BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 10 von 45 ErsteErste ... 6789101112131420 ... LetzteLetzte
Ergebnis 91 bis 100 von 444

Infrastruktur-Projekte in Mazedonien

Erstellt von Zoran, 04.09.2012, 08:31 Uhr · 443 Antworten · 47.835 Aufrufe

 1. #91
  Avatar von mk1krv1

  Registriert seit
  24.04.2012
  Beiträge
  3.307
  Ќе се испитува влијанието врз животната средина на „Луково поле“

  Електрани на Македонија (ЕЛЕМ) денеска публикуваше оглас за избор на консултантска компанија што ќе го изработи документот за стратешка оценка за влијанието врз животната средина на урбанистичко планската документација за проектот „Луково поле“. Со студијата треба да се предложат соодветни мерки за избегнување или намалување на негативните влијанија и зголемување на позитивни ефекти од камено – насипната брана, која е предвидено да се гради на територијата на Националниот парк „Маврово“ [»мапа]. Анализата треба да даде препораки за заштита на животната средина, постигнување одржливост и да понуди мерки за ублажување на евентуалното негативно влијание од реализацијата на овој енергетски објект. Сите заинтересирани компании треба да ги достават своите понуди за изработка на документацијата најдоцна до 20 февруари.

  Од ЕЛЕМ не излегуваат со информации во врска со тоа кога ќе започне изградбата на „Луково поле“. Германската консултантска компанија „Поири инфра“ веќе ја изработи студијата за влијание врз животната средина од реализацијата на овој проект. Општина Дебар во текот на минатата есен отворено се спротивстави на плановите за изградба на акумулацијата „Луково поле“, поради можноста за одземање на дел од водите на реката Радика и нарушување на биодиверзитетот во дебарската околина. На опасностите за уништување на природната средина и за исчезнување на балканскиот рис укажаа и од европската невладина организација „Бенквоч“ (Bankwatch). Изградбата на овој енергетски објект беше предвидено да започне во текот на 2012 година, но изведбените активности сеуште не се започнати, ниту пак е избрана градежна компанија за оваа цел.

  Во проектот „Луково поле“ е предвидено да се инвестираат 62 милиони евра, од кои околу 52 милиони евра ќе бидат обезбедени преку кредит од Светската банка. Вештачкото езеро треба да акумулира 39 милиони метри кубни вода со кои ќе се произведува електрична енергија во мавровските хидроелектрани и планираната хидроелектрана „Црн камен“ околу три километри низводно од браната. Дел од проектот е изградба и на 20-километарски доводен канал „Корабски води“ со два тунели, кој со помош на пет зафати ќе носи дополнителни води од планината Кораб во акумулацијата. Според публикуваните информации од државната компанија ЕЛЕМ, камено – насипната брана „Луково поле“ ќе биде висока 71 метри, со должина на круната од 321 метри. 2. #92
  Avatar von mk1krv1

  Registriert seit
  24.04.2012
  Beiträge
  3.307
  Аеродром ќе добие нов булевар

  Улицата Трета Македонска Бригада ќе биде проширена во булевар. Должината на булеварот ќе изнесува 2.100 метри, a изградбата треба да заврши до крајот на годинава.


  Како што рече градоначалникот на град Скопје, Коце Трајановски, овој булевар многу ќе значи за општина Аеродром поради големата фреквенција на возила и голем број на индустриски и стопански објекти.
  Овој булевар кој ќе продолжи се до гимназијата “Раде Јовчевски – Корчагин“ и ќе овозможи поврзување на општината Аеродром со општина Центар. -Градот Скопје планира да изгради по два до три влезови и излези од секоја општина до општина Центар. Покрај изградбата на овој булевар се планира и изградба на нов булевар „Борис Кидрич“ кој треба да се поврзе со булеварот “Трета Македонска Бригада“, а изградбата на овој булевар ќе започне наредната година, рече Трајановски.

  Средствата во буџетот на општината веќе се обезбедени, а изградбата на булеварот ќе се врши во неколку фази поради разрешување на имотно-правните односи. Булеварот ќе има четри ленти, зеленило во средишниот дел, ново осветлување и нова атмосферска канализација.
  Градоначалникот, Трајановски изрази надеж дека досегашната успешна соработка со општина Аеродром во изготвување на детални урбанистички планови, расчистување на времените објекти и на имотно-правните односи ќе продолжи и во иднина.

  Градоначалникот на општина Аеродром, Ивица Коневски, рече дека изградбата на овој булевар ќе биде решение за сообраќајниот метеж во овој дел на општината. Со изградбата на овој булевар општина Аеродром, покрај булеварот Јане Сандански ќе добие уште еден булевар.
  Булеварот, покрај проширувањето, ќе овозможи поврзување на општина Центар со до гимназијата “Раде Јовчевски – Корчагин“ со општина Аеродром.

