BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 37 von 100 ErsteErste ... 273334353637383940414787 ... LetzteLetzte
Ergebnis 361 bis 370 von 996

Prishtina - Bauprojekte

Erstellt von Arbanasi, 16.10.2009, 18:43 Uhr · 995 Antworten · 317.096 Aufrufe

 1. #361
  Avatar von Arbanasi

  Registriert seit
  14.10.2009
  Beiträge
  6.534  "Ministria e Arsimit"... ajo tjetra spom kujtohet cfar Ministrie eshte^^, wurden aber hier i-wo gepostet...

 2. #362
  Avatar von Arbanasi

  Registriert seit
  14.10.2009
  Beiträge
  6.534
  Hat zwar nicht viel mit Prishtina zu tun, konnte den Thread aber nicht finden...


  Metrat e parė tė autostradės


  foto: Tringe Ramadani

  Ekskavatorėt e kompanisė Bechtel&Enka tashmė kanė gėrryer metrat e para tė dheut nga Vėrmica pėr nė Prizren, nė pjesėn ku do tė ndėrtohet autostrada. Krahas gėrmimeve, po ndėrtohet edhe kampi pėr vendosjen e makinerisė, pėrbri tė cilit do tė jetė edhe punishtja pėr ndėrtimin e platformave tė urave dhe impiantet e asfaltit. Kėta janė hapat e parė pėr ndėrtimin e autostradės Vėrmicė-Merdar

  Nga Zekirja Shabani mė 19.05.2010 nė ora 14:30

  Qė nga rruga qė tė ēon te kufiri me Shqipėrinė, disa kilometra lart nė tė djathtė, shihen ekskavatorė qė gėrryejnė shpatet. Poshtė tyre ca tė tjerė pėrgatisin terrenin pėr ngritjen e kampit.

  Njė kolonė njerėzish qė presin tė hyjnė nė hotelin Univers, mu pranė kufirit, patjetėr tė bie nė sy. Aty pėrkohėsisht janė vendosur menaxherėt e konsorciumit amerikano-turk “Bechtel & Enka” dhe qytetarėt po prisnin nė radhė pėr tė firmosur kontratat e punėsimit.

  Ela Ruqi, shefe e Departamentit tė Marrėdhėnieve me Publikun, shpjegon se tė gjitha kėto janė pjesė e dinamikės sė punės pėr ndėrtimin e autostradės Vėrmicė-Merdar.
  “Kemi filluar mbarė”, thotė Ruqi.

  Ekskavatorėt e kompanisė Bechtel&Enka tashmė kanė gėrryer metrat e para tė dheut nė kilometrin e gjashtė nga Vėrmica pėr nė Prizren, andej, kah do t`i bjerė traseja e autostradės. Krahas gėrmimeve, po ndėrtohet edhe kampi pėr vendosjen e makinerisė, pėrbri tė cilit do tė jetė edhe punishtja pėr ndėrtimin e platformave tė urave dhe impiantet e asfaltit.

  Ruqi thotė se puna ka filluar nė pronė shoqėrore. Aty ku kompania e ka pasur mė tė lehtė tė merret vesh me Qeverinė pėr kontestet pronėsore. Megjithatė, ajo nuk sheh ndonjė telash me pronat private. Pėrkundrazi ėshtė mahnitur me banorėt se sa mirė e kanė pritur fillimin e punimeve pėr autostradėn. Nėse gjithēka shkon nė rregull, Ruqi thotė se 13 kilometrat e para do tė kryhen brenda afatit, megjithėse nuk pėrmend se kur ėshtė afati minimal.

  “Ēdo punė e jonė bėhet nė bazė tė projekteve dhe afateve. Tani jemi nė fazėn fillestare tė pėrgatitjes sė terrenit dhe dizajnimit tė projektit”, thekson Ruqi.

  Ajo thotė se tani pėr tani dihet vetėm traseja nga do t’i bjerė pėr dy segmentet e para deri nė Duhėl dhe dimensionet e autostradės, pėr tė cilėn inxhinierėt janė duke pėrgatitur detajisht planin e urave dhe aspektet e tjera teknike.

