BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 13 von 45 ErsteErste ... 39101112131415161723 ... LetzteLetzte
Ergebnis 121 bis 130 von 444

Infrastruktur-Projekte in Mazedonien

Erstellt von Zoran, 04.09.2012, 08:31 Uhr · 443 Antworten · 47.881 Aufrufe

 1. #121
  Avatar von Makedonec do Koska

  Registriert seit
  28.04.2012
  Beiträge
  4.978
  Zitat Zitat von Zoran Beitrag anzeigen
  Skopje municipality Aerodrom gets new kindergarten
  Email| Printoj |
  3/8/2013 4:17:13 PM
  Skopje, 8 March 2013 (MIA) - A new kindergarten for 200 pre-school children is formally opened Friday in Skopje municipality Aerodrom.
  Anhang 33355
  Sufficient number of kindergartners is one of the greatest wish for many municipalities, cities and countries, Prime Minister Nikola Gruevski said at the opening ceremony.


  Plummeting of the birth rate and aging of population present a concern for many European countries, including Macedonia. For the last 50 years the country's birth rate has been halved and therefore the Government stimulates couples to have more children, Gruevski said.


  "Hence, we are pleased to see that some municipalities are in need of new kindergartners," Gruevski said.


  Labor and Social Policy Minister Spiro Ristovski said today the kids of this municipality were getting a new facility for education and entertainment.


  Aerdorom Mayor Ivica Konesvski said the municipality would keep realizing projects for improving the every-day life of its residents

  Gruevski malku popraven mi izgleda

 2. #122
  Avatar von mk1krv1

  Registriert seit
  24.04.2012
  Beiträge
  3.307
  Der Bau des Kreisverkehrs und die Rekonstruktion von 10 Brücken in Prilep hat begonnen.

  Локалната самоуправа од Прилеп предвидува реконструкција на сите 10 мостови во градот, изградба на два пешачки моста и изведба на кружен тек на мостот „Табаана“. На денешниот почеток на градежните активности на мостот кај автобуската станица, беше најавено дека со новиот проект на општината сите мостови ќе добијат современ изглед, при што секој мост ќе биде различно уреден. Реконструкцијата на првиот мост е планирано да се одвива во наредните две недели, по што постепено ќе се продолжи и со обнова на останатите инфраструктурни објекти од овој вид. Секој од нив ќе добие нова ограда и пешачка патека. Покрај реконструктивните зафати, општинските власти за наредниот период најавуваат и изградба на два нови пешачки моста.Општина Прилеп пред неколку недели најави остварување на уште еден проект во претстојниот период. За прв пат во Македонија, во градот под Марковите Кули ќе се изгради и кружен тек над река. Проектот е планирано да се изведе на локацијата на постоечкиот мост „Табаана“, а со неговата реализација се очекува да се реши сообраќајниот метеж во тој дел од градот. Конкретни рокови за остварување на овие проекти засега не се најавени, но зацртано е тие да се остварат со финансиски средства од локалниот буџет.

 3. #123
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Neue Sporthalle in Delchevo 4. #124
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Mazedonien tritt dem „South Stream“ bei


  Tags: Welt, Nachrichten, Welt: Wirtschaft, Wirtschaftliche Politik, Mazedonien, South Stream,Erdgas, Wirtschaft
  14.03.2013, 21:28
  © Flickr.com/anjči/cc-by
  Es ist über das Abkommen über den Beitritt Mazedoniens zur Gasleitung „South Stream“ erfolgreich abgestimmt worden, nun kann es ratifiziert werden, teilten Vizepremier und Finanzminister Mazedoniens Zoran Stavreski den Journalisten am Donnerstag mit. Angekündigt wurde das jeweilige Projekt des Beitritts Mazedoniens zu „South Stream“ im Juni 2012.
  Russisches Energieunternehmen Gazprom setzt das Projekt der Gasleitung „South Stream“ um, um Exportlieferungen von Naturgas zu diversifizieren.

