BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 19 von 45 ErsteErste ... 915161718192021222329 ... LetzteLetzte
Ergebnis 181 bis 190 von 444

Infrastruktur-Projekte in Mazedonien

Erstellt von Zoran, 04.09.2012, 08:31 Uhr · 443 Antworten · 47.812 Aufrufe

 1. #181
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  15 neue Sportplätze bis Ende August. In Shuto Orizari, Gjorche Petrov,Lozovo, Kriva Palanka, Kochani, Kratovo, Pehchevo, Makedonska Kamenica, Karbinci, Probishtip, Berovo, Prilep, Nikiforovo-Mavrovo, Gevgelija und Dojran


  Пујовски на увид: Петнаесет нови игралишта до крајот на август


  Вторник, 30 Јули 2013 12:27


  Директорот на Агенцијата за млади и спорт Александар Пујовски беше во обиколка на повеќенаменските игралишта во општините Ѓорче Петров и Шуто Оризара кои се од Проектот ” Изградба на 100 повеќенаменски игралишта низ целата држава”.


  Целта на обиколката беше да се изврши увид во напредокот на изведбата на градежните активности на проектот “100 повеќенаменските игралишта “. Од увидот кој го направи директорот Пујовски се констатираше дека градежните активности се одвиваат според зацртаната динамика на изведба и дека повеќенаменските игралишта во општините Ѓорче Петров и Шуто Оризари ќе бидат готови во предвидениот рок, односно кон крајот на месец август.

  Покрај овие повеќенаменски игралишта во општините Ѓорче Петров и Шуто Оризари, кон крајот на август ќе бидат готови и повеќенаменските игралишта во Лозово, Кочани, Крива Паланка, Кратово, Пехчево, Македонска Каменица, Карбинци, Пробиштип, Берово, Прилеп, Никифорово-Маврово, Гевгелија и Дојран, со што ќе се заокружи бројката на петнаесет готови повеќенаменски игралишта кои ќе може граѓаните од овие општини да ги користат и да спортуваат.

  Исто така,воведени во градба се и дваесет и две останати повеќенаменски игралишта во дваесет и две општини каде градежните активности веќе започнале да се одвиваат и до крајот на годината се очекува според динамиката на изведба да бидат готови и достапни за граѓаните.

  Проектот “Изградба на 100 повеќенаменски игралишта низ целата држава” започна со цел да се овозможат услови за спортување на младите на целата територија на Република Македонија со што ќе се влијае во правилниот развој и правилното насочување на младите во животот.

 2. #182
  Avatar von FloKrass

  Registriert seit
  02.12.2011
  Beiträge
  10.141
  Zitat Zitat von Zoran Beitrag anzeigen
  15 neue Sportplätze bis Ende August. In Shuto Orizari, Gjorche Petrov,Lozovo, Kriva Palanka, Kochani, Kratovo, Pehchevo, Makedonska Kamenica, Karbinci, Probishtip, Berovo, Prilep, Nikiforovo-Mavrovo, Gevgelija und Dojran
  Wieder ein Beitrag von dir der nur zur Provokation dient


  Pozdrav

 3. #183
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  In der Gemeinde Kisela Voda werden Bürgersteige saniert


  Кликнете на сликата за поголема верзија.

  Кисела Вода реконструира тротоари и чисти диви депонии


  Општина Кисела Вода ги реконструира тротоарите по сервисните улици на нејзината територија. Екипи на фирмата „Пелагонија АД Гостивар“, која го доби тендерот за изградба и реконструкција на патеки, тротоари, скверови, паркинзи и улици од павер елементи, започнаа градежни работи за реконструкција на тротоарот на улицата Димитрија Чуповски во населбата Драчево. Се реконструираат тротоарите од левата страна на улицата во близина на зелениот пазар, на вкупна површина од 400 квадратни метри, за што општината издвоила околу 730.000 денари.
  Општината соопшти дека продолжува со акциите за чистење на јавните површини и сите црни точки на кои се создаваат диви депонии. Денеска се расчистува една дива депонија на улицата Локов во населбата Кисела Вода.
  Општина Кисела Вода апелира до граѓаните кои детектирале диви депонии на територијата на општината, веднаш да ги пријават до надлежните служби. Истовремено, ги охрабрува сите граѓани кои регистрирале одредено девијантно однесување и фрлање смет на јавна површина, без двоумење да ја информираат општинската инспекција, односно општинските комунални редари.  - - - Aktualisiert - - -

  Die Straße zum Kloster Treskavec bei Prilep wird rekonstruiert und asphaltiert. 7,5 km


  Денеска почна асфалтирањето на патот до манастирот Трескавец

  Детали Создадено На Понеделник, 29 Јули 2013 15:12 Последно освежено на Понеделник, 29 Јули 2013 15:12 Напишано Од К.Герасовски Категорија:Локално
  Почна асфалтирање на патот до манастирот Трескавец кај Прилеп.
  Патот е долг 7,5 километри и се гради со околу 2 милиона евра, пари на Министерството за транспорт и врски.
  Градежното претпријатие „Гранит“, кое е изведувач на работите информира дека се останати уште 400 метри за пробивање.

