BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 54 von 100 ErsteErste ... 44450515253545556575864 ... LetzteLetzte
Ergebnis 531 bis 540 von 996

Prishtina - Bauprojekte

Erstellt von Arbanasi, 16.10.2009, 18:43 Uhr · 995 Antworten · 317.696 Aufrufe

 1. #531
  Avatar von Arbanasi

  Registriert seit
  14.10.2009
  Beiträge
  6.534
  Illyrian Airways, aviokompania e parė  Illyrian Airways ėshtė aviokompania e parė ajrore qė do tė licencohet nga institucionet e Kosovės. Burime tė Expressit tregojnė se zyrtarizimi i kėsaj licence do tė ndodhė nė fillim tė muajit dhjetor. Si destinacione tė para tė kėsaj kompanie ajrore do tė jenė Italia dhe Zvicra.

  Nga Albulena Maloku mė 27 nėntor 2010 nė ora 14:27
  Kosova shpejt do tė bėhet me aviokompaninė e parė ajrore nė vend. Ajo ėshtė kompania Illyrian Airways. Ajo do tė jetė kompania e parė qė do marrė licencė ajrore nga institucionet e Kosovės.

  Burime tė gazetės Express tregojnė se nė fillim tė muajit dhjetor pritet tė zyrtarizohet kjo licencė dhe tė fillojnė fluturimet e para tė saj drejt Italisė dhe Zvicrės. Hyrja nė treg e kėsaj kompanie do tė shtojė konkurrencėn dhe do tė ulė ēmimet e biletave. Illyrian ka filluar edhe me pėrgatitjet e personelit. Numėr i madh i stjuartėve dhe stjuardesave kosovare janė certifikuar nga kompania nė pėrputhje me standardet evropiane tė aviacionit civil. Si destinacione tė para tė kėsaj kompanie ajrore do tė jenė Italia dhe Zvicra, ndėrkaq nė fazat e tjera edhe vendet e tjera evropiane. Zyrtarė nė Ministrinė e Transportit dhe Postė-Telekomunikacionit thanė pėr gazetėn se kjo kompani ende nuk ėshtė certifikuar. Ata pranojnė se kjo ka aplikuar dhe ėshtė nė shqyrtim e sipėr.

  Burime tė Expressit tregojnė se kjo kompani i ka plotėsuar kushtet dhe nė fillim tė muajit tė ardhshėm do tė pajiset me licencė nga Autoriteti i Aviacionit Civil nė Kosovė. Ky burim tregon se fluturimet e para kėsaj kompanie do tė nisin nė fillim tė muajit tė ardhshėm. Zėdhėnėsi i MTPT-sė, Xhevdet Pozhari thotė se Illyrian Airways ėshtė nė fazėn finale tė vlerėsimit tė qėndrueshmėrisė financiare nga ana e ekspertėve tė kėsaj ministrie.

  “Shqyrtimi i aplikimit tė kėsaj kompanie pėr t’u pajisur me licencė nga MTPT-ja ėshtė nė fazėn pėrfundimtare. Ata e kanė paraqitur planin e tyre tė biznesit ku pėrshihet edhe programi financiar apo qėndrueshmėria financiare e kėsaj kompanie”.
  Pozhari thotė se ekspertėt e kėsaj ministrie janė duke e shqyrtuar gjendjen e kėsaj kompanie dhe pajisja me certifikatė do tė bėhet me rastin e pėrfundimit tė vlerėsimeve.

  “Ēdo kompani qė dėshiron tė dalė nė treg, sė pari duhet tė aplikojė nė ministrinė tonė, e mandej tė pajiset me licencė, sepse mund tė ndodhė edhe tė dėshtojė certifikimi”, tha zėdhėnėsi i MTPT-sė.

  Zėdhėnėsi i Aeroportit Ndėrkombėtar tė Prishtinės, Altin Ahmeti, tha se ēdo kompani e re qė futet nė tregun e Kosovės ėshtė e mirėseardhur pėr ANP-nė.
  “Ne mirėpresim ēdo kompani tė re pėr shkak se ēdo hyrje shton konkurrencėn dhe njėkohėsisht ul ēmimet e biletave duke rritur kėshtu edhe numrin e pasagjerėve”, tha Ahmeti, duke shtuar se i gėzohen kėtij fakti qė njė kompani po hyn nė tregun italian nė tė cilėn pėrbėrja e stafit ėshtė shqiptarė.
  Me rastin e prezantimit tė kėsaj kompanie, ditė mė parė, ėshtė thėnė se qėllimi i saj do tė jetė qė tė gjithė qytetarėt e Kosovės tė udhėtojnė me kosto sa mė tė arsyeshme dhe me orare sa mė tė pėrshtatshme. Halil Shala, drejtor komercial i Illyrian Airways, deklaroi se tani si kompani vendore do tė krijojnė stabilitet nė tregun e Kosovės dhe do tė rrisin kapacitetet tekniko-profesionale tė stafit nė vend.

  “Kompania jonė ėshtė e pėrqendruar kryesisht nė banorė tė Kosovės qė kanė bizneset e tyre apo qė punojnė nė vende tė ndryshme evropiane. Po ashtu, ne si qėllim kemi edhe rregullimin dhe stabilizimin e tregut tė aviacionit civil kosovar, krijimin e komoditeteve, nivelizimin e ēmimeve, lidhjen e Aeroportit Ndėrkombėtar tė Prishtinės me shume vende me tė cilat nuk ka frekuencė tė fluturimeve si dhe ngritjen e numrit tė pasagjerėve”.

