Avatar von Černozemski

  Registriert seit
  05.09.2009
  Beiträge
  10.296
  Zitat Zitat von Rupture[MKD] Beitrag anzeigen
  Skopje bekommt eine neue Statue von Nikola Karev


  Се гради постамент за коњаникот со Карев  Во тревникот на влезот во Собранието на РМ, наскоро ќе биде поставен споменик на македонскиот револуционер и прв председател на Крушевската република Никола Карев. Просторот каде што ќе се поставува од неодамна е ограден и веќе се почнати градежните работи за изградба на постаментот со висина од пет метри, на кој треба да се постави споменикот. Градежните работи ги врши фирмата "Бетон", а инвеститор е Општина Центар. Одговорните од општината се уште не прецизираат кога би требало да заврши изградбата на постаментот, ниту пак дали е излеан споменикот, ниту пак кога се планира неговото поставување.
  Она што е познато е дека автор на споменикот е Богоја Анѓелкоски кој победи на јавниот конкурс за идејно решение, кое претходно го распиша општината. Според идејното решение на Ангелкоски, споменикот е коњаник и е висок седум метри.
  За овој споменик Општина Центар издвои околу 715.000 евра.  Се гради постамент за коњаникот со Карев
  Noch ein paar Statuen mehr und Skopje hat mehr Statuen als Einwohner.

  Aber das die Statue Nikola Karev gewidmet wird, gefällt mir.

 4. #74
  Avatar von Гуштер

  Registriert seit
  07.06.2010
  Beiträge
  16.461
  Zitat Zitat von Makedonier91 Beitrag anzeigen
  Noch ein paar Statuen mehr und Skopje hat mehr Statuen als Einwohner.

  Aber das die Statue Nikola Karev gewidmet wird, gefällt mir.
  Der Ort ist auch passen gewählt, vor der Versammlung .

  Karev hat die Statue immerhin verdient im Gegensatz zu Aleksander.

 5. #75
  Avatar von VardarSkopje

  Registriert seit
  23.01.2011
  Beiträge
  5.064
  Abwasser ist auch wichtig bis jetzt ging alles Gruben.

  Лисичани ќе добијат колектор за отпадни води


  Во скопската населба Горно Лисиче викендов беше поставен камен-темелник за изградба на колектор за отпадни води, а ќе се гради во две фази. Во првата фаза е предвидена изградба на колектор со профил ф 800 мм во должина од 504,6 метри и ф 1000 мм во должина од 736,1 метри по новопредвидениот булевар Јане Сандански". Исто така, ќе се гради и колектор со профил ф 1000 мм во должина од 84 метри по дел од ул. Божин Николов" покрај отворениот канал во населба Горно Лисиче. Вкупната должина на предвидениот колектор вреден 129.782.125 денари, опфаќајќи ги двете фази изнесува 2081,7 метри. Предвиден е рок на изградба од 12 месеци. На поставувањето камен-темелник присуствуваа премиерот Никола Груевски, претседателот на Собранието, Трајко Вељаноски, градоначалникот на Скопје, Коце Трајановски, градоначалникот на Општина Аеродром, Ивица Коневски, и генералниот директор на ЈП Водовод и канализација" Сашо Лазаровски.
  - Изградбата на овој колектор е еден од носечките проекти за 2011 година и проект со особено тешки услови за изградба. Затоа, предвидена е употреба на најсовремени канализациони цевки и шахти кои овозможуваат не само брза и ефикасна монтажа, туку и висока отпорност на влијанието на водите, почвата и сообраќајот, рече Лазаровски, кој додаде дека со неговата изградба, околу 150 илјади жители на Скопје добиваат квалитетен одводен систем, а септичките јами се испраќаат во историјата. Според градоначалникот Трајановски поставен е камен-темелник на најзначаен фекален колектор во тој делот од градот и Општината Аеродром. Градоначалникот Коневски пак се пофали дека општината објавила тендер за изградба на 20-километарска секундарна фекална канализација која треба да биде поврзана со колекторот.

 6. #76
  Avatar von VardarSkopje

  Registriert seit
  23.01.2011
  Beiträge
  5.064
  =>

 7. #77
  Avatar von Černozemski

  Registriert seit
  05.09.2009
  Beiträge
  10.296


  So soll es bald schon aussehen.

 8. #78
  Bendzavid
  Jetzt ist aber genug mit Skopje. Jetzt ist Kumanovo dran, dann kann der Rest kommen.

 9. #79
  Avatar von Černozemski

  Registriert seit
  05.09.2009
  Beiträge
  10.296
  Aber echt, es müssen in andere Städte auch mal was gebaut werden. Aber mit der Zeit kommt das noch, solange VMRO DPMNE immer vor den Korrupten SDSMlern bleibt gibt es auch woanders große Bauprojekte in MK.

 10. #80
  Bendzavid
  Zitat Zitat von Makedonier91 Beitrag anzeigen
  Aber echt, es müssen in andere Städte auch mal was gebaut werden. Aber mit der Zeit kommt das noch, solange VMRO DPMNE immer vor den Korrupten SDSMlern bleibt gibt es auch woanders große Bauprojekte in MK.
  Hoffen wir es, denn mir liegt meine Stadt am Herzen, der Rest ist mir echt scheißegal

Ähnliche Themen

 1. Griechische Bauprojekte
  Von El Greco im Forum Bauprojekte
  Antworten: 673
  Letzter Beitrag: 12.01.2018, 20:37
 2. Skopje - Bauprojekte
  Von mk1krv1 im Forum Bauprojekte
  Antworten: 640
  Letzter Beitrag: 16.02.2016, 19:53
 3. Zenica Bauprojekte
  Von bosmix im Forum Bauprojekte
  Antworten: 53
  Letzter Beitrag: 26.09.2009, 00:22
 4. Sarajevo Bauprojekte
  Von CoolinBan im Forum Bauprojekte
  Antworten: 55
  Letzter Beitrag: 28.09.2008, 23:45