 5. #125

  Registriert seit
  13.02.2013
  Beiträge
  1.157
  Gibt es Neuigkeiten bezüglich der M4? War da nicht ein Ausbau mal geplant?

 6. #126
  Avatar von mk1krv1

  Registriert seit
  24.04.2012
  Beiträge
  3.307
  Eu-Gelder sollen in die Rekonstruktion der Autobahnstrecke Veles-Katlanovo investiert werden.

  Автопатската делница Велес – Катланово е еден од најпрометните патишта во Македонија, но истовремено и критична точка во сообраќајната мрежа на земјава, поради стариот и дотраен асфалт преполн со дупки. Министерството за транспорт и врски денеска излезе со соопштение, во кое се најавува темелна реконструкција на целата траса во должина од околу 24 километри. Проектот е одобрен од страна на Делегацијата на Европската унија во државава, а на официјалната интернет – страница на ЕУ се објавени најавите за распишување на тендерите за избор на изведувач и надзор. Во претстојниов период ќе биде објавен меѓународниот тендер, при што до крајот на 2013 година би можела да биде позната компанијата која што ќе ги реализира активностите на терен.
  Грантот од европските ИПА фондови за овој проект изнесува 7,8 милиони евра, со што ќе се покријат 85% од трошоците за изведување на градежниот зафат. Македонската влада ќе ги обезбеди останатите 15% од неопходните средства преку државниот буџет. Со проектот е предвидено целосно да се обнови асфалтот по целата должина на делницата, да се постават нови браници и заштитници покрај патот, проблемот со одроните на патот да се реши со нови заштитни мрежи, а зацртано е да се обнови и постоечката хоризонтална и вертикална сигнализација. Според податоците на Јавното претпријатие за државни патишта за 2011 година, на овој автопатски сегмент во просек минувале по 10.897 возила дневно.

  Die regionale Autobahnstrecke P2138 soll von "Granit" gebaut werden.

  Јавното претпријатие за државни патишта склучи договор со компанијата „Гранит“ од Скопје за изградба на регионалниот пат Р2138 до идната елитна населба Сончев град. Новиот пат со две коловозни ленти со ширина од по три метри ќе се гради од врската со постоечкиот пат Кисела Вода – Сопиште – Говрлево до просторот каде што е предвидено да се гради новата населба. За извршување на градежните активности од државниот буџет се обезбедени 412.308.315 денари или околу 6,7 милиони евра. Градежната оператива треба да ги заврши изведбените активности на терен во наредните 18 месеци, поточно најдоцна до септември 2014 година.

  Во меѓувреме, турската компанија „Џеваир холдинг“ се подготвува за реализација на огромната елитна населба на јужниот дел од падините на Водно. Во декември минатата година тие ја купија локацијата со површина 83,56 хектари за речиси 1,8 милиони евра. Новиот мал град во близина на Скопје ќе се изведува во неколку фази, при што инвеститорот е должен во првата етапа да реализира барем 10% од целокупната површина наменета за градење.

 7. #127
  Avatar von mk1krv1

  Registriert seit
  24.04.2012
  Beiträge
  3.307
  Der Bau der Industriezone "Metalec" in Prilep hat begonnen.

  Вицепремиерот и министер за финансии Зоран Ставрески денеска постави камен – темелник за изградба на инфраструктурата во индустриската зона „Прилеп 1“. На терен започнаа и активностите за подигање на првата фабрика на печатницата „Провиста“. Локалната самоуправа од Прилеп во претстојниот период ќе ја гради атмосферската, фекалната и водоводната канализацијата. За разлика од останатите индустриски зони во земјава, прилепската зона „Металец“ може да се пофали со речиси целосна пополнетост на предвидените парцели за изградба на погони. Општината досега успеа да продаде 21 локација, со вкупна површина од 50.000 метри квадратни. Предвидено е приватните инвеститори да градат капацитети од прехранбената, графичката и индустријата за минерални суровини. Проценките се дека во идните фабрики ќе се вработат околу 2.000 лица.