  Ura e parė qė do tė ndėrtohet, do tė jetė pikėrisht nė vendin ku simbolikisht krerėt e shtetit mė 25 prill, patėn dhėnė dritėn jeshile pėr fillimin e punimeve. Kjo urė do tė kalojė mbi rrugėn ekzistuese duke e devijuar autostradėn drejt fshatit Zhur.

  Por, deri nė fund tė qershorit, Bechte&Enka ėshtė fokusuar tė bėjė sistemimin e makinerisė, punėsimin e stafit tė nevojshėm dhe tė kryejė matjet gjeologjike.
  Deri atėherė, zyrtarėt e kėsaj kompanie besojnė se Qeveria e Kosovės do tė vendosė edhe pėr pjesėn tjetėr tė autostradės, saktėsisht, segmentin e tretė, ku ėshtė diskutabile nėse do tė shkohet me tunele ose do tė ketė devijim.

  “Ne i kemi ofruar Qeverisė si alternativė devijimin dhe tash ėshtė duke u bėrė projekti pėr tė vlerėsuar nėse ėshtė mė mirė me tunele apo duhet tė bėhet devijimi”, thekson Ruqi.
  Vendimin final pėr cilėndo alternativė ajo thotė se do ta marrė Qeveria, ndėrsa kompania ėshtė e gatshme ta respektojė atė. Krahasuar me terrenin nė pjesėn e autostradės sė Shqipėrisė, Ruqi thotė se nė Kosovė, pjesa ku po zhvillohen punimet fillestare ėshtė me mė shumė baltė dhe ka pak terren shkėmbor.

  Nė anėn tjetėr, ajo pohon se vazhdimisht janė duke punėsuar punėtorė tė rinj pėr nevoja tė zhvillimit tė projektit.

  “Bechtel do tė ndjekė dy strategji tė punėsimit. Njėra do tė jetė punėsimi direkt i stafit udhėheqės, si inxhinierė e punėtorė tė specializuar; si dhe pėrmes nėnkontraktorėve”.
  Tashmė pėr pozitat e hapura pėr punėsim direkt nė konzorciumin amerikano-turk, kanė konkurruar mbi njė mijė persona dhe dhjetė prej tyre janė punėsuar. Tė tjerėt, zyrtarėt e kompanisė thonė se do tė punėsohen nė faza.

  “Sa herė tė pėrparojė projekti, do tė ketė nevojė pėr staf tė ri dhe varėsisht prej nevojave do tė ketė edhe punėsim”, thekson Ruqi.
  Ndėrkaq, disa nga kompanitė e nėnkontraktuara, tashmė kanė filluar punėn pėr Bechtelin dhe kryesisht po pėrgatisin terrenin pėr vendosjen kampit dhe punishteve. Edhe materiali pėr ndėrtimin e autostradės, kryesisht do tė merret nga Kosova.

  Detajet e autostradės

  Gjerėsia e rrugės ėshtė 28 metra. Rruga do tė kėtė dy shirita qarkullues me gjerėsi 3.5 metra. Do tė jetė e tipit tė mbyllur me hyrje dalje vetėm nėpėr kyēje. Do tė ketė mburojė mbrojtėse dhe mure kundėr zhurmės. Do tė kėtė taksė rrugore. Kohėzgjatja e punimeve nga dita e punimit do tė jetė pėr 36 muaj. Numri i punėtorėve pėr ndėrtimin e autostradės nė total ėshtė rreth 6000 punėtorė, prej tė cilėve 4 mijė vendorė. Autostrada do tė kėtė tė njėjtat parametra sikur autostrada Split-Zagreb.

