BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 8 von 65 ErsteErste ... 4567891011121858 ... LetzteLetzte
Ergebnis 71 bis 80 von 641

Skopje - Bauprojekte

Erstellt von mk1krv1, 26.04.2012, 18:44 Uhr · 640 Antworten · 91.360 Aufrufe

 1. #71
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Mutter Teresa bekommt 30 meter Statue
  ВТОРИ ИЗМЕНИ ГОДИНАВА НА ПЛАНОТ ЗА ЦЕНТРАЛНОТО ЈАДРО
  30-метарска Мајка Тереза на плоштадот Македонија

  Во планот зацртан е подземен пристап за зградата на владејачката партија, нов мост спроти Поштата за панорамското тркало, кружни текови за нови споменици, како и два нови сплава на реката ВардарНа поранешната локација на чевларот „Kенан“, на плоштад Македонија, Општината Центар зацрта спомен-обележје од 30 метри за кое неофицијално дознаваме дека ќе биде на светски познатата хуманистка Мајка Тереза. Во градежни стандарди тоа е висина на десеткатница.

  Подземна улица до седиштето на ВМРО-ДПМНЕ

  Во основното училиште „Гоце Делчев“, вчера, планерите од ИН-ПУМА ги презентираа измените на планот за централното јадро - втори за пет месеци годинава. На прашањата даваа оскудни објаснувања, сметајќи дека тоа е доволно за запознавање на јавноста со овој план за најатрактивното земјиште во цела земја. Но, тоа не е првпат, туку се случува постојано и јавноста поради тоа е лишена од подетаљни објаснувања за тоа како градот ќе изгледа во иднина.

  Во врска со споменикот на Мајка Тереза, Силвана Вановска рече дека маркичката е предвидена на идеја на Секторот за урбанизам при Општината Центар. Нејзината ширина и должина го зафаќа речиси целиот дел од крајниот дел од улицата Орце Николов, која сега води до плоштадот и каде што сега се наоѓа пунктот за изнајмување велосипеди.

  Визиите на планерите, освен што се преточени во нова маркичка за административен објект зад Македонската опера и балет, стасале и до седиштето на владејачката партија ВМРО-ДПМНЕ. За полесен пристап до оваа зграда, зацртале подземна сообраќајница.

  Улицата кај „Рекорд“

  - пешачка зона

  Таа почнува од катната гаража до „Беко“, поминува покрај оваа куќа, а потоа продолжува до објектот на „Технометал-Вардар“ на улица Македонија. Висината на седиштето од сегашни три ката е зголемена на приземје плус седум ката и потпокрив.

  Меѓу измените кои ќе се најдат на дневен ред на Општината Центар е и претворањето на улицата Димитрија Чуповски во пешачка зона. И тоа како што појаснија - на барање на градската власт. Се работи за сообраќајницата која минува на таканаречениот „Рекорд“. Зацртани се и два кружни тека на краевите на булеварите Партизански одреди и Илинденска. А среде нив - место за споменици.

  Исто така, во планот можеа да се видат и скали кои навлегуваат во плоштадот, а се од новопроектираната зграда која ќе се гради до ЕВН, висока 29 метри. Но, Вановска и останатите нејзини колешки кои присуствуваа на јавната презентација не дадоа никакво објаснување, велејќи дека „скалилата не биле во нивна надлежност“.

  Што се однесува до панорамското тркало, предвиден е нов мост во Вардар и тоа спроти Поштата.

  Нови галии во Вардар
  Четирите сплава, односно галии што Градот допрва ќе ги градат во Вардар не се доволни, па планерите од ИН-ПУМА, со новите измени на планот „Мал ринг“, зацртале две нови. На прашањето која е потребата од дополнителни сплавови, чија намена е угостителска, планерите во еден момент дури рекоа дека тоа што се гледа не е реално, туку дека се работи за истите сплавови. При вториот обид за добивање одговор, со тврдење дека старата верзија на нацрт-планот има само четири сплава, обележани со бројки, а новата има шест, Силвана Вановска рече: „Тогаш споредете ја старата со новата верзија“.
  Приватни парцели на плацот на Kондоминас
  На јавната презентација на планот „Мал ринг“ со своја забелешка за хотелот кој ќе гради на местото на поранешниот Офицерски дом, се јави и граѓанин кој тврдеше дека маркичката му навлегува во негова приватна парцела. Се работи за објектот кој треба да го гради грчкиот инвеститор Kондоминас. Пред една година, тој, парцелата од 6.308 квадратни метри ја купи од државата за 630.000 евра.

