BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 46 von 100 ErsteErste ... 364243444546474849505696 ... LetzteLetzte
Ergebnis 451 bis 460 von 996

Prishtina - Bauprojekte

Erstellt von Arbanasi, 16.10.2009, 18:43 Uhr · 995 Antworten · 317.041 Aufrufe

 1. #451
  Avatar von Arbanasi

  Registriert seit
  14.10.2009
  Beiträge
  6.534
  Nėnshkruhet kontrata pėr Aeroportin


  Nga Nebih Maxhuni mė 12.08.2010 nė ora 15:00

  (E plotėsuar) Qeveria e Kosovės dhe Konzorciumi Limak - Aeroports de Lyon, nėnshkruan sot kontratėn pėr dhėnien me koncesion tė Aeroportit Ndėrkombėtar tė Kosovės, pėr 20 vitet e ardhshme.

  Kontrata ėshtė nėnshkruar nga ministri i Ekonomisė dhe i Financave, Ahmet Shala dhe ai i Transportit dhe Telekomunikacionit, Fatmir Limaj, si dhe nga pėrfaqėsuesit e dy kompanive ndėrkombėtare.

  Kjo ėshtė kontrata e parė e dhėnies me koncesion tė njė kompanie tė madhe publike dhe Qeveria e Kosovės beson se ajo do tė hapė dyert pėr investime tė ngjashme nga jashtė.

  “Kjo ėshtė njė ditė e madhe. Pėr herė tė parė nė Kosovė, po nėnshkruhet njė marrėveshje e tillė, nėpėrmes koncesionimit”, tha ministri Limaj, i cili u bėri thirrje edhe kompanive tė tjera tė mėdha qė tė investojnė nė Kosovė.

  Nė konferencėn pėr gazetarė, pas nėnshkrimit, Konzorciumi Limak - Aeroports de Lyon, pėrsėriti zotimin se deri nė vitin 2012 do tė investojė rreth 140 milionė euro.

  Zėvendėskryetari i Bordit udhėheqės tė Limak-ut, Sezai Bacaksuz, shpalosi synimin qė numri i udhėtarėve nga 1.5 milion sa janė aktualisht, tė rritet nė 4 milionė nė vit.

  Nė mesin e investimeve parashihet zgjerimi i terminalit prej 27 mijė metrash katrorė. Do tė zgjerohet edhe vendparkimi pėr automjete, Kulla e kontrollit tė trafikut ajror do tė modernizohet etj.

  Pėrfaqėsuesit e konsorciumit, tė cilėt nga sot e marrin nė menaxhim Aeroportin, pėrsėritėn zotimin se punėtorėt, tė cilėt aktualisht janė duke punuar, nuk do tė preken.


  Havalimani i Prishtinės
  Nga Arben Hyseni
  Ministri i Ekonomisė dhe i Financave, Ahmet Shala, dhe ai i Transportit, Fatmir Limaj, do tė nėnshkruajnė sot kontratėn pėr dhėnien me koncesion tė Aeroportit Ndėrkombėtar tė Kosovės. Kjo ėshtė kontrata e parė e dhėnies me koncesion tė njė kompanie aq tė madhe publike. Ajo do tė mbetet nė pronėsi tė Kosovės, por pėr 20 vjet do ta shfrytėzojė dhe investojė nė tė Aeroporti i Francės - Limak.

  Konzorciumi Limak - Aeroports de Lyon do tė marr nėn administrim pėr 20 vjet aeroportin kosovar. Kushtet e caktuara janė qė ky konzorcium tė investojė rreth 100 milionė euro pėr ndėrtimin e njė terminali tė ri dhe pėr rregullimin e infrastrukturės sė aeroportit. Premtimet janė qė do tė ofrohen edhe shėrbime mė tė mira pėr tė gjithė udhėtarėt. Dhe, 39.42 pėr qind tė hyrave tė aeroportit, kompania fituese do t`i japė buxhetit tė Kosovės pėr 20 vjet rresht.

  Endrit Shala, kėshilltari i ministrit Fatmir Limaj, tregoi se kontrata do tė nėnshkruhet nė njė ceremoni solemne tė organizuar nga Qeveria e Kosovės, ku do tė marrin pjesė gjithė krerėt e shtetit dhe ambasadorėt e huaj nė Kosovė. Ai tha se edhe pse kontrata nėnshkruhet sot, konzorciumit De Limak i duhet tė plotėsojė kriteret e parapara nė kontratė nė afat kohor prej 180 ditėsh.

