BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 49 von 65 ErsteErste ... 3945464748495051525359 ... LetzteLetzte
Ergebnis 481 bis 490 von 641

Skopje - Bauprojekte

Erstellt von mk1krv1, 26.04.2012, 18:44 Uhr · 640 Antworten · 91.293 Aufrufe

 1. #481
  Don
  Zitat Zitat von Zoran Beitrag anzeigen
  Dort wird ja gebaut, bist mal wieder am Lügen. tz tz tz.....
  http://vistinomer.mk/vmro-dpmne-reko...tvor-kumanovo/
  Übersetz mal oder Poste paar Bilder, ich habe bisher nur von einer erneuerung des Kreisverkers und den bau eines Stadions gehört.

 2. #482
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Zitat Zitat von Don Beitrag anzeigen
  Übersetz mal oder Poste paar Bilder, ich habe bisher nur von einer erneuerung des Kreisverkers und den bau eines Stadions gehört.

  Tja, das ist nicht mein Problem wenn du und ihr nicht informiert seid.

  In so einem Fall würde ich dann sagen, einfach mal klappe halten oder lieb nachfragen was sich dort so tut.


  Pozdrav

 3. #483
  Don
  Zitat Zitat von Zoran Beitrag anzeigen
  Tja, das ist nicht mein Problem wenn du und ihr nicht informiert seid.

  In so einem Fall würde ich dann sagen, einfach mal klappe halten oder lieb nachfragen was sich dort so tut.


  Pozdrav
  Genau wir verstehen auch Slavo-Mazedonisch und können Kyrillisch.

  Pozdrav

 4. #484

  Registriert seit
  09.03.2006
  Beiträge
  3.133
  Zitat Zitat von Zoran Beitrag anzeigen
  Dort wird ja gebaut, bist mal wieder am Lügen. tz tz tz.....
  http://vistinomer.mk/vmro-dpmne-reko...tvor-kumanovo/
  Überall wird gebaut.
  Ich habe letzens mal mein Vorgarten gebaut: Projekt, 5000 Euro.

  Es geht um Verhältnisse. 90% der Projekte sind Ost-Fyrom, dann folgt der Exodus der Albaner aufgrund der Armut, dann folgen die Projekte im Westen.

 5. #485
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Zitat Zitat von Don Beitrag anzeigen
  Genau wir verstehen auch Slavo-Mazedonisch und können Kyrillisch.

  Pozdrav

  Das ist auch euer Problem.

  Pozdrav

 6. #486

  Registriert seit
  09.03.2006
  Beiträge
  3.133
  Zitat Zitat von Zoran Beitrag anzeigen
  Das ist auch euer Problem.

  Pozdrav
  Auch da gibt es eine Diskriminierung. Albanische Parteien, Gewerbe usw haben 3 Sprachen bei Internet-Seiten, slawobulgarische haben kein Albanisch. Aber mir kanns recht sein, das fördert die Trennung.

 7. #487

  Registriert seit
  01.12.2012
  Beiträge
  1.537
  während skopje und andere städte mit slawischer mehrheit verschönert und voll mit statuen gepumpt werden, verkommen die städte mit albanischer mehrheit immer mehr und mehr... toller staat, FYROM beste.

  1222121-tetovo_macedonia_skopje_ohrid_Tetovo.jpg

  70795C3E5CD5AEF131E71B46D5043992.JPG  pozdrav

 8. #488
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Zitat Zitat von Benutzername Beitrag anzeigen
  Auch da gibt es eine Diskriminierung. Albanische Parteien, Gewerbe usw haben 3 Sprachen bei Internet-Seiten, slawobulgarische haben kein Albanisch. Aber mir kanns recht sein, das fördert die Trennung.

  Schwachsinn. Albanische Schüler werden von ihren Eltern bis zur 4 Klasse diskriminiert und nicht in makedonisch Unterricht gelassen.

  Sowas fördert Isolierung.

  Pozdrav

  - - - Aktualisiert - - -

  Zitat Zitat von PACO Beitrag anzeigen
  während skopje und andere städte mit slawischer mehrheit verschönert und voll mit statuen gepumpt werden, verkommen die städte mit albanischer mehrheit immer mehr und mehr... toller staat, FYROM beste.

  1222121-tetovo_macedonia_skopje_ohrid_Tetovo.jpg

  70795C3E5CD5AEF131E71B46D5043992.JPG  pozdrav


  Schwachsinn.


  Pozdrav

 9. #489

  Registriert seit
  01.12.2012
  Beiträge
  1.537
  Zitat Zitat von Zoran Beitrag anzeigen
  Schwachsinn. Albanische Schüler werden von ihren Eltern bis zur 4 Klasse diskriminiert und nicht in makedonisch Unterricht gelassen.

  Sowas fördert Isolierung.

  Pozdrav
  schwachsinn.


  pozdrav

 10. #490
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Zitat Zitat von PACO Beitrag anzeigen
  schwachsinn.


  pozdrav

  Schwachsinn ist dein Beitrag der mal wieder nur zum Ziel hat die Augen vor der Realität zu verschließen.

