BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 6 von 45 ErsteErste ... 234567891016 ... LetzteLetzte
Ergebnis 51 bis 60 von 444

Infrastruktur-Projekte in Mazedonien

Erstellt von Zoran, 04.09.2012, 08:31 Uhr · 443 Antworten · 47.786 Aufrufe

 1. #51
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Macedonia's ELEM to wrap up 32 mln euro HPPs upgrade by end-2014


  SKOPJE (Macedonia), January 14 (SeeNews) - Macedonian state-owned power producer ELEM said the 32.1 million euro ($42.6 million) upgrade of its six hydro power plants (HPPs) will be completed by the end of 2014.
  The upgrade aims to increase total installed capacity at the six power plants by 18.1 megawatts and to secure additional annual production of some 50 gigawatt hours of electricity, ELEM said in a statement issued last week.
  The project is financed with a 27.9 million euro loan from Germany's KfW Bank and 4.2 million euro from ELEM's own funds.
  ELEM operates two thermal and seven hydro power plants.
  ($ = 0.7532 euro) 2. #52
  Avatar von mk1krv1

  Registriert seit
  24.04.2012
  Beiträge
  3.307
  Die türkische Firma Nesa Energy hat vor 44 Windräder in Bogdanci zu bauen.

  Богданци е една од ретките македонски општини во која се направени детални мерења на брзината на ветерот и е утврдено дека на нејзината територија постојат локации со поволни услови за производство на електрична енергија од ветерни турбини. После неколкугодишни истражувања, Електрани на Македонија во моментов забрзано работат на реализација на ветропаркот во Богданци, амбициозен проект за изградба на вкупно 22 ветерници со инсталиран капацитет од 50 мегавати. Покрај инвестирањето од државната компанија, турската фирма „НеСа Енерџи“ вчера потпиша писмо за намери со локалната власт од Богданци за изградба на 44 ветерни турбини со вкупна вредност од 130 милиони евра.Локалната самоуправа во претстојниот период ќе треба да ја изработи урбанистичко – планската документација за посакуваниот локалитет од турска страна, по што би следело потпишувањето на конечниот договор за реализација на овој голем енергетски објект. Од турската компанија „НеСа Енерџи“ истакнуваат дека прифатливата локација и квалитетот на ветерот се факторите кои можат позитивно да влијаат во евентуалното остварување на проектот. Во наредниот период треба да се задоволат сите неопходни услови за изведба на зафатот, а турската компанија веќе отворила свое претставништво во Скопје. „НеСа Енерџи“ се занимава со изработка на проекти за развој, финансирање, реализација и менаџирање на енергетски објекти кои ги искористуваат обновливите извори при производството на електрична енергија.


 3. #53
  Avatar von mk1krv1

  Registriert seit
  24.04.2012
  Beiträge
  3.307
  Die Regierung hat vor 3 neue Autobahnen ,im Wert von 600-800 Millionen Euro zu bauen.

  Владата планира да гради три нови автопати во следнте пет до шест години. Како што дознава ekonomski.mk, инвестицијата e вредна од 600 до 800 милиони евра.
  Изградбата на автопатиштата планирано е да се реализира преку јавно приватно партнерство со кинески компании.

  Еден од автопатиштата треба да се гради на потегот Миладиновци-Свети Николе- Штип. За него според првичните анализи потребни се околу 250 милиони евра и се разгледува опцијата автопатот да биде со две или четири ленти.

  Вториот автопат се планира да се гради од Гостивар до Кичево и да биде во две насоки. За третиот се уште се размислува но веројатно ќе биде во источниот дел на Македонија за да се поврзе со Коридорот 8.

  Средства за најавените инфраструктурни проекти ако се реализраат ќе се обезбедат преку ЕКСИМ кинеската банка за поддршка. 4. #54
  Bendzavid
  Zitat Zitat von mk1krv1 Beitrag anzeigen
  Die Regierung hat vor 3 neue Autobahnen ,im Wert von 600-800 Millionen Euro zu bauen.

  Владата планира да гради три нови автопати во следнте пет до шест години. Како што дознава ekonomski.mk, инвестицијата e вредна од 600 до 800 милиони евра.
  Изградбата на автопатиштата планирано е да се реализира преку јавно приватно партнерство со кинески компании.

  Еден од автопатиштата треба да се гради на потегот Миладиновци-Свети Николе- Штип. За него според првичните анализи потребни се околу 250 милиони евра и се разгледува опцијата автопатот да биде со две или четири ленти.

  Вториот автопат се планира да се гради од Гостивар до Кичево и да биде во две насоки. За третиот се уште се размислува но веројатно ќе биде во источниот дел на Македонија за да се поврзе со Коридорот 8.

  Средства за најавените инфраструктурни проекти ако се реализраат ќе се обезбедат преку ЕКСИМ кинеската банка за поддршка.


  Also die erste ist Miladinovc- Sveti Nikoll- Shtip. Die zweite Gostivar-Kichevo und die dritt soll dann in den Korridor 8 übergehen oder?

