BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 41 von 65 ErsteErste ... 3137383940414243444551 ... LetzteLetzte
Ergebnis 401 bis 410 von 641

Skopje - Bauprojekte

Erstellt von mk1krv1, 26.04.2012, 18:44 Uhr · 640 Antworten · 91.756 Aufrufe

 1. #401
  Avatar von Černozemski

  Registriert seit
  05.09.2009
  Beiträge
  10.296
  Das alte Theater in Skopje.
 2. #402
  Avatar von Černozemski

  Registriert seit
  05.09.2009
  Beiträge
  10.296
  Die renovierten Fassaden rund um den Plostad Makedonija.


 3. #403
  Avatar von Černozemski

  Registriert seit
  05.09.2009
  Beiträge
  10.296

 4. #404
  Avatar von Černozemski

  Registriert seit
  05.09.2009
  Beiträge
  10.296

 5. #405
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Das alte "Voeno" Schwimmbadm, eigentlich heißt es ja Biser, modernisiert.


  ФОТО: Базенот „Бисер“ во ново руво

  3.07.2013 - 13:15:00

  Денеска свечено беше отворен базенот „Бисер“ во скопски Аеродром. Со реконструирано корито, лежалки, песочен терен за одбојка , одлична програма и бар-ресторан базенот ќе пружи одлично бегство од скопските пеколни горештини кои не очекуваат.

  Иако веќе две недели работи, денеска црвената лента ја пресекоа новиот директор на базенот Владимир Латковиќ и градоначалникот на општината, Ивица Коневски. Новиот директор истакна дека базенот го земал уште во февруари кога бил во многу лоша состојба бидејќи мината сезона не работел до крај.Вели дека постојано работат и иако отворен нема да застанат, туку ќе продолжат со реновирање. Латковиќ истакна дека за досегашната реконструкција на базенот добиле пофалби и од градоначалникот.

  „Планираме уште да вложиме, планираме еден ден овој базен да биде она што и треба, еден пример за сите како треба да изгледа еден спортско-рекреативен центар и се надеваме дека ќе успееме во тоа во соработка со општина Аеродром“, изјави Латковиќ по сечењето на црвената лента. Тој појасно дека базенот ќе има и спортска и рекреатвина намена, од 8 до 11 часот е резервиран за пливачките и ватерполо клубови, а од 11 до 18 часот за сите граѓани. Додаде дека има и нови рефлектори, што значи, дека ќе има и можности за популарното ноќно капење.

  Еден ден разладување на базенот ќе чини 200 денари, а децата до 12 години ќе плаќаат само половина цена, а за деца до шест години Латковиќ рече дека најверојатно ќе биде бесплатно.

  „Ова е инвестиција која чини повеќе од 150.000 евра и како што можете да забележите базенот е целосно реконструиран за оваа година, коритото, ресторанот, практично го имаме базенот Бисер во ново руво“, истакна градоначалникот Коневски не криејќи го своето задоволство. Тој додаде дека го радува фактот што оваа година покрај рекреативниот, ќе има и спортски карактер, часови по пливање и ватерполо и одбојка на плажа. Базенот е отворен, водата освежувачка, а лежалките подготвени за одмор, па ако и вие не можете да се справите со сонцето, правец на старо-новиот базен.

  Нетпрес

 6. #406

  Registriert seit
  09.03.2006
  Beiträge
  3.133
  Alles Diaspora Finanzierungen
  Da fragt sich ein Europäer, wieso kann sich ein Land wie FYROM solche Projekte leisten? Das Land würde Bankrott gehen wie GRE.
  Nein der Unterschied ist, es fliessen Millionen aus der Diaspora nach FYROM, so dass die Staatskassen wieder gefüllt werden.
  Und es werden keine Projekte in alb Gebieten gemacht.

 7. #407
  Karim-Benzema
  Leben so viele Mazedonier im Ausland ?

 8. #408
  Avatar von Vali

  Registriert seit
  18.12.2012
  Beiträge
  6.167
  Alles von Albanern im Ausland finanziert , und die statuen sind echt unötig

 9. #409
  Avatar von Albokings24

  Registriert seit
  08.05.2012
  Beiträge
  6.604
  Zitat Zitat von Albyyy Beitrag anzeigen
  Leben so viele Mazedonier im Ausland ?
  Klar hast du 16050 Beiträge wenn du die ganze Zeit so geschissene Fragen stellst.

  16050 Beiträge und keinen einzigen kann man brauchen.

 10. #410
  Karim-Benzema
  Alboking.halt die klappe. Ich frage aus interesse. mazedonien da kenne ich mich nicht so aus und mazedonier habe ich sehr selten getroffen.

  - - - Aktualisiert - - -

  Zitat Zitat von Gostivari Beitrag anzeigen
  Alles von Albanern im Ausland finanziert , und die statuen sind echt unötig
  Wie läuft das ab ? Ist ja so als wenn man im Ausland lebt und nach Mazedonien Steuern zahlt.

  - - - Aktualisiert - - -

  Schon komisch immer von so Lappen (Ich sag mal Ausländern) angequatscht werde. Als wenn sich jeder Albaner um Mazedonien interessiert vor allem in Albanien geht ihr uns am Arsch vorbei.

Ähnliche Themen

 1. Tirana - Bauprojekte
  Von Arbanasi im Forum Bauprojekte
  Antworten: 719
  Letzter Beitrag: 04.04.2018, 23:25
 2. Bauprojekte in Mazedonien
  Von MaKeDoNiJa e VeCnA im Forum Bauprojekte
  Antworten: 1840
  Letzter Beitrag: 25.05.2017, 09:58
 3. Prishtina - Bauprojekte
  Von Arbanasi im Forum Bauprojekte
  Antworten: 995
  Letzter Beitrag: 03.03.2017, 16:20
 4. Bauprojekte in Bulgarien!
  Von Milabrya im Forum Bauprojekte
  Antworten: 1
  Letzter Beitrag: 03.06.2008, 21:57