BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 30 von 65 ErsteErste ... 2026272829303132333440 ... LetzteLetzte
Ergebnis 291 bis 300 von 641

Skopje - Bauprojekte

Erstellt von mk1krv1, 26.04.2012, 18:44 Uhr · 640 Antworten · 91.767 Aufrufe

 1. #291
  Avatar von mk1krv1

  Registriert seit
  24.04.2012
  Beiträge
  3.307
  Endlich!! Skopski Saem wird zusammen mit Tri Granit das Projekt Era City realisieren  Скопје, 14 февруари 2013 (МИА) - Меѓународната групација Три Гранит заедно со Скопски саем ќе го реализира проектот ЕРА Сити. Договорот за деловна соработка двете компании го потпишаа на 11 февруари 2013 година.
  Како што соопштуваат од Скопски саем, развојните планови на групацијата ЕРА вклучуваат изградба на нов градски шопинг центар, кој ќе биде изграден во непосредна близина на центарот на градот Скопје и вклучува шопинг и забавен центар, деловни објекти и хотел.
  Претседателот на Управата на Групацијата ЕРА Гвидо Омладич изрази големо задоволство од потпишувањето на договорот што, како што вели, значи последен чекор во реализацијата на проектот ЕРА Сити. - Групацијата ТриГранит со своето знаење, искуство и успешни проекти, што се гледа од добиените награди „Developer“ за 2012 година, доделена од страна на CEE Real Estate Quality Awards, ќе го надогради нашето партнерство на највисоко квалитетно ниво. Со целокупниот комплекс Скопски саем и новоизградениот ЕРА Сити сакаме заедно со ТриГранит да ја зајакнеме улогата на водечки понудувач на меѓународни настани и event индустрија во ЈИЕ. Со додавање забавки и деловни содржини ќе ги надоградиме постоечките дејности и ќе ја искористиме меѓусебната синергија и на тој начин ќе ја зголемиме атрактивноста и уникатноста на целиот комплекс, истакна Омладич.
  Извршниот директор на ТриГранит Арпад Торок истакна дека нивната компанија има долгогодишни искуства за развој на нови градски шопинг центри. - WestEnd Sity Center во Будимпешта, Бонарка во Краков или Пзнан Сити Центарот, кој се отвора оваа година, се одлични примери за нашите обемни референци во Средна и Источна Европа. Го развивме и проектот Арена Центар, најголем трговски-забавен центар во Загреб и Арена Загреб, повеќенаменска спортска арена, кои се слични со проектот на групацијата ЕРА во Скопје. Како партнер за развој на Групацијата ЕРА, способни сме да ги искористиме искуствата, кои ги стекнавме досега и во Република Македонија, која за нас е нов пазар, рече Торок.
  Извршниот директор на ТриГранит менаџмент Филип Еванс, потенцира дека со влегувањето на пазарот на Република Македонија го пришируваат не само нивното професионално портфолио, туку и сорботката при управувањето на саемскиот и изложбениот простор на нивното стручно портфолио.
  Тој додаде дека со потпишувањето на овој договор компанијата ТриГранит Менаџмент Корпорејшн го зајакнува присуството на Балканот.
  Корпорацијата ТриГранит, како дел од соработката, со Скопски саем ќе биде вклучена во реализација на настаните на Скопски саем и Метрополис Арена како повеќенаменска мултифункционална изложбена хала.
  Групацијата ЕРА е сопственик на Скопски саем, најголем саемски и изложбен простор во Македонија со површина од 55.000 метри квадратни. Компелксот е дел од 16 хектари земјиште во сопственост на Групацијата ЕРА, сместено на 23 хектари детално урбанистички уредена површина.
  ТриГранит Девелпмент Корпорејшн е една од најголемите претпријатија кое се занимава со развој на недвижности во Европа, и со инвестиции, развој и управување со недвижности. Работи во седум држави во Средна и Југоисточна Европа и има големо портфолио на довршени атрактивни недвижности, бројни подготвени проекти за повеќенаменска цел, како и со многуте инвестиции во јавно-приватно партнерство. скс/паг/13:48

 2. #292
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Wurde auch zeit, voll der Schandfleck wie es jetzt ist

 3. #293
  Avatar von mk1krv1

  Registriert seit
  24.04.2012
  Beiträge
  3.307
  Genau deswegen !!

