BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 23 von 38 ErsteErste ... 1319202122232425262733 ... LetzteLetzte
Ergebnis 221 bis 230 von 379

Filip II. of Macedon Stadium-Skopje/Makedonia

Erstellt von LouWeed, 28.07.2009, 11:59 Uhr · 378 Antworten · 47.415 Aufrufe

 1. #221

  Registriert seit
  02.11.2011
  Beiträge
  3.316
  Zitat Zitat von AlbNYC Beitrag anzeigen
  Warum ausgerechnet dieser Name?

  3000 Jahre zurück?
  die verehren die griechische Kultur.

 2. #222
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Zitat Zitat von Apache Beitrag anzeigen
  die verehren die griechische Kultur.

  Das tat im übrigen schon Filip der Makedonier. Also nichts neues.

 3. #223
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Makedoniens Perle ist fertig!!!!!!!!!!!!!!  Скопската убавица подготвена: добивме стадион за гордеење

  16ЈУЛ 201211:51


  Националната арена „Филип Втори“ по десетина месеци повторно ќе блесне во својот полн сјај по поставувањето на тревната подлога, на која за една недела Вардар против БАТЕ Борисов ќе го сефтосаат во квалификациите за Лигата на шампионите.

  Веќе неполн месец тревата е поставена на теренот и според последните слики, тој е максимално подготвен за настапот на вардарци, со надеж дека в среда од Борисов во Скопје ќе донесат поволен резултат за дополнително да го зголемат спектаклот седум дена подоцна. Во моментов завршува поставувањето на атлетската патека, со што ќе се комплетира втората фаза од реконструкцијата на најрепрезентативниот објект во земјава.
  „Филип Втори“ со низа одложувања и грешки сепак навреме го доби својот најважен дел, па покрај Вардар за еден месец и македонската репрезентација ќе го има последниот тренинг пред септемвриските мундијалски квалификации, на пријателскиот меч со Литванија. Инаку, тревата на Арената е иста како таа на последното финале на Евро 2012 во Киев.
  Во изминатите неколку месеци, европските медиуми неколкупати ја сместуваа скопската убавица меѓу стоте најубави стадиони на во светот, а признание доби и од германската компанија „Стадиумвелт“.


  Арената „Филип Втори“ меѓу 50-те стадиони што мора да се посетат

  29МАР 201211:00


  Националната арена „Филип Втори“ се најде меѓу 50-те стадиони што фудбалските навивачи мора да ги посетат, објави германската компанија „Стадион Велт“ во својата најнова публикација за 50 фудбалски храма во Европа на 128 страници.

  Арената „Филип Втори“ доби место во публикацијата во која се сместени најважните храмови на фудбалските фанатици. За најубавиот македонски стадион ова е второ признание откако неодамна најстариот спортски магазин на стариот континент, „Гуерин Спортиво“, го прогласи Градски за најубав стадион на Балканот.
  „Стадионите се атракција и магнет за туристите. Во публикацијата се стадиони што се вистински класици, со пребогата историја. Други се едноставно големи и нездраво скапи, но современи и иновативни. Постојат и градови во Европа, кои го разубавуваат пејзажот на градот, па заслужуваат да се најдат во книгата. Исто така има и мали, неоткриени места, кои се единствени на свој начин“, стои во предговорот на книгата.

  „Филип Втори“, чија главна фаза заврши минатата година со комплетирањето на четирите трибини, моментно се реновира долу на теренот, со поместување и поставување на нова тревна подлога и атлетска патека, додека третата фаза за илуминација и застаклување треба да ѝ го даде конечниот изглед на Арената. Најрепрезентативниот спортски објект во земјава се најде рамо до рамо со вистинските храмови како Вембли, Ноу Камп, Сантијаго Бернабе, Алијанц Арена… Во книгата има и посебен дел за невобичаени стадиони, кои импресионираат според својата местоположба.

