BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 91 von 100 ErsteErste ... 4181878889909192939495 ... LetzteLetzte
Ergebnis 901 bis 910 von 996

Prishtina - Bauprojekte

Erstellt von Arbanasi, 16.10.2009, 18:43 Uhr · 995 Antworten · 317.326 Aufrufe

 1. #901
  Avatar von FloKrass

  Registriert seit
  02.12.2011
  Beiträge
  10.141
  Qeveria investoi nė Skenderaj 40 herė mė shumė se nė Prishtinė

  Prishtinė, 14 maj – Prej vitit 2010 e deri nė vitin 2013 nė komunėn e Skenderajt ėshtė investuar 40 herė mė shumė se nė komunėn e Prishtinės, qė i bie 541 euro pėr kokė banori (Skėnderaj), ndėrsa 14 euro pėr kokė banori nė komunėn e Prishtinės.

  Kėshtu u konstatua mbrėmė nė emsionin “Puls” tė KTV-sė, nė tė cilin ministri i Infrastrukturės Fehmi Mujota, ishte pėrballė deputetėve Visar Ymeri dhe Hashim Deshishku, i cili ka folur pėr autostradėn “Ibrahim Rugova" dhe shpenzimet nė tė. Ai ėshtė pėrgjigjur nė pyetjet dhe nė akuzat e tyre. Deputet i Vetėvendosjes Visar Ymeri bėri publike pėr herė tė parė kėrkesėn dhe marrjen e dosjes sė tenderit pėr autostradėn “Ibrahim Rugova” nga EULEX –i.

  Ministri Mujota gjatė emisionit tha se “ ėshtė e vėrtetė qė ėshtė kėrkuar dosje e tenderit por nuk ka informatė pėr tė.

  “EULEX-i ka kėrkuar 7 kontrata, para dy muajve, ka kėrkua dokumentacion tė tenderėve nuk po e fsheh kėtė” tha ai

  Ministri nė vazhdim shpalosi se autostrada “Ibrahim Rugova” nė vitin 2011 ka kushtuar 230 milionė, nė vitin 2012 , 230 milionė, nė vitin 2013, 215 milionė euro.

  Nė projektin e autostradės “Ibrahim Rugova” nuk ka pasur plan zbatues, ėshtė shkuar me sistemin projekto – ndėrto, ka thėnė Mujota dhe ka rikujtuar se ėshtė pėrzgjedhur kėshilltari i transaksionit pėr autostradėn e Prishtinė – Shkup. Mujota ka pranuar se ka ngecje nė rrugėn Prishtinė - Mitrovicė pėr shkak tė njė shtėpie nė Milloshevė.

  Prej vitit 2010 e deri tash nė vitin 2013 nė komunėn e Skenderajt ėshtė investuar 40 herė mė shumė se nė komunėn e Prishtinės qė i bie 541 euro pėr kokė banori (Skėnderaj) ndėrsa Prishtinės 14 euro pėr kokė banori nė komunėn e Prishtinės.

  Nė vitin 2011 aty ku qeveris (komuna) PDK janė investuar 24 euro ndėrsa ku qeveris LDK dhe AAK 6 euro

  Nė vitin 2012 aty ku qeveris PDK janė investu 11 euro ndėrsa ku qeverisė LDK 5 euro dhe AAK 3 euro .

  Nė konstatimin e Visar Ymeri se pėr ndėrtimin e autostradės Ibrahim Rugova ka pasur dy oferta tjera, Mujota tha se autostrada Ibrahim Rugova do tė pėrfundojė nga Bechtel Enka.

  Kjo autostradė ėshtė mė e shtrenjta nė rajon, ka thėnė Visar Ymeri, duke saktėsuar se njė kilometėr ka kushtuar 10 milionė euro kilometri nė rrafsh, nė tokė tė butė dhe ajo ėshtė shembur nė Bellanicė

  Qeveria investoi nė Skenderaj 40 herė mė shumė se nė Prishtinė - Ekonomi - Koha Net

 2. #902
  Avatar von FloKrass

  Registriert seit
  02.12.2011
  Beiträge
  10.141
  img2013051300705.jpg

  img2013051300706.jpg

  img2013051300703.jpg

  img2013051300707.jpg

  img2013051300702.jpg

  img2013051300708.jpg

  img0193zt.jpg

  - - - Aktualisiert - - -

  Njė treg i madh nė dalje kah Llapi  Njė treg mė i madh e shumė mė i rregulluar se ai nė drejtim tė Fushė- Kosovės, po ndėrtohet nė Bėrrnicė, nė anėn e kundėrt tė kryeqytetit nė dalje kah Llapi. Punimet pėr tregun e kombinuar qė shtrihet nė njė hapėsirė prej dy hektarėsh kanė filluar vitin e kaluar e do tė vazhdojnė edhe vitin qė vjen, pasi po ndėrtohet nė faza.

