BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 58 von 100 ErsteErste ... 84854555657585960616268 ... LetzteLetzte
Ergebnis 571 bis 580 von 996

Prishtina - Bauprojekte

Erstellt von Arbanasi, 16.10.2009, 18:43 Uhr · 995 Antworten · 317.418 Aufrufe

 1. #571
  Avatar von Arbanasi

  Registriert seit
  14.10.2009
  Beiträge
  6.534
  Rrethrrotullimi  28.02.2011
  Arbenit (SSC)

 2. #572
  Avatar von Arbanasi

  Registriert seit
  14.10.2009
  Beiträge
  6.534
  Hotel Iliria  09.03.2011


  Arbenit (SSC)

 3. #573
  Avatar von Sh1pt4r

  Registriert seit
  27.03.2011
  Beiträge
  559
  diese korrupten schweine sollen erstmal die straße von malishev nach prishtin fertig machen
  ich würde mich nicht wundern wenn die auch schon nach einem jahr kaputt ist

 4. #574

  Registriert seit
  29.01.2011
  Beiträge
  1
  Zitat Zitat von Arbanasi Beitrag anzeigen
  Hast recht, aber man sollte erst die Hauptstadt "nbisschen" Aufbauen... Prishtina sieht im moment wie ein überdimensional großes Dorf aus.

  Und das sind alles Privatinvestoren, damit hat die Gemeinde nichts zu tun, die Verteilen nur die Baugenehmigungen (wenn die wollen) und das wars...
  ÜBERDIMENSIONAL GROSSES DORF??
  mit mehr als 500.000 Einwohner
  mal schauen ob du das irgendwo auf der Erde nochmal findest

 5. #575
  Avatar von Albion

  Registriert seit
  10.04.2010
  Beiträge
  4.614
  Kompleksi i banimit "Albanika"


  Location: Prishtina, Kosovo

  Client: Mabetex group

  Building status: concept proposal

  Site type: rural

  Project - Village in Kosovo - Architizer - Empowering Architecture: architects, buildings, interior design, materials, jobs, competitions, design schools

 6. #576
  Avatar von Pjetėr Balsha

  Registriert seit
  02.05.2010
  Beiträge
  6.287
  Edri:

  Fitorja:


 7. #577
  Avatar von Pjetėr Balsha

  Registriert seit
  02.05.2010
  Beiträge
  6.287
  ENK Complex
 8. #578
  Avatar von Pjetėr Balsha

  Registriert seit
  02.05.2010
  Beiträge
  6.287
  Hotel Iliria

  02.04.2011
 9. #579

  Registriert seit
  29.03.2011
  Beiträge
  318
  Ich guck mir die Sachen lieber an, wenn sie fertig sind.

 10. #580
  Avatar von Pjetėr Balsha

  Registriert seit
  02.05.2010
  Beiträge
  6.287
  Edhe njė tender pėr rrethrrotullimin torturues  Punėt nė ndėrtimin e rrethrrotullimit nė hyrje tė Prishtinės do tė zvarriten edhe mė tej, pasi qė Ministria e Infrastrukturės ka shpallur edhe njė tender pėr pėrfundimin e punimeve tė kėtij projekti.

  Zyrtarė nga Ministria e Infrastrukturės thotė se nė tenderin e dytė, i cili ėshtė shpallur mė 21 prill parashihet drenazhimi i mbistrukurės se urės dhe rrugės M9, drenazhimi i trupit tė rrugės M9, rehabilitimi i rrugės M9, punėt e ndriēimit tė rrethrrotullimit, sinjalizimi horizontal dhe vertikal i rrethrrotullimit M9&M2, dislokimi i gypit te ujėsjellėsit, dislokimi i kabllove te rrjetit elektrik, Zgjerimi i rrugėve anėsore, Sanimi dhe zgjerimi i urės nė drejtim te Shkupit (te stacioni i autobusėve, pastrimi i terrenit.

  Por, shpallja e tenderit tė dytė nė masė tė madhe do ta rrit koston e projekti.

  Saranda Jusufi, nga zyra pėr media e Ministrisė sė Infrastrukturės thotė se deri tash nuk e dinė se sa do tė jetė vlera e tenderit tė dytė.

  “Meqenėse tenderi i fazės sė dytė ėshtė nė proces ende nuk mund tė kalkulohet saktėsisht vlera e mjeteve pėr kėtė fazė”tha ajo.