  Од балканските стадиони покрај „Филип Втори“ во книгата се и атинскиот „Спирос Луис“, олимпискиот стадион во грчката престолнина, потоа белградска Маракана, стадионот на Црвена звезда, националниот стадион во Букурешт, двата стадиони во Истанбул, Шукру Сарачоглу и Турк Телеком, и сплитската школка „Пољуд“.
  Во публикацијата се посочени главните карактеристики на секој стадион, посочена е историјата, низ фотографии од минатото, но и актуелни фотографии за изгледот на Арената. Оваа публикација во Германија чини 12 евра.
  „Спортвелт“ е компанија што се занимава со планирање, изградба и раководење на стадионите, а има и доброразработен портал sportwelt.de, чии публикации се добредојдени за фудбалските навивачи, меѓу кои има посебен дел на туристи, со авантуристички дух, кои имаат една цел – да ги видат сите светски фудбалски храмови.

 4. #224
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  ФОТО: Македонија добива најубав стадион на Балканот


  Понеделник, 16 Јули 2012 12:04


  Сподели
  259

  Споделете ја веста со Вашите пријатели

  Нашиот најголем стадион ќе биде подготвен за мечот од второто квалификациско коло од Лигата на шампионите помеѓу Вардар и Бате Борисов кој ќе се одигра на 25-ти јули.


  Финишира реконструкцијата на арената „Филип Втори“. Новата трева е поставена, атлетските патеки се привршуваат. Трибините одамна се готови, а преостанува само да се исцрта стадионот и да се постават стативите.
  Според информациите, нашиот фудбалски храм ќе биде готов до 25-ти јули за кога е закажан реванш натпреварот од второто квалификациско коло од Лигата на шампионите помеѓу Вардар и Бате Борисов.
  Според овие фотографии може да се констатира дека Македонија добива најубав стадион на Балканот.
  Фото: press24.mk

 5. #225
  Avatar von Ilir O

  Registriert seit
  11.07.2011
  Beiträge
  3.622
  schaut gut aus das Stadion.

 6. #226
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Zitat Zitat von Ilir O Beitrag anzeigen
  schaut gut aus das Stadion.

  Fehlt nur noch die Fassade, dann wird es wirklich ein Schmuckkästchen!

 7. #227
  Avatar von Makedonec do Koska

  Registriert seit
  28.04.2012
  Beiträge
  4.978
  Zitat Zitat von Zoran Beitrag anzeigen
  Fehlt nur noch die Fassade, dann wird es wirklich ein Schmuckkästchen!

  Was auch noch fehlt wäre der internationale Erfolg makedonischer Fussballmanschaften

 8. #228
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Zitat Zitat von Daywalker1979 Beitrag anzeigen
  Was auch noch fehlt wäre der internationale Erfolg makedonischer Fussballmanschaften

  Der war gut

 9. #229
  Avatar von Albokings24

  Registriert seit
  08.05.2012
  Beiträge
  6.575
  Sieht gut aus das Stadion, Rote Stühle sehen ja gut aus aber die gelben hätte ich mit Schwaren ausgewechselt

 10. #230

  Registriert seit
  15.04.2012
  Beiträge
  5.696
  Zitat Zitat von Zoran Beitrag anzeigen


  Арената „Филип Втори“ доби место во публикацијата во која се сместени најважните храмови на фудбалските фанатици. За најубавиот македонски стадион ова е второ признание откако неодамна најстариот спортски магазин на стариот континент, „Гуерин Спортиво“, го прогласи
  Ihr seid bisl zu spät wir haben das Stadion schon eingeweiht


Ähnliche Themen

 1. Makedonia Perle der Griechen
  Von Amphion im Forum Geschichte und Kultur
  Antworten: 1624
  Letzter Beitrag: 23.06.2015, 21:20
 2. Antworten: 3
  Letzter Beitrag: 23.10.2010, 23:39
 3. Partizan kriegt realy a new stadium
  Von LaLa im Forum Sport
  Antworten: 12
  Letzter Beitrag: 19.08.2006, 20:06
 4. Blutrache in Makedonia
  Von Makedonec_Skopje im Forum Religion und Soziales
  Antworten: 59
  Letzter Beitrag: 25.05.2006, 22:51