 5. #55
  Avatar von mk1krv1

  Registriert seit
  24.04.2012
  Beiträge
  3.307
  Also die erste ist Miladinovc- Sveti Nikoll- Shtip. Die zweite Gostivar-Kichevo und die dritt soll dann in den Korridor 8 übergehen oder?
  Genauso ist es

 6. #56
  Avatar von mk1krv1

  Registriert seit
  24.04.2012
  Beiträge
  3.307
  In der industriellen Zone Zhabeni ,bei Bitola wird ein rießiges Hotel für Unternehmer ,Kunden und Besucher gebaut.

  Голем хотел ќе никне во индустриската зона Жабени кај Битола, соопштуваат локалните власти, но не кажуваат кој е инвеститорот и каков тип на хотел ќе се гради. Велат дека хотелот ќе ги опслужува потребите на бизнисмените, посетителите и минувачите.
  Во индустриската зона Жабени, освен фабрики ќе се гради и голем хотел, соопштија од општина Битола. Парцелата е веќе продадена, но надлежните не соопштуваат кој е инвеститорот и каков тип на хотел ќе се гради.


  Ќе се појави вистинска потреба и за деловен простор. Очигледно е дека таму ќе се заинтересираат дел од банките да имаат свои претставништва. Ќе се отвори простор за деловни објекти кои ќе им даваат услуги на инвеститорите.
  Владимир Талески, градоначалник на Битола.

  „Индустриската зона Жабени главно има намена за стопанство, но во еден дел има и комерцијални објекти. Таму и за хотели е едно евро со наддавање. Летото минатата година беше продадена парцела за хотел, уште инвеститорите немаат дојдено со барање да добијат одобрение за градба. Тие наддаваа, си ја купија парцелата, договорот е солемнизиран. Каков ќе биде хотелот не знам се додека не го донесат проектот“, изјави битолскиот градоначалник Владимир Талески.

  Запрашани која е потребата меѓу фабрики да има и хотел, од општина велат дека тој ќе ги опслужува потребите на бизнисмените, посетителите, минувачите.

  „Ќе се појави вистинска потреба и за деловен простор. Очигледно е дека таму ќе се заинтересираат дел од банките да имаат свои претставништва. Ќе се отвори простор за деловни објекти кои ќе им даваат услуги на инвеститорите. Но, досега немам сознанија дали тоа токму ќе се случува во тој хотелски комплекс“, вели Талески.

  Од општината додаваат дека во хотелот ќе можат да престојуваат и работниците, иако најголемиот дел од нив, според најавите ќе бидат битолчани со место на живеење оддалечено на неколку километри. Досега во Жабени се продадени 49 парцели, па за продажба останува уште една третина од зоната. Сепак, фабрика има изградено само германската компанија „Кронберг и Шуберт“.

  Освен во Жабени, парцела за градба на уште еден хотел е продадена на растојание од пет километри во близина на граничниот премин Меџитлија каде се очекува да биде отворено и казино, па да се привлечат посетители од Грција.

  „Очекувам во идниот период и тие да побараат одобрение за градба. Мислам дека е голема придобивка зашто на тој начин се зголемува конкуренцијата, инвестициите и можностите за вработување“, вели Талески  Mirsad Jonus wird eine Fabrik in Zhabeni für die Herstellung von Kunststoff bauen.

  Поранешниот селектор на фудбалската репрезентација Мирсад Јјонуз ке гради на индустриската зона жабени во Битола. Денеска доби одобрение да гради фабрика за производство на пластика.


  Одобрение за градба во индустриската зона Жабени денеска е врачено за изградба на фабрика за производство на пластика.

  Инвеститор е Мирсад Јонуз, поранешниот селектор на фудбалската репрезентација на Македонија, чиј претставник денеска го прими одобрението најавуви старт на градежните работи штом тоа го дозволат временските услови.

  ,,Ќе се вработат доволен број на луѓе. Со отворањето на градежната сезона ќе се почни да се гради.,,-рече денеска Џевдет Фејзуловски, претставник на инвеститорот.

  Наскоро ќе бидат издадени и други одобренија за градба во Жабени.

  ,,До мај ќе бидат издадени вкупно пет одобренија од општината. Покрај Кромберт и Шуберт идната градежна сезона очекуваме изградба на нови седум фабрики.,,-рече Владимир Талевски, градоначалник на Битола.

  Одобрението за градба на фабриката за пластика е трето по ред во зоната Жабени, по одобренијата за градба на фабриката ,,Кромберт и Шуберт,, која веќе работи и вработува 200 лица и една млекарница која чека средства од ИПА фондовите.  Hier noch das Objekt ,des österreichischen Unternehmen Kromberg&Schubert.  Soll am Ende so aussehen: 7. #57
  Bendzavid
  Wie kommt Mirsad zu dem Geld? Er war doch mal Trainer der NM.

 8. #58
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Zitat Zitat von Bendzavid Beitrag anzeigen
  Wie kommt Mirsad zu dem Geld? Er war doch mal Trainer der NM.

  kA, in dem Text ist auch nicht das Investitionsvolumen angegeben.

