BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 82 von 185 ErsteErste ... 327278798081828384858692132182 ... LetzteLetzte
Ergebnis 811 bis 820 von 1841

Bauprojekte in Mazedonien

Erstellt von MaKeDoNiJa e VeCnA, 09.03.2010, 20:22 Uhr · 1.840 Antworten · 162.341 Aufrufe

 1. #811
  Bendzavid
  Wie weit sind die mit dem Cargo-Flughafen?

 2. #812
  Avatar von mk1krv1

  Registriert seit
  24.04.2012
  Beiträge
  3.307
  Makedonien bekommt ein Zentrum für Positronen-Emissions-Tomographie

  Министерството за здравство наредната недела ќе распише тендер за изградба на Центарот за позитрона емисиона томографија (ПЕТ центар), а стартот на градежните работи на оваа современа здравствена установа се очекува да биде кон крајот од мај. Објектот ќе се гради на површина од 2.600 метри квадратни во кругот на Градската општа болница „8 Септември“ во Скопје. Во центарот ќе се вложат севкупно околу 10 милиони евра, од кои преку четири милиони евра се потребни за планираната зграда. Рокот за реализација е јануари 2015 година, кога треба да започне производството на ПЕТ препарати.Министерот за здравство, Никола Тодоров на денешната прес – конференција изјави дека земјава ќе постане регионален лидер во производството на изотопи чиј период на распаѓање е од 10 до 109 минути. „ПЕТ претставува нуклеарно медицинска визуелизациска техника со која се добива тродимензионално прикажување и мапирање на функционалните процеси во телото. Воедно, претставува нов чекор во евалуација на функционалните и малигните метаболни промени во организмот на пациентите, а се користи во областа на онкологија, хематологија, радиологија и неврологија, а во поново време и во детска патологија“, објасни министерот Тодоров.


  - - - Aktualisiert - - -

  "Gorno Strogomishte" hat eine neue Schule bekommen

  Заменик-министерот за образование и наука, Сафет Незири денеска ја пушти во употреба новата училишна зграда на Подрачното основно училиште „Зеќир Даути“ во село Горно Строгомиште, општина Зајас.
  - Продолжуваме да помагаме во сите сфери во образованието. Доказ за тоа е и денешното пуштање во употреба на овој објект. Нема да застанеме тука. Ќе продолжиме да вложуваме во образованието и во тековната година за да овозможиме што понормални и подобри услови за образование на младите генерации, рече Незири на свеченоста по повод пуштањето во употреба на новиот објект на училиштето.
  Пред присутните се обрати и градоначалникот на општина Зајас, Мусли Муслиу кој рече дека многу брзо во селото ќе биде изградена и водоводна мрежа, што е дамнешна желба на жителите.
  Објектот на Подрачното училиште во Горно Строгомиште е изграден со средства од Министерството за образование и наука, а свој придонес дадоа и општина Зајас, како и приватни донатори.


 3. #813
  Avatar von Černozemski

  Registriert seit
  05.09.2009
  Beiträge
  10.296
  Prilep bekommt einen neuen Hauptplatz namens Metodija Andonov Cento.

  Видео: Прилеп ќе добие ултра модерен плоштад


  Се реконструира плоштадот „Методија Андонов-Ченто“ во Прилеп.  Реконструкцијата ќе започне од ул. „Борка Талески“ на потегот од О.У.„Кочо Рацин“ па се до поранешната „Градска кафеана“.
  Реконструкцијата на плоштадот е на површина од околу 8.000 метри квадратни и ќе се одвива во три фази.
  Реконструкцијата опфаќа замена на постоечкиот плочник со нови мермерни и гранитни плочки, а предвидено е и зголемување на постојните зелени површини, поставување на модерна урбана опрема како и обновување и ревитализација на осветлувањето.
  Погледнете како ќе изгледа ултра-модерниот плоштад во Прилеп.