  Gazeta Express

  Ministri Limaj i kėnaqur me dinamikėn e punėve nė autostradė

  Publikuar: Sot, mė 22 maj 2010


  Vėrmicė 22 maj- Ministri i Transportit dhe Postė-Telekomunikacionit (MTPT), Fatmir Limaj, ėshtė shprehur i kėnaqur me dinamikėn e punimeve pėr ndėrtimin e autostradės Morinė-Merdare, gjatė njė inspektimi qė u bėri punimeve tė sapo nisura tė kėtij projekti. Ai ka paralajmėruar se inspektime tė tilla tė kėtyre punimeve do tė ketė edhe mė shpesh nė tė ardhmen. Ai kėto komente i bėri tė shtunėn me rastin e inspektimit tė punimeve pėr ndėrtimin e projektit madhor tė autostradės Morinė-Merdare, tė cilat kanė nisur zyrtarisht nė fund tė muajit tė kaluar. “Sot jemi nė vizitėn e parė pėr tė parė zhvillimet si po shkojnė nė vend punimet pėr fillimin e ndėrtimit tė autostradės. Kjo ėshtė hera e parė, por ne do tė zhvillojmė tash e tutje vizita mė tė shpeshta pėr tė pėrcjellė hap pas hapi dinamikėn e punimeve”, ka thėnė ministri Limaj. Punimet pėr ndėrtimin e autostradės ėshtė duke i bėrė konsorciumi turko-amerikan “Bechtel and Enka”, pėr tė cilin ministri Limaj ka thėnė se ėshtė fat qė ky projekt po realizohet nga kjo kompani serioze dhe profesionale.
  Limaj nuk ka dashur tė komentojė kontrollimin e zyrtarėve tė lartė tė Qeverisė sė Kosovės nė Aeroportin e Prishtinės nga ana e Policisė sė EULEX-it, ndėrsa ka shprehur edhe njėherė gatishmėri pėr bashkėpunim rreth hetimeve qė po zhvillon misioni EULEX.


 3. #363
  Avatar von Arbanasi

  Registriert seit
  14.10.2009
  Beiträge
  6.534
  Zitat Zitat von Arbanasi Beitrag anzeigen
  ... und wieder ein neues Projekt.

  Dieses Gebäude wird von einer Kroatischen Firma investiert und soll als zeichen der Freundschaft zwischen KS und Kroatien stehen.


  "Kosova Towers" | 2 x 24 fl.

  Info:

  Architect: Ante Vrban
  Investor: Kamgrad
  - Website: www.kamgrad.hr
  Floors: 2 x 24 fl
  Cost: 77 mil €
  Location: Center, Prishtina
  Construction Start: Spring 2011
  Renders:


  Skanderbeg (SSC)


  Noch npaar andere Fotos:


  Kosova Towers

  Sahat Kulla (SSC)

  Die Präsentation des Projekts:

  !

 4. #364
  Avatar von Arbanasi

  Registriert seit
  14.10.2009
  Beiträge
  6.534
  Zitat Zitat von Arbanasi Beitrag anzeigen
  "Te Hysi"

  Das aussehen wurde nbisschen geändert


  Apollo1 (SSC)


  Noki_pr (SSC)

  01.04.2010  Noki_pr (SSC)

  26.05.2010

  Bluebird_pr (SSC)

 5. #365
  Avatar von Arbanasi

  Registriert seit
  14.10.2009
  Beiträge
  6.534
  Zitat Zitat von Arbanasi Beitrag anzeigen
  03.05.2010


  Ushtari (SSC)


  Rrethrrotullimi und WTC-Prishtina (gleich rechts nebendran)


  26.05.2010  Bluebird_pr (SSC)

 6. #366
  Avatar von Arbanasi

  Registriert seit
  14.10.2009
  Beiträge
  6.534
  Zitat Zitat von Arbanasi Beitrag anzeigen
  Prishtina


  AXIS Complex  Bohem (SSC)

 7. #367
  Avatar von Arbanasi

  Registriert seit
  14.10.2009
  Beiträge
  6.534
  Prishtina synon tė lidhet me tren me Aeroportin
  Publikuar: E martė, mė 25 maj 2010