  Jusufi tha se tenderin e parė pėr ndėrtimin e rrethrrotullimit nė udhėkryqin e rrugėve magjistrale M&M2 nė Prishtinė e ka fituar kompania “Arda Rei”, ku vlera e kontratės ka qenė 12 milionė e 768 mijė e 028 euro.

  Ajo tha se deri mė tash pėr punimet e realizuara janė paguar 10 milionė e 340 mijė e 016 euro.“Kontrata ėshtė lidhur nė tetor tė vitit 2008. Sipas kontratės afati pėr ndėrtimin e rreth-rrotullimit ėshtė 18muaj , llogaritur vetėm ditėt e punės. Aneks kontrata ėshtė lidhė me 25.08.2010, afati ėshtė 30 ditė pune. Afati pėr kryerjen e punimeve tė parapara me kontratė dhe aneks ėshtė 19 muaj (ditė pune)”, tha ajo.

  Por, nė anėn tjetėr, pėrfaqėsues tė organizatave jo qeveritare dhe partive opozitare nė Kuvendin e Kosovės thonė se ndėrtimi i rrethrrotullimi ka tejkaluar ēdo afat kohor.

  Sipas tyre, nga ky projekt dhe projekte tė tjera tė infrastrukturės rrugore kanė pėrfituar materialisht njė grup iu caktuar njerėzish nė institucione tė vendit.

  Avni Zogiani, nga organizata pėr dinjitet dhe antikorrupsion “Ēohu” thotė se ēdo punė publike nė Kosovė ėshtė bėrė pas asnjė plani tė hartuar nga institucionet.

  Ai tha se institucionet ėshtė dashur tė hartojnė njė plan, i cili tregon se nė njė periudhė tė caktuar i cili tregon se pėr njė periudhė tė caktuar investimi nė rrugė dhe infrastrukturė ndihmon zhvillimin ekonomik tė vendit.

  “Kėta kanė filluar tė shpenzojnė nė rrugė, sepse ka qenė me lehtė me shpenzuar para dhe nė tė njėjtėn anė ka qenė me lehte me pėrvetėsuar para prej kėtyre projekteve”, tha ai.

  Ai tha se pėrmes kėtij projekti, por edhe projekteve tjera nė infrastrukturė rrugore iu ėshtė dhėnė mundėsi qė njė grupi tė caktuar tė njerėzve qė tė abuzojnė me fonde publike, duke siguruar pėr vetė tė hyra marramendėse.

  “Ndėrtimi i rreth rrotullimit gati pėr tre vjet ka torturuar qytetaret e Kosovės dhe tash jepet edhe njė tender shtesė. Njėjtė po ndodh edhe me urėn te Aeroporti i Prishtinės, ku janė shpenzuar disa miliona euro dhe ura pėr mė shumė se njė vit ka mbetur shkret dhe nuk futet nė funksion”, tha ai.

  Tender pėr dallavere

  Ish-ministri i Ekonomisė dhe Financave Haki Shatri thotė se zakonisht nė tender pėr punė shtesė bėhen dallavere tė mėdha.

  Ai tha se pėr tė, por edhe pėr qytetarėt e Kosovės ėshtė brengosės fakti se pėr tre vjet rreth nuk po mund tė pėrfundojė.

  “Pėrpos kostos sė madhe, vonesa dhe neglizhenca e kompanisė ka torturuar rėndė qytetarėt e Kosovės, duke pritur nė kolonė me orė tė tėra. (ZERI)

Ähnliche Themen

 1. Griechische Bauprojekte
  Von El Greco im Forum Bauprojekte
  Antworten: 673
  Letzter Beitrag: 12.01.2018, 20:37
 2. Bauprojekte in Mazedonien
  Von MaKeDoNiJa e VeCnA im Forum Bauprojekte
  Antworten: 1840
  Letzter Beitrag: 25.05.2017, 09:58
 3. Türkische Bauprojekte
  Von EnverPasha im Forum Bauprojekte
  Antworten: 43
  Letzter Beitrag: 23.03.2017, 22:37
 4. Bauprojekte in Bulgarien!
  Von Milabrya im Forum Bauprojekte
  Antworten: 1
  Letzter Beitrag: 03.06.2008, 21:57