 9. #59
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Neue Parkanlage für G.Lisiche  ФОТО: Како ќе изгледа новиот зелен парк во Горно Лисиче


  Среда, 23 Јануари 2013 13:01

  Градоначалникот на општина Аеродром, Ивица Коневски денеска информираше дека општината распишала тендери за урбанизација на Горно и долно Лисиче, преку изградба на нов голем зелен парк, нови тротоари на 10 улици и целосно осветлување.


  Тој рече дека станува збор за хортикултурно и партерно уредување на дел од местото познато како „Бановина“ во Горно Лисиче во близина на ул. Ѓорѓи Капчев, каде ќе се изгради нов зелен парк со вкупна површина од 6 500 квадратни метри со тревна површина од 2 310 квадратни метри, која ќе биде уредена со висока и ниска вегетација.

  Паркот ќе содржи плочник со клупи и масичка, детско игралиште со нишалки, лизгалка и вртелешка, пешачки патеки, жардинери, летниковец, чешми за пиење вода, канти за отпадоци и клупи.

  Општина Аеродром со цел да се урбанизира и руралниот дел, исто така, ќе изгради и нови тротоари покрај 10 улици, кои потоа ќе бидат целосно осветлени. Станува збор за улиците „Тодор Чангов“, „Ѓорѓи Капчев“, „Благоја Мучето“, „Василие Ѓуровиќ“, „Божин Николов“, „Горноврановска“, „Лисец“, главната улица што се протега од „Февруарски поход“ па се до усјанскиот канал и други улици во Горно Лисиче, како и Улица 1 во Долно Лисиче.
  Градоначалникот на град Скопје, Коце Трајановски кој заедно со Коневски присуствуваше на прес конференцијата во општина Аеродром, посочи дека град Скопје и во иднина ќе продолжи да ги поддржува проектите на општина Аеродром. Како што рече, со овој проект ќе се подигне нивото на животниот стандард кај граѓаните на овие рурални општини. Тој потенцираше дека ќе биде направено и проширување на булеварот „Асном“ се до првите куќи на улицата „Тодор Чангов“.

  Коневски информираше дека се очекува проектот да биде завршен до месец мај годинава, а вкупниот износ на инвестицијата ќе се знае по завршувањето на тендерот.


 10. #60
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Zitat Zitat von Zoran Beitrag anzeigen
  WAHNSINN TETOVO!

  Nach 5 kläglichen Versuchen eine Ausschreibung für die neu zu errichtenden Handelszone in Tetovo erfolgreich zu Ende zu bringen, hat sich jetzt einer gefunden! Eine Firma aus Norwegen wird wohl die Zone in Tetovo bauen!

  ВИДЕО: Нормак Инвестмент Груп концесионер на зоната во Тетово

  15/01/2013 | Економија | 0 Коментари

  Норвешкиот конзорциум Нормак инвестмент груп е единствената компанија која достави понуда за концесија за Технолошко индустриската зона во Тетово.

  Норвежаните во текот на следните денови треба да го образложат бизнис планот за развој и инвестиции. Комисијата во текот на денов или утре треба да донесе одлука за постапката и да ја даде на Дирекцијата за индустриските зони кои само ќе ја формализираат одлуката за инвестицијата на норвежаните.
  Зоната како што информира Министерот Сарачини ќе се гради по пат на приватно јавно партнерство, државата има обврска да ја изгради инфраструктурата до зоната, Норвежаните да ја уредат зоната и да привлекуваат инвеститори.
  Еве како е замислена зоната во Тетово:  NORMAK Investment Group to manage Tetovo free economic zone
  Friday, 25 January 2013

  Norwegian consortium Normak Investment Group is the consortium that will manage the Tetovo-based free economic zone, said Economy Minister Valon Saraqini at Friday's press conference.

  An agreement for public-private partnership is to be signed 30 days upon publishing of the decision.
  According to NORMAK's business plan, the company is obliged to build 40 percent of the zone within the first three years, whereas the projected activities should be completed in seven.

  The minimum capital investment is EUR 7 million, while additional projected investments should reach EUR 150 million.
  "The decision for management of Technological Industrial Development Zone Tetovo is of exceptional significance, not only for development of the Polog region, but also for Macedonian economy in general. This will not only open new jobs, but also enable the entry of new technologies", stressed Minister Saraqini


Seite 6 von 45 ErsteErste ... 234567891016 ... LetzteLetzte

Ähnliche Themen

 1. Antworten: 62
  Letzter Beitrag: 11.08.2009, 15:18
 2. Die Versäumnisse der Bush-Regierung - Infrastruktur der USA
  Von Mastakilla im Forum Aussenpolitik
  Antworten: 0
  Letzter Beitrag: 01.02.2009, 21:53
 3. Antworten: 0
  Letzter Beitrag: 21.03.2008, 23:06
 4. Welche Ex-Jugo-Stadt hat die beste Infrastruktur?
  Von Zurich im Forum Balkan-Städte
  Antworten: 58
  Letzter Beitrag: 10.02.2007, 00:01
 5. Makedonien investiert in Energiesektor und Infrastruktur
  Von Makedonec_Skopje im Forum Wirtschaft
  Antworten: 4
  Letzter Beitrag: 20.07.2006, 03:36