  Prishtinė 25maj – Brenda tre vjetėsh Prishtina synon ta kėtė nė dispozicion njė linjė tė trenit urban, i cili do t’i bartė udhėtarėt shtatė herė nė ditė nga Bardhoshi deri nė Aeroportin e Prishtinės dhe anasjelltas. Sipas planit ideor, i cili ėshtė hartuar nga zyrtarėt e Komunės sė Prishtinės dhe ata tė Hekurudhave tė Kosovės, ndalesa e trenit pėr t’i pranuar dhe zbarkuar udhėtaret pritet tė bėhet nė se paku pesė vende, nga Aeroporti deri nė fshatin Bardhosh tė kryeqytetit dhe anasjelltas. Linja do tė jetė e gjatė afėrsisht 18 kilometra. Lidhur me kėtė projekt, tė hėnėn, kanė folur edhe zyrtarėt e Komunės sė Prishtinės dhe atė tė Hekurudhave tė Kosovės.
  Pėrderisa zyrtarėt e kėtyre institucioneve shprehen optimistė qė do t’ia dalin me nismėn e ndėrmarrė, mė pak optimistė shprehen njohėsit e zhvillimeve nė kryeqytet, tė cilėt kanė pohuar qė Prishtinės nuk i kanė munguar asnjėherė idetė dhe vullneti, por qė ka qenė buxheti ai qė ėshtė bėrė shkaktar i mosrealizmit tė shumė nismave. Drejtori menaxhues i Hekurudhave tė Kosovės, Xhevat Ramosaj, ėshtė shprehur qė idenė e trenit urban tė Prishtinės e ka diskutuar edhe me udhėheqėsit e Bashkimit Evropian gjatė vizitės sė fundit tė realizuar nė Bruksel.
  “Ne kemi prezantuar nė Bruksel skicėn dhe pikėpamjen pėr krijimin e trenit urban tė Prishtinės, nga tė cilėt kemi kėrkuar qė Zyra Ndėrlidhėse e Komisionit Evropian nė Kosovė ta mbėshtetė financiarisht procesit e matjes se fizibilitetit tė kėtij projekti dhe se sinjalet janė inkurajuese qė BE-ja do tė mbėshtesė kėtė projekt, sė paku nė fazėn fillestare”, ka thėnė Ramosaj. Sipas tij, vlerėsimi i fizibilitetit mund tė fillojė gjatė kėtij viti.
  “Nė rast qė konfirmimi do tė jetė pozitiv nga Zyra e Komisionit Evropian, atėherė vlerėsimi i fizibilitetit do tė fillojė gjatė kėtij viti dhe qysh nė pjesėn e parė tė vitit tė ardhshėm ne do tė kemi projektin gjithėpėrfshirės tė kėsaj nisme”, ėshtė shprehur Ramosaj. Sipas tij, nė pjesėn mė tė madhe tė linjės sė trenit urban do tė shfrytėzohet traseja e hekurudhės ekzistuese.
  “Dy pikat e skajshme tė kėsaj linje do tė jenė Bardhoshi dhe Aeroporti i Prishtinės. Pėrgjatė kėtij terreni nė pjesėn dėrrmuese janė tė instaluara shinat, por qė kėrkojnė modernizim dhe pėrforcim. Ndėrsa nė pjesėn e poshtme tek Aeroporti duhet riinstalim i shinave. Po ashtu duhet ndėrtuar edhe terminale pėr udhėtarė”, ka potencuar Xhevat Ramosaj nga Hekurudhat.
  Ky i fundit e ka quajtur tė hershėm konstatimin se sa pritet tė jetė kostoja e krijimit tė lindjes se trenit urban.
  “Pas procesit tė fizibilitetit mund tė dihet saktėsisht kostoja dhe modalitetet e tjera tė ndėrtimit dhe krijimit tė kėsaj linje”, ėshtė shprehur Ramosaj, pėrderisa ka folur pėr, siē ka thėnė ai, dobinė qė ka kryeqyteti nga njė projekt i tillė.
  “Kohėzgjatja e udhėtimit me trenin urban nga Aeroporti deri nė pikėn mė tė largėt nė Bardhosh do tė zgjasė jo me shumė se 20 minuta.
  Ky projekt do tė jetė ekologjikisht mė i pranuar, do tė ndikojė nė zvogėlimin e qarkullimit tė automjeteve nė rrugėt Prishtinė – Fushė-Kosovė dhe njėkohėsisht ēmimi i udhėtimit do tė jetė trefish mė i lirė”, ka thėnė Xhevat Ramosaj.
  Ndėrkaq, pėr zyrtarėt e Komunės se Prishtinės nisma pėr krijimin e linjės se trenit urban ka ardhur nga i pari i Komunės, Isa Mustafa. “Kryetari, edhe me herėt ka pasur takime tė shpeshta me menaxhmentin e Hekurudhave tė Kosovės, nga tė cilėt ka kėrkuar qė tė shqyrtohet mundėsia e krijimit tė njė linje hekurudhore tė trafikut urban”, ka pohuar Muhamet Gashi, zėdhėnės i Komunės sė Prishtinės. Sipas tij, njė ide e tillė ka filluar tė marrė formė gjatė kohės sė fundit.
  “Fillimisht ėshtė dhėnė si ide, por tani po flasim pėr njė nismė e cila falė donatorėve tė jashtėm do tė fillojė sė konkretizuari nė praktikė”, ka theksuar Gashi. Ai ka thėnė se zyrtarėt e Komunės kanė zhvilluar takime me zyrtarėt e Hekurudhave dhe me institucionet qendrore pėr t’i harmonizuar hapat nė drejtim tė pėrshpejtimit tė nismės pėr krijimin e trenit tė parė urban nė Prishtinė.
  “Takimet kanė qenė tė kohėpaskohshme, por pritet shpeshtimi i tyre, qė do tė kenė pėr qėllim koordinimin e hapave dhe tė masave nė drejtim tė funksionalizimit tė idesė pėr trenin urban nė kryeqytet”, ka potencuar zėdhėnėsi Gashi.
  Ndėrsa Agron Demi nga instituti GAP, i cili monitoron punėn e Komunės sė Prishtinės ka thėnė se ideja pėr krijimin e trenit urban ka qenė edhe premtim i Isa Mustafa gjatė zgjedhjeve tė nėntorit.
  “Treni ka qenė nė mesin e 103 premtimeve tė ndryshme qė i ka dhėnė Mustafa gjatė vitit tė kaluar dhe tani mbetet pėr tė parė se a do tė pėrmbushet njė premtim i tillė”, ėshtė shprehur Demi. Sipas tij, realizimi i njė projekti tė tillė nuk do tė jetė ēėshtje vullneti, por buxheti.
  “Kostoja e krijimit tė trenit urban do tė jetė bukur e madhe dhe kjo mund tė dėrgojė idenė dhe nismėn drejt dėshtimit, ngase deri tani tė gjitha projektet e parealizuara kanė mbetur tė tilla, pėr faktin e mungesės sė buxhetit”, ka thėnė Demi.


