BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 50 von 100 ErsteErste ... 4046474849505152535460 ... LetzteLetzte
Ergebnis 491 bis 500 von 996

Prishtina - Bauprojekte

Erstellt von Arbanasi, 16.10.2009, 18:43 Uhr · 995 Antworten · 317.446 Aufrufe

 1. #491
  Avatar von Arbanasi

  Registriert seit
  14.10.2009
  Beiträge
  6.534
  Kolegji "Victory" 2. #492
  Avatar von Arbanasi

  Registriert seit
  14.10.2009
  Beiträge
  6.534
  Rrėnimi i objekteve ne rrugen Bill Clinton.


  22.09.2010  Buki (SSC)

 3. #493
  Avatar von Arbanasi

  Registriert seit
  14.10.2009
  Beiträge
  6.534
  "Hotel Grand"


  26.09.2010
  image hosted on flickr

  Kulla (SSC)
  “Grandi” bėhet pjesė e zinxhirit tė hoteleve “Sheraton”

  image hosted on flickr


  Prishtinė, 24 shtator – Nė vitin 2012 do tė fillojė punėn me tėrė kapacitetet hoteli “Sheraton Prishtina” me 5 yje, sipas standardeve tė zinxhirit tė hoteleve “Sheraton”, ka deklaruar pronari i hotelit “Grand”, Zylqef Berisha. Sipas “Kohės Ditore”, Ai ka thėnė se qė nga viti 2008, kur ėshtė nėnshkruar marrėveshja me zinxhirin e hoteleve “Sheraton”, i gjithė plani i investimeve dhe tė gjitha ndryshimet janė bėrė sipas standardeve tė “Sheratonit”.
  Momentalisht hoteli “Grand” funksion si “Grand”, porse, sipas tij, investimet qė janė duke u bėrė, pėrfshirė edhe trajnimin e punėtorėve, do t’i japin emrin kėtij hoteli “Sheraton”.
  “Fillimisht ne e kishim bėrė njė plan tonin pėr investime, por ai ėshtė ndryshuar. Plani i ri dhe dizajni i ri i hotelit ėshtė bėrė sipas rekomandimeve tė “Sheratonit”. Kėto investime qė kemi nisur t’i bėjmė deri nė fund do tė kalojnė vlerėn e 30 milionė eurove”, ka thėnė Berisha.
  Standardi i dhomave, sallat e konferencave, pishina, disko klubet e natės, dhomat presidenciale, tė gjitha, sipas tij, do tė jenė sipas standardeve tė “Sheratonit”.
  “Nė bazė tė marrėveshjes unė mbetėm pronar i vetėm i hotelit. Na kemi marrėveshje Franqis me Sheratonin. Kjo nėnkupton se na e marrim emrin e “Sheratonit” pasi qė t’i plotėsojmė tė gjitha kushtet qė kėrkohen nga ky zinxhir i hoteleve”, ka thėnė Berisha.
  Fasada nė “Kullėn A” ėshtė pėrfunduar dhe tani ėshtė duke u punuar brenda.
  “Kulla A ėshtė bėrė me fasadė tė klasit mė tė lartė, ashtu siē ka kėrkuar “Sheratoni”. Gjithashtu na ėshtė dashur tė bėjmė hapėsirėn pėr lift, pasi nė atė kullė nuk ka pasur. Ka qenė kėrkesė e “Sheratonit” qė ajo pjesė tė ketė lift”, ka thėnė Berisha. “Kulla A do tė jetė qendėr e biznesit. Nė kėtė kullė do tė ketė zyrė, salla tė konferencave, hapėsira qė do tė lėshohen me qira”.
