BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 83 von 185 ErsteErste ... 337379808182838485868793133183 ... LetzteLetzte
Ergebnis 821 bis 830 von 1841

Bauprojekte in Mazedonien

Erstellt von MaKeDoNiJa e VeCnA, 09.03.2010, 20:22 Uhr · 1.840 Antworten · 162.104 Aufrufe

 1. #821

  Registriert seit
  03.09.2012
  Beiträge
  680
  Zitat Zitat von Zoran Beitrag anzeigen
  Wo sind unsere Umweltschützer wenn man sie braucht ...
  Scheiss auf die Umweltschützer!

  Dieses Projekt wäre DER Hingucker des Balkans und ich denke es würde seeehr viele Touristen herlocken..

 2. #822
  Avatar von mk1krv1

  Registriert seit
  24.04.2012
  Beiträge
  3.307
  In der Mitte des Kreisverkehrs ,der in Prilep gebaut werden soll ,wird auch eine 15 meter große Skulptur gebaut.

  Ново футуристичко спомен – обележје „Прилепски бранители“ во висина од 15 метри ќе се подигне во центарот на Прилеп. Локалната самоуправа од градот планира да го постави споменикот на новиот кружен тек, на вкрстувањето на булеварот „Гоце Делчев“ со улицата „Димо Наредникот“.

  Идејното решение на делото кое ќе биде изработено од челична конструкција веќе е готово, а во моментов тече тендерскиот рок за пријавување на компаниите кои се заинтересирани да го реализираат обележјето на прилепските бранители и паднатите жртви од воениот конфликт во 2001 година.

  Од општина Прилеп соопштуваат дека неговата впечатливост ќе доаѓа до израз во вечерните часови преку специјалното осветлување кое на временски интервали ќе ја менува бојата.

  Градот под Марковите кули веќе има едно обележје на загинатите бранители кај месноста „Карпалак“ во 2001 година. Локалната власт вложи финансиски средства во висина од 30 милиони денари во реализацијата на споменикот „Карпалак“, кој и беше претставен на македонската јавност во мај 2011 година.  Споменик - Прилепски бранители - YouTube

 3. #823
  Avatar von Černozemski

  Registriert seit
  05.09.2009
  Beiträge
  10.296
  Mazedonisches Parlament.


 4. #824
  Avatar von mk1krv1

  Registriert seit
  24.04.2012
  Beiträge
  3.307
  Wird an der Außenfassade noch was gebaut oder renoviert?

 5. #825
  Avatar von Mr.Mackey

  Registriert seit
  11.03.2008
  Beiträge
  888
  Irgendwas neues zu Bitola 2016 ?

  Wehe die klatschen alle 10 Meter eine Alexander Statue hin, ich würde mir lieber wünschen das sie sich auf die Wurzeln der Stadt konzentrieren (Gradot na Konzulite!). Klasse statt Masse ... Und wenn sie schon so geil auf Denkmäler sind, dann bitte von den Männern die 2001 gefallen sind oder den Partisanen.

 6. #826
  Avatar von mk1krv1

  Registriert seit
  24.04.2012
  Beiträge
  3.307
  Irgendwas neues zu Bitola 2016 ?

  Wehe die klatschen alle 10 Meter eine Alexander Statue hin, ich würde mir lieber wünschen das sie sich auf die Wurzeln der Stadt konzentrieren (Gradot na Konzulite!). Klasse statt Masse ... Und wenn sie schon so geil auf Denkmäler sind, dann bitte von den Männern die 2001 gefallen sind oder den Partisanen.
  Nein ,es gibt nichts neues. Außerdem haben die Statuen eher weniger mit den Bauprojekten ,die geplant werden ,zu tun. Das gleiche wie bei Skopje 2014.

 7. #827
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Zitat Zitat von Mr.Mackey Beitrag anzeigen
  Irgendwas neues zu Bitola 2016 ?

  Wehe die klatschen alle 10 Meter eine Alexander Statue hin, ich würde mir lieber wünschen das sie sich auf die Wurzeln der Stadt konzentrieren (Gradot na Konzulite!). Klasse statt Masse ... Und wenn sie schon so geil auf Denkmäler sind, dann bitte von den Männern die 2001 gefallen sind oder den Partisanen.

  Also das war sicherlich nicht die Wurzel, die Wurzel liegt im glauben wie es schon der von den Türken auferlegte Name sagte: Manastir

 8. #828
  Avatar von mk1krv1

  Registriert seit
  24.04.2012
  Beiträge
  3.307
  Светски познатиот архитект Том Рајт ќе проектира за Охрид

  „Бурџ ал араб“, најпознатиот хотел во Дубаи, „Морска оаза“, најлуксузниот патнички брод во светот, шопинг-молови, транспортни и други проекти низ светот, се само дел од долгата листа врз која имаат ставено потпис компанијата „Аткинс“ и британскиот архитект Том Рајт, кои се посочуваат и како автори на комплексот „Сахарајан Маседонија“, кој треба да никне во Охридско Езеро, пишува весникот Утрински.  Британскиот архитект и фирмата за која работи го имаат ставено својот потпис на единствениот хотел со седум ѕвезди „Бурџ ал Араб“ и најлуксузниот патнички борд „Морска оаза“.
  -„Бурџ ал араб“, најпознатиот хотел во Дубаи, „Морска оаза“, најлуксузниот патнички брод во светот, шопинг-молови, транспортни и други проекти низ светот, се само дел од долгата листа врз која имаат ставено потпис компанијата „Аткинс“ и британскиот архитект Том Рајт, кои се посочуваат и како автори на комплексот „Сахарајан Маседонија“, кој треба да никне во Охридско Езеро.
  За „Бурџ ал араб“ Рајт има кажано дека ги следел барањата на клиентот, објектот да стане обележје на Дубаи, како што тоа се зградата на операта за Сиднеј или Ајфеловата кула за Париз. „Тоа треба да биде објект кој ќе стане синоним за името на државата“, изјави своевремено овој архитект, пишува Утрински.

