BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 34 von 65 ErsteErste ... 2430313233343536373844 ... LetzteLetzte
Ergebnis 331 bis 340 von 641

Skopje - Bauprojekte

Erstellt von mk1krv1, 26.04.2012, 18:44 Uhr · 640 Antworten · 91.584 Aufrufe

 1. #331
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Erste Fotos aus dem neuem theater!!!!!!!  ОТКРИВАМЕ КАКО ИЗГЛЕДА ВНАТРЕШНОСТА НА МНТ

  Ексклузивно: Ѕирнете во новиот театар!

  Објектот со своите перформанси ќе се издвојува меѓу европските театарски куќи, вели министерката за култура Елизабета Канческа-Милевска

  ВЕЧЕР ви открива како изгледа внатрешноста на старо-новиот театар покрај Вардар! Фотографиите се од видеопрезентацијата на вчерашната прес-конференција. Изгледот досега беше љубоморно чуван од јавноста, која сега за прв пат може да види делови од новиот МНТ.
  Иако беше најавено дека објектот ќе биде предаден на 27 март, внатрешноста на театарот во живо" ќе ја видиме кон крајот на мај. Министерката за култура Елизабета Канческа-Милевска кажа дека смета оти е добро, по 68 години чекање, театарот да се предаде целосно завршен.
  Како што информиравме и претходно, технологијата на партерното уредување е особено сложена, имавме и дополнителни оптоварувања поради временските услови, раскинувањето на договорот со фирмата Конструкторр, склучување на нов договор, и во оваа насока сметавме дека е поважно објектот да биде финализиран и предаден со сите изработени сегменти", рече Канческа-Милевска потенцирајќи дека објектот со своите перформанси ќе се издвојува меѓу европските театарски куќи.
  На примопредавањето ќе се одигра и дел од претставата "Вечната куќа" по текст на Јордан Плевнеш со која свечено ќе биде отворена театарската сезона, на први септември. МНТ ќе ја има и првата театарска музејска збирка формирана и презентирана во Македонија.
  Во Музејот на МНТ ќе бидат презентирани повеќе меѓусебно компатибилни збирки: плакати, фотографии, програмски книшки, сценографски и костимографски скици, макети, текстови и партитури, документи (вклучително и лични документи на актерите, режисерите, драмските автори...), костими, реквизити, мебел. Посетителите ќе можат да се запознаат со историјата на македонскиот театар но, и да ги видат личните збирки на театарските легенди Прличко, Џувалековски, Бошкова, Шишков, Чашуле, Креља, Џундевска.., се до личните предмети на нашите актуелни актери и уметници", вели Канческа-Милевска.
  Околу финансирањето на изградбата, министерката Канческа - Милевска кажа дека сите тендерски процедури се затворени и сите договори се јавно објавени, а почетната сума објавена пред неколку години важи само за градежниот објект, без сценска техника, партер итн. (Де.Т.)

  Нова зграда со совршени перформанси
  Ќе имаме нова зграда со совршени перформанси. Можеме со гордост да поканиме големи театарски групи, да правиме големи фестивали, без да се срамиме. Речиси секоја вечер имаме претстави, освен во недела, и така ќе продолжиме", рече Дејан Лилиќ, директор на МНТ.

  На премиерата со полн сценски сјај
  Минатата година Театарот комедија беше отворен на 27 март. Новата зграда е остварување на сонот на многу македонски уметници. Можат да се прават претстави со навистина сложена сценска партитури. За премиерата во погон ќе биде ставена целокупната сценска техника", рече Дејан Пројковски, уметнички директор на МНТ.
  Музеј од 100 години театар
  Македонија е единствената земја во Европа која нема театарски музеј. Сега ќе добиеме репрезентативна музејска збирка. Во декември годинава се навршуваат 100 години од првата професионална претстава во Македонија. Поставката ќе биде распослана на сите 5 етажи на театарот. Ќе биде раскажана оваа 100-годишна приказна. Ќе има и многу мали трогателни театарски приказни, преку екрани кои ќе зборуваат со вас", рече меѓудругото професорката Јелена Лужина.