  Pronari i hotelit “Grand” ka shpjeguar se “Kulla A” do tė pėrfundohet nė fund tė kėtij viti, ndėrsa punimet nė “Kullėn C” do tė nisin shumė shpjet.
  “Nė ‘Kullėn C’ do tė bėhen dhoma pėr VIP-a dhe jemi duke punuar qė kjo kullė tė lėshohet para kremtimit tė pėrvjetorit tė pavarėsisė”, ėshtė shprehur Berisha.
  Ndėrsa “Kulla B”, apo hyrja kryesore nė “Grand” do tė rinovohet e fundit. Nė kėtė pjesė do tė rinovohen dhomat, tė cilat do tė jenė pėr tė gjithė ata qė dėshirojnė ta vizitojnė kėtė hotel. Pas renovimit, Berisha ka thėnė se do tė zvogėlohet numri i dhomave nė kėtė hotel. “Sipas kėrkesės sė ‘Sheratonit’, numri i dhomave do tė zvogėlohet, pra do t’i kemi 230 dhoma, tė cilat gjithashtu do tė jenė sipas standardeve tė ‘Sheratonit’”, ka thėnė Berisha.
  Marrėveshjen qė Berisha e ka nėnshkruar me Sheratonin parasheh tri faza.
  “Nė fazėn e parė ėshtė paraparė bėrja e planeve pėr investime. Kanė ardhur arkitektė nga “Sheratoni” dhe janė pajtuar se mund tė bėhet njė hotel me 5 yje nė kėtė hapėsirė, pasi edhe sallat, edhe parku qė ka ky hotel i plotėsojnė kushtet”, ka thėnė Berisha.
  Faza e dytė ėshtė trajnimi i punėtorėve nga ana e trajnerėve tė “Sheratonit” dhe kryerja e investimeve. “Pjesė e kėsaj faze ėshtė edhe menaxheri qė ka ardhur nga zinxhiri i hoteleve “Sheraton”, i cili ka dhėnė ide pėr disa ndryshime qė kanė ndodhur, siē ėshtė mėnyra e veshjeve tė punėtorėve, karriget, klimatizimi, tė gjitha kėto hyjnė nė kuadėr tė marrėveshjes”, ka thėnė Berisha.
  Dean Moskov, menaxher i pėrgjithshėm i hotelit “Grand”, i cili ėshtė rekomanduar si ekspert nga “Sheratoni”, ka thėnė se ka 4 muaj qė ka nisur punėn nė “Grand”.
  “Nė fillimi kemi punuar nė trajnimin e punėtorėve. Gjithashtu, pėrveē trajnimeve jemi duke angazhuar edhe staf tė ri qė do ta rifreskojnė stafin e kėtij hoteli, siē kėrkohen me standarde tė “Sheratonit”. Ne jemi duke punuar qė kėta punėtorė tė arrijnė nivelin qė tė jenė punėtorė tė Sheratonit”, ka thėnė Moskov pėr “Kohėn Ditore”.
  Ai ka thėnė se ėshtė punuar edhe nė renovimin e sallave tė konferencave, pasi tė gjitha konferencat organizohen nė hotelin “Grand”.
  “Shumė shpjet do tė hapet diskoja, por edhe bari i natės, ku do tė ketė bouling. Jemi duke punuar edhe nė hapjen e njė hapėsire pėr galeri, kur krijuesit mund t’i ekspozojnė pikturat, librat pa pagesė”, ėshtė shprehur Moskov.
  Faza e fundit nėnkupton pėrfundimin e investimeve dhe pėrfshirjen e hotelit zyrtarisht nė zinxhirin “Sheraton”.
  “Nė kėtė fazė do tė ndryshohet edhe emri, pėr tė cilin ende jemi nė diskutime nėse do tė jetė “Hotel Sheraton Prishtina”, apo “Grand Sheraton Prishtina”, ka thėnė ai.