 4. #814
  Avatar von mk1krv1

  Registriert seit
  24.04.2012
  Beiträge
  3.307
  Na ,das wird auch mal Zeit .Sieht richtig gut aus

 5. #815
  Avatar von mk1krv1

  Registriert seit
  24.04.2012
  Beiträge
  3.307
  In Gradina bei Prilep werden neue Objekte, Autobus-Stationen und ein Kinderheim gebaut.  Во последната Објава за продажба на градежно неизградено земјиште сопственост на Република Македонија, продадена е една парцела за изградба на мали комерцијални и деловни намени во старата чаршија, со големина од 25м2, исто така продадена е уште една парцела за изградба на станбена зграда во близина на касарната, со површина од 2935м2 за изградба на станбена зграда со максимална височина од приземје и 12 ката, соопштуваат од општина Прилеп.


  Во оваа објава, информираат од Општината, продадена е парцелата за изградба на транспортен центар – автобуска станица со бензинска пумпа и придружни содржини на место на противпожарниот дом, како и две парцели за домување во новопроектираната населба Градина.
  http://faktor.mk/archives/23107

  - - - Aktualisiert - - -

  Prilep bekommt einen Skate-Park.


  Скејт паркот ќе биди со површина од 1331м2 и ќе може да се користи за возење на скејтборд, ролери или BMX велосипеди. Исто така просторот ќе може да се користи и за разни други културни случувања или спортски натпревари.
  Скејтпаркот ќе се состои од повеќе делови како функционални целини. Бетонските површини ќе бидат околу 900м2 и функционално ќе бидат поделени на дел за почетници кој што ќе го сочинуваат рампи, скали, метални препреки и огради, помали надвишувања и аморфен базен со различна длабочина од 80см па се до 2м. Одделен од него ќе биди делот за искусни кој што ќе биде базен со аморфна форма и со длабочина од 2м која што максимално се зголемува до 3м.

  Бетонските површини меѓусебно ќе бидат поврзани со тревната површина. Оваа идеја беше предложена на денот на идеи од група млади луѓе.
  http://kurir.mk/republika/opstini/10...radi-vo-Prilep

 6. #816
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Hier das Video zum Skatepark


 7. #817
  Avatar von mk1krv1

  Registriert seit
  24.04.2012
  Beiträge
  3.307
  Makedonska Kamenica bekommt einen Markt-Platz.


  Soll am Ende so aussehen:

  Kriva Palanka bekommt ein neues Bezirksgebäude.  Новиот објект ќе се гради по принципот на јавно-приватно партнерство, за што веќе е донесена одлука од страна на Советот на Општината. Како најповолна е избрана понудата на Трговско друштво за градежништво инжинеринг трговија и услуги „Мијоли“ д.о.о. увоз –извоз Скопје.
  Предвидено е зградата да зафаќа вкупна површина од 1012 квадратни метри. Со реализација на овој проект, локалната самоуправа од сегашните 150 м2 ќе добие простор од дури 470 м2, со што ќе се реши долгогодишниот просторен проблем за обезбедување на услови за работа на општинската администарција. Според изготвената студија, приватниот партнер во новиот објект ќе инвестира околу 550.000 евра, од кој во негова сопственост за деловни потреби ќе останат 551 м2 во сутеренот и приземјето, а другите два ката ќе и бидат преостапени на општината.
  Со изградба на овој објект ќе се добие нов, современ и многу поголем простор, без обврска општината да вложува средства односно да вложи минимални средства. Имајќи во предвид дека само за реконструкциај на кровната конструкција на овој објект се потребни околу 30.000 евра, без притоа воопшто да се интервенира во реновирање на зградата, произлегува дека овој проект е исплатлив како за општината така и за приватниот партнер. 8. #818
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Zitat Zitat von Salios Beitrag anzeigen
  Buaaaaah Shit Leute zieht euch das Rein Meine Heimatstadt Ohrid in einigen Jahren Neue Kultmetropole des Balkans !!!

  ''Saharian Macedonia'' heisst das Projekt welches vom Indischen Unternehmen ''Sahara India Parivar'' realisiert wird.
  Welche zu einem der Reichsten der Welt gehört, Subrata Roj!

  Ein Hotel auf dem Wasser, Casinos, Wohnobjekte,Freizeitparks,Golfanlage, Spa's etcc..!!

  Letzte Vereinbarungen und Besprechung zum Plan und Realisation findet in der nächsten Zeit statt!

