BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Ergebnis 1 bis 6 von 6

Erdoğan'ın "Çılgın Projesinin" Anadolunun ortasından deniz geçirecek Karadeniz-Akdeni

Erstellt von TRSABOSS, 29.04.2011, 23:35 Uhr · 5 Antworten · 1.598 Aufrufe

 1. #1
  Avatar von TRSABOSS

  Registriert seit
  06.09.2010
  Beiträge
  392

  Erdoğan'ın "Çılgın Projesinin" Anadolunun ortasından deniz geçirecek Karadeniz-Akdeni

  Başbakan Erdoğan’ın, Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. kuruluş yıldönümü olan 2023 yılına yetiştirilmesi amacıyla başlattığı ve hazırlıkları çok gizli yürütülen ‘Çılgın Proje’nin, Samsun’dan Yumurtalık’a kadar 500 kilometre uzunluğunda bir denizyolu tüneli olduğu öne sürüldü.

  Vatan gazetesinin haberine göre, Karadeniz-Akdeniz Denizyolu Tüneli’nin yaklaşık 1 yıldır çok gizli yürütülen proje çalışmaları için Ankara’da 33 mühendisten oluşan bir mühendisler grubu oluşturuldu. Proje ekibinde, jeoloji, inşaat, gemi, elektrik-elektronik, maden, petrol ve kimya mühendisleri görev alıyor.
  Projenin ayrıntılaları ise şöyle;
  Karadeniz’i Anadolu’nun tam ortasından ve 1000 metre derinlikten geçecek tünelle Akdeniz’e doğrudan bağlayacak tünel, Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yılı için bir prestij projesi olarak öngörülüyor.
  Samsun’un 15 km. doğusundan başlayacak Karadeniz-Akdeniz Denizyolu Tüneli, Anadolu’yu tam ortasından ve kuzey-güney ekseninde keserek, Kayseri’nin yaklaşık 50 km. doğusundan geçtikten sonra, Adana’nın Yumurtalık ilçesinde Akdeniz’e kavuşacak.
  Uzunluğu 500 km. olacak tünel, orta büyüklükte 2 geminin karşılıklı geçişine imkân tanıyacak şekilde, 80 metre olarak planlandı.
  Tünelin su yüzeyinden derinliği 22 metre, su yüzeyinden yüksekliği ise 18 metre olacak.
  Karadeniz-Akdeniz Denizyolu Tüneli, Anadolu’nun altından geçerken, yeryüzünden 1400 metreye kadar derinliğe ulaşacak.
  Derinlikten dolayı, tünelin geçtiği güzergâhta çok sayıda değerli maden, kömür, kaynak suyu, termal su, doğalgaz ve hatta petrol kaynaklarına rastlanması bekleniyor.
  Farklı Kazı Teknikleri Kullanılacak
  Mühendisler, dünyada ilk defa böylesine devasa bir tünel kazısının planlandığını, dolayısıyla çok farklı kazı tekniklerinin kullanılması gerektiği üzerinde duruyor.
  Kazının, bu amaçla özel olarak inşa edilecek platform-gemiler üzerine monte edilecek dev kazıcılarla yapılması, kazılan toprak, kaya ve madenlerin taşıyıcı bantlar yardımıyla, platformu takip eden gemilere yüklenmesi ve böylelikle nakledilmesi üzerinde duruluyor.
  500 kilometre uzunluğundaki tünelin daha kısa süre içinde kazılabilmesi için, inşaatın Samsun ve Yumurtalık’tan iki yönlü olarak başlatılması söz konusu.
  Ayrıca, kazı sırasında elde edilecek maden ve kömür gibi unsurların ticari olarak değerlendirilmesi yanında, muhtemel organik maddelerin de tarımsal gübre amaçlı kullanılabileceği öngörülüyor.
  Kayseri’ye Deniz Gelecek
  Karadeniz-Akdeniz Denizyolu Tüneli’nin inşasıyla, Boğazlardaki gemi ve tanker trafiğinin önemli ölçüde azaltılması sağlanacak.
  Orta Anadolu’nun doğusundan geçecek tünel, bir anlamda Kayseri’ye deniz de getirmiş olacak.
  Tünelin geçtiği güzergâh boyuna, biri Kayseri yakınlarında olmak üzere, 3 veya 4 noktadan dikey tünel açılarak, bu asansör tünellerin Karadeniz-Akdeniz Denizyolu Tüneli’ne kavuştuğu noktalara birer liman kurulması planlanıyor. Böylece Orta Anadolu, deniz yoluyla taşımacılık imkânına kavuşmuş olacak.
  Mühendisler, tünel limanlarına dikey asansörlerle yolcu ve yük taşıması yapılabileceği gibi, eğimli tünellerle karayolu bağlantısı da yapılabileceği düşüncesiyle seçenekli projeler üzerinde çalışıyor.
  Karadeniz-Akdeniz Denizyolu Tüneli’nin açılmasıyla ortaya çıkacak yeni temiz su kaynaklarının, güzergâh yakınlarındaki şehir ve kasabaların su ihtiyacını karşılanmasında kullanılması öngörülüyor. Ayrıca tünel hattının, petrol ve gaz borularının geçişi için de kullanılabileceği üzerinde duruluyor.
  Açıklama Seçimden Sonra
  Başbakan Recep Tayip Erdoğan’ın talimatıyla proje çalışmaları çok gizli yürütülen Karadeniz-Akdeniz Denizyolu Tüneli Projesinin, 12 Haziran 2011 seçimleri öncesinde yine Başbakan tarafından açıklanacağı belirtiliyor.
  Projenin kamuoyuna açıklandıktan sonra yaklaşık 1 yıl boyunca her bakımdan tartışılması ve gelen eleştiriler dikkate alınarak gerekli revizyonlar yapıldıktan sonra, 2012 sonbaharında inşaat çalışmalarına başlanması öngörülüyor.
  Bu arada geçecek 1 yıllık zaman dilimi içinde başta MTA olmak üzere ilgili kamu kurumlarının zemin etüdü ve jeofizik inceleme çalışmalarını yürütmesi planlanıyor. Tünelin açılışı için Cumhuriyetin 100. Kuruluş Yıldönümü olan 2023 yılı hedeflenirken, uzmanlar böylesine bir tünelin 11-12 yıl içinde tamamlanmasının mümkün olmadığı görüşünü dile getiriyor.