  Hoteli “Grand” ėshtė privatizuar me spin-off special, qė nėnkupton zotimet pėr kryerjen e investimeve dhe mbajtjen e njė numri tė caktuar tė punėtorėve. Numri i punėtorėve tė zotuar nga blerėsi, Zylqef Berisha, ka qenė 540, qė tani janė tė punėsuar nė kėtė hotel. Grandi pėrveē numrit tė punėtorėve duhet tė plotėsojė edhe zotimet pėr investime, qė duhet tė jenė nė vlerė prej 20 milionė eurove. Pėr shkak tė mospėrmbushjes me kohė tė kėtij zotimi, AKP-ja i kishte aplikuar penallti ndaj kėtij hoteli. Mirėpo Berisha shpreson se AKP-ja do tė ketė mirėkuptim.
  “Ne kemi pasur problem nė sigurimin e lejeve nga komuna. Pastaj, siē e dimė tė gjithė ne, jemi prekur nga kriza, sepse kemi pasur marrėveshje pėr kredi me njė bankė, marrėveshje qė ėshtė shkėputur njėanshėm nga kjo bankė. Por tani kėto kanė kaluar dhe renovimet kanė nisur, ėshtė duke u punuar me intensitet tė lartė”, ka thėnė Berisha. “Nėse na dėnojnė neve, na bėjnė dėme. Deri mė tani investime tė pėrfunduara janė mbi 10 milionė, ndėrsa i kemi tė kontraktuara tė gjitha investimet qė do tė bėhen”, ka thėnė pronari i hotelit “Grand”.
  Nė bazė tė dinamikės sė punėve, tė gjitha punimet dhe investimet prej 30 milionė eurove do tė pėrfundohen brenda vitit 2011.
  Hoteli “Grand” ėshtė privatizuar me spin-off special me njė vlerė prej 8 milionė e 400 mijė eurove. Pėrveē zotimeve pėr mbajtjen e numrit tė punėtorėve, pronari ishte zotuar se do tė investojė 20 milionė euro nė kėtė hotel, i cili do tė jetė me 5 yje sipas standardeve ndėrkombėtare.

  “Grandi” bėhet pjesė e zinxhirit tė hoteleve “Sheraton” - Ekonomi - Koha Net
  E kan dhi me kete pamje...

 4. #494
  Avatar von Arbanasi

  Registriert seit
  14.10.2009
  Beiträge
  6.534
  Bulevardi "Bill Clinton"


  27.09.2010

  Noki pr (SSC)

 5. #495
  Avatar von Arbanasi

  Registriert seit
  14.10.2009
  Beiträge
  6.534
  Zitat Zitat von Arbanasi Beitrag anzeigen
  "NIC-Laxhja"

  NIC Lagje


  Video:
  NIC Lagje

  2008
  Winter 2008/2009
  "NIC Brezovica" ist zwar nicht in Prishtina, es ist aber die gleiche Firma...

  Kompleksi Pushimor NIC Brezovica
  Rashutaarbl (SSC)

  NIC Brezovica

 6. #496
  Avatar von Arbanasi

  Registriert seit
  14.10.2009
  Beiträge
  6.534
  Ekran dhe orė gjigante nė “Fushėn e Pajtimit”
  Publikuar: E martė, mė 21 shtator 2010

  Prishtinė 21 shtator – Ndėrtimi i njė qendre rekreative-sportive nė “Fushėn e Pajtimit” tė Prishtinės do tė fillojė brenda njė muaji, nėse planet zbatohen sipas parashikimeve tė zyrtarėve.

  Njė ekran dhe njė orė gjigante, si dhe katėr fusha sportive do tė ndėrtohen nė lagjen qė dikur njihej si “Gollapi”, qė mė vonė mori emrin “Fusha e Pajtimit” pasi qė para 20 vjetėve ishin falur gjaqet dhe hasmėritė nga regjioni i Prishtinės.

  Sipas pėrgjegjėsve tė Komunės se Prishtinės, aktualisht nė lokacionin ku pritet tė ndėrtohet qendra, janė duke u kryer punėt parapėrgatitore - janė duke u larguar mijėra tonelata mbeturina tė ngurta tė cilat janė hedhur nė kėtė vend nga persona tė papėrgjegjshėm.

  “Nė ‘Fushėn e Pajtimit’ do tė krijohen katėr fusha sporti, gjegjėsisht do tė kėtė nga njė fushė tė futbollit, basketbollit, hendbollit dhe njė fushė tenisi”, ka thėnė njėri nga personat tė cilėt e kanė dizajnuar projektin e “Fushės sė Pajtimit”, por i cili ka pranuar tė flasė vetėm me kusht anonimiteti.