 4. #294
  Avatar von mk1krv1

  Registriert seit
  24.04.2012
  Beiträge
  3.307
  "Polin" hat vor Wasserrutschen fuer insgesamt 4,2 Millionen Euro im Aquapark beim Sc "Boris Trajkovski" zu bauen.

  Турската компанија „Полин“, специјализирана за изработка на водени паркови и водени базени, ќе го изработува водениот дел од аквапаркот, кој ќе биде лоциран до Спортскиот центар „Борис Трајковски“ во Скопје. Вредноста на зделката за „Полин“ е 4,2 милиони евра, а водениот парк ќе биде дел од поголемиот комплекс, кој треба да содржи музеи и јавни градини.


  „Полин“ треба да испорача 10 водени лизглаки, вклучувајќи и комплекс за лизгање „Multisurf“, каде лизгањето е со главата напред, „Space Boat“ (сплав за лизгање, кој завршува со воден втреж), „Turbolance“ (лизгалка со вертикална секција) и класичните „Body Slide“ и „Aquatube“, од кои вториот има специјални аудио и видео специјални ефекти. Компанијата, исто така, ќе инсталира и детско водено игралиште со пиратска тема, „спора река“ и базен со бранови.
  Компанијата отвори претставништво во Скопје и бара партнери за конструкциите и електричните инсталации.
  Водениот парк, инаку, ќе има и административна зграда, ресторан, бар, соблекувални и центар за прва помош.
  Изградбата треба да започне во март, ако тоа го дозволуваат временските услови, што е нормално со оглед на фактот што истиот месец треба да се одржат и локалните избори, па почетокот на изградбата ќе биде искористен за предизборна пропаганда.
  Паркот треба да биде отворен веќе за летната сезона.
  „Полин“ е европски лидер во областа на изработка на водени објекти за забава. Компанијата е основана во 1976 година во Турција, а работи на водени паркови ширум светот. Во моментов е ангажирана во Индонезија, Тајланд и Кина.
  http://www.plusinfo.mk/vest/80422/Turski-Polin-za-42-milioni-evra-kje-gradi-vodeni-lizgalki-vo-akva-parkot-kaj-SC-Boris-Trajkovski

 5. #295
  Avatar von mk1krv1

  Registriert seit
  24.04.2012
  Beiträge
  3.307
  Die universelle Halle in Skopje wird nicht renoviert ,sondern von neu gebaut.

  Универзална сала ќе се урне до темел и одново ќе се гради  Поради неминовноста од реконструкција одлучено е од објектот да останат само темелите и бетонот

  Универзална сала ќе биде урната до темел, за потоа да се изгради нов објект. Нејзината реконструкција е неминовна по 47 години функционирање. Ова беше констатирано на денешната трибина „Стратегија за развој на Универзална сала за периодот 2013-2016 година“, на која говореа претставници од Универзална сала и од Секторот за јавни дејности на Град Скопје.

  Како што рече директората на Универзална сала, Вера Бошковска, обврската за реконструкција на салата ја превзема Владата. Од моментот кога ќе бидат одобрени средствата додека почне изградбата ќе поминат 6 месеци, бидејќи е потребно време за подготовки и за адаптација.

  „Универзална сала наскоро треба да се реконструира, за што е потребно да се урне 70-80 отсто од објектот и да останат само темелите и бетонот. Средствата што Универзална сала ги обезбедува од самофинасирање, од издавањето на салата и од своите активности не се доволни за одржување и функционирање на салата. Цените на услугите за користење на Универзална сала се високи, па затоа е потребна поголема соработка со волонтери“, беше речено меѓу другото на трибината (Б.Ш.)