  “Disa nga kėto kushte pėrfshijnė transferimin e punonjėsve tė ANP`sė te operatori i ri, miratimin e dizajnėve pėr terminalin e aeroportit dhe pėrmbylljen financiare”, tha Shala.
  Tregoi gjithashtu se plotėsimi i tė gjitha kėtyre kushteve pritet tė kryhet deri nė fund tė kėtij viti. Njėsia e Partneritetit Privato Publik ėshtė nė fazėn e pėrmbushjes sė kushteve paraprake. Zyrtarė tė njėsisė sė PPP`sa patėn treguar mė herėt se procesi pėr privatizimin dhe transferimin e ANP`sė nga prona publike nė atė menaxhim privat ka shkuar mirė.

  Kontrata nė thelb pėrmban transferimin e kompetencave nė menaxhimin dhe operimin e ANP-sė te konsorciumi Limak-Lyon, i pėrbėrė nga operatorė francezė tė aeroportit, Aéroports de Lyon dhe kompania turke e ndėrtimit Limak Construction, tė cilat i kishin ofruar tė paguanin pėrqindjen mė tė lartė tė tė ardhurave bruto pėr qeverinė nė kėmbim tė koncesionit.

  Aeroporti Ndėrkombėtar i Prishtinės, gjatė viteve tė pasluftės, ka qenė njė prej kompanive mė me afera korruptive nė Kosovė. Sė pari e kanė drejtuar ndėrkombėtarėt e mė vonė duke kaluar nė duart e vendorėve.

  Pėr kėtė kompani, raport patėn krijuar edhe Kombet e Bashkuara, tė cilat e patėn cilėsuar si njė prej kompanive ku lulėzon korrupsioni dhe krimi i organizuar.

  Njė prej drejtorėve tė saj edhe ėshtė arrestuar.

  Drejtori i fundit i Aeroportit, Agron Mustafa, tregon se nė ANP janė investuar me miliona euro. Thotė se ėshtė investuar edhe nė personel dhe ēdo segment tjetėr tė saj.

  “Aeroporti ka pėrjetuar edhe periudhėn e artė tė tij, por mendoj se ka qenė koha pėr ta dhėnė me koncesion kompaninė”, tha Mustafa.

  Konsorciumit Limak-Lion i ėshtė dhėnė kontrata mė 14 maj, pasi qė i ka ofruar Qeverisė sė Kosovės njė mesatare prej 39.42 pėr qind tė tė ardhurave bruto nė kėmbim me tė drejtėn pėr koncesion. Koncesionari do tė operojė me aeroport, duke ofruar shėrbime tė zgjeruara nė nivel tė cilėsisė sė lartė. Kosova do tė mbajė 100 pėr qind tė pronėsisė sė pasurive tė aeroportit.

  Qeveria e Kosovės synon qė pėrmes investimit tė kapitalit privat nė aeroport tė sigurojė infrastrukturė moderne, pėrmirėsim tė komoditetit, shėrbime tė klasės botėrore, pėrfitime nga efikasiteti nė operim si dhe transparencė tė shtuar nė operimin dhe financimin e aeroportit. Pėrmes kėtij koncesionimi, pati deklaruar ministri i Transportit, Fatmir Limaj, Kosova do tė pėrfitojė investim tė huaj direkt me vlerė rreth 100 milionė euro si dhe pėrqindje nga tė hyrat bruto tė ANP`sė.