  Резба од "Свети Спас", икони, менади, музи...
  Орнаментиката е застапена во целиот објект, во влезната партија, салите и во делот на администрацијата. Многу е значајно што театарот е и музеј, сам по себе, бидејќи низ орнаментиката е претставено нашето богато културно наследство, мотиви кои припаѓаат на доцноантичкото, средновековното и постсредновековното уметничко наследство од сферата на мозаичната продукција, фрескосликарството, иконописот, декоративната пластика и копаничарските творби. На орнаментиката е аплицирана нашата најубава резба од црквата Свети Спасс, орнаментика од мозаиците од Хераклеја, детали од теракотните икони од Виница, земскиот грб на Македонија од 16 век, маски, релјефи, менади, музи...", откри министерката Канческа-Милевска.

 2. #332
  Avatar von Černozemski

  Registriert seit
  05.09.2009
  Beiträge
  10.296
  Das Außengelände des Archäologischen Museums wird aufgeräumt. Die Tiefgarage ist fertig.
 3. #333
  Avatar von Černozemski

  Registriert seit
  05.09.2009
  Beiträge
  10.296
  Die Brücke "Most na umetnosta" über dem Vardar wird schon beleuchtet.
 4. #334
  Avatar von mk1krv1

  Registriert seit
  24.04.2012
  Beiträge
  3.307
  Zitat Zitat von Makedonier Beitrag anzeigen
  Die Brücke "Oko" über dem Vardar wird schon beleuchtet.  Ist das nicht die Brücke der Kunst?

 5. #335
  Avatar von Černozemski

  Registriert seit
  05.09.2009
  Beiträge
  10.296
  Zitat Zitat von mk1krv1 Beitrag anzeigen
  Ist das nicht die Brücke der Kunst?

  Stimmt, mein Fehler. Das hier ist die Brücke Oko.


 6. #336
  Avatar von Černozemski

  Registriert seit
  05.09.2009
  Beiträge
  10.296 7. #337
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  шо лапање и драпање ќе падне на мостов

 8. #338
  Avatar von mk1krv1

  Registriert seit
  24.04.2012
  Beiträge
  3.307
  Grundsteinlegung für Hotels am Vardar

  Bilder vom Objekt des Verwaltungsgebäude für die Wasserversorgung und Kanalisation am Vardar  Soll am Ende so aussehen:  Bilder des Administrationsgebäude am Vardar

  Soll am Ende so aussehen:


 9. #339
  Avatar von Černozemski

  Registriert seit
  05.09.2009
  Beiträge
  10.296
  Das Parlament Mazedoniens.
 10. #340
  Avatar von mk1krv1

  Registriert seit
  24.04.2012
  Beiträge
  3.307
  In Kapishtec soll ein neuer Park gebaut werden.

  Тодоровиќ најави изградба на нов парк во Капиштец

  Кандидатот за градоначалник на Општина Центар од коалицијата „За подобра Македонија“ Владимир Тодоровиќ денеска на прес-конференција најави изградба на нов парк во населбата Капиштец.  Паркот се гради покрај булеварот „Св.Кирил и Методиј“ на вкупна површина од околу 2.000 квадратни метри и ќе биде хортикултурно и партерно уреден.  - Од средбите со граѓаните на населбата Капиштец добивме информација дека тие повеќе сакаат парк отколку паркинг кој веќе беше започнат да се гради. Покрај зелените површини и пешачките патеки од бехатон плочки, паркот ќе содржи и урбана опрема која опфаќа клупи, корпи за отпадоци и канделабри. Паркот ќе биде опкружен со дрворед од израснати јавори, тревници со алпинетуми од декоративни зимзелени садници и цветни топки од разновидни сезонски цветен расад како вистински украс за граѓаните, изјави Тодоровиќ.

  http://www.sitel.com.mk/todorovikj-n...k-vo-kapishtec

Ähnliche Themen

 1. Tirana - Bauprojekte
  Von Arbanasi im Forum Bauprojekte
  Antworten: 719
  Letzter Beitrag: 04.04.2018, 23:25
 2. Bauprojekte in Mazedonien
  Von MaKeDoNiJa e VeCnA im Forum Bauprojekte
  Antworten: 1840
  Letzter Beitrag: 25.05.2017, 09:58
 3. Prishtina - Bauprojekte
  Von Arbanasi im Forum Bauprojekte
  Antworten: 995
  Letzter Beitrag: 03.03.2017, 16:20
 4. Bauprojekte in Bulgarien!
  Von Milabrya im Forum Bauprojekte
  Antworten: 1
  Letzter Beitrag: 03.06.2008, 21:57