BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 87 von 185 ErsteErste ... 377783848586878889909197137 ... LetzteLetzte
Ergebnis 861 bis 870 von 1841

Bauprojekte in Mazedonien

Erstellt von MaKeDoNiJa e VeCnA, 09.03.2010, 20:22 Uhr · 1.840 Antworten · 162.574 Aufrufe

 1. #861
  Avatar von mk1krv1

  Registriert seit
  24.04.2012
  Beiträge
  3.307
  Frankreich hat vor ein Museum bei dem französischen Friedhof in Bitola zu bauen.

  Франција ќе гради музеј во Битола


  Франција ќе изгради музеј во близина на француските гробишта во Битола по повод стогодишнината од Првата светска војна. Ова го најави француската амбасадорка Лоренс Оер при нејзината посета на Битола, првата општина од внатрешноста на Македонија што ја посети по нејзиното назначување на амбасадорското место во земјава. Според неа, музејот ќе содржи документи и други материјали зачувани во француските архиви од Првата светска војна, а кои се поврзани со историјата на градот-страдалник од тоа време, Битола. Целта е да се прикажат страдањата и подвизите на тогашната француска армија и македонските војници, но да служат како опомена во иднина да нема војни.

  - Битола ќе има приоритетно место во програмата за одбележување на 100-годишнината од почетокот на Првата светска војна зашто ние имаме многу материјал низ архивите, фотографски и друг кој претставува сведоштво за она што се случувало во оваа војна - изјави Оер.

  Таа најави дека музејот ќе се гради за две години, а ќе содржи богат документаристички материјал, кој досега не бил достапен за македонската јавност.

  Од Општина Битола прифатија да помогнат во реализацијата на програмата за јубилејот еден век од Првата светска војна, сметајќи дека ќе има и опоменувачки карактер - такви трагични настани повеќе да не се случат.

  - Општина Битола ќе ги поддржи активностите на амбасадорката. Освен тоа, Битола е збратимена со Епинал и во мај имаме покана од тамошниот градоначалникот да направиме заедничка манифестација таму - изјави битолскиот градоначалник Владимир Талески.

  За време на Првата светска војна Битола во повеќе наврати била бомбардирана и претрпела голема материјална штета и човечки загуби. Од тоа време го носи и името град-страдалник. Во чест на заедничкото историско минато на македонскиот и францускиот народ за време на Првата светска војна, Франција ~ има врачено на Битола Медал од Легијата на Гезите и медал како град-страдалник поради ужасот и загубите што ги претрпе во Првата светска војна. На француските гробишта во Битола од војната, која траеше од 1914 до 1918 година, погребани се посмртните останки на 13.000 војници.

  http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=97E19C87E134564882C80920A1172E7E

 2. #862
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867

 3. #863
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Grundsteinlegung für den neuen Sportpark in Aerodrom
  ФОТО: Поставен камен-темелник на новиот спортски храм на МЗТ

  Понеделник, 11 Март 2013 14:13

  Претседателот на Владата на Република Македонија, Никола Груевски, градоначалникот на општина Аеродром, Ивица Коневски, градоначалникот на град Скопје, Коце Трајановски и претставникот на инвеститорот Сергеј Самсоненко, присуствуваа на поставување на камен темелникот за новиот спортски центар Јане Сандански во Аеродром.


  Како што соопшти градоначалникот Коневски, оваа спортска сала ќе биде изградена според сите ЕХФ и ФИБА стандарди.

  Тој информираше дека спортскиот центар ќе опфаќа голема сала со капацитет од 5.360 посетители и помошна сала со капацитет од 1.000 посетители.

  Покрај ова, спортскиот центар ќе содржи и комерцијални содржини како што се хотел, базен, спа и фитнес центар.


 4. #864
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Japanese grants for four projects in Macedonia
  Monday, 11 March 2013


  Four contracts for grants from the Program for Grant Assistance for Grassroots Projects (GGP) of the Japanese Government were signed Monday at the Japanese Liaison Office in Skopje. The grants in amount of nearly 226.000 euros are intended for four municipalities in Macedonia.

  Grants will be allocated for upgrading the heating system in Magdalena Antova primary school in the municipality of Kumanovo, for renovating a kindergarten in the municipality of Karpos in Skopje, for improving the environment in Demir Kapija municipality and for procuring a garbage truck for Kocani municipality.

  The documents were inked by the mayors of the municipalities of Karpos, Demir Kapija and Kocani - Stevco Jakimovski, Trajce Dimitriev and Ratko Dimitrovski respectively - and the principal of Magdalena Antova primary school, Zivko Stojkovski.
  The projects will be launched as soon as they are signed by the Vienna-based Japanese ambassador, Shigeo Iwatani.