  http://www.gazetaexpress.com/web/ind.../36401/C4/C14/

 2. #452
  Avatar von Arbanasi

  Registriert seit
  14.10.2009
  Beiträge
  6.534
  [h2]Mbėshtetet ndėrtimi i autostradės Prishtinė – Shkup [/h2]
  Pas Autostradės sė Kombit, qė e lidh Kosovėn me Shqipėrinė, ministri i Transportit dhe Postė Telekomunikacionit Fatmir Limaj ka paralajmėruar pėrgatitjet pėr shpalljen e tenderit pėr ndėrtimin e autostradės qė e lidh Kosovėn me Maqedoninė, e cila pritet tė ndėrtohet nėpėrmjet formės sė koncesionimit. Nė Ministrinė e Transportit dinė pak detaje nė lidhje me kėtė autostradė, pėrveē se nė shtator presin tė bėhen publikė emrat e kompanive tė interesuara pėr pjesėmarrje nė ndėrtim me koncesion tė kėsaj autostrade.
  Zėdhėnėsi i MTPT-sė Xhevdet Pozhari tha se janė nė pėrfundim tė projektit dhe pasi tė finalizohet do tė bėhet e ditur edhe kostoja dhe tė gjitha procedurat tjera.
  “Mandej, vjen hapi tjetėr pėr shprehje interesi, mandej njėjtė si e kemi pas rastin pėr autostradėn Vėrmicė- Merdare, mirėpo kushti kryesor i kėsaj rruge ėshtė koncesionimi”, tha Pozhari.
  Zėvendėspresidentja e AKR-sė Mimoza Kusari Lila thotė se projekti pėr autostradėn Prishtinė – Shkup, ėshtė shumė e ngutshme, nė njė periudhė kur as nė Parlamentin e Kosovės nuk ėshtė bėrė debat, nuk ėshtė prezantuar nė Komisionin Parlamentar, pra asgjė mė ndryshe se nė projektet e tjera”, tha Kusari-Lila.
  Nga ana e tij, Berat Rukiqi, nga Oda Ekonomike e Kosovės, idenė e sheh si shumė tė qėlluar dhe tė arsyeshėm ekonomikisht, pasi autostrada do tė ndėrtohet me koncesion. /rtk/telegrafi/

  Postuar: 13:37 / 14.08.2010 | RSS


  http://www.telegrafi.com/?id=46&a=5873

 3. #453
  Avatar von Arbanasi

  Registriert seit
  14.10.2009
  Beiträge
  6.534
  Edit

 4. #454
  Avatar von Arbanasi

  Registriert seit
  14.10.2009
  Beiträge
  6.534
  Zitat Zitat von Arbanasi Beitrag anzeigen
  Nėnshkruhet kontrata pėr Aeroportin


  Nga Nebih Maxhuni mė 12.08.2010 nė ora 15:00

  (E plotėsuar) Qeveria e Kosovės dhe Konzorciumi Limak - Aeroports de Lyon, nėnshkruan sot kontratėn pėr dhėnien me koncesion tė Aeroportit Ndėrkombėtar tė Kosovės, pėr 20 vitet e ardhshme.

  Kontrata ėshtė nėnshkruar nga ministri i Ekonomisė dhe i Financave, Ahmet Shala dhe ai i Transportit dhe Telekomunikacionit, Fatmir Limaj, si dhe nga pėrfaqėsuesit e dy kompanive ndėrkombėtare.

  Kjo ėshtė kontrata e parė e dhėnies me koncesion tė njė kompanie tė madhe publike dhe Qeveria e Kosovės beson se ajo do tė hapė dyert pėr investime tė ngjashme nga jashtė.

  “Kjo ėshtė njė ditė e madhe. Pėr herė tė parė nė Kosovė, po nėnshkruhet njė marrėveshje e tillė, nėpėrmes koncesionimit”, tha ministri Limaj, i cili u bėri thirrje edhe kompanive tė tjera tė mėdha qė tė investojnė nė Kosovė.

  Nė konferencėn pėr gazetarė, pas nėnshkrimit, Konzorciumi Limak - Aeroports de Lyon, pėrsėriti zotimin se deri nė vitin 2012 do tė investojė rreth 140 milionė euro.

  Zėvendėskryetari i Bordit udhėheqės tė Limak-ut, Sezai Bacaksuz, shpalosi synimin qė numri i udhėtarėve nga 1.5 milion sa janė aktualisht, tė rritet nė 4 milionė nė vit.

  Nė mesin e investimeve parashihet zgjerimi i terminalit prej 27 mijė metrash katrorė. Do tė zgjerohet edhe vendparkimi pėr automjete, Kulla e kontrollit tė trafikut ajror do tė modernizohet etj.

  Pėrfaqėsuesit e konsorciumit, tė cilėt nga sot e marrin nė menaxhim Aeroportin, pėrsėritėn zotimin se punėtorėt, tė cilėt aktualisht janė duke punuar, nuk do tė preken.