 3. #93
  tetovë1
  Übersetzung bitte

 4. #94
  Avatar von mk1krv1

  Registriert seit
  24.04.2012
  Beiträge
  3.307
  Ja, ich weiß.. Ich vergesse andauernd zu übersetzen. Also die Straße "Treta Makedonska Brigada" soll zu einem Boulevard umgebaut werden.

 5. #95
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  256 neue Bushaltestellen/Wartehäuschen in Skopje

  524995_477543265627301_1565319314_n.jpg

  535571_477543262293968_1161501185_n.jpg

 6. #96
  Avatar von BlackJack

  Registriert seit
  11.10.2009
  Beiträge
  69.366
  jbt ist das nicht langsam genug jeden Pimmelkram der da passiert lawinenartig zu melden? Ausserdem sehen die Häuschen Scheiße aus

 7. #97
  Avatar von Lilith

  Registriert seit
  15.04.2010
  Beiträge
  20.077
  Zitat Zitat von BlackJack Beitrag anzeigen
  jbt ist das nicht langsam genug jeden Pimmelkram der da passiert lawinenartig zu melden? Ausserdem sehen die Häuschen Scheiße aus
  Hi
  Lass ihn doch. So wie ich es verstehe, möchte er einfach über seine Stadt und sein Land informieren. Wen es interessiert, guckt halt herein, wen nicht, der lässt es bleiben.

  Beiträge und Threads belasten das Forum sicher nicht mehr als der meist übliche Spam

 8. #98
  Avatar von BlackJack

  Registriert seit
  11.10.2009
  Beiträge
  69.366
  Zitat Zitat von Lilith Beitrag anzeigen
  Hi
  Lass ihn doch. So wie ich es verstehe, möchte er einfach über seine Stadt und sein Land informieren. Wen es interessiert, guckt halt herein, wen nicht, der lässt es bleiben.

  Beiträge und Threads belasten das Forum sicher nicht mehr als der meist übliche Spam
  Aber es interessiert ja keinen, nicht mal Mazedonen. Gut, wenn es so Riesenbrücken, Flughäfen oder Kraftwerke sind ... aber Haltestellenhäußchen

  Das erinnert mich an diesen aus Rahovec, der den Server zugeschmissen hat mit unzähligen Bildern und Berichten aus seinem Dorf

 9. #99
  Avatar von Parker

  Registriert seit
  28.09.2011
  Beiträge
  5.811
  Wartehäusschen

  Wenn sie wenigstens die Form eines Fasses hätten, würdet ihr wenigstens BlackJacks Wohwohlen ernten.

 10. #100
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Zitat Zitat von BlackJack Beitrag anzeigen
  jbt ist das nicht langsam genug jeden Pimmelkram der da passiert lawinenartig zu melden? Ausserdem sehen die Häuschen Scheiße aus

  Servus Bläcki, mal wieder neidisch heute?

  - - - Aktualisiert - - -

  Pozdrav

  - - - Aktualisiert - - -

  Neues Parkhaus beim Hauptgericht und MRT eröffnet.


  Фото: Скопје - град со барокна катна гаража

  22.02.2013 - 13:25:16

  Првата катна гаража во сопственост на Општина Центар деновиве беше свечено пуштена во употреба. Објектот кој се наоѓа покрај булеварот Гоце Делчев, во близина на зградата на МРТВ и новиот Кривичен суд во изградба има шест надземни и едно подземно ниво. Од вкупната површина од 16.625 метри квадратни, околу 2.500 метри квадратни се деловен простор, а во гаражниот дел има место за паркирање на 497 возила. Паркингот ќе биде бесплатен до 1 април годинава.
  Првичните рендери кои ги објави Општина Центар предвидуваа модерно здание, но во меѓувреме изгледот беше модифициран во стилот на „Скопје 2014“. Локалната самоуправа во објектот вложи 5.635.000 евра, пари за кои при почетокот на изградбата беше најавено дека ќе се обезбедат од комерцијален кредит и од продажба на деловниот простор. Изведувач на градежните работи беше „Бетон“ од Скопје, а проектот го изработи проектантската куќа „Мегарон“.
  Еве како изгледа катната гаража:

  Во соработка со: Build.mk

Seite 10 von 45 ErsteErste ... 6789101112131420 ... LetzteLetzte

Ähnliche Themen

 1. Antworten: 62
  Letzter Beitrag: 11.08.2009, 15:18
 2. Die Versäumnisse der Bush-Regierung - Infrastruktur der USA
  Von Mastakilla im Forum Aussenpolitik
  Antworten: 0
  Letzter Beitrag: 01.02.2009, 21:53
 3. Antworten: 0
  Letzter Beitrag: 21.03.2008, 23:06
 4. Welche Ex-Jugo-Stadt hat die beste Infrastruktur?
  Von Zurich im Forum Balkan-Städte
  Antworten: 58
  Letzter Beitrag: 10.02.2007, 00:01
 5. Makedonien investiert in Energiesektor und Infrastruktur
  Von Makedonec_Skopje im Forum Wirtschaft
  Antworten: 4
  Letzter Beitrag: 20.07.2006, 03:36