BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 11 von 65 ErsteErste ... 7891011121314152161 ... LetzteLetzte
Ergebnis 101 bis 110 von 641

Skopje - Bauprojekte

Erstellt von mk1krv1, 26.04.2012, 18:44 Uhr · 640 Antworten · 91.584 Aufrufe

 1. #101
  Avatar von mk1krv1

  Registriert seit
  24.04.2012
  Beiträge
  3.307
  Panorama von Skopje


 2. #102
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Ausschreibung zur Modernisierung des Bahnhofs Skopje
  (nov-ost.info) Die mazedonischen Behörden wollen im Juli eine Ausschreibung für die Modernisierung des Bahnhofs der Hauptstadt Skopje vornehmen. Einer Mitteilung der EU-Datenbank TED zufolge, is ... (Wörter:110)

  Ausschreibung zur Modernisierung des Bahnhofs Skopje - Mazedonien - Ausschreibungen - Bauwesen-Immo - Transport-Logistik - nov-ost.info

 3. #103
  Avatar von mk1krv1

  Registriert seit
  24.04.2012
  Beiträge
  3.307
  Ausschreibung zur Modernisierung des Bahnhofs Skopje
  (nov-ost.info) Die mazedonischen Behörden wollen im Juli eine Ausschreibung für die Modernisierung des Bahnhofs der Hauptstadt Skopje vornehmen. Einer Mitteilung der EU-Datenbank TED zufolge, is ... (Wörter:110)

  Ausschreibung zur Modernisierung des Bahnhofs Skopje - Mazedonien - Ausschreibungen - Bauwesen-Immo - Transport-Logistik - nov-ost.info
  wird auch mal Zeit

 4. #104
  Avatar von manila

  Registriert seit
  18.06.2012
  Beiträge
  12
  Also ich finde das Bauwerk echt klasse....ich selber studiere Architektur und befasse mich daher auch mit den neuen Bauwerken. Daher schaue ich mich immer mal im INternet und Foren um, um mich auf meine Abschlussprüfung vorzubereiten. Letzte mal bin ich zum Designerblog gelangt und habe auch dort viele spannende Möglichkeiten gefunden. Ich finde es einfach interessant, die Bauwerke und vor allem auch den eigentlichen Aufbau dieser kennenzulernen


  Wann soll das Bauwerk denn gebaut werden?

 5. #105
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Zitat Zitat von manila Beitrag anzeigen
  Also ich finde das Bauwerk echt klasse....ich selber studiere Architektur und befasse mich daher auch mit den neuen Bauwerken. Daher schaue ich mich immer mal im INternet und Foren um, um mich auf meine Abschlussprüfung vorzubereiten. Letzte mal bin ich zum Designerblog gelangt und habe auch dort viele spannende Möglichkeiten gefunden. Ich finde es einfach interessant, die Bauwerke und vor allem auch den eigentlichen Aufbau dieser kennenzulernen


  Wann soll das Bauwerk denn gebaut werden?

  Welches meinst du denn genau?

  Pozdrav

 6. #106
  Avatar von mk1krv1

  Registriert seit
  24.04.2012
  Beiträge
  3.307
  Wann soll das Bauwerk denn gebaut werden?
  welches Bauwerk denn genau?? oder meinst du das bau-projekt "skopje 2014"?? den das Bau-projekt ist schon in gange und sollte vorraussichtlich 2014 fertig sein

 7. #107
  Avatar von mk1krv1

  Registriert seit
  24.04.2012
  Beiträge
  3.307
  Белгиски „Ван Хол“ влегува во „Бунарџик 2“

  Една од водечките белгиски компании, „Ван Хол“ (Van Hool), закупи градежна парцела со површина од 117.640 метри квадратни во „Технолошко – индустриската развојна зона Скопје 2“ кај Бунарџик. Временскиот период на закуп на земјиштето изнесува 95 години, при што белгијците ќе одвојат по 10 евроценти за метар квадратен во првите пет години, односно по 11.764 евра годишно. Според информациите од објавата во „Службен весник“, за да управува со земјиштето, „Ван Хол“ во период од 60 дена по потпишувањето на договорот ќе треба да уплати околу 59 илјади евра за првите пет години од закупот.

  Белгискиот производител на автобуси ја потврди инвестицијата во индустриската зона „Бунарџик 2“ на почетокот од 2012 година. Тие најавија дека во фабриката во Македонија ќе вложат околу 20 милиони евра, а производството на првите 300 автобуси за американскиот пазар го најавија за втората половина на 2013 година, по завршувањето на изградбата на индустрискиот објект. „Ван Хол“ годишно изработува околу 1.400 автобуси и 4.000 разни видови комерцијални возила.


 8. #108
  Avatar von mk1krv1

  Registriert seit
  24.04.2012
  Beiträge
  3.307
  Mega-Projekt EraCity

  Мега – проектот „Era City“ конечно ќе се изгради?