  Sipas tij, ngritja e fushave tė sportit nuk pritet tė jetė njė prej elementeve tė vetme, por qė krahas tyre do tė ngrihen edhe disa objekte tė cilat do tė kenė veēantinė e tyre nė kryeqytet. “Janė paraparė ngritja e njė ore gjigante nė madhėsinė 27 metra tė lartė dhe 16 metra tė gjerė dhe njėkohėsisht do tė ngrihet edhe bazamenti i vendosjes sė njė ekrani televiziv i cili do tė kėtė pėrmasat e orės” ka thėnė ai, teksa ka potencuar qė krahas kėtyre do tė krijohen edhe dy parqe.

  “Njėri park do tė jetė pėr fėmijė, ndėrsa si mė i veēantė do tė jetė ngritja e njė parku pėr pleq” ka theksuar ai. Sipas tij, afati i pėrmbylljes se projektit ėshtė paraparė tė jetė gjysma e dytė e vitit tė ardhshėm. “Punėt me gjasė do fillojnė brenda kėtyre 10 ditėve, ndėrsa pėrmbyllja e tyre ėshtė paraparė tė jetė fillimi i shtatorit tė vitit tė ardhshėm” ka pohuar njėri nga projektuesit.
  Ky i fundit ka bėrė tė ditur qė nė bazė tė planit tė hartuar parashihet qė fushat e sportit tė mund tė pranojnė deri nė 130 mijė persona nė vit. Pohimet e kėtij tė fundit nė njė mėnyrė janė konfirmuar edhe nė Komunė tė Prishtinės.
  “Komuna gjatė javės pritet ta shpallė projektin fitues pėr “Fushėn e Pajtimit”. Kanė konkurruar 6 projekte, kurse njėri prej tyre e parasheh edhe orėn gjigante dhe ekranin”, ka thėnė Muhamet Gashi, zėdhėnės i Komunės, pa prejudikuar se ai projekt do tė fitojė.

  “Projekti ėshtė dizajnuar nė formėn e tillė qė pėrveē aspektit sportiv tė kėtė edhe aspekt atraktiv me diēka speciale” ka thėnė ai.
  Sipas tij, Komuna e Prishtinės, pėr kėtė vit ka ndarė afro 350 mijė euro pėr kėtė projekt.

  “Pėr kėtė vit janė ndarė 350 mijė euro, ndėrsa ndarje parash pėr kėtė projekt do tė kėtė edhe nga buxheti i vitit tė ardhshėm dhe po ashtu ky projekt pritet tė mbėshtetet edhe nga donatorėt ndėrkombėtarė dhe nė kėtė drejtim kemi premtime konkrete” ka potencuar Gashi.

  Ai projektin nė “Fushėn e Pajtimit” e ka quajtur investim me qėllim tė zhvillimin ekonomik tė Prishtinės. “Projekti nė fjalė pritet tė kėtė ndikim tė jashtėzakonshėm nė zhvillimin e asaj pjese tė Prishtinės, e cila deri tani ka mbetur mė e varfra nė regjion tė Prishtinės”, ka potencuar zėdhėnėsi Gashi.


  koha.net

 7. #497
  Avatar von Arbanasi

  Registriert seit
  14.10.2009
  Beiträge
  6.534


  Rrėnohet njė kat i Hotel Grandit

  Nga Express mė 07 tetor 2010 nė ora 15:36

  Inspektorati i ndėrtimit i Komunės sė Prishtinės njoftoi se nesėr do tė rrėnojė njė kat tė ndėrtuar pa leje tė Hotel Grandit, nė qendėr tė kryeqytetit.

  Rrėnimi i katit tė kėtij objekti pason pas pėrfundimit tė proceduarave tė parapara nga inspeksioni i ndėrtimit, thuhet nė njė njoftim tė Kuvendit Komunal.

  Ndėrkaq, sot, janė rrėnuar dy objekte nė Zllatar, tė cilat objekte kanė filluar sė ndėrtuari pas datė 19 gusht 2010, ku ėshtė bėrė incizimi satelitor i Prishtinės.