  Инаку, Рајт е роден во 1957 година, во Крајдон, дел од пошироката област на Лондон. Студиите ги завршил во „Ројал Расел скул“ во родното место. Мотото на факултетот е „Не за себе, туку за сите“, а патрон на оваа образовна институција е кралицата Елизабета Втора. Подоцна Рајт продолжил со образованието и на школата за архитектура при Универзитетот „Кингстон“. По завршување на студиите работел како директор за архитектонска практика во „Листер Дру Хајнес Бароу“, која во 1991 година била преземена од „Аткинс“ каде што работи и сега. Од 1999 година е на позицијата шеф на тимот за меѓународна архитектура, со седиште во Епсом, Лондон.
  -Занимливо е што во некои дебати за хотелот „Бурџ ал араб“ има видувања дека во конструкцијата се наоѓа христијанскиот симбол крстот, па за самиот хотел велат дека е „најголемиот христијански крст во светот“, иако Рајт за себе вели дека е агностик. Во еден извештај за најпознатите современи архитекти се вели дека „ако некој заслужува да биде во врвот на најмоќните 50, тое е Том Рајт“. Изготвувачите на ранг-листата биле изненадени од сознанието дека ремек-делото, 27-катниот хотел во Дубаи во форма на јахта што плови, бил првиот проект од таков вид на Рајт. Кога архитектот дошол во Дубаи во 1993 година тој бил уверен дека „Ал бустан палас мускат“ на „Интерконтинентал“ е најдобриот хотел, но групацијата „Џамераја“ во чиј состав е „Бурџ ал араб“, постави нови стандарди во регионот и во светот со овој единствен хотел со седум ѕвезди, што беше прифатено и од страна на пазарот. За Рајт се зборува дека е апсолутно посветен на квалитетот, на деталите и на правото на клиентот тоа и да го добие. По триесетина години поминати во светот на архитектурата, дури и ако пропадне, за овој „господар на јахтите“ се пишува дека нема да се качи на брод за својата родна земја, туку планира да се пензионира и да плови околу светот. Кој знае, можеби ќе заплови и во Охридско Езеро, пишува Утрински.
  -Том Рајт е архитект на единствениот хотел во Дубаи со седум ѕвезди и автор на вториот најголем крузер, туристички брод-крстосувач. Рајт е архитект во една од најголемите проектантски куќи ’Аткинс‘ во Лондон. Но, во проектот во Љубаништа покрај него се вклучени и други архитекти бидејќи станува збор за голем комплекс, и не би можел да издвојам друго име, Рајт е водач на проектот“, изјави вчера во Охрид индискиот милијардер Субрата Рој, на прашањето за тоа кој е главниот архитект и дали тој го посетил Охрид при креирањето на проектот.

  Компанијата „Аткинс“ за која работи Рајт е најголема во својата област во Велика Британија и се занимава со дизајн и консултантски услуги. Таа е вториот најголем мултидисциплинарен консултантски тим во Европа со мрежа од над 100 канцеларии во Велика Британија, како и во Данска, Ирска, Норвешка, Полска, Португалија и Шведска.

  ??????? ????????? ???????? ??? ???? ?? ????????? ?? ?????

 9. #829
  Bendzavid
  Zitat Zitat von Mr.Mackey Beitrag anzeigen
  Irgendwas neues zu Bitola 2016 ?

  Wehe die klatschen alle 10 Meter eine Alexander Statue hin, ich würde mir lieber wünschen das sie sich auf die Wurzeln der Stadt konzentrieren (Gradot na Konzulite!). Klasse statt Masse ... Und wenn sie schon so geil auf Denkmäler sind, dann bitte von den Männern die 2001 gefallen sind oder den Partisanen.
  Ich hab gelesen das die für Bitola 2016 28 neue Statuen geplant haben.

 10. #830
  Avatar von VoxPopuli

  Registriert seit
  07.06.2011
  Beiträge
  2.610
  Zitat Zitat von Bendzavid Beitrag anzeigen
  Ich hab gelesen das die für Bitola 2016 28 neue Statuen geplant haben.
  Die sind echt nicht mehr ganz sauber.

Ähnliche Themen

 1. Griechische Bauprojekte
  Von El Greco im Forum Bauprojekte
  Antworten: 673
  Letzter Beitrag: 12.01.2018, 20:37
 2. Skopje - Bauprojekte
  Von mk1krv1 im Forum Bauprojekte
  Antworten: 640
  Letzter Beitrag: 16.02.2016, 19:53
 3. Zenica Bauprojekte
  Von bosmix im Forum Bauprojekte
  Antworten: 53
  Letzter Beitrag: 26.09.2009, 00:22
 4. Sarajevo Bauprojekte
  Von CoolinBan im Forum Bauprojekte
  Antworten: 55
  Letzter Beitrag: 28.09.2008, 23:45