  Havalimani i Prishtinės
  Nga Arben Hyseni
  Ministri i Ekonomisė dhe i Financave, Ahmet Shala, dhe ai i Transportit, Fatmir Limaj, do tė nėnshkruajnė sot kontratėn pėr dhėnien me koncesion tė Aeroportit Ndėrkombėtar tė Kosovės. Kjo ėshtė kontrata e parė e dhėnies me koncesion tė njė kompanie aq tė madhe publike. Ajo do tė mbetet nė pronėsi tė Kosovės, por pėr 20 vjet do ta shfrytėzojė dhe investojė nė tė Aeroporti i Francės - Limak.

  Konzorciumi Limak - Aeroports de Lyon do tė marr nėn administrim pėr 20 vjet aeroportin kosovar. Kushtet e caktuara janė qė ky konzorcium tė investojė rreth 100 milionė euro pėr ndėrtimin e njė terminali tė ri dhe pėr rregullimin e infrastrukturės sė aeroportit. Premtimet janė qė do tė ofrohen edhe shėrbime mė tė mira pėr tė gjithė udhėtarėt. Dhe, 39.42 pėr qind tė hyrave tė aeroportit, kompania fituese do t`i japė buxhetit tė Kosovės pėr 20 vjet rresht.

  Endrit Shala, kėshilltari i ministrit Fatmir Limaj, tregoi se kontrata do tė nėnshkruhet nė njė ceremoni solemne tė organizuar nga Qeveria e Kosovės, ku do tė marrin pjesė gjithė krerėt e shtetit dhe ambasadorėt e huaj nė Kosovė. Ai tha se edhe pse kontrata nėnshkruhet sot, konzorciumit De Limak i duhet tė plotėsojė kriteret e parapara nė kontratė nė afat kohor prej 180 ditėsh.

  “Disa nga kėto kushte pėrfshijnė transferimin e punonjėsve tė ANP`sė te operatori i ri, miratimin e dizajnėve pėr terminalin e aeroportit dhe pėrmbylljen financiare”, tha Shala.
  Tregoi gjithashtu se plotėsimi i tė gjitha kėtyre kushteve pritet tė kryhet deri nė fund tė kėtij viti. Njėsia e Partneritetit Privato Publik ėshtė nė fazėn e pėrmbushjes sė kushteve paraprake. Zyrtarė tė njėsisė sė PPP`sa patėn treguar mė herėt se procesi pėr privatizimin dhe transferimin e ANP`sė nga prona publike nė atė menaxhim privat ka shkuar mirė.

  Kontrata nė thelb pėrmban transferimin e kompetencave nė menaxhimin dhe operimin e ANP-sė te konsorciumi Limak-Lyon, i pėrbėrė nga operatorė francezė tė aeroportit, Aéroports de Lyon dhe kompania turke e ndėrtimit Limak Construction, tė cilat i kishin ofruar tė paguanin pėrqindjen mė tė lartė tė tė ardhurave bruto pėr qeverinė nė kėmbim tė koncesionit.

  Aeroporti Ndėrkombėtar i Prishtinės, gjatė viteve tė pasluftės, ka qenė njė prej kompanive mė me afera korruptive nė Kosovė. Sė pari e kanė drejtuar ndėrkombėtarėt e mė vonė duke kaluar nė duart e vendorėve.

  Pėr kėtė kompani, raport patėn krijuar edhe Kombet e Bashkuara, tė cilat e patėn cilėsuar si njė prej kompanive ku lulėzon korrupsioni dhe krimi i organizuar.

  Njė prej drejtorėve tė saj edhe ėshtė arrestuar.

  Drejtori i fundit i Aeroportit, Agron Mustafa, tregon se nė ANP janė investuar me miliona euro. Thotė se ėshtė investuar edhe nė personel dhe ēdo segment tjetėr tė saj.

  “Aeroporti ka pėrjetuar edhe periudhėn e artė tė tij, por mendoj se ka qenė koha pėr ta dhėnė me koncesion kompaninė”, tha Mustafa.