  Po ashtu sot, ėshtė ndėrhyrė edhe nė paaftėsimin e disa ndėrtime pa leje nė lagjet qendrore tė Prishtinės.

  Udhėheqja komunale e Prishtinės u bėnė apel tė gjithė qytetarėve qė kanė ndėrmend tė fillojnė apo vazhdojnė tė ndėrtojnė pa leje mos tė bėjnė njė gjė tė tillė, sepse do tė rrėnohen pa pėrjashtim.

 8. #498
  Avatar von Arbanasi

  Registriert seit
  14.10.2009
  Beiträge
  6.534
  Projekti per Aeroportin


  (SSC)


  N'paar Angaben zum Projekt wurden n'paar seiten vorher gepostet

 9. #499
  Avatar von Arbanasi

  Registriert seit
  14.10.2009
  Beiträge
  6.534
  Donika Apartment Building and Office Space

  Shega A'Mula
  Pristina's Ulpiana neighbourhood, mostly comprising Yugoslav-era apartment blocks, is now home to an eye catching eight-storey building corresponding to current architectural trends and standards.

  Since its completion in May 2010, over 70 per cent of the building's living and office space have already been sold. The building has been dubbed Donika by owners Olti Trasing, a national construction company.

  The commissioned architects were also a national company, along with every worker that contributed to the realisation of the project. Fitore Beqiri, an architect and employee of Olti Trasing, told Pristina Insight that the fact that the entire project was completed by Kosovars emphasises positive achievements within the country's architecture design and engineering arena.

  "There are foreign companies constructing great buildings here, which we learn from, but at least we have shown that we are also capable of doing the same thing," she said. The structure's key feature is a diagonal glass section protruding from the side of the building. The first three levels enjoy most of the benefits, particularly floor to ceiling windows, with immaculate view of the city,
  and abundant sources of natural light.

  The lobby, comprising a largescale entrance, has two separate elevators – one for the office area, and the other for residential living quarters. High ceilings and bright white walls meet more industrial elements such as metal, glass and raw materials, defining the ultimate look of the interior which is maintained throughout the rest of the building.

  During a tour of the residential area, Beqiri points to the wide hallways which spaciously divide separate apartments, and fire safety precaution such as hoses and detectors – elements missing from the majority of Prishtina apartments, including post-conflict
  projects.

  There are five different apartment models, from 64 to 115 square metres. Each space is bare canvas, ready for any design and functionality features requests by the owner. However, the leading light of the building is the penthouse suit, which fully exemplifies
  the potential of Donika's apartments.

  The owner of the two-storey suit, equipped with outdoor full-length pool, jacuzzi, and lounging area, has created a stunning contemporary space using furniture and design elements all purchased from national vendors. "I believe that this building and its architecture elements reflect that we have learned how to properly build spaces that reflect current trends around the world," said
  Beqiri.

  Olti Trasing's next large-scale project is another business and residential building complex located in the neighbourhood of Lakrishte, also incorporating glass facades and modern industrial elements of design.

  http://www.balkaninsight.com/en/main...29214/?tpl=297
  Plisat (SSC)

 10. #500
  Avatar von Arbanasi

  Registriert seit
  14.10.2009
  Beiträge
  6.534
  ENK Complex

  28.09.2010  06.08.2010


  Buddy Holly (SSC)

Ähnliche Themen

 1. Griechische Bauprojekte
  Von El Greco im Forum Bauprojekte
  Antworten: 673
  Letzter Beitrag: 12.01.2018, 20:37
 2. Bauprojekte in Mazedonien
  Von MaKeDoNiJa e VeCnA im Forum Bauprojekte
  Antworten: 1840
  Letzter Beitrag: 25.05.2017, 09:58
 3. Türkische Bauprojekte
  Von EnverPasha im Forum Bauprojekte
  Antworten: 43
  Letzter Beitrag: 23.03.2017, 22:37
 4. Bauprojekte in Bulgarien!
  Von Milabrya im Forum Bauprojekte
  Antworten: 1
  Letzter Beitrag: 03.06.2008, 21:57