BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 17 von 45 ErsteErste ... 713141516171819202127 ... LetzteLetzte
Ergebnis 161 bis 170 von 444

Infrastruktur-Projekte in Mazedonien

Erstellt von Zoran, 04.09.2012, 08:31 Uhr · 443 Antworten · 47.905 Aufrufe

 1. #161
  Karim-Benzema
  Manastir hört sich geiler an. Bitola finde ich nicht so.

 2. #162
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Zitat Zitat von Albyyy Beitrag anzeigen
  Manastir hört sich geiler an. Bitola finde ich nicht so.
  Finde ich überhaupt nicht, der Name Manastir wurde von den osmanischen Besatzern eingeführt.

  Pozdrav

 3. #163
  Karim-Benzema
  Manastir sagen wir abundzu zu Kirchen ^^

 4. #164
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Zitat Zitat von Albyyy Beitrag anzeigen
  Manastir sagen wir abundzu zu Kirchen ^^

  Wir zu Klöster

 5. #165
  Karim-Benzema
  Genau nicht Kirchen aber ist echt türkisch wusste nicht. hätte gedacxht slawisches wort

 6. #166
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  110 Mio € für die Bahninfrastruktur


  110

 7. #167

  Registriert seit
  01.12.2012
  Beiträge
  1.537
  Zitat Zitat von papodidi Beitrag anzeigen
  Na ja, der Osten wurde in den letzten Jahren wohl etwas vernachlässigt, und der Westen hat sich hervorragend entwickelt...

  Noch ne letzte Bemerkung zu dem inzwischen geschlossenen Thema "SKOPJE 1963":

  Das da Albaner in die Türkei zwangsumgesiedelt werden sollten, halte ich für ein Gerücht, gefühlte 80% der Bauarbeiter beim Wiederaufbau von Skopje waren "Shqippies"!!!
  Und Moscheen wie Kirchen wurden gleichermaßen nicht wieder aufgebaut...war eben ein "sozialistischer" Staat...

  Pozdrav
  Didi
  dein "shqippies" kannst du dir sonst wohin stecken, für dich und alle anderen heißt es noch immer albaner. famileqim.

 8. #168
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  South Stream agreement on Tuesday


  Monday, July 22, 2013 10:28 AM
  Skopje, 22 July 2013 (MIA) - Upon an invitation of the Russian Federation, a Macedonian delegation led by Prime Minister Nikola Gruevski will leave for Moscow on Monday, where it will sign the South Stream agreement the following day.


  "This is an exceptionally significant project for us, since South Stream provides long-term guarantee of Macedonia's energy stability. New gas quantities are secured, thus making the project of nationwide distribution viable", PM Gruevski told reporters.


  He stressed a plan has been devised over the nationwide infrastructure, but its implementation depended on the gas quantities.


  Gruevski added Gazprom would decide whether the gas is distributed through the Serbian or Bulgarian branches

 9. #169
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  In der Gemeinde Sopishte fand die Grundsteinlegung für die neue Straße zur "Sonnenstadt" statt


  Почна изградба на регионален пат за населбата Сончев Град


  Денеска во општина Сопиште беше означен почетокот на пробивање и изградба на регионален пат за населбата Сончев Град што ќе ја гради турската компанија "Џеваир холдинг" која е инвеститор и на висококатниците што се градат во скопската населба Аеродром. Идниот регионален пат, според премиерот Никола Груевски, освен што ќе ја поврзе населбата Сончев Град, туку ќе биде и од големо значење за жителите на Сопиште кои повеќе не ќе мораат да поминуваат низ Кисела Вода за да дојдат во центарот на Скопје, туку по заобиколен пат ќе се поврзат со општина Центар.

