BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 22 von 45 ErsteErste ... 1218192021222324252632 ... LetzteLetzte
Ergebnis 211 bis 220 von 444

Infrastruktur-Projekte in Mazedonien

Erstellt von Zoran, 04.09.2012, 08:31 Uhr · 443 Antworten · 47.872 Aufrufe

 1. #211
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Zitat Zitat von Benutzername Beitrag anzeigen
  Alexander i madh, aus Imathia

  Geht dich als Albaner nen feuchten an.

  Pozdrav

 2. #212
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  12,6 Mio € stellt die Regierung für die Rekonstruktion von 6 Regionale Straßen zur Verfügung.

  Angelci-Veljusha-Vodocha-Banica
  Radovish-Konche-Lubnica
  Kavadarci-Mushov Grob
  Struga-Debar
  Boshkov Most-Garski Most
  Tetovo-Jazhince


  Груевски: Владата ќе реконструира нови шест регионални патишта
  Македонија 3. септември 2013 - 14:41


  Постојано имаме вложувања во патната инфрастрктура, а следен проект на кој ќе биде ставен фокусот е реконструкција на патот Велес-Скопје, нагласи денеска премиерот Никола Груевски, по потпишување на договорот меѓу Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ и Универзитетот за финансии и економија во Ченгду за основање Институт „Конфуциј“.


  - Владата на Република Македонија и Агенцијата за патишта до крајот на годината подготвуваат реконструкција, ревитализација, а некаде и проширување на нови шест регионални патишта во должина од околу 100 километри, во кои ќе се инвестира 780 милиони денари односно 12,6 милиони евра, изјави Груевски по барање на новинарите да направи пресек на вложувањата во патната инфраструктура и додаде оти покрај овие има уште многу други проекти врзани за патната инфраструктура.


  Инаку, до крајот на 2013 година се очекува да завршат работите на регионалните патишта: Ангелци-Вељуша-Водоча-Баница, Радовиш-Конче-Лубница, потоа регионалниот пат Кавадарци-Мушов Гроб, Струга-Дебар, Бошков мост-Гарски мост, како и Тетово-Јажинце.

 3. #213
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Neue Trottoire in Debar


  Се реконструираат тротоарите низ Дебар


  Во рамки на зацртаните активности на локалната власт во тек е реконструкција на тротоарите на главните собраќајници во градот.
  Станува збор за рекострукција и уредување на тротоарите по улицата „Вељко Влаховиќ“ од зградата на Основниот суд до ОУ„Братство единство“ или 1.350 квадратни метри, и тротоарите на улицата „Атанас Илиќ“ од зградата на судот до Општата болница, површина од 950 квадратни метри.
  - Уредувањето на тротоарите е потреба на времето.Во рамки на овој проект ќе се постави и атмосферска канализација, прецизно ќе се трасираат тротоарите па после тоа ќе се постават бехатон плочки, како и други финални работи. Целата инвестиција вреди 40 илјади евра, вели градоначалникот Ружди Љата.
  Според него,претходно направено е трасирање на патот од кај поранешниот Земјоделски комбинат „Прогрес“ се до патот кој води до Дебарско Езеро, попознат како „Патот за Удово“.
  Во текот на јуни и јули поплочени и асфалтирани беа 8.000 квадратни метри улици главно во периферијата на градот,каде што до сега жителите газеа во кал и прашина.
  - Наша цел е Дебар да добие современ изглед, според еворпксите стандрарди. Максимално работите иако има уште многу да се направи, вели Љата.
 4. #214
  Avatar von Makedonec do Koska

  Registriert seit
  28.04.2012
  Beiträge
  4.978
  Zitat Zitat von Zoran Beitrag anzeigen
  12,6 Mio € stellt die Regierung für die Rekonstruktion von 6 Regionale Straßen zur Verfügung.

  Angelci-Veljusha-Vodocha-Banica
  Radovish-Konche-Lubnica
  Kavadarci-Mushov Grob
  Struga-Debar
  Boshkov Most-Garski Most
  Tetovo-Jazhince


  Груевски: Владата ќе реконструира нови шест регионални патишта
  Македонија 3. септември 2013 - 14:41


  Постојано имаме вложувања во патната инфрастрктура, а следен проект на кој ќе биде ставен фокусот е реконструкција на патот Велес-Скопје, нагласи денеска премиерот Никола Груевски, по потпишување на договорот меѓу Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ и Универзитетот за финансии и економија во Ченгду за основање Институт „Конфуциј“.


  - Владата на Република Македонија и Агенцијата за патишта до крајот на годината подготвуваат реконструкција, ревитализација, а некаде и проширување на нови шест регионални патишта во должина од околу 100 километри, во кои ќе се инвестира 780 милиони денари односно 12,6 милиони евра, изјави Груевски по барање на новинарите да направи пресек на вложувањата во патната инфраструктура и додаде оти покрај овие има уште многу други проекти врзани за патната инфраструктура.