  Планерите од ИН-ПУМА му објаснија да даде забелешка и извод од Kатастар на јавната анкета која трае до 31 мај годинава. Не беа запознаени со неговото тврдење. На прашањето зошто зацртале хотел на инвеститор-партнер на државната власт, а притоа парцелата во целост не е државно земјиште, само одговорија дека такво нешто „не е нивна законска обврска“.
  Јорданка ивановска

 2. #72
  Avatar von Гуштер

  Registriert seit
  07.06.2010
  Beiträge
  16.461
  Jawohl, noch mehr Statuen für Skopje genau das braucht die Stadt
  Anstatt endlich mal die alten Gebäude zu rekonstruieren und Skopje seinen alten Charme wieder zu geben setzt man auf Statuen...

  Und sowas will in die EU.

 3. #73
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Zitat Zitat von Гуштер Beitrag anzeigen
  Jawohl, noch mehr Statuen für Skopje genau das braucht die Stadt
  Anstatt endlich mal die alten Gebäude zu rekonstruieren und Skopje seinen alten Charme wieder zu geben setzt man auf Statuen...

  Und sowas will in die EU.
  Welche Gebäude zB?

 4. #74
  Avatar von Гуштер

  Registriert seit
  07.06.2010
  Beiträge
  16.461
  Zitat Zitat von Zoran Beitrag anzeigen
  Welche Gebäude zB?
  Was ist mit dem Oficirski Dom? Soviel ich weiss sollen das irgendwelche Investoren übernehmen anstatt dass die Stadt es selber in die Hand nimmt und das Ding endlich wieder aufbaut, Aber lieber die Stadt weiter mit Statuen zukleistern. Allgemein würde vielen Gebäuden eine neue Fassade gut stehen und nicht nur denen rund um den Ploshtad Makedonija.

  Schau dir mal andere ehemaligen sozialistischen Hauptstädte an, selbst die Plattenbauten sehen anständig aus mit neuen schönen Fassaden aber in Skopje setzt man lieber auf Statuen

 5. #75
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Zitat Zitat von Гуштер Beitrag anzeigen
  Was ist mit dem Oficirski Dom? Soviel ich weiss sollen das irgendwelche Investoren übernehmen anstatt dass die Stadt es selber in die Hand nimmt und das Ding endlich wieder aufbaut, Aber lieber die Stadt weiter mit Statuen zukleistern. Allgemein würde vielen Gebäuden eine neue Fassade gut stehen und nicht nur denen rund um den Ploshtad Makedonija.

  Schau dir mal andere ehemaligen sozialistischen Hauptstädte an, selbst die Plattenbauten sehen anständig aus mit neuen schönen Fassaden aber in Skopje setzt man lieber auf Statuen

  Fassaden werden gerade überall gemacht, leider kommen halt in den Medien nur die vom Ploshtad meistens zu Wort. Das mit dem Oficirski dom ist eine salomonische Entscheidung, damit keine Kirche o. Moschee an der Stelle hinkommt, meiner Meinung nach.

 6. #76
  Avatar von Гуштер

  Registriert seit
  07.06.2010
  Beiträge
  16.461
  Zitat Zitat von Zoran Beitrag anzeigen
  Fassaden werden gerade überall gemacht, leider kommen halt in den Medien nur die vom Ploshtad meistens zu Wort. Das mit dem Oficirski dom ist eine salomonische Entscheidung, damit keine Kirche o. Moschee an der Stelle hinkommt, meiner Meinung nach.
  Aus dem Oficirski dom kann man wunderbar ein Museum machen, Gotteshäuser haben an dieser Stelle absolut nichts verloren.

  Mag sein dass überall Fassaden erneuert werden, aber markante wie z.B die von den Karposh Gebäuden sind immernoch so wie sie erbaut wurden, und gerade die haben hoches Potential da sie wesentlich zum Stadtbild beitragen.
  Das mit den Statuen muss einfach mal aufhören, was zuviel ist, ist zuviel.

 7. #77
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Zitat Zitat von Гуштер Beitrag anzeigen
  Aus dem Oficirski dom kann man wunderbar ein Museum machen, Gotteshäuser haben an dieser Stelle absolut nichts verloren.