  Ќе учат ли Албанците македонски јазик од прво одделение?

  09.07.2013, 16:47
  Ќе учат ли Албанците македонски јазик од прво одделение?

  Ниту во Владата ниту во Министерството за образование и наука не сакаат да информират што се случува со овој проект
  Татjана Поповска


  Ќе се обиде ли Владата од септември повторно да воведе задолжително изучување на македонски јазик за учениците од другите етнички заедници од прво одделение, наместо од четврто, како што е сега? Оваа дилема се појави по последното интервју на премиерот Никола Груевски, во кое тој цврсто го бранеше овој проект, кој пред три години пропадна поради отпорот кај албанскиот партнер во Владата, но и по одлуката на Уставниот суд дека ова прашање може да го регулира само Собранието, а не ресорниот министер со одлука.

  Вчера никој ниту во Владата ниту во Министерството за образование и наука не сакаше да информира што се случува со овој проект, кој веќе три години е ставен настрана. Немаше информации дали Владата планира од септември повторно да го актуелизира или пак, премиерот Груевски потсети на проблемот со изучување на македонскиот јазик, како реакција на се' позачестените најави на неговиот владин партнер ДУИ дека врвно прашање на партиската агенда ќе им биде унапредување на албанскиот јазик на рамноправно ниво со македонскиот.

  „Мислам дека некои политичари од желба да им се додворат на своите електорати забораваат на некои посуштински работи. На пример, Албанците во Македонија, изучувањето на македонскиот јазик го почнуваат од четврто одделение, а на англиски од прво одделение. Постои отпор, и двата да се изучуваат од прво одделение. Од друга страна, според Закон, македонските ученици можат да го изучуваат албанскиот јазик факултативно во училиште, но речиси никој не го прави тоа... Се прашувам каде не' води ова? Ако сега веќе не живееме едни со други, туку едни покрај други, како ли ќе биде по 20 или 30 години. Како ќе се разбираме меѓусебно? Со преведувачи или на англиски? Тоа се суштински проблеми, а не дали претседателот на Собрание ќе ја води седницата на македонски или албански јазик, во услови кога преносот на телевизија, Албанците го добиваат со албанска натсинхронизација“, порача Груевски.

  Од Министерството за образование вчера не одговорија на прашањето што се случува со овој проект и дали има планови повторно да се актуелизира.

  Одговор дали три години по неуспешниот обид ќе се направат напори да се спроведе оваа реформа, немаше ниту од Владата.

  Во ДУИ вчера не сакаа да ги коментираат ставовите на премиерот искажани во последното интервју за ова прашање. Од партијата на Ахмети упатија на Стратегијата за интегрирано образование, која треба да придонесе за засилена интеракција на учениците од различните етнички заедници во рамките на образовниот процес во Македонија, а која се реализира во соработка со Високиот комесар за национални малцинства на ОБСЕ, Кнут Волебек.

  Изучувањето на македонскиот јазик од прво одделение од страна на учениците од помалите етнички заедници беше проект што го туркаше поранешниот министер за образование Никола Тодоров. Тој одлучи ова прашање да го регулира со одлука, а не со измена на Законот за основно образование. Тоа беше главен аргумент на Уставниот суд да го укине ова решение, бидејќи оцени дека министерот со ваквата одлука навлегол во надлежностите на законодавната власт.

  „За мене е непоимливо да се изучува македонскиот јазик од трето или четврто одделение, а англискиот од прво одделение во земја во која македонскиот јазик е службен јазик на целата нејзина територија. Изучувањето на македонскиот јазик треба да почне што е можно порано, како придонес во подобра интеграција и јакнење на мултиетничноста. Таа идеја е основа и на Стратегијата за интегрирано образование што се подготвува заедно со ОБСЕ“, коментираше тогаш поранешниот министер Тодоров.

  Доколку премиерот Груевски одлучи да ја спроведе оваа образовна реформа зад која целосно стои, тоа ќе мора да го изведе во согласност со ДУИ, бидејќи Законот за основното образование се усвојува со Бадентерово мнозинство, односно со поддршка на две третини од пратеници од помалите етнички заедници.


  Pozdrav

Ähnliche Themen

 1. Tirana - Bauprojekte
  Von Arbanasi im Forum Bauprojekte
  Antworten: 719
  Letzter Beitrag: 04.04.2018, 23:25
 2. Bauprojekte in Mazedonien
  Von MaKeDoNiJa e VeCnA im Forum Bauprojekte
  Antworten: 1840
  Letzter Beitrag: 25.05.2017, 09:58
 3. Prishtina - Bauprojekte
  Von Arbanasi im Forum Bauprojekte
  Antworten: 995
  Letzter Beitrag: 03.03.2017, 16:20
 4. Bauprojekte in Bulgarien!
  Von Milabrya im Forum Bauprojekte
  Antworten: 1
  Letzter Beitrag: 03.06.2008, 21:57