  “Nė fazėn e parė ėshtė bėrė nivelimi i terrenit dhe rrethimi i hapėsirės, ndėrkaq sė shpejti do tė hapet tenderi pėr fazėn e dytė, ku do tė investohet nė infrastrukturėn nėntokėsore, nė rregullimin e kanalizimeve, rrugės, ujėsjellėsit, etj “, tha zėdhėnėsi komunal Asdren Osaj.Sipas tij, punimet pėr fazėn tjetėr pritet tė vazhdojnė nė vitin e ardhshėm.

  Rreth asaj pse Komuna nuk ka ndarė mjetet ashtu qė punimet tė pėrfundonin pėr njė vit,Osaj tha se projekti po realizohet me faza pasi qė Komuna nuk ka mjete tė mjaftueshme pasi qė kosotoja e ndėrtimit tė tregut vlerėsohet tė jetė e lartė, thotė ai, duke mos saktėsuar sa ėshtė kjo “e shtrenjtė”.Pėr fazėn e parė tė punimeve, qė janė realizuar vitin e kaluar, Komuna pati kontraktuar kompaninė “Zhvillimi”, nga Podujeva, me vlerė tė kontratės 170 mijė euro dhe ajo i ka kryer punimet e nivelimit tė terrenit dhe rrethimit, ndėrkaq pėr kėtė vit Komuna ka ndarė 150 mijė euro.

  Ai thotė se tregu quhet i kombinuar pasi aty do tė ketė hapėsira pėr tė gjitha llojet e tregut. Qė nga shitja e rėrės, tekstilit, rrobave, pemėve, perimeve,etj”, tha ai . Ai thotė se vendimin qė kėtė treg ta ndėrtojė nė atė vend Komuna nuk e ka marrė pėr diēka tjetėr por se nuk po ka hapėsirė tė mjaftueshme nė qendėr.
  Ai thotė se tregu do tė ofrojė kushte tė mira, dhe se do tė jetė njė treg sipas standardeve evropiane qė nėnkupton se do tė ketė tualete, parkingje, gjelbėrime, hapėsira pėr pushim dhe se do tė ketė lidhje tė shpeshta me autobusė urbanė. Pėr pagesat qė do tė aplikohen pėr tregtarėt, thotė ai, ende ėshtė herėt tė flitet.
  Si gjithherė, opozita gjen behane. Sadri Ramabaja, nga VV, tha se projekti nuk ėshtė bėrė si duhet.

  Ai pėrkujton se nė lagjen “Kodra e Diellit” Komuna pati investuar nė ndėrtimin e njė tregu, por nuk u funksionalizua. Pastaj afėr kėtij tregu ra projekti i rrugės “B”, tregu u zhduk dhe paratė e investuara shkuan huq. Do tė thotė Komuna investon kot dhe nuk po bėn projekte tė dukura, tha Ramabaja dhe uron qė mos tė ndodhė e njėjta gjė edhe nė tregun nė Berrnicė.

  Shefi i grupit parlamentar tė PDK-sė, Shemsi Veseli, thotė se Prishtina ka pasur nevojė pėr njė treg tė tillė.“Mund tė them se nuk ka seriozitet pėr kėtė projekt, sikurse qė nuk ka pasur edhe pėr shumė tjera, siē ishte rasti konkret me tregun nė Zonėn Industriale, ku mungojnė gjėrat elementare”, thotė Veseli, tė cilit as vendimi i Komunės qė ky treg tė ndėrtohet me faza nuk i duket i arsyeshėm.

  http://www.zeri.info/artikulli/5895/...alje-kah-llapi


  __________________________________________________ ___________________________

  "Projekti pėr ndėrtimin e fabrikės sė ujit nė Shkabaj po vazhdon"

  Zyrtarė tė Kompanisė sė Ujėsjellėsit Rajonal “Prishtina”, kanė reaguar ndaj disa deklarimeve rreth punimeve pėr ndėrtimin e fabrikės sė ujit nė fshatin Shkabaj, nė afėrsi tė Prishtinės, pėr tė cilat thotė se ka indikacione se kėta zyrtar nuk janė shumė nė dijeni, apo janė tė painformuar lidhur me projektin nė fjalė.

  Bėhet fjalė pėr deklaratėn e zėdhėnėsit tė Komunės sė Prishtinės, Asdren Osaj, dhėnė gazetės Koha Ditore dhe deklaratėn e kryetarit tė Partisė Demokratike tė Kosovės, dega nė Prishtinė Lirak Ēelaj.

  Sipas kėtyre dy tė fundit, punimet pėr ndėrtimin e fabrikės kanė ngecur pėr shkak tė numrit tė popullėsisė mė tė madh se qė ėshtė vlerėsuar para daljes sė rezultateve nga Enti i Statistikave tė Kosovės. Por sipas Zyrtarėve tė KUR “Prishtina”, projekti ka kaluar fazat kur ėshtė matur me numrin e popullsisė dhe punėt rreth projektit janė duke vazhduar sipas planit tė paraparė, transmeton Express.

