BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 16 von 45 ErsteErste ... 612131415161718192026 ... LetzteLetzte
Ergebnis 151 bis 160 von 444

Infrastruktur-Projekte in Mazedonien

Erstellt von Zoran, 04.09.2012, 08:31 Uhr · 443 Antworten · 47.830 Aufrufe

 1. #151
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Macedonia-Bulgaria railway becomes a fact: Macedonian transport minister
  07 July 2013 | 13:54 | FOCUS News Agency
  Home / Southeast Europe and Balkans
  Skopje. “Railway from Macedonia to Bulgaria becomes a fact,” Macedonian Minister of Transport, Mile Janakievski has said in an interview with Macedonian Dnevnik daily.
  The offers in the public procurement for the construction of a railway line between Kumanovo and Beljakovce, which will give the official start of the project, will be opened in mid-September, Dnevnik comments.
  The Macedonian Ministry of Transport and Communications announced several big infrastructure projects by 2020, which envisage modernisation and construction of railway lines, including those to Bulgaria and Albania.
  “16 companies have filed offers in the initial stage of the competition for the section between Kumanovo and Beljakovce, nine of which have met the set conditions,” the minister said adding that the section was 30 kilometres long, while some EUR 1 million in European financing has been secured for it. EUR 46 million of the sum comes from the European Bank for Reconstruction and Development.
  The minister commented further that the procedure was expected to start by the end of the year, while all documents to be worked out by the end of 2016.

 2. #152
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Strumica Gegend, die Straßen zu den alten Klöstern werden erneuert


  Почна асфалтирање на патот до струмичките манастири


  МАКЕДОНИЈА | Прочитана: 27 пати

  Седум километри долгата делница која е дел од регионалниот пат Ангелци-Вељуса-Водоча-Баница, по година и половина конечно ќе добие асфалт.

  Поради непридржување кон договорот, Агенцијата за патишта го раскина договорот со претходниот изведувач и потпиша нов со Гранит. Правливиот раскопан пат до средновековните манастири треба да биде заменет со нов за три месеци.

  Покрај регионалниот пат од Ангелци до Баница, Агенцијата ќе реализира и други инфраструктурни проекти во струмичко.
  - - - Aktualisiert - - -

  Abwasserkanalnetzwerk in Vasilevo im Bau


  Во Василево интензивно се работи на канализацијата
  ПЕТОК, 12 ЈУЛИ 2013 07:10
  Општина Василево деновиве интензивно работи на изградбата на Системот за фекална канализација за населените места Василево, Ангелци и Градашарци – инвестиција вредна околу 28 000 000 денари, грант обезбеден преку Министерството транспорт и врски од Европската инвестициона банка.Градоначалникот на општина Василево Ванчо Стојанов, при посетата на трасата во Василево, каде што моментално се работи, преку локалните медиуми упати апел за соработка како би можело работите да се одвиваат непречено бидејќи крајниот бенефет ќе го имаат токму граѓаните на населените места низ кои поминува системот.- Од ова место би апелирал до сите граѓани на сите населени места, до сите сопственици на ниви, на посеви низ кои поминува канализацијата, да имаат соработка со општината, како би можеле проектот да го приведеме до крај во предвидениот рок, бидејќи ова е проект од исклучителна важност и крајниот бенефит ќе го имаат токму граѓаните, рече Стојанов, притоа појаснувајќи дека првичниот рок за завршување на работите беше до 26-ти јули, но поради тешката конфигурација на теренот, поради високите подземни води кои ги има овде и имотно-правните односи кои ги имаме како проблем со граѓаните, со министерот за транспорт и врски Миле Јанакиевски било договорено рокот да се пролонгира до 31.12.2103 година.Градоначалникот Стојанов се надева дека ќе наиде на разбирање кај граѓаните и работите ќе се завршат во рок, истовремено инфирмарајќи дека општината преку ИПАРД Програмата има аплицирано за добивање средства за изградба на канализација и во населеното место Пиперево.

