BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 9 von 45 ErsteErste ... 567891011121319 ... LetzteLetzte
Ergebnis 81 bis 90 von 444

Infrastruktur-Projekte in Mazedonien

Erstellt von Zoran, 04.09.2012, 08:31 Uhr · 443 Antworten · 47.772 Aufrufe

 1. #81
  Avatar von mk1krv1

  Registriert seit
  24.04.2012
  Beiträge
  3.307
  Das Projekt dürfte interessant sein, je nachdem wie oft die dann wegen archäologische Funde stoppen müssen
  Naja ,kann mir nicht vorstellen das die dort viel finden werden. Aber wenn die was finden wird das mit Sicherheit eine Attraktion

 2. #82
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Zitat Zitat von mk1krv1 Beitrag anzeigen
  Naja ,kann mir nicht vorstellen das die dort viel finden werden. Aber wenn die was finden wird das mit Sicherheit eine Attraktion

  Also Bitte, direkt am Fuß der Burg entlang am Vardar...sprich mitten durch die Altstadt

 3. #83
  Avatar von mk1krv1

  Registriert seit
  24.04.2012
  Beiträge
  3.307
  Beton wird eine unterirdische Garage im Wert von 9,3 Millionen Euro bauen. Die Garage wird sich bei dem Objekt "Makedonska Opera i Balet" befinden.

  Бетон а.д. Скопје извести дека склучила договор со Владата на Република Македонија за изведување на градежни и градежно-занаетчиски работи за изградба на подземно паркиралиште на локација Мал Ринг Скопје.

  Вкупната вредност на овој договор со вклучен ДДВ изнесува 572 милиони денари (9,3 милиони евра). Станува збор за подземна гаража на две нивоа, која е во рамките на проектот „Скопје 2014“, под платото кај објектот на Македонската опера и балет, со што постоечкиот подземен паркинг ќе се прошири со нови над 350 паркинг места.
  Компанијата извести дека склучила и договор со Град Скопје за реконструкција и проширување на булеварот Христијан Тодоровски Карпош од ул. „Џон Кенеди“ до ул. „Рокомија“. Вкупната вредност на овој договор со вклучен ДДВ изнесува 61 милион денари или околу еден милион евра.

  Економски » Бетон ќе ја гради подземната гаража кај МОБ, за 9,3 милиони евра

 4. #84
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Neuer Kindergarten in Dracevo eröffnet

  Пуштена во употреба новата градинка во Драчево


  12.02.2013 0 Коментари

  Министерот за труд и социјална политика, Спиро Ристовски, градоначалникот на општина Кисела Вода, Марјан Ѓорчев и директорот на ЈДГ„8 Март“, Снежана Кливановска, свечено го пуштија во употреба реконструираниот, преадаптираниот и дограден објект – градинка за деца од предучилишна возраст с. Драчево.


  Новата градинка која ќе биде под управа на ЈДГ„8 Март“ ќе згрижи приближно 90- тина деца од јаслена возраст во една група и деца на возраст градинка од 3 до 5 год. во две воспитни групи.


  „Посебно исполнето и задоволно се чувствувам секогаш кога присуствувам на настани поврзани со дечињата, особено кога се работи за отворање на нов објект или целосно нова детска градинка за згрижување на деца, затоа што знам дека отвораме едно ново место за едукација, дружба, забава и учење на основните општествени и етички норми и вредности, затоа што отвараме едно ново катче за дечињата, кадешто тие поминуваат најголем дел од своето време” – порача министерот Ристовски.

  Просторот во училиштето целосно се преадаптираше со внатрешни интервенции од типот: реорганизација на просторот, промена на водоводна и електрична инсталација, обезбедување на засебен систем на загревање – независен од училиштето, целосно реновирање на кујната, тоалетите, ходникот, замена на старите прозорци со нови ПВЦ како и поставување на топлотна изолација на фасадата со што објектот се стекнува со епитетот „енергетско ефикасен објект“.
  Целосно е извршена и промена на покривната конструкција.