  “Janė pėrgatitur tė gjitha dokumentet e shpronėsimit dhe brenda muajit pritet fillimi i pagesės sė pronave tė qytetarėve, dhe bazuar nė tė gjitha kėto qė u thanė me lartė del se projekti po vazhdon sipas dinamikės sė paraparė. Qytetarėt nuk kanė nevojė tė shqetėsohen pėr shkrimet dhe deklarimet qė mund tė burojnė nga individ dhe institucione tė cilat edhe nuk janė shumė tė informuara pėr projektet si ky i fabrikės sė ujit nė Shkabaj”, shkruhet nė reagim.

  Ndėrkaq duke ju referuar deklarimit tė Lirak Ēelja, se mė gjasė punimet janė ndėrprerė pėr shkak tė mosmundėsisė sė pagesave pėr punėtorėt, nė reagim thuhet se “se njė ēėshtje e tillė asnjėherė nuk ėshtė diskutuar dhe fare nuk paraqitet si problem qė mund tė ndikoj nė mosrealizimin e projektit pėr diēka qė kujdeset Ujėsjellėsi Prishtina”.

  Ndryshe, qytetarėt e Prishtinės ka disa muaj qė janė duke u pėrballur me reduktime tė shpeshta tė furnizimit me ujė, dhe pėrveē mbrėmjes ata kanė reduktime edhe gjatė ditės. Kėto reduktime vėshtirė se do tė eliminohen deri nė pėrfundimin e projektit pėr fabrikėn e ujit nė vitin 2016.

  Pėr mė tepėr, projekti pėr ndėrtimin e fabrikės nė lokacionin e komunės sė Kastriotit, konkretisht nė fshatin Shkabaj, i cili gjendet nė afėrsi tė Prishtinės ėshtė nė fazat e para dhe sipas zyrtarėve tė KUR “Prishtina”, janė pėrgatitur tė gjitha dokumentet e shpronėsimit dhe brenda muajit pritet fillimi i pagesės sė pronave tė qytetarėve. Furnizimi me ujė tė papėrpunuar do tė bėhet nga Liqeni akumulues i Ujmanit. Fabrika parashihet tė ketė kapacitete pėrpunuese pėr fazėn e parė deri nė 700 litra pėr sekondė. Kjo sasi sipas tyre do tė jetė e mjaftueshme pėr tė mundėsuar furnizim tė rregullt pėr 24 orė pa ndėrprerje./Indeksonline./

  http://www.indeksonline.net/?FaqeID=2&LajmID=58540

  __________________________________________________ _________________________________________________

 3. #903
  Avatar von FloKrass

  Registriert seit
  02.12.2011
  Beiträge
  10.141
  Neugestaltung des Stadzentrums Prishtina:
 4. #904

 5. #905

 6. #906
  Avatar von Sheqa

  Registriert seit
  20.05.2011
  Beiträge
  1.561
  ENK


 7. #907
  Avatar von Albani100

  Registriert seit
  27.12.2011
  Beiträge
  861
  Große Veränderung

  Alt

  Neu
  - - - Aktualisiert - - -

  - - - Aktualisiert - - -

  - - - Aktualisiert - - -


 8. #908
  Avatar von Sheqa

  Registriert seit
  20.05.2011
  Beiträge
  1.561
  Hysi Twin Tower
  Plan:


  Stand: 9. #909
  Avatar von FloKrass

  Registriert seit
  02.12.2011
  Beiträge
  10.141
  World Trade Center Prishtinė | 100 m | 24 fl/kate | U/C (nė ndėrtim)  Height: 100 m
  Status: Under Construction
  Investor: Ekrem Lluka, owner of Dukagjini Group
  Architect: www.pukadesign.com
  Floors: 24 fl
  Official website: www.wtcprishtina.com

 10. #910
  Avatar von Rocky

  Registriert seit
  27.10.2010
  Beiträge
  6.206
  <3

Ähnliche Themen

 1. Griechische Bauprojekte
  Von El Greco im Forum Bauprojekte
  Antworten: 673
  Letzter Beitrag: 12.01.2018, 20:37
 2. Bauprojekte in Mazedonien
  Von MaKeDoNiJa e VeCnA im Forum Bauprojekte
  Antworten: 1840
  Letzter Beitrag: 25.05.2017, 09:58
 3. Türkische Bauprojekte
  Von EnverPasha im Forum Bauprojekte
  Antworten: 43
  Letzter Beitrag: 23.03.2017, 22:37
 4. Bauprojekte in Bulgarien!
  Von Milabrya im Forum Bauprojekte
  Antworten: 1
  Letzter Beitrag: 03.06.2008, 21:57