 3. #153
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  In der Gemeinde Konche wurden in drei abgelegenen Dörfern zum ersten mal ans elektrische Netz angeschlossen.  Струја светна и во селата во Конче


  ЖИВОТ | Прочитана: 176 пати

  Иако без денешен коментар за нивниот довчерашен живот на свеќа, мештаните од три села лоцирани на брегот од акумулацијата Мантово во општина Конче, со неколку реченици ја доловија сликата, како е во ера на компјутери, да се живее на газиена ламба.  - До вчера со голема мака се снаоѓавме, колку толку да имаме пристоен живот. Со агрегати обезбедувавме струја за најосновните животни потреби, за да зготвиш јадење, мраз во големи коцки носевме од Конче и Радовиш, бидејќи без струја фрижидерите не работат,а вечерите во овие изминати децении ни минуваа кој на газиена ламба, кој на свеќи, вака Јонче Ристов – жител на с. Горна Враштица – општина Конче, ја долови сликата на селски живот во 21 век без струја.

  Во домовите на 200 семејства од Долно Радеш, Горна и Долна Враштица денеска конечно засветија сијалиците. Струја доби и викенд населбата Мантово. За локалните власти тоа е знак за заживување на еден од економско најзапоставените реони на Македонскиот исток.

  - Голем дел од луѓето кои поради немање на струја се иселиле, сега се враќаат во своите домови,а и викенд населбата од ден за ден е се со повеќе нови градби. Морам да потенцирам, дека токму овој реон на акумулацијата Мантово дава одлични услови за развој на руралниот туризам, констатира Благој Јованов – градоначалник на о. Конче.

  Електрификацијата е донација на МЕПСО тешка 150 илјади евра.

  - Освен што се електрифицираа селата, ќе се електрифицира оваа зона, за која во идниот период цврсто сум убеден ќе биде една од најпривлечните туристички дестинации во источна Македонија, бидејќи езерото Мантово и околината даваат одлични предуслови за тоа, оцени Синиша Спасов – генерален директор на МЕПСО.

  Со денешното пуштање во употреба на новиот далновод, комплетно е завршена електрификацијата во Лакавичкиот регион, каде во 20 селски населби живеат над 2000 семејства.

  Mit Clip ????? 5 - ?????????? 4. #154
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Autobahn Prishtina - Skopje ab Dezember im Bau.  Во декември почнува изградбата на патот Приштина - Скопје

  Македонија
  18. јули 2013 - 11:30

  Владиниот комитет задолжен за изградба на автопатот од Приштина до граничниот премин Блаце на косовско-македонската граница, донесе одлука за објавување на досиејата од тендерот за компаниите кои се квалификувале за изградба на овој автопат, јави онлајн-изнадението на приштинска „Коха диторе“, пренесе МИА.
  Тие ќе имаат законски рок за да доставување понуди во Министертвото за инфраструктура, за потоа да поминат во втората фаза на оценување и прогласување победник на тендерот, a рокот за доставување е 45 дена.
  Министерот за инфратсрукура на Косово Фехми Мујота потврдил дека изградбата почнува во декември годинава: - Министертвото ќе инсистира на висок квалитет на извршување на работите и на постојана транспарентност во текот на сите фази на реализиација на овој голем и значен прокет, изјавил Мујота. 5. #155
  Avatar von Night0233

  Registriert seit
  09.05.2012
  Beiträge
  309
  Dann kommen noch mehr grenzläufer ne kleiner joke obwohl^^

 6. #156
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867


  - - - Aktualisiert - - -

  Straßenbeleuchtung in der Gemeinde Shtip für die neuen Straßen


  Улично осветлување на новата патна спојка Баби-Дузлак кај Штип  Општина Штип започна со активности за поставување на електрични столбови за улично осветлување на новата патна спојница Баби - Дузлак.

  По асфалтирањето на патот и конструкцијата на тротоарот, преостана уште поставување на улично осветлување, заради опасноста за пешаците во вечерните часови. Поради брзото движење на автомобилите кон удолницата од Баби кон Дузлак, во вечерните часови возачите и пешаците немаа прегледност што ја наметна потребата од итно осветлување на патната спојка.


  Во моментов се врши ископ на позициите каде ќе бидат поставени столбовите, по што ќе следи и нивно позиционирање и осветлување на спојницата. Според планот, ќе бидат поставени осум столбови на растојание од патната спојница во должина од 330 метри. Столбовите ќе бидат на левата страна на спојницата од Дузлак кон Баби./крај/мф/сн  - - - Aktualisiert - - -

  Straßenbauarbeiten in Bitola


  Денеска се работеше на ул.Димче Лахчански

  Четврток, 18 Јули 2013 18:04


  Денеска се работеше на ул Димче Лахчански во Нова Битола . Општина Битола со овој зафат ги продолжува своите активности од изминатите неколку градежни сезони.

