BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 15 von 65 ErsteErste ... 511121314151617181925 ... LetzteLetzte
Ergebnis 141 bis 150 von 641

Skopje - Bauprojekte

Erstellt von mk1krv1, 26.04.2012, 18:44 Uhr · 640 Antworten · 91.162 Aufrufe

 1. #141
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  PM Gruevski: Construction of four skyscrapers in Skopje kicks off on Monday
  Turkish company 'Cevahir Holding' will launch Monday the construction of four skyscrapers in Skopje settlement 'Aerdrom' - a EUR-100million-investment, Prime Minister Nikola Gruevski said Friday.
  The projects envisages a construction of four 42-storey towers for residential and commercial purposes.
  "We have been working on this investment for a longer period of time...Following our presentation for doing business in Macedonia - low taxes, favorable construction land price, simple administrative procedures - the owner of the (Turkish) company has decided to invest in our country," Gruevski said.
  This investment will offer job to domestic construction companies, he added.
  The fours skyscrapers are going to be the tallest buildings in Macedonia.

  Tourism growth - a result of government's policies, says Gruevski
  The 8% growth in tourism in the first five months comes as a result of government's policies to support this economic branch, Premier Nikola Gruevski stated on Friday.
  "This year as well, prior to the official start of the tourist season, there is already an eight percent tourism growth mainly owing to an increase in the tourism offer. For instance, tourism in the capital Skopje has been increased due to the many new attractions offered by the city. The government provides subsidies for tour operators to bring tourists in Macedonia. The opening of the new airport, an investment of 100 million euros, also played a role," PM Gruevski told reporters.
  Tourism, he added, is yet to experience growth, because lot of investments are planned, such as construction of hotels and subsidies for tour operators and airlines, new tourist offers are being made, etc.

 2. #142
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Construction of 4 Skyscrapers begins
  Monday, 16 July 2012

  The construction of four skyscrapers and shopping mall will be launched Monday by the Turkish company ‘Cevahir Holding’, investment worth EUR 300 million, in Skopje settlement ‘Aerodrom.’ The towers will have 42 floors where 5.000 people will live.
  President Gjorge Ivanov and Deputy PM for Economic Affairs Vladimir Pesevski will attend cornerstone laying ceremony.

  “We have been working on this investment for a longer period of time…Following our presentation for doing business in Macedonia – low taxes, favorable construction land price, simple administrative procedures – the owner of the (Turkish) company has decided to invest in our country,” PM Nikola Gruevski said on Friday.

  This investment will offer job to domestic construction companies, he added.
  The fours skyscrapers are going to be the tallest buildings in Macedonia.

 3. #143
  Avatar von mk1krv1

  Registriert seit
  24.04.2012
  Beiträge
  3.307
  Облакодерите во Аеродром ќе бидат завршени за три години

  Денеска на градилиштето на „Џеваир“ во скопската општина Аеродром [»мапа] беше одржана свечена церемонија со која беше официјално означен стартот на изградбата на комплекс кој ќе се состои од четири станбени згради високи по 130 метри и трговски центар. Според претседателот на „Џеваир Холдинг“, Ибрахим Џеваир, се работи за инвестиција тешка околу 300 милиони евра, која ќе се реализира во наредните 36 месеци.

  Станбените згради ќе имаат по 42 спрата и вкупна површина од 286.000 метри квадратни. Предвидени се три типа на станови: 640 двособни од 54 метри квадратни, 480 трисобни од 62 метри квадратни и 256 четирисобни од 95 метри квадратни, односно вкупно 1.376 станови. Станарите на располагање ќе имаат три покриени базени, а 5.600 метри квадратни од корисната површина на кулите ќе биде наменета за сауна и турска бања, какои рекреативни активности од типот на сквош и пинг-понг, фитнес и аеробик сали. На две подземни нивоа ќе бидат обезбедени вкупно 2.200 паркинг места. Трговскиот центар ќе биде со површина од 26.000 метри квадратни.