  Konsorciumit Limak-Lion i ėshtė dhėnė kontrata mė 14 maj, pasi qė i ka ofruar Qeverisė sė Kosovės njė mesatare prej 39.42 pėr qind tė tė ardhurave bruto nė kėmbim me tė drejtėn pėr koncesion. Koncesionari do tė operojė me aeroport, duke ofruar shėrbime tė zgjeruara nė nivel tė cilėsisė sė lartė. Kosova do tė mbajė 100 pėr qind tė pronėsisė sė pasurive tė aeroportit.

  Qeveria e Kosovės synon qė pėrmes investimit tė kapitalit privat nė aeroport tė sigurojė infrastrukturė moderne, pėrmirėsim tė komoditetit, shėrbime tė klasės botėrore, pėrfitime nga efikasiteti nė operim si dhe transparencė tė shtuar nė operimin dhe financimin e aeroportit. Pėrmes kėtij koncesionimi, pati deklaruar ministri i Transportit, Fatmir Limaj, Kosova do tė pėrfitojė investim tė huaj direkt me vlerė rreth 100 milionė euro si dhe pėrqindje nga tė hyrat bruto tė ANP`sė.

  http://www.gazetaexpress.com/web/ind.../36401/C4/C14/

  Turkish company to build Kosovo's new gateway to the world

  Friday, August 13, 2010
  GÖKHAN KURTARAN
  PRISTINA - Hürriyet Daily News  Limak Holding, a Turkish group with operations in tourism, energy, cement, technology and aviation, on Thursday signed a Public Private Partnership, or PPP, agreement with the Republic of Kosovo regarding expansion and operation of Pristina International Airport for 20 years.

  With the agreement Limak becomes the first foreign company to obtain a contract since privatization started in the Republic of Kosovo. The agreement foresees an investment of 140 million euros. It will cover a modern, 27,000-square-meter terminal building that will provide world-class passenger comfort, a 77,000-square-meter apron and runway, a new traffic control tower, car park facilities with capacity for 1,750 vehicles and fuel tanks, and refurbishment of airport access roads.

  Limak will be responsible for operating and maintaining the passenger terminal, car park, ground handling, fuelling and cargo areas, as well as the runway and apron facilities. The consortium will pay rental fees based on usage to the Republic of Kosovo in addition to its investments.

  “We will do our best to support the growth of international investors in Kosovo,” Kosovo Minister of Economy Ahmet Shala told the Hürriyet Daily News & Economic Review. “I am pleased to see that with this investment nearly 39 percent of the revenue will be paid to the Republic of Kosovo per annum.”

  Target: 4 million passengers

  “Our aim is to increase the number of passenger from 1.5 million to 4 million annually,” said Sezai Bacaksız, deputy chairman of Limak, at the press conference held at the Ministry of Economy in Pristina. “I want this project to bring prosperity to the Republic of Kosovo and its citizens."

  Minister of Transportation and Telecommunication Fatmir Limaj, Shala and executives from Limak and Aeroports de Lyon attended the signing ceremony hosted by Prime Minister of Kosovo Hashim Thaci.

  “The Limak Group of Companies, with 35 years of experience mainly in construction and infrastructure and with a strong track record in the fields of aviation, energy, cement, tourism and food production, has proven itself with success in the design, construction, financing and operation of the projects it has undertaken,” Bacaksız said.

  “Limak is highly reputable with its strong capital and management structure, its diligence in just-in-time completion of both local and international projects and world-class technology,” he said. “We strongly believe our success in the construction and operation of Istanbul’s Sabiha Gökēen International Airport will be replicated in this project, which has high importance both for the Republic of Turkey and the Republic of Kosovo, where it is the first of its kind in Kosovo.”

  Strategic way to Europe

  Bacaksız said: “We also reckon that the project will create a high level of added value for the regional economy. We are proud of signing the concession agreement with the Republic of Kosovo covering 20 years of operation and expansion of the Pristina Airport. Kosovo will be our strategic gateway to Europe.”

  Pristina Airport has a strategic role in Central Europe, with its high international traffic providing connections to many countries including Germany, Switzerland, Austria, Turkey, the UK, Hungary and Italy. Currently Turkish Airlines, Swiss Air, Austrian Airlines, Air Berlin, German Wings and many other major airlines use Pristina Airport.