  Drejtori Shala tregoi se si destinacione tė para do tė kenė Italinė, e pastaj nė fazat e tjera, edhe vendet e tjera evropiane, siē ėshtė Zvicra dhe Suedia. Tha se do tė bėjnė nivelizim tė ēmimeve, ku do tė jenė tė pėrafėrta pėr tėrė vitin, e jo mė ngritje drastike nėpėr sezone. Pilotėt e kėsaj kompanie do tė jenė tė huaj, pėrderisa stjuartėt dhe stjuardesat janė vendorė. Fillimisht kjo firmė do tė ketė njė aeroplan, e mė vonė edhe dy tė tjerė. Pėrderisa mė 28 nėntor do tė bėjė pėrurimin e fillimit tė punės dhe tė fluturimeve nė disa destinacione evropiane. Me kėtė rast do tė bėhet prerja e shiritit tė aeroplanit tė parė nėn stemėn Illyrian Airways, gjithashtu nė po tė njėjtėn ditė do tė realizohet edhe fluturimi pėrurues Prishtinė – Tiranė – Prishtinė. me rastin e Ditės sė flamurit kombėtar.

  Illyrian Airways u krijua nė Vitin 2005 si Tour Operator dhe Agjent Shitje i Pėrgjithshėm nė Kosovė. Ishin ndėr tė parėt qe besuan nė zhvillimin lidhur me emigrimin e popullsisė shqipfolėse nė Itali dhe vende tė tjera evropiane. Nė bashkėpunim me Sereno Viaggi nė Breshia zgjeruan sferėn e interesave dhe rrjetin duke siguruar njė shėrbim pėr klientėt.

  Kush ėshtė Illyrian Airways?

  Illyrian Airways ėshtė kompania e parė ajrore e Kosovės, e cila gjatė 8 muajve ka arritur tё certifikojė edhe njė numėr tė stujardesave dhe stjuartёve tė parė tė Kosovės nė pėrputhje me standardet evropiane tė aviacionit civil. Kjo kompani posedon tė gjithė personelin dhe infrastrukturėn e nevojshme pėr njė kompani ajrore.

  Illyrian Airways, aviokompania e parė - Ekonomi - Lajme - Gazeta Express

 2. #532
  Avatar von Arbanasi

  Registriert seit
  14.10.2009
  Beiträge
  6.534
  ENK Complex


  27.11.2010
  Buddy Holly (SSC)

 3. #533
  Avatar von Arbanasi

  Registriert seit
  14.10.2009
  Beiträge
  6.534
  Rrethrrotullimi


  27.11.2010


  Arbenit (SSC)

 4. #534
  Avatar von Arbanasi

  Registriert seit
  14.10.2009
  Beiträge
  6.534
  Hotel Iliria


  27.11.2010
  Arbenit (SSC)  02.12.2010


  Buddy Holly (SSC)

 5. #535

  Registriert seit
  10.10.2009
  Beiträge
  1.069
  Alter alter wie die abgehen mit dem Aufbau Kosovas...

  Da soll mal einer sagen das Kosovo sich nicht entwickelt...

 6. #536
  Avatar von Albion

  Registriert seit
  10.04.2010
  Beiträge
  4.614
  Zitat Zitat von KS_Drenica Beitrag anzeigen
  Alter alter wie die abgehen mit dem Aufbau Kosovas...

  Da soll mal einer sagen das Kosovo sich nicht entwickelt...
  ja aber thaci hat dammit nicht zutunn es sind alle privat investoren

 7. #537
  Avatar von Albion

  Registriert seit
  10.04.2010
  Beiträge
  4.614
  schöne projeckte

 8. #538
  Avatar von Albion

  Registriert seit
  10.04.2010
  Beiträge
  4.614
  Info:

  Location: Prishtina, Kosovo

  Height: 165 m

  Status: Under Construction

  Investor: ENK Invest Group

  Main contractor: Konstruktor (Split,Croatia)

  Estimated Completion: Phase 1: 2011, Phase 2: 2014

  Cost: 400 million EURO

  Architect: Home | www.anarch.biz

 9. #539
  Avatar von Shqiptar90

  Registriert seit
  08.02.2010
  Beiträge
  958
  Zitat Zitat von ALBION Beitrag anzeigen
  Info:

  Location: Prishtina, Kosovo

  Height: 165 m

  Status: Under Construction

  Investor: ENK Invest Group

  Main contractor: Konstruktor (Split,Croatia)

  Estimated Completion: Phase 1: 2011, Phase 2: 2014

  Cost: 400 million EURO

  Architect: Home | www.anarch.biz

  puuuh, das ist eins der schönsten gebäuden die ich je gesehen habe, wenn das genau so aussieht, dann fühl ich gleich 500 mal stolzer

 10. #540
  Bloody
  Seit dem Arbanasi weg ist, bewegt sich nicht mehr viel in diesem Thread... :/

Ähnliche Themen

 1. Griechische Bauprojekte
  Von El Greco im Forum Bauprojekte
  Antworten: 673
  Letzter Beitrag: 12.01.2018, 20:37
 2. Bauprojekte in Mazedonien
  Von MaKeDoNiJa e VeCnA im Forum Bauprojekte
  Antworten: 1840
  Letzter Beitrag: 25.05.2017, 09:58
 3. Türkische Bauprojekte
  Von EnverPasha im Forum Bauprojekte
  Antworten: 43
  Letzter Beitrag: 23.03.2017, 22:37
 4. Bauprojekte in Bulgarien!
  Von Milabrya im Forum Bauprojekte
  Antworten: 1
  Letzter Beitrag: 03.06.2008, 21:57