  Земјиштето на кое ќе никне комплексот е со површина од 33.610 метри квадратни и „Џеваир“ го купи од државата за вкупна сума од околу 2,5 милиони евра. Градежните активности на проектот во помала мерка стартуваа уште кон крајот на 2010 година.


  Визуелизации:  Од градилиште:

 4. #144
  Kejo
  Von welcher Firma wird das erbaut?

 5. #145
  Avatar von Candaroğlu

  Registriert seit
  05.01.2011
  Beiträge
  3.970
  Zitat Zitat von Harput Beitrag anzeigen
  Von welcher Firma wird das erbaut?
  Makedonya'n

 6. #146
  Kejo
  Zitat Zitat von AMASRA Beitrag anzeigen
  Sağol dostum. Sind ja echt nur Türken, die dort bauen.

 7. #147
  Avatar von Černozemski

  Registriert seit
  05.09.2009
  Beiträge
  10.296
  Alle Infos zum Projekt der 4 Wolkenkratzer in dem Thread hier posten: http://www.balkanforum.info/f58/proj...skopje-217919/

 8. #148
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Novo Lisice mit neuem Sportzentrum, an der Stelle des alten "Stadionce" das über 20 Jahre lang eher wie ein Dschungel aussah.  Општина Аеродром доби нов прекрасен спортски центар


  Вторник, 17 Јули 2012 15:22


  Сподели
  Споделете ја веста со Вашите пријатели

  Реновираниот спортски центар во населбата Ново Лисиче, општина Аеродром денеска официјално беше пуштен во употреба. Изградена е нова спортска сала, а реконструирано е отвореното повеќенаменско спортско игралиште на местото на руинираното игралиште во Ново Лисиче, кое почнало да се гради пред 20-тина години.


  На пуштањето во употреба присуствуваше премиерот Никола Груевски, градоначалниците на Град Скопје и на општина Аеродром, Коце Трајановски и Ивица Коневски, пратеници во Собранието на Република Македонија, претседателот на Советот на општина Аеродром, Виктор Камиловски...
  - Ова место беше изградено пред повеќе од две децении и оставено на забот на времето. Беше лоша слика за околните згради и населбата и локација за која жителите многупати раегираа. За среќа, на чело на општина Аеродром во моментов е млад и амбициозен градоначалник, човек кој постојано бара начин и средства да реши што повеќе проблеми на граѓаните, да изгради што е можно повеќе урбани катчиња во општината и да ја издигне општина Аеродром во една од најуспешните и најубавите општини во државтие, рече Груевски и додаде оти ова е уште една инвестиција и успешно реализиран проект.

  Тој информира дека во овој спортски центар се инвестирани околу 50 милиони денари и додаде оти секој денар од оваа инвестиција се исплати.
  - Наместо руина, сега граѓаните блиску до своите домови имаат спортска сала, отворено спортско игралиште и терени за повеќе видови спортови, додаде Груевски и изрази надеж дека и другите гардоначалници ќе го следат овој пример и оти ќе се изградат уште многу вакви објекти.
  Коневски рече дека површината на објектот изнесува околу 1.000 метри квадратни на две нивоа. Вкупната површина заедно со отвореното игралиште опфаќа околу 4.000 метри квадратни.

  Станува збор за повеќенаменска спортска сала за кошарка, мал фудбал и одбојка, како и дополнителни сали за фитнес и за пинг-понг. Новата сала целосно е опремена со спортски реквизити, санитарни јазли, канцеларии, соблекувални и други простории. Капацитетот на гледачите на салата изнесува околу 100 гледачи, а отвореното игралиште собира речиси околу 1.000 гледачи.
  Изведувач на градежните активности е фирмата „Промонтинг“, додека инвестицијата во висина од 55 милиони денари е целосно покриена од буџетот на општината.


  Clip: ??????? ???????? ???? ??? ????????? ???????? ??????