  A consortium of Limak, GMR Infrastructure Limited and Malaysia Airports Holding Berhad has been operating Istanbul Sabiha Gökēen International Airport since 2008 under the buy-operate-transfer model with a 20-year concession period. Sabiha Gökēen is the youngest greenfield airport in Europe and recorded the highest growth rate on the continent between 2002 and 2009. Sabiha Gökēen's new international terminal was constructed in a record time of 18 months.

  http://www.hurriyetdailynews.com/n.p...rld-2010-08-13

  Pejoni (SSC)
  Das neue Terminal:


  Buddy Holly (SSC)


  Nichts besonderes. Ich denke aber dass bis es soweit ist dass man mit dem Bau beginnen kann, viele sachen am Projekt geändert werden...

 5. #455
  Avatar von Arbanasi

  Registriert seit
  14.10.2009
  Beiträge
  6.534
  Zitat Zitat von Arbanasi Beitrag anzeigen
  Vihet gurthemeli i Teatrit dhe Operas “Ibrahim Rugova”

  02/12/2009 09:07:00

  Sot do tė zhvillohet akti solemn i vėnies sė gurthemelit tė Teatrit dhe Operas nė Prishtinė, Me rastin e vėnies sė gurthemelit tė Teatrit dhe Operas “Ibrahim Rugova”, do tė marrin pjesė edhe familjarė tė presidentit tė ndjerė Ibrahim Rugova, presidenti I Kosovws Fatmir Sejdiu si dhe zyrtarw tw lartw institucional

  Sot, gjatė orėve tė mesditės do tė vihet gurthemeli i Operas “dr. Ibrahim Rugova”, nė Prishtinė. Kjo, do tė bėhet tek Fakulteti Teknik, ndėrsa nė kėtė ceremoni pritet tė marrin pjesė familjarė tė presidentit tė ndjerė Ibrahim Rugova ,presidenti I Kosovės, Fatmir Sejdiu dhe zyrtarė tė lartė insitucional. Ndryshe, gjatė kėsaj ceremonei do tė shfaqet edhe njė program artistik i Korit tė Filharmonisė-Operės sė Kosovės.

  ekonomisti.net


  Nachricht ist npaar Tage alt...  Die haben mit dem Bau begonnen

  Für größere Bilder: Rechte Maustaste - Grafik anzeigen

  Teatri dhe Opera "Dr. Ibrahim Rugova"

  15.08.2010

  Arbenit (SSC)

 6. #456
  Avatar von Arbanasi

  Registriert seit
  14.10.2009
  Beiträge
  6.534
  AXIS Komplex

  18.08.2010
  image hosted on flickr


  image hosted on flickr


  image hosted on flickr


  image hosted on flickr


  image hosted on flickr


  image hosted on flickr


  Fotos: Edvard Sahitaj

 7. #457
  Avatar von Arbanasi

  Registriert seit
  14.10.2009
  Beiträge
  6.534
  AXIS Komplex


  20.08.2010

  Buddy Holly (SSC)

 8. #458
  IbishKajtazi
  Die Oper wird super werden.

 9. #459
  Avatar von Arbanasi

  Registriert seit
  14.10.2009
  Beiträge
  6.534
  ENK Complex

  17.08.2010  Facebook/Skanderbeg (SSC)

  edz (SSC)

 10. #460
  Avatar von Arbanasi

  Registriert seit
  14.10.2009
  Beiträge
  6.534
  ENK Complex und AXIS Complex


  Links ENK, rechts Axis

  image hosted on flickr  Axis rechts, ENK links
  image hosted on flickr


  image hosted on flickr

  edz (SSC)

Ähnliche Themen

 1. Griechische Bauprojekte
  Von El Greco im Forum Bauprojekte
  Antworten: 673
  Letzter Beitrag: 12.01.2018, 20:37
 2. Bauprojekte in Mazedonien
  Von MaKeDoNiJa e VeCnA im Forum Bauprojekte
  Antworten: 1840
  Letzter Beitrag: 25.05.2017, 09:58
 3. Türkische Bauprojekte
  Von EnverPasha im Forum Bauprojekte
  Antworten: 43
  Letzter Beitrag: 23.03.2017, 22:37
 4. Bauprojekte in Bulgarien!
  Von Milabrya im Forum Bauprojekte
  Antworten: 1
  Letzter Beitrag: 03.06.2008, 21:57