  Патот ќе биде со две коловозни ленти и со должина од 4,4 километри. Треба да биде завршен за 18 месеци, а во неговата изградба ќе бидат вложени 6,7 милиони евра.
  -Новиот пат освен што ќе овозможи изградба на поголем број куќи за домување, ќе привлече и нови инвеститори што ќе ја заживеат општина Сопиште - потенцира Груевски.
  Во декември минатата година општина Сопиште на електронска лицитација за цена од 132 денари по квадратен метар или 1,8 милиони евра на "Џеваир ходинг" му ја оттуѓи локацијата со површина од 835.619 квадратни метри на која ќе се реализира комплексот Сончев Град. Проектот Сончев Град предвидува над 60% од градбите во комплексот да бидат наменети за домување, од кои домувањето во индивидуални куќи учествува со 51%, станбените згради со минимум 9%, а категоријата групно домување со максимални 5%.

  фото: Н. Батев

  - - - Aktualisiert - - -
  Die Brücke bei Debar, erbaut vor 40 Jahren, wird zum ersten mal rekonstruiert, es sollen auch Träger beschädigt sein

  http://www.slobodnaevropa.mk/content.../25052317.html

 10. #170
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Eine neue Landstraße wird Sveti Nikole mit Probishtip verbinden! ca 1 Mio €  Нов регионален пат ќе ги поврзе Свети Николе и Пробиштип

  23/07/2013 | Економија | 0 Коментари

  Почнаа градежните активности за поврзување на општините Свети Николе и Пробиштип, со средства обезбедени од Владата во висина од околу еден милион евра.

  Министерот за транспорт и врски, Миле Јанакиевски при денешната посета истакна дека изградбата и асфалтирањето на овој регионален пат значи поврзување на регионот.
  - Овој пат со години наназад го бараат жителите на Пробиштип, но и од оние кои доаѓаат во населените места, кои се наоѓаат по текот на овој пат. Проектот е дел од нашата програма, го реализираме и очекувам до крајот на септември да дојдеме повторно тука, каде што ќе биде пуштен овој пат, рече Јанакиевски.
  Директорот на ЈП за државни патишта, Љупчо Георгиевски вели дека екипите на ЈП „Македонија пат“ го асфалтираат патот меѓу светиниколското село Мечкуевци и пробиштипското село Неокази во должина од над пет километри.
  - Ова што сега го видовме ќе биде најбрзо санирано со сообраќајна сигнализација. Значи оние еластични огради, заштитни сигнали и да се зголеми безбедноста на сообраќајот, вели Георгиевски.
  Градоначалниците на Пробиштип и на Свети Николе, Тони Тоневски и Зоран Тасев истакнаа дека поврзувањето на двете општини значи побрза комуникација, но и побрз економски развој на овој регион.
  Георгиевски најави дека во септември почнува проширување на патот Штип-Велес и тоа првата фаза од селото Кадрифаково кон Велес во должина од 24 километри, кој е и со најмногу црни точки. Во тек е и тендерска постапка за проектирање, а веќе од наредната година и да почне проширувањето на патот Штип-Радовиш.
  Министерот Јанкиевски додаде дека Владата работи на изнаоѓање најповолни финансиски пакети за изградба на автопатот Штип-Миладиновце и автопаптот Кичево-Охрид.

Ähnliche Themen

 1. Antworten: 62
  Letzter Beitrag: 11.08.2009, 15:18
 2. Die Versäumnisse der Bush-Regierung - Infrastruktur der USA
  Von Mastakilla im Forum Aussenpolitik
  Antworten: 0
  Letzter Beitrag: 01.02.2009, 21:53
 3. Antworten: 0
  Letzter Beitrag: 21.03.2008, 23:06
 4. Welche Ex-Jugo-Stadt hat die beste Infrastruktur?
  Von Zurich im Forum Balkan-Städte
  Antworten: 58
  Letzter Beitrag: 10.02.2007, 00:01
 5. Makedonien investiert in Energiesektor und Infrastruktur
  Von Makedonec_Skopje im Forum Wirtschaft
  Antworten: 4
  Letzter Beitrag: 20.07.2006, 03:36