 9. #149
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Neuer Beachsoccer Platz am Stadtstrand "park"

  НОВО МУЛТИФУНКЦИОНАЛНО ИГРАЛИШТЕ НА ПЕСОК НА ГРАДСКА ПЛАЖА „ПАРК“
  Деновиве заврши уредувањето на новото мултифункционално игралиште на песок што е лоцирано на Градската Плажа „Парк“. Игралиштето е со димензии 34 метри на 16,5 метри, од 4 страни обиколено е со 6 метарска жичена ограда, а од трите страни на игралиштето над жичената ограда поставена е и дополнителна плетена мрежна заштита со висина од 6 метри.
  Игралиштето е осветлено со петнаесеттина рефлектори, а врз слојот од ризла со дебелина од 50 см, што е обрабен со бетон, поставен е песочен слој од 40 сантиметри. Изработката на игралиштето се реализираше според одредени стандарди, а деновиве ќе биде опремено со сите потребни спортски реквизити.
  До игралиштето од двете страни изведени се два пара пристапни скалила, а меѓу двете патеки на кејот на Вардар ќе бидат поставенимонтажни трибини за публика.
  На игралиштето може да се игра одбојка, а со отстранување на одбојкарските столбови, игралиштето може да се пренамени за ракомет и фудбал на песок.
  Ова е прво вакво мултифункционално игралиште на песок во Република Македонија.
  Градот Скопје за изработка на игралиштето од Буџетот издвои околу 2 милиона денари, а градежните работи ги изведуваше ЈП „Улици и Патишта“. Игралиштето промотивно ќе биде пуштено во употреба со одржувањето на Меѓународниот турнир во одбојка на песок „Скопје

 10. #150
  Avatar von mk1krv1

  Registriert seit
  24.04.2012
  Beiträge
  3.307
  Neuer Beachsoccer Platz am Stadtstrand "park"

  НОВО МУЛТИФУНКЦИОНАЛНО ИГРАЛИШТЕ НА ПЕСОК НА ГРАДСКА ПЛАЖА „ПАРК“
  Деновиве заврши уредувањето на новото мултифункционално игралиште на песок што е лоцирано на Градската Плажа „Парк“. Игралиштето е со димензии 34 метри на 16,5 метри, од 4 страни обиколено е со 6 метарска жичена ограда, а од трите страни на игралиштето над жичената ограда поставена е и дополнителна плетена мрежна заштита со висина од 6 метри.
  Игралиштето е осветлено со петнаесеттина рефлектори, а врз слојот од ризла со дебелина од 50 см, што е обрабен со бетон, поставен е песочен слој од 40 сантиметри. Изработката на игралиштето се реализираше според одредени стандарди, а деновиве ќе биде опремено со сите потребни спортски реквизити.
  До игралиштето од двете страни изведени се два пара пристапни скалила, а меѓу двете патеки на кејот на Вардар ќе бидат поставенимонтажни трибини за публика.
  На игралиштето може да се игра одбојка, а со отстранување на одбојкарските столбови, игралиштето може да се пренамени за ракомет и фудбал на песок.
  Ова е прво вакво мултифункционално игралиште на песок во Република Македонија.
  Градот Скопје за изработка на игралиштето од Буџетот издвои околу 2 милиона денари, а градежните работи ги изведуваше ЈП „Улици и Патишта“. Игралиштето промотивно ќе биде пуштено во употреба со одржувањето на Меѓународниот турнир во одбојка на песок „Скопје
  bin gerade erst gestern daran vorbeigegangen ..hab jetzt lust volleyball zu spielen

Ähnliche Themen

 1. Tirana - Bauprojekte
  Von Arbanasi im Forum Bauprojekte
  Antworten: 719
  Letzter Beitrag: 04.04.2018, 23:25
 2. Bauprojekte in Mazedonien
  Von MaKeDoNiJa e VeCnA im Forum Bauprojekte
  Antworten: 1840
  Letzter Beitrag: 25.05.2017, 09:58
 3. Prishtina - Bauprojekte
  Von Arbanasi im Forum Bauprojekte
  Antworten: 995
  Letzter Beitrag: 03.03.2017, 16:20
 4. Bauprojekte in Bulgarien!
  Von Milabrya im Forum Bauprojekte
  Antworten: 1
  Letzter Beitrag: 03.06.2008, 21:57