  Печатницата „Провиста“ во индустриската зона ја стартуваше изградбата на својот погон на површина од 1.800 метри квадратни, во кој ќе се вработат 20 лица. Од општина Прилеп најавуваат дека наскоро на заинтересираните компании ќе им се понудат уште две индустриски зони во градот. Едната ќе биде лоцирана спроти Жито Прилеп, додека втората зона, која е планирана на државно земјиште, ќе се гради кај Сточното пазариште. Во месноста Алдинци, неодамна започна изградбата и на технолошко – индустриската зона „Прилеп“, простор наменет за привлекување на директни странски инвестиции.

 8. #128
  Avatar von Černozemski

  Registriert seit
  05.09.2009
  Beiträge
  10.296
  Der Bulevar Boris Trajkovski in Skopje:
 9. #129
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Neue Kanalisation in Radishani

  ???????? ???? ???? ????????????? ?????

 10. #130
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Ohrid bekommt sein erstes Hallenbad


  ОХРИД КОНЕЧНО ЌЕ ДОБИЕ ЗАТВОРЕН БАЗЕН
  НАПИШАНО ОД МАЛЕНКОВА ТАТЈАНА НА 26 АПРИЛ 2013. ОБЈАВЕНО ВО ОХРИД
  Финишираат подготовките за изградба на затворен олимписки базен во Охрид. ТВМ дознава дека последната средба помеѓу градоначалникот и претставници од агенцијата за спорт и млади се одржала вчера во Охрид. На оваа средба прелиминарно била одредена локацијата каде конечно ќе се гради затворениот олимписки пливачки базен кој во неколку наврати беше договаран, ветуван и најавуван.


  „Наше е сега во наредните неколку денови да ја провериме документација за тоа каква локацијата каква е имотната состојба на локацијата која ние ја одредивме. Според моите сознанија и сознијата на нашите служби. Во тој дел расчистени се имотно правните односи, така да веднаш ќе пристапиме во подготовка на цела административна процедура за конечно градење на тој покриен олимписки базен“, вели градоначалникот Никола Бакрачески.


  Градоначалникот Бакрачески вели дека локалната ќе направи се во целот да ги реализира своите ветувања. Едно од нив е тоа дека Охрид конечно ќе добие современ затворен олимписки базен.


  „Според она што денеска го слушнав од институциите во склоп на локалната самоуправа, а и од луѓето кои работат во агенцијата за спорт и млади, средствата се одделени наменски за изградба на овој базен кој ќе биде едно од посовремените решенија за изградба на базен во Р Македнија со европски стандарди и според нив реално е дека во април идната година ќе почне со изградба на овој базен“, вели градоначалникот Бакрачески.


  Инаку Охрид уште пред неколку години требаше да биде дел од Владиниот проект според кој требаше да добиеме еден од планираните 9 Олимписки базени.
  Според првичните најави затворениот базен ќе биде со димензии 33 на 25 метри со седишта за 300 до 500 гледачи. Неговата намена ќе биде за рекреација на граѓаните, но и за одржување меѓународни ватерполо натпревари.

Ähnliche Themen

 1. Antworten: 62
  Letzter Beitrag: 11.08.2009, 15:18
 2. Die Versäumnisse der Bush-Regierung - Infrastruktur der USA
  Von Mastakilla im Forum Aussenpolitik
  Antworten: 0
  Letzter Beitrag: 01.02.2009, 21:53
 3. Antworten: 0
  Letzter Beitrag: 21.03.2008, 23:06
 4. Welche Ex-Jugo-Stadt hat die beste Infrastruktur?
  Von Zurich im Forum Balkan-Städte
  Antworten: 58
  Letzter Beitrag: 10.02.2007, 00:01
 5. Makedonien investiert in Energiesektor und Infrastruktur
  Von Makedonec_Skopje im Forum Wirtschaft
  Antworten: 4
  Letzter Beitrag: 20.07.2006, 03:36