  Prishtina synon tė lidhet me tren me Aeroportin - Komuna - Koha Net

 8. #368
  Avatar von Arbanasi

  Registriert seit
  14.10.2009
  Beiträge
  6.534
  Zitat Zitat von Arbanasi Beitrag anzeigen
  Prishtina


  1: ENK Complex | 165 m | 42 fl (Büro), 24 fl (Hotel), 20 fl (Wohnungen)

  Status: U/C
  Investor: ENK Invest Group
  - Website: www.enkinvestgroup.com
  Architect: ANARCH
  -Website: www.anarch.biz
  Kosten: 400 million Euro  28.05.2010

  Bluebird_pr (SSC)

 9. #369
  Avatar von Arbanasi

  Registriert seit
  14.10.2009
  Beiträge
  6.534
  Zitat Zitat von Arbanasi Beitrag anzeigen
  Prishtina

  2: AXIS Complex
  28.05.2010  Bluebird_pr (SSC)

 10. #370
  Avatar von Arbanasi

  Registriert seit
  14.10.2009
  Beiträge
  6.534
  Zitat Zitat von Arbanasi Beitrag anzeigen

  Katedralja "Nėna Terezė"
  28.05.2010  Bluebird_pr (SSC)

Ähnliche Themen

 1. Griechische Bauprojekte
  Von El Greco im Forum Bauprojekte
  Antworten: 673
  Letzter Beitrag: 12.01.2018, 20:37
 2. Bauprojekte in Mazedonien
  Von MaKeDoNiJa e VeCnA im Forum Bauprojekte
  Antworten: 1840
  Letzter Beitrag: 25.05.2017, 09:58
 3. Türkische Bauprojekte
  Von EnverPasha im Forum Bauprojekte
  Antworten: 43
  Letzter Beitrag: 23.03.2017, 22:37
 4. Bauprojekte in Bulgarien!
  Von Milabrya im Forum Bauprojekte
  Antworten: 1
  Letzter Beitrag: 03.06.2008, 21:57