  - Како што се одвиваат работите асфалтирањето може да заврши и пред 28. август – Голема Богородица кога е и денот на Манастирот. Се надеваме дека и обновата на конаците може да почне идната пролет, вели отец Калист, редовниот жител на Трескавец.

 4. #184
  D.Hans
  Zitat Zitat von PACO Beitrag anzeigen
  wer kann, der kann.

  ich will ja jetzt nicht größenwahnsinnig werden aber unser nächstes ziel ist es diese dörfer nun auch mit fließend wasser zu versorgen.  pozdrav
  Bist Du selber auch am anpacken (in irgend einer Form)?

 5. #185

  Registriert seit
  01.12.2012
  Beiträge
  1.537
  Zitat Zitat von D.Hans Beitrag anzeigen
  Bist Du selber auch am anpacken (in irgend einer Form)?
  nein, aber zoran.

  pozdrav

 6. #186

  Registriert seit
  09.03.2006
  Beiträge
  3.133
  Zitat Zitat von Zoran Beitrag anzeigen
  15 neue Sportplätze bis Ende August. In Shuto Orizari, Gjorche Petrov,Lozovo, Kriva Palanka, Kochani, Kratovo, Pehchevo, Makedonska Kamenica, Karbinci, Probishtip, Berovo, Prilep, Nikiforovo-Mavrovo, Gevgelija und Dojran


  Пујовски на увид: Петнаесет нови игралишта до крајот на август
  Alles Ortschaften die mehrheitlich von Slawomazedonier bewohnt sind.

  Für Albaner kein Geld da.

 7. #187

  Registriert seit
  09.03.2006
  Beiträge
  3.133
  RDK sagt, die Projekte in Gostivar sind nicht von der Regierung finanziert, sondern aus internationalen Fonds.
  Also wieder kein Geld für die Albaner aus der Regierung.


  ILIRIA NEWS AGENCY - RDK: Investimet në Gostivar nga fondet ndërkombëtare, jo të qeverisë

 8. #188
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Zitat Zitat von Benutzername Beitrag anzeigen
  RDK sagt, die Projekte in Gostivar sind nicht von der Regierung finanziert, sondern aus internationalen Fonds.
  Also wieder kein Geld für die Albaner aus der Regierung.


  ILIRIA NEWS AGENCY - RDK: Investimet në Gostivar nga fondet ndërkombëtare, jo të qeverisë

  Die RDK lügt so wie du.

  Pozdrav

  - - - Aktualisiert - - -

  Zitat Zitat von Benutzername Beitrag anzeigen
  Alles Ortschaften die mehrheitlich von Slawomazedonier bewohnt sind.

  Für Albaner kein Geld da.

  Du laberst wieder nur Scheiße, typisch - du hast ja Null Ahnung.

  Hier die komplette Liste der Städte in den solche Sportplätze im Zuge des Projektes "100 neue Sportplätze" gebaut wurden.
  http://www.ams.gov.mk/proekti/100-po...nski-igralista

  Und die neuen 100 Tennisplätze:

  Агенција за млади и спорт - 100 тениски игралишта


  Pozdrav

 9. #189

  Registriert seit
  09.03.2006
  Beiträge
  3.133
  Die Regionalregierung in Gostivar hat vor paar Monaten gewechselt. Glaubst du in dieser Zeit kann man alle Projekte organisieren und realisieren??? Also war es die Vorgänger-Regierung.

 10. #190
  Avatar von Albokings24

  Registriert seit
  08.05.2012
  Beiträge
  6.592
  Das ist nicht wahr. Bei den Albanern bauen sie auch. In Kumanovo haben sie bei den Albanern ein Waffengeschäft und ein Getränkegeschäft wo man nur Alkoholische Getränke kaufen kann gebaut.

  Wir dazumal die Weissen Amerikaner bei den Schwarzen Amerikaner.


  Heute haben sie einen Schwarzen Presidenten.

  - - - Aktualisiert - - -

  Ohhh die Leute unten haben kei Geld und Brot, da kommen neue Tennisplätze wie gerufen.

  Dann können sie ja den Hunger wegspielen.

Ähnliche Themen

 1. Antworten: 62
  Letzter Beitrag: 11.08.2009, 15:18
 2. Die Versäumnisse der Bush-Regierung - Infrastruktur der USA
  Von Mastakilla im Forum Aussenpolitik
  Antworten: 0
  Letzter Beitrag: 01.02.2009, 21:53
 3. Antworten: 0
  Letzter Beitrag: 21.03.2008, 23:06
 4. Welche Ex-Jugo-Stadt hat die beste Infrastruktur?
  Von Zurich im Forum Balkan-Städte
  Antworten: 58
  Letzter Beitrag: 10.02.2007, 00:01
 5. Makedonien investiert in Energiesektor und Infrastruktur
  Von Makedonec_Skopje im Forum Wirtschaft
  Antworten: 4
  Letzter Beitrag: 20.07.2006, 03:36