  Ich sag dazu einfach nur HAMMER!!!!

  „Сахарајан Македонија“ е проектот што индиската компанија „Сахара Индија Паривар“ ќе го реализира во Македонија. Предлогот за инвестицијата е доставен до македонскиот премиер Никола Груевски и вицепремиерот Зоран Ставрески на 20-ти овој месец, пренесува МИА.


  - Ни претставува голема привилегија што по неколкумесечни подготовки ја составивме визијата на нашиот претседател Субрата Рој за локација од светска класа во градот Охрид и ќе ја претставиме на премиерот на Република Македонија и министрите од неговата Влада. Проектот е наречен ’Сахарајан Македонија’ и ќе се гради на 240 хектари во околината на Охридското Езеро и ќе содржи хотели од светска класа, казина, станбени и рекреативни објекти и терен за голф по меѓународни стандарди, стои во писемната изјава од Канцеларијата на Семанто Рој, извршен директор и шеф на одделот за меѓународен бизнис на „Сахара Индија Паривар“.
  Проектот за комплексот е на една од најјаките светски компании британската „Аткинс“, а предвидува изградба на туристички комплекс кој ќе содржи објекти за рекреација, одмор, терени за голф, спа центри, марина-хотели, објекти за забава, казино на вода...
  Проектот е со целосна еколошка студија.
  Der Inder ist morgen zu Gast in MK, in den Medien wird gemunkelt das die ersten Details wohl ausgearbeitet werden...

  СУБРАТА ВО ЗЕМЈАВА
  Ќе се крчкаат деталите за Сахарајан Македонија


  Милијардерот од Индија, Субрата Рој денеска слетува на охридскиот аеродром. На аеродромот Св. Апостол Павле" е предвидено Рој да го пречека министерот за финансии и вицепремиер Зоран Ставрески, кој ќе го придружува гостинот за време на посетата на Охрид и Скопје.

  Се очекува Рој да ја посети локацијата каде е предвидена изградбата на туристичкиот комплекс, како и да оствари разговори со претставници на Владата во врска со евентуалните можности за други економски инвестиции, меѓу кои и во областа на земјоделството. Предвидено е два дена да престојува во Охрид, а посетата на Македонија да ја заврши со престој на Скопје в петок.
  Компанијата Сахара Индија Париварр, чиј сопственик е милијардерот Субрата Рој, достави предлог за изградба на супер луксузен туристички комплекс Сахаријан Македонијаа, иницијално замислен да биде лоциран кај автокампот Љубаништаа на површина од 240 хектари. Комплексот предвидува повеќе содржини, луксузен хотел на вода и апартмани од највисока класа, вили, бунгалови, марина, приватни плажи, казина и голф-терени. Проектот го изработи светски познатата проектантска куќа Аткинсс од Лондон, според најавите со највисоки еколошки стандарди.
  Индискиот милијардер ќе разговара и за намерата за изградба на објектот посветен на Мајка Тереза на скопскиот плоштад, како и за други можни инвестиции. Компанијата Сахара меѓу другото е заинтересирана и за земјоделството и достави предлог проект за комбинатот Џумајлија. Ова ќе биде трета посета на Рој на Македонија.

 9. #819
  tetovë1
  Krasses Projekt!

 10. #820
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Zitat Zitat von A2D2 Beitrag anzeigen
  Krasses Projekt!

  Wo sind unsere Umweltschützer wenn man sie braucht ...

Ähnliche Themen

 1. Griechische Bauprojekte
  Von El Greco im Forum Bauprojekte
  Antworten: 673
  Letzter Beitrag: 12.01.2018, 20:37
 2. Skopje - Bauprojekte
  Von mk1krv1 im Forum Bauprojekte
  Antworten: 640
  Letzter Beitrag: 16.02.2016, 19:53
 3. Zenica Bauprojekte
  Von bosmix im Forum Bauprojekte
  Antworten: 53
  Letzter Beitrag: 26.09.2009, 00:22
 4. Sarajevo Bauprojekte
  Von CoolinBan im Forum Bauprojekte
  Antworten: 55
  Letzter Beitrag: 28.09.2008, 23:45