  Градоначалникот Ѓорчев потенцираше дека во соработка со министерството за труд и социјална политика во следниот период ќе ги реализираат и другите два зацртани проекти за изградба на градинки во населените места Пинтија и Припор.
  - Само на таков начин ќе останеме доследни на нашата цел, а тоа е овозможување најдобри услови за развој на нашите деца – заврши Ѓорчев.
  Средствата со кои се финансираше работата на овој објект во висина од околу 4 милиони денари, во целост се обезбедени од страна на општина Кисела Вода, а изведувач на работите беше фирмата „Џико Инженеринг”.

  Внатрешното опремување на објектот со мебел, дидактика, опрема и сл. беше реализирано со заеднички средства како на општина Кисела Вода така и на ЈДГ„8 Март“-на општина Кисела Вода во Град Скопје.
  Во уредувањето-бетонирањето на приодната патека и паркинг просторот пред градинката инвестираше „Цементара Титан – Усје” од Скопје, додека пак во хортикултурно уредување на просторот пред и околу градинката се ангажираше и инвестираше општина Кисела Вода и фирмата „Хорти Дизајн”.
  Градежните работи на споменатиот објект се завршени за околу 2 месеци.

 5. #85

  Registriert seit
  12.09.2009
  Beiträge
  9.978
  Hoffentlich baut Ihr nicht noch eine Gr. Statue mitten auf der Landebahn von Euren Flughäfen und nennt sie dann noch "Alexandrovski" Flugzeugstopper ...

 6. #86
  Avatar von mk1krv1

  Registriert seit
  24.04.2012
  Beiträge
  3.307
  Hoffentlich baut Ihr nicht noch eine Gr. Statue mitten auf der Landebahn von Euren Flughäfen und nennt sie dann noch "Alexandrovski" Flugzeugstopper ...
  Wo ist denn bitte eine riesige Statue direkt auf der Landebahn?

 7. #87

  Registriert seit
  12.09.2009
  Beiträge
  9.978
  Zitat Zitat von mk1krv1 Beitrag anzeigen
  Wo ist denn bitte eine riesige Statue direkt auf der Landebahn?
  ja wo ist sie denn? Die gehört doch eigentlich logischerweise dort hin..

 8. #88
  tetovë1
  Vielleicht sollten die MK eine 60m hohe Statue bauen an der GR Grenze?

 9. #89
  Avatar von mk1krv1

  Registriert seit
  24.04.2012
  Beiträge
  3.307
  ja wo ist sie denn? Die gehört doch eigentlich logischerweise dort hin..
  Weiss ich nicht. Ich habe dich doch gefragt. Oder labberst du immer irgendwas vor dich hin ohne das es stimmt?

 10. #90
  Avatar von mk1krv1

  Registriert seit
  24.04.2012
  Beiträge
  3.307
  Erstes Bild der Elite Siedlung Verina  ФОТО ВЕСТ: Привршува изградбата на луксузната населба „Верина“

  Изградбата на ексклузивниот станбен комплекс „Верина“ во близина на селото Орман [»мапа] влегува во завршна фаза.

Seite 9 von 45 ErsteErste ... 567891011121319 ... LetzteLetzte

Ähnliche Themen

 1. Antworten: 62
  Letzter Beitrag: 11.08.2009, 15:18
 2. Die Versäumnisse der Bush-Regierung - Infrastruktur der USA
  Von Mastakilla im Forum Aussenpolitik
  Antworten: 0
  Letzter Beitrag: 01.02.2009, 21:53
 3. Antworten: 0
  Letzter Beitrag: 21.03.2008, 23:06
 4. Welche Ex-Jugo-Stadt hat die beste Infrastruktur?
  Von Zurich im Forum Balkan-Städte
  Antworten: 58
  Letzter Beitrag: 10.02.2007, 00:01
 5. Makedonien investiert in Energiesektor und Infrastruktur
  Von Makedonec_Skopje im Forum Wirtschaft
  Antworten: 4
  Letzter Beitrag: 20.07.2006, 03:36