BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 35 von 65 ErsteErste ... 2531323334353637383945 ... LetzteLetzte
Ergebnis 341 bis 350 von 641

Skopje - Bauprojekte

Erstellt von mk1krv1, 26.04.2012, 18:44 Uhr · 640 Antworten · 91.337 Aufrufe

 1. #341
  Avatar von mk1krv1

  Registriert seit
  24.04.2012
  Beiträge
  3.307
  Knapp 100 Fassaden sollen in Ilinden renoviert werden
  Старите и дотрајани фасади на зградите лоцирани на булеварот „Илинден“ ќе бидат обновени. Кандидатот за градоначалник на општина Центар Владимир Тодоровиќ, најави дека ќе бидат реконструирани околку стотина фасади на зградите во општината.


  Иако реконструкцијата на фасадите на зградите кои се наоѓаат од почетокот на „Св. Килимент Охридски“ до Фонтана во Градски парк, не беа предвидени во изборната програма на Тодоровиќ, тој истакна дека овој дел на општина Центар заслужува нови фасади, реконструирани во термо изведба.

  -Мојата програма со која настапувам на овие избори содржи и обнова и реконструкција на фасадите во централното градско подрачје. Тој интензитет ќе го зголемиме така што во наредните 4 години некаде околу стотина згради ќе добијат нови фасади, додаде Тодоровиќ.
  Š”тŠ¾Ń‚ŠøŠ½Š° Š·Š³Ń€Š°Š“Šø Š²Š¾ Š¦ŠµŠ½Ń‚Š°Ń€ ќŠµ Š“Š¾Š±ŠøјŠ°Ń‚ Š½Š¾Š²Šø фŠ°ŃŠ°Š“Šø

  Hier einige Entwürfe der neuen Fassaden:


 2. #342
  Avatar von ZX 7R

  Registriert seit
  31.01.2012
  Beiträge
  30.094
  Man kann aus einer 80 Jährigen mit sieben Enkelkindern auch keine Jungfrau mehr machen!

 3. #343
  Avatar von mk1krv1

  Registriert seit
  24.04.2012
  Beiträge
  3.307
  Zitat Zitat von ZX 7R Beitrag anzeigen
  Man kann aus einer 80 Jährigen mit sieben Enkelkindern auch keine Jungfrau mehr machen!
  Was willst du jetzt damit sagen?

 4. #344
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Zitat Zitat von mk1krv1 Beitrag anzeigen
  Knapp 100 Fassaden sollen in Ilinden renoviert werden
  Старите и дотрајани фасади на зградите лоцирани на булеварот „Илинден“ ќе бидат обновени. Кандидатот за градоначалник на општина Центар Владимир Тодоровиќ, најави дека ќе бидат реконструирани околку стотина фасади на зградите во општината.


  Иако реконструкцијата на фасадите на зградите кои се наоѓаат од почетокот на „Св. Килимент Охридски“ до Фонтана во Градски парк, не беа предвидени во изборната програма на Тодоровиќ, тој истакна дека овој дел на општина Центар заслужува нови фасади, реконструирани во термо изведба.

  -Мојата програма со која настапувам на овие избори содржи и обнова и реконструкција на фасадите во централното градско подрачје. Тој интензитет ќе го зголемиме така што во наредните 4 години некаде околу стотина згради ќе добијат нови фасади, додаде Тодоровиќ.
  Š”Ń‚Š¾Ń‚ŠøŠ½Š° Š·Š³Ń€Š°Š“Šø Š²Š¾ Š¦ŠµŠ½Ń‚Š°Ń€ ŃœŠµ Š“Š¾Š±ŠøŃ˜Š°Ń‚ Š½Š¾Š²Šø Ń„Š°ŃŠ°Š“Šø

  Hier einige Entwürfe der neuen Fassaden:  Nicht Ilinden, sondern Ilindenski Bulevar in Skopje

 5. #345
  clk
  Avatar von clk

  Registriert seit
  07.03.2012
  Beiträge
  4.470
  Wen Todorovic dann überhaupt Bürgermeister ist

 6. #346
  Avatar von Černozemski

  Registriert seit
  05.09.2009
  Beiträge
  10.296
  Ploštad Karpošovo Vostanie.


 7. #347

  Registriert seit
  17.12.2011
  Beiträge
  1.070
  Sieht gut aus für shkup , aber eins muss man den Leuten aus dem Balkan lassen , es werden Statuen gebaut , da kommen ja nichtmal die Pilze hinterher

 8. #348
  Avatar von Černozemski

  Registriert seit
  05.09.2009
  Beiträge
  10.296
  Das albanische Theater in Skopje wird rekonstruiert. Mitte 2014 soll es fertig sein.

  Објавен тендер за реконструкција на објектот Албански театар – Скопје

  Раководството на Н.У. Албански театар од Скопје денеска објави тендер за избор на компанија која што ќе ја врши реконструкцијата, адаптацијата и санацијата на зданието во кое е сместена оваа театарска установа. Темелната обнова на објектот вклучува изведување на активности во сите сегменти – архитектура, сценска технологија, ентериер и инсталации кои ќе допринесат за подобрување на работните услови на драмските уметници, но и за публиката што ги следи театарските изведби. Идејното решение за овој зафат го изработи бирото „Мегарон инженеринг“ од Скопје. Градежните и останатите интервенции во објектот ќе се одвиваат во период од 12 месеци, а доколку успешно се реализира тендерската постапка, тогаш истите треба да завршат на средината од 2014 година.  Заинтересираните градежни компании можат да ги достават своите понуди најдоцна до 20 мај 2013 година. Според тендерската документација, при изборот на најповолен понудувач, со 80 бодови ќе се вреднува цената за изведување на градежниот зафат, додека со максимални 20 бодови ќе се оценува рокот за завршување на работите. Театарската установа Албански театар од Скопје уште во 2010 година побара од државните власти да вложат финансиски средства во целосна реконструкција на објектот. Зданието во кое секојдневно работат уметниците е изградено во 1974 година и досега ниту еднаш не е реконструирано.

 9. #349

  Registriert seit
  15.04.2012
  Beiträge
  5.696
  Woher bekommt Skopje das ganze Geld für die vielen Projekte und Aufträge ?
  Ich glaube in keiner Stadt des Balkans wird soviel gebaut und renoviert

 10. #350

  Registriert seit
  17.12.2011
  Beiträge
  1.070
  Ist mehr schein als sein, in jeder Hauptstadt ist es ungefähr gleich, nur haben die meisten Landsleute keine Lust nach kleinen Artikeln im Internet zu Suchen, was gerade gebaut wird, die Makedonier finden es aber, wie es aussieht, toll.

Ähnliche Themen

 1. Tirana - Bauprojekte
  Von Arbanasi im Forum Bauprojekte
  Antworten: 719
  Letzter Beitrag: 04.04.2018, 23:25
 2. Bauprojekte in Mazedonien
  Von MaKeDoNiJa e VeCnA im Forum Bauprojekte
  Antworten: 1840
  Letzter Beitrag: 25.05.2017, 09:58
 3. Prishtina - Bauprojekte
  Von Arbanasi im Forum Bauprojekte
  Antworten: 995
  Letzter Beitrag: 03.03.2017, 16:20
 4. Bauprojekte in Bulgarien!
  Von Milabrya im Forum Bauprojekte
  Antworten: 1
  Letzter Beitrag: 03.06.2008, 21:57