 6. #296
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Verprasste Steuergelder

  65292_425810307496787_1735483996_n.jpg

 7. #297
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Im Sportzentrum Boris Trajkovski ist auch Bauprojekt angesagt, die haben heute früh angefengen das Parkett zu bemalen das hat wie Hölle gestunken, mir ist Speiübel beim aufwärmen geworden ... das ich um 8.30 noch nicht so richtig wach war muss ich ja nicht betonen glaub ich

  IMG_20130210_110813.jpg

 8. #298
  Avatar von mk1krv1

  Registriert seit
  24.04.2012
  Beiträge
  3.307
  40% Arbeitslosigkeit im Land aber Steuergelder verschwenden...Hauptsache man wird daduch zum Makedonier.
  Allein im Jahr 2012 wurde die Arbeitslosenquote um 8% gesenkt. Da koennt ihr nicht mithalten!!

  - - - Aktualisiert - - -

  Die Bauprojekte sind echt nicht schlecht.Eine gute Werbung für Griechenland.Nur noch ein Schild aufstellen wo draufsteht 180 km südlich können Sie die Originalen betrachten.
  Original? hahaha ...Ganz Europa verwendet so eine Arichtektur. Weil die Griechen auch solche Bauten haben ist alles griechisch oder wi jetzt?

  P.S: Unsere Bauten sehen besser aus

  - - - Aktualisiert - - -

  Die Griechen investieren in den Balkan.
  Was haben die Griechen so grosses bei uns investiert? Garnichts!! Es sind die Leute aus Dubai ,der Tuerkei ,Indien und Katar ,die mehrheitlich in uns investieren!

  - - - Aktualisiert - - -

  Ein aktuelles Bild des Einkaufszentrum "Capitol Mall" ..Leider etwas verschwommen


 9. #299
  Avatar von mk1krv1

  Registriert seit
  24.04.2012
  Beiträge
  3.307
  Der Boulevard "Krushevska Republika" wird unterirdisch gebaut.

  Булеварот Крушевска република ќе се гради под земја

  Ново ветување за решавање на проблемот со булеварот Крушевска република. Градоначалникот на Скопје Коце Трајановски на денешната средба со граѓаните од Маџир Маало, Ново Маало и Крњево изјави дека со новиот Генерален урбанистички план е предвидено оваа важна сообраќајница за Скопје да се гради под земја, додека сопствениците на куќите од Маџир Маало, низ кои досега минуваше трасата, ќе добијат можност да извадат градежни дозволи за своите објекти и истите да ги доградат. „Утврдивме дека најдобрата можност за да можат граѓаните во иднина да ги легализираат своите градби е булеварот Крушевска република да биде подземна сообраќајница. За таа цел Градот Скопје ќе направи сообраќајна студија која ќе ја изготви Градежниот факултет од Скопје и со неа ќе се одреди нивото до која ќе биде спуштена сообраќајницата, како и нејзината ширина“, истакна градоначалникот Трајановски.

  Ваквата одлука на градските власти доаѓа по неколкумесечните негодувања на дел од жителите на Маџир Маало, низ чии куќи во моментов минува зацртаната траса на сообраќајницата. Булеварот Крушевска република во урбанистичките планови е вметнат уште во 60 – тите години од минатиот век. Незадоволството на граѓаните се зголеми во изминатите месеци, откако со последниот Детален урбанистички план за Маџир Маало се овозможирушење на поголем дел од трошните куќи и изградба на нови станбени и деловни објекти на сегашните локации. Идната подземна сообраќајница треба да го поврзе булеварот „Македонија“ со булеварот „Александар Македонски“.

 10. #300
  Avatar von mk1krv1

  Registriert seit
  24.04.2012
  Beiträge
  3.307
  Die Brücke "Most na Umetnost" hat neue Laternen bekommen.  Hier noch einige Bilder des Karposhovo Vostanie

Ähnliche Themen

 1. Tirana - Bauprojekte
  Von Arbanasi im Forum Bauprojekte
  Antworten: 719
  Letzter Beitrag: 04.04.2018, 23:25
 2. Bauprojekte in Mazedonien
  Von MaKeDoNiJa e VeCnA im Forum Bauprojekte
  Antworten: 1840
  Letzter Beitrag: 25.05.2017, 09:58
 3. Prishtina - Bauprojekte
  Von Arbanasi im Forum Bauprojekte
  Antworten: 995
  Letzter Beitrag: 03.03.2017, 16:20
 4. Bauprojekte in Bulgarien!
  Von Milabrya im Forum Bauprojekte
  Antworten: 1
  Letzter Beitrag: 03.06.2008, 21:57