  Japanese diplomat Naoyoshi Yoneyama addressed the signing ceremony on behalf of the Japanese embassy in Vienna and said he expected the projects to improve the living conditions of the inhabitants in these municipalities.
  "During the selection process, we've taken into consideration the efforts made to improve the ethnic communities. I hope these projects will be equally beneficial for all ethnic communities in Macedonia," stated Yoneyama.

  Japan introduced its Program for Grant Assistance for Grassroots Projects in 1989 to support socio-economic projects in developing countries. The program in Macedonia was launched in 1996 and over 90 projects have been supported thus far with 4.85 million euros.
  The agreements were signed on the second anniversary of the devastating tsunami and earthquake in Japan which claimed the lives of 16.000 people while 2.700 are still missing.

 5. #865
  Avatar von mk1krv1

  Registriert seit
  24.04.2012
  Beiträge
  3.307
  Prilep bekommt 4 Triumphbogen

  На влезот од плоштадот „Методија Андонов – Ченто“ кон старата чаршија и Градскиот часовник предвидено е да се изградат 4-те големи порти.
  Портите ќе бидат изградени во стар препознатлив македонски стил кои на симболичен начин ќе го претставуваат влезот во Старата чаршија.
  На портите во мермер ќе бидат напишани сите занаети кои некогаш и денес постојат во чаршијата.
  Со тоа Старата чаршија ќе добие посебна привлечност и ќе претставува еден старински резерват во центарот на градот кој ќе привлече многу туристи.


 6. #866
  Strassenapotheker
  Wurde etwas von diesen gewünschten oder zukünftigen Bauten schon etwas fertiggestellt oder schon angefangen. Wenn ja, bitte Bilder.

 7. #867
  Avatar von mk1krv1

  Registriert seit
  24.04.2012
  Beiträge
  3.307
  Zitat Zitat von Rahovec Beitrag anzeigen
  Wurde etwas von diesen gewünschten oder zukünftigen Bauten schon etwas fertiggestellt oder schon angefangen. Wenn ja, bitte Bilder.
  Nein ,das Projekt fängt erst an Wenn es aber Bilder gibt werde ich die natürlich posten..

 8. #868
  Strassenapotheker
  Zitat Zitat von mk1krv1 Beitrag anzeigen
  Nein ,das Projekt fängt erst an Wenn es aber Bilder gibt werde ich die natürlich posten..
  Du meinst Projekte. Irgendwas muss doch schon angefangen sein.....

 9. #869
  Avatar von mk1krv1

  Registriert seit
  24.04.2012
  Beiträge
  3.307
  Zitat Zitat von Rahovec Beitrag anzeigen
  Du meinst Projekte. Irgendwas muss doch schon angefangen sein.....
  Du brauchst dich nur im Thread umschauen. Bilder werden genug gepostet ,ansosnten werden Bilder gepostet wenn das Projekt fertig ist

 10. #870
  Avatar von Černozemski

  Registriert seit
  05.09.2009
  Beiträge
  10.296
  Der neue städtische Pazar von Makedonska Kamenica ist fertig.

  Македонска Каменица доби нов градски пазар

  Локалната власт од Македонска Каменица успешно го заврши проектот за изградба на нов пазар во градот. Современото здание со површина од 2.133 метри квадратни веќе е пуштено во употреба и истото се состои од покриено – отворен дел за продажба на зеленчук и покриено – затворен дел за продажба на останати прехранбени производи. Објектот е изведен од специјални огноотпорни материјали, со комплетна опрема за извршување на пазаришната дејност, осветлување и со јавен тоалет.


  Визуелизација од идејното решение врз чија основа се реализираше проектот

  Реализацијата на долгогодишната потреба на граѓаните од овој град започна во септември минатата година. Во новиот градски пазар се вложени околу 30 милиони денари од буџетот на општина Македонска Каменица. Од локалната самоуправа информираат дека во наредните месеци ќе се заврши и просторот за продажба на камионски приколки, како составен дел од пазарот.


  Извор: Општина Македонска Каменица

Ähnliche Themen

 1. Griechische Bauprojekte
  Von El Greco im Forum Bauprojekte
  Antworten: 673
  Letzter Beitrag: 12.01.2018, 20:37
 2. Skopje - Bauprojekte
  Von mk1krv1 im Forum Bauprojekte
  Antworten: 640
  Letzter Beitrag: 16.02.2016, 19:53
 3. Zenica Bauprojekte
  Von bosmix im Forum Bauprojekte
  Antworten: 53
  Letzter Beitrag: 26.09.2009, 00:22
 4. Sarajevo Bauprojekte
  Von CoolinBan im Forum Bauprojekte
  Antworten: 55
  Letzter Beitrag: 28.09.2008, 23:45