  Инаку, до крајот на 2013 година се очекува да завршат работите на регионалните патишта: Ангелци-Вељуша-Водоча-Баница, Радовиш-Конче-Лубница, потоа регионалниот пат Кавадарци-Мушов Гроб, Струга-Дебар, Бошков мост-Гарски мост, како и Тетово-Јажинце.

  Ich frage mich schon Jahre lang, wann die makedonische Regierung mal ein paar Flocken locker macht für die Erneurung (Ausbesserung) der Strecke Delcevo-Kocani, die Strecke ist einziges Schlagloch

 5. #215
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Zitat Zitat von Daywalker1979 Beitrag anzeigen
  Ich frage mich schon Jahre lang, wann die makedonische Regierung mal ein paar Flocken locker macht für die Erneurung (Ausbesserung) der Strecke Delcevo-Kocani, die Strecke ist einziges Schlagloch

  Der Osten ist generell eine katastrophe, Radovis-Strumica hat glaube ich 15 Jahre gedauert bis das ausgebaut wurde

 6. #216

  Registriert seit
  12.09.2009
  Beiträge
  9.978


  Reee Zoran, schau doch mal das unter meinen Nick-Namen ...da steht "òΜέγαςΝίκ" und das bedeutet auch was...

  Was beduetet "Aleksandar Makedonski" ?

 7. #217
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Zitat Zitat von NickTheGreat Beitrag anzeigen
  Reee Zoran, schau doch mal das unter meinen Nick-Namen ...da steht "òΜέγαςΝίκ" und das bedeutet auch was...

  Was beduetet "Aleksandar Makedonski" ?

  Schleich dich aus dem Thema.

  Pozdrav

 8. #218
  Avatar von Makedonec do Koska

  Registriert seit
  28.04.2012
  Beiträge
  4.978
  Zitat Zitat von Zoran Beitrag anzeigen
  Der Osten ist generell eine katastrophe, Radovis-Strumica hat glaube ich 15 Jahre gedauert bis das ausgebaut wurde

  Der Osten Makedoniens ist total die Katastrophe vom Zustand der Straße her, da wurde ich das letzte mal 2008 mit meinem tiefergelegten 3er ordentlich durchgeschüttelt , da hat man vor lauter Schlaglöcher die Straße nicht mehr erkannt

  Frage mich nur wann die Regierung da mal investiert?????

 9. #219
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Zitat Zitat von Daywalker1979 Beitrag anzeigen
  Der Osten Makedoniens ist total die Katastrophe vom Zustand der Straße her, da wurde ich das letzte mal 2008 mit meinem tiefergelegten 3er ordentlich durchgeschüttelt , da hat man vor lauter Schlaglöcher die Straße nicht mehr erkannt

  Frage mich nur wann die Regierung da mal investiert?????
  Ja gut, jetzt soll ja dann Autobahn von Miladinovci-bei der Raffinerie bis Stip gebaut werden, das wär schon mal gutes Stück.

  - - - Aktualisiert - - -

  Neuer kleiner Sportpark in Gjorche Petrov eröffnet

  582048_508783229199494_847344729_n.jpg

 10. #220
  Avatar von Makedonec do Koska

  Registriert seit
  28.04.2012
  Beiträge
  4.978
  Zitat Zitat von Zoran Beitrag anzeigen
  Ja gut, jetzt soll ja dann Autobahn von Miladinovci-bei der Raffinerie bis Stip gebaut werden, das wär schon mal gutes Stück.

  - - - Aktualisiert - - -

  Neuer kleiner Sportpark in Gjorche Petrov eröffnet

  582048_508783229199494_847344729_n.jpg

  Ich hoffe das auch in "naher" Zukunft die Strecke Kocani-Delcevo saniert, oder neu asphaltiert wird, wie gesagt, Schlaglöcher ohne Ende, und zudem ist die Strecke auch noch ne Transitstrecke, da nur 10 km von Delcevo die makedonisch/bolgarische Grenze verläuft und viele LKW´s die Strecke nutzen!

Ähnliche Themen

 1. Antworten: 62
  Letzter Beitrag: 11.08.2009, 15:18
 2. Die Versäumnisse der Bush-Regierung - Infrastruktur der USA
  Von Mastakilla im Forum Aussenpolitik
  Antworten: 0
  Letzter Beitrag: 01.02.2009, 21:53
 3. Antworten: 0
  Letzter Beitrag: 21.03.2008, 23:06
 4. Welche Ex-Jugo-Stadt hat die beste Infrastruktur?
  Von Zurich im Forum Balkan-Städte
  Antworten: 58
  Letzter Beitrag: 10.02.2007, 00:01
 5. Makedonien investiert in Energiesektor und Infrastruktur
  Von Makedonec_Skopje im Forum Wirtschaft
  Antworten: 4
  Letzter Beitrag: 20.07.2006, 03:36