  „Се работи за ул.Димче Лахчански која ќе биде асфалтирана во должина од 300 метри и ќе се поврзи со другиот дел на веќе завршените улици и поврзување со ул.Јадранска, и пешачка патека која во моментот ја работиме . Штом ќе се усогласат градежните активности со Гранит сето ова ќе се асвалтира. Се разбира ќе имаме сеуште по некој зафат овде во Нова Битола, така што мислам дека сите овие улици до крајот на мандатот ќе бида завршени- изјави градоначалникот на општина Битола м-р Владимир Талески"

  Сето ова ќе се реализира многу брзо- додава Талески

  „ Ова е пешачката патека а од овој дел ќе ја асфалтира улицата. Овде нема потреба од интервенција на водоводна мрежа и канализација , се ќе се одвива брзо. Ќе се тргни горниот дел на асфалтот , ќе се преасфалтира, и ќе се поврзи горниот дел кој што оди право до Клиничка Болница"- изјави градоначалникот Талески


  За жителите е добро што се работи во овој дел од Битола но и со низа нови предлози до градоначалникот .

  „ За жителите од овој дел од градот е добро што се гради и можеби во најскоро време треба да се изгради кружниот тек"- вели жител од Нова Битола
  „ Ова е нов дел од градот и добро е што се гради, само недостасуваат паркинзи"- изјави жител

  Улицата Димче Лахчански е дел од 25 улици кои локалната самоуправа во оваа градежна сезона планира инфраструктурно да ги реши. 7. #157

  Registriert seit
  09.03.2006
  Beiträge
  3.133
  90 % der Projekte sind aus Osten.
  Interessierst du dich nur für Projekte aus dem Osten oder findest du nur diese????

 8. #158

  Registriert seit
  01.12.2012
  Beiträge
  1.537
  die sollten mal ne autobahnstrecke von gostivar - struga bauen...

 9. #159
  Avatar von papodidi

  Registriert seit
  30.12.2011
  Beiträge
  14.025

  Cool

  Zitat Zitat von Benutzername Beitrag anzeigen
  90 % der Projekte sind aus Osten.
  Interessierst du dich nur für Projekte aus dem Osten oder findest du nur diese????
  Zitat Zitat von PACO Beitrag anzeigen
  die sollten mal ne autobahnstrecke von gostivar - struga bauen...
  Na ja, der Osten wurde in den letzten Jahren wohl etwas vernachlässigt, und der Westen hat sich hervorragend entwickelt...

  Noch ne letzte Bemerkung zu dem inzwischen geschlossenen Thema "SKOPJE 1963":

  Das da Albaner in die Türkei zwangsumgesiedelt werden sollten, halte ich für ein Gerücht, gefühlte 80% der Bauarbeiter beim Wiederaufbau von Skopje waren "Shqippies"!!!
  Und Moscheen wie Kirchen wurden gleichermaßen nicht wieder aufgebaut...war eben ein "sozialistischer" Staat...

  Pozdrav
  Didi

 10. #160
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Zitat Zitat von Benutzername Beitrag anzeigen
  90 % der Projekte sind aus Osten.
  Interessierst du dich nur für Projekte aus dem Osten oder findest du nur diese????

  Bitola liegt im Süden. Pozdrav

Ähnliche Themen

 1. Antworten: 62
  Letzter Beitrag: 11.08.2009, 15:18
 2. Die Versäumnisse der Bush-Regierung - Infrastruktur der USA
  Von Mastakilla im Forum Aussenpolitik
  Antworten: 0
  Letzter Beitrag: 01.02.2009, 21:53
 3. Antworten: 0
  Letzter Beitrag: 21.03.2008, 23:06
 4. Welche Ex-Jugo-Stadt hat die beste Infrastruktur?
  Von Zurich im Forum Balkan-Städte
  Antworten: 58
  Letzter Beitrag: 10.02.2007, 00:01
 5. Makedonien investiert in Energiesektor und Infrastruktur
  Von Makedonec_Skopje im Forum Wirtschaft
  Antworten: 4
  Letzter Beitrag: 20.07.2006, 03:36