BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 46 von 65 ErsteErste ... 3642434445464748495056 ... LetzteLetzte
Ergebnis 451 bis 460 von 641

Skopje - Bauprojekte

Erstellt von mk1krv1, 26.04.2012, 18:44 Uhr · 640 Antworten · 91.458 Aufrufe

 1. #451
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Мегагалерија: Отворен скопскиот Аква парк

  21.07.2013 - 16:59:57

  Од денеска во претстојната летна сезона граѓаните на Скопје и сите домашни и странски туристи, ќе можат да се разладуваат, забавуваат и рекреираат во првиот аква парк во главниот град. Аква паркот официјално беше отворен во присуство на премиерот Никола Груевски, министерот за транспорт и врски Миле Јанакиевски и градоначалникот на Скопје, Коце Трајановски. 2. #452

  Registriert seit
  09.03.2006
  Beiträge
  3.133
  In Tetova letztes Jahr alb. Dörfer ohne Wasser.

 3. #453
  Avatar von med1

  Registriert seit
  09.07.2013
  Beiträge
  661
  Früher hatte man überal Wasser, da fragt man sich was los ist.

 4. #454

  Registriert seit
  01.12.2012
  Beiträge
  1.537
  toller akba park, werd den mal nächstes jahr besuchen

 5. #455
  Avatar von Vali

  Registriert seit
  18.12.2012
  Beiträge
  6.167
  Shkup wird ja Gut aufgebaut , bis auf die statuen natürlich ^^
  wird zeit wieder hinzufahren

 6. #456
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Das neue Gebäude der Staatsanwaltschaft und der neuen Finanzpolizei ist kurz vor der Fertigstellung!  Привршува изградбата на зградата на Јавното обвинителство и Финансиската полиција

  23.07.2013 - 09:49:41

  Службата за општи и заеднички работи на македонската влада пред два месеца склучила договор со компанијата „Бетон“ од Скопје за изведување на дополнителни градежни работи за довршување на новиот објект на Јавното обвинителство и Финансиската полиција, кој што се гради покрај реката Вардар во центарот на Скопје.

  Се работи за изведбени активности кои не се вклучени во основниот договор, но истите се неопходни за завршување на ова здание од проектот „Скопје 2014“. За нивна реализација, на скопската градежна компанија и се исплатени 23.097.551 денари или над 370 илјади евра. Со тоа, вкупниот износ што македонската влада го издвои за комплетирање на овој проект се искачи на преку 14 милиони евра. Состојбата на терен покажува дека изградбата на овој објект е пред самиот крај.
  Административната зграда на Јавното обвинителство и Финансиската полиција започна да се гради во октомври 2010 година. Првичниот рок за завршување на градежните работи изнесуваше 12 месеци, но пуштањето во употреба доцни околу една и пол година. Објектот го следи стилот на останатите градби од владиниот проект „Скопје 2014“, тој има цилиндрична форма и се простира на површина од 9.620 метри квадратни. Како проектант се јавува ДИГПГ „Полар“ ДООЕЛ , а надзорот го извршува Градежен институт „Македонија“ А.Д.
  Во соработка со Build.mk.

 7. #457
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Stadtkrankenhaus 8. September wird modernisiert und renoviert in höhe von 450.000$


  Ќе се реновира Градска болница „8-ми Септември”

  24.07.2013 - 10:32:45
  Американскиот амбасадор во земјава, Пол Д. Волерс, денеска заедно со директорот на Градска болница Скопје „8-ми Септември”, проф. д-р. Сашо Стојчев, и со претставници од Европската команда на Армијата на САД ќе присуствуваат на церемонијата за одбележување на почетокот на проектот за реновирање на болницата.

  Проектот, што предвидува нацрт план и преуредување на две операциони сали, се финансира преку Европската команда на Армијата на САД во износ од 450.000 американски долари. Овој проект не само што ќе го подобри квалитетот на медицинската нега за граѓаните од цела Македонија, туку исто така ќе придонесе и за подобрување на способноста и вештините на лекарите и хирурзите во болницата.

 8. #458

  Registriert seit
  09.03.2006
  Beiträge
  3.133
  Schon mal im Krankenhaus in Tetova gewesen?

 9. #459
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Zitat Zitat von Benutzername Beitrag anzeigen
  Schon mal im Krankenhaus in Tetova gewesen?

  Du vermutlich schon lange nicht mehr. Das Märchen von der albanischen Userschaft hab ich schon vor einem Jahr hier mal erläutert. Kurz: Tetovo KH wurde auch renoviert. Das "Urgent Diagnostic Zentrum" ist allerdings noch nicht eröffnet.

  Und jetzt mach Beine du Groß-Klappe

  Pozdrav


  15.06.2013 - Долгонајавуваат Ургентно Дијагностички Центар при Клиничката Болница Тетово се уште не е пуштен во употреба


  Ургентниот дијагностички центар при Клиничката болница Тетово се уште не е пуштен во употреба, иако од Mинистерството за здравство неколку пати беше најавувано дека центарот ќе проработи во 2010 година. Овој здравствен објект кој се градеше 10 тина години е опремен со скапи апарати, меѓу кои и магнетна резонанца и компјутерската томографија, кои наместо да ги опслужуваат пациентите од целиот полошкиот регион, оставени се да стојат во подрумсктие простории, на кои веќе им поминува рокот на употреба.

  Пациентите се принудени снимањето за на томографија или резонанца да го закажат на скопскиот клинички центар, каде поради преголемите гужви треба да чекаат со месеци.

  Поради нефункциониранјето на соодветни парати за снимање на сите болсети во Тетовската клиничката болница, пациентите често пати добиваат погрешни дијагнози. Дел од нив немаат време да чекаат за закажаното снимање во скопскиот клинички центар, па се принудени да се снимаат во приватни ординации, каде цената за магнетна резонанца изнесува до 800 тини евра.

  Од Министерството за здравство не добивме никаков одговор, зошто се уште не профункционирал Ургентниот Дијагнистички Центар при Клиничата Болница Тетово, кој треба да ги подобри здравствените услуги на над 300 000 пациенти од полошкиот реигон.

  Инаку во 2010 година Државниот ревизор утврди неправилности при градењето на објектот на тетовскиот ургентен центар. Во извештајот беше наведено дека постои погрешно техничко решение за покривот на центарот, несоодветна инсталација, недефинарана опрема за операционите сали и низа други пропусти.

  - - - Aktualisiert - - -

  Da hast sogar ein Clip bei: mhttp://telma.com.mk/index.php?task=c...b=6&item=27945

 10. #460

  Registriert seit
  09.03.2006
  Beiträge
  3.133
  Zoranski wütend.
  Habt ihr schon ein Monument für unseren Märtyrer Piperkata errichtet

Ähnliche Themen

 1. Tirana - Bauprojekte
  Von Arbanasi im Forum Bauprojekte
  Antworten: 719
  Letzter Beitrag: 04.04.2018, 23:25
 2. Bauprojekte in Mazedonien
  Von MaKeDoNiJa e VeCnA im Forum Bauprojekte
  Antworten: 1840
  Letzter Beitrag: 25.05.2017, 09:58
 3. Prishtina - Bauprojekte
  Von Arbanasi im Forum Bauprojekte
  Antworten: 995
  Letzter Beitrag: 03.03.2017, 16:20
 4. Bauprojekte in Bulgarien!
  Von Milabrya im Forum Bauprojekte
  Antworten: 1
  Letzter Beitrag: 03.06.2008, 21:57