  Огромниот комплекс „Era City“ кај скопскиот саем [»мапа], чија изградба е закочена веќе четврта година, според пишувањето на дневниот весник „Дневник“ сепак ќе дочека реализација. Според неофицијалните информации објавени во весникот, словенечката групација „Ера“ која е сопственик на саемот и на околниот простор на кој треба да никне комплексот, до крајот на месецов ќе потпише договор за партнерство во проектот со турската компанија „Турк мол“.

  „Era City“ беше промовиран како „град во град“, каде на површина од 165.000 метри квадратни со инвестиција од околу 150 милиони евра требаше да се изградат трговски центри, деловни објекти, катни гаражи, мала когенеративна електрана и бензинска пумпа. Изградбата официјално започна на 1 февруари 2008 година, кога беше поставен камен темелник за деловнa зградa која треба да има 11 надземни и две подземни нивоа и вкупна површина од 33.600 метри квадратни. Околу година и пол подоцна, без поголем видлив напредок во меѓувреме, изградбата на комплексот беше запрена на неодредено време.

  » Форумска дискусија за овој проект
 9. #109
  Avatar von mk1krv1

  Registriert seit
  24.04.2012
  Beiträge
  3.307
  Споменици на Васил Чакаларов и Христо Узунов за 450.000 евра

  Општина Центар за лиење на скулптура и рељефи во бронза за спомен – обележјата на Васил Чакаларов и Христо Узунов ќе одвои 27.712.772 денари или нешто повеќе од 450.000 евра, иако првичната сума што се наведуваше на седницата на Советот на општината во текот на минатиот јуни изнесуваше околу 140.000 евра за двата споменика. Финалната реализација на спомен – обележјето за Васил Чакаларов ќе ја изработи РЖ Институт за 20.532.000 денари, а споменикот ќе биде комплетиран до крајот на ноември годинава. Скопската леарница „Панко“ ќе ја лее во бронза скулптурата на Васил Узунов за 7.180.772 денари, при што обележјето за овој македонски револуционерен деец ќе биде завршено до крајот на август годинава.

  Автори на споменикот на Васил Чакаларов се уметниците Дарко и Елена Дуковски, додека Сокол Цфарку го изработи споменикот на Христо Узунов. Новиот кружен тек на вкрстувањето помеѓу улиците Митрополит Теодосиј Гологанов, Мито Хаџивасилев Јасмин и Костурски херои е локацијата на која ќе се постави споменикот на Чакаларов, додека второто обележје ќе се смести спроти Министерството за правда на улицата Димитрја Чуповски во центарот на Скопје. Двата споменика ќе биде бидат високи по пет метри.
 10. #110
  Avatar von mk1krv1

  Registriert seit
  24.04.2012
  Beiträge
  3.307
  Кружен тек и во Бутел

  Денеска започна изградбата на кружен тек на вкрстувањето на улиците Александар Урдаревски и Боца Иванова во скопската населба Бутел. Кружниот тек ќе се формира на ниво на постојниот коловоз и во него ќе има две сообраќајни ленти, а средишниот дел ќе се исполни со хумус и ќе се засади трева. Улиците Александар Урдаревски и Цетинска ќе бидат физички одвоени со тротоар и ќе бидат поставени метални столбови коишто ќе спречуваат преминување на возила.

  После зафатот Улицата Александар Урдаревски во близина на новото сообраќајно решение ќе има две коловозни ленти со ширина од по 3,5 метри, а од страните на коловозот ќе се изградат тротоари со променлива ширина, како и велосипедска патека со ширина од 2,5 метри. Предвидени се и две автобуски стојалишта, по едно од двете страни. Улицата Боца Иванова ќе има две коловозни ленти од по 3,5 метри и тротоари од двете страни широки по 3 метри. На кружниот тек и на деловите од улиците што се спојуваат со него ќе се нанесе нов асфалтен слој од Сплит Мастикс 16, што се очекува да го одложи формирањето на колотраги. Градежните активности ќе се искористат и за реконструкција и заштита на постоечката водоводна мрежа, како и изградба на нова со должина од 127 метри и профил Ф 200. Проектот предвидува и изградба на атмосферска канализација во должина од 300 метри, со променлив профил од Ф 200 до Ф 500.

  Изведувач на градежните работи е фирмата „Бауер БГ“. Во овој проект Градот Скопје ќе вложи околу 23,3 милиони денари, а рокот на изведба е 100 дена.

Ähnliche Themen

 1. Tirana - Bauprojekte
  Von Arbanasi im Forum Bauprojekte
  Antworten: 719
  Letzter Beitrag: 04.04.2018, 23:25
 2. Bauprojekte in Mazedonien
  Von MaKeDoNiJa e VeCnA im Forum Bauprojekte
  Antworten: 1840
  Letzter Beitrag: 25.05.2017, 09:58
 3. Prishtina - Bauprojekte
  Von Arbanasi im Forum Bauprojekte
  Antworten: 995
  Letzter Beitrag: 03.03.2017, 16:20
 4. Bauprojekte in Bulgarien!
  Von Milabrya im Forum Bauprojekte
  Antworten: 1
  Letzter Beitrag: 03.06.2008, 21:57