  TRT HABER - Ba

 2. #2
  Kelebek
  Wird ja voll zum Türkenforum hier.

  PS: Thread vorhanden, cigerim.

 3. #3

  Registriert seit
  16.01.2011
  Beiträge
  3.725
  Zitat Zitat von CAPO Beitrag anzeigen
  Wird ja voll zum Türkenforum hier.

  PS: Thread vorhanden, cigerim.
  WAAAAAAAAAS

  der beste TÜRKE ist wieder hier?

  Danke, dass du uns nicht vergessen hast

 4. #4
  Posavac
  Übersetz wenigstens, die große Mehrheit kann hier immernoch kein Türkisch

 5. #5
  AyYıldız
  Zitat Zitat von Posavac Beitrag anzeigen
  Übersetz wenigstens, die große Mehrheit kann hier immernoch kein Türkisch

 6. #6
  Avatar von TRSABOSS

  Registriert seit
  06.09.2010
  Beiträge
  392
  Zitat Zitat von Posavac Beitrag anzeigen
  Übersetz wenigstens, die große Mehrheit kann hier immernoch kein Türkisch
  Google Übersetzer|

Ähnliche Themen

 1. Antworten: 357
  Letzter Beitrag: 31.01.2012, 00:27
 2. Antworten: 327
  Letzter Beitrag: 02.11.2011, 20:13
 3. Antworten: 0
  Letzter Beitrag: 30.08.2010, 08:30
 4. Antworten: 0
  Letzter Beitrag: 02.07.2010, 09:00
 5. Antworten: 0
  Letzter Beitrag: 08.02.2010, 16:30