  Mag sein dass überall Fassaden erneuert werden, aber markante wie z.B die von den Karposh Gebäuden sind immernoch so wie sie erbaut wurden, und gerade die haben hoches Potential da sie wesentlich zum Stadtbild beitragen.
  Das mit den Statuen muss einfach mal aufhören, was zuviel ist, ist zuviel.

  Tu mir einen gefallen Brate, lies mehr MK Zeitungen


  Нова фасада за зграда во Kарпош 2
  Датум: 10.05.2012, 17:59
  Kако дел од проектот на Општината Kарпош за обнова на стари фасади, вчера почна реконструкцијата на четвртата зграда и тоа на улицата Никола Тесла број 2 во Kарпош 2. Исто како и на претходните станбени објекти, така и на овој, надворешноста ќе се обнови со средства од буџетот на Општината. Градоначалникот Стевчо Јакимовски потсети дека досега се реконструирани сивата кула на булеварот 8 Септември број 10, зградата број 81на „Партизански одреди“, и уште една на истоимениот булевар, поточно кај „Мал одмор.

  -Целиот зафат ќе чини околу 14 милиони денари. Ова е класичен пример, нагласи тој, на успешна соработка меѓу локалната власт, самите станари и невладината организација „Хабитат-Македонија“ - рече Јакимовски.

  Од посочената невладина организација, граѓаните добија кредити за обнова на надворешната столарија на 36 месечни рати со 4 отсто камата. Исто така, секое семејство што ги менуваше прозорците со кредит преку „Хабитат“, инвестицијата го чинеше од 700 до 1.100 евра.


  Pozdrav

  Нова фасада за зграда во Kарпош 2

 8. #78
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Und ja ich weiß, euch regen die Statuen auf, mich einige auch, aber kommt mal her, es ist einfach nur geil

 9. #79
  Avatar von Гуштер

  Registriert seit
  07.06.2010
  Beiträge
  16.461
  Zitat Zitat von Zoran Beitrag anzeigen
  Tu mir einen gefallen Brate, lies mehr MK Zeitungen


  Нова фасада за зграда во Kарпош 2Kако дел од проектот на Општината Kарпош за обнова на стари фасади, вчера почна реконструкцијата на четвртата зграда и тоа на улицата Никола Тесла број 2 во Kарпош 2. Исто како и на претходните станбени објекти, така и на овој, надворешноста ќе се обнови со средства од буџетот на Општината. Градоначалникот Стевчо Јакимовски потсети дека досега се реконструирани сивата кула на булеварот 8 Септември број 10, зградата број 81на „Партизански одреди“, и уште една на истоимениот булевар, поточно кај „Мал одмор.

  -Целиот зафат ќе чини околу 14 милиони денари. Ова е класичен пример, нагласи тој, на успешна соработка меѓу локалната власт, самите станари и невладината организација „Хабитат-Македонија“ - рече Јакимовски.

  Од посочената невладина организација, граѓаните добија кредити за обнова на надворешната столарија на 36 месечни рати со 4 отсто камата. Исто така, секое семејство што ги менуваше прозорците со кредит преку „Хабитат“, инвестицијата го чинеше од 700 до 1.100 евра.


  Pozdrav

  Нова фасада за зграда во Kарпош 2
  Ah sehr schön, hast recht hab seit Monaten keine MK Zeitung mehr gelesen.

  Da freu mich aber auf die neuen Fassaden.

 10. #80
  Avatar von mk1krv1

  Registriert seit
  24.04.2012
  Beiträge
  3.307
  Ranking: Die ärmsten und die reichsten Länder - SPIEGEL ONLINE

  Mazedonien ist auf Platz 60 der reichsten Länder und hat einen besseren lebensstandard als Albanien

Seite 8 von 65 ErsteErste ... 4567891011121858 ... LetzteLetzte

Ähnliche Themen

 1. Tirana - Bauprojekte
  Von Arbanasi im Forum Bauprojekte
  Antworten: 719
  Letzter Beitrag: 04.04.2018, 23:25
 2. Bauprojekte in Mazedonien
  Von MaKeDoNiJa e VeCnA im Forum Bauprojekte
  Antworten: 1840
  Letzter Beitrag: 25.05.2017, 09:58
 3. Prishtina - Bauprojekte
  Von Arbanasi im Forum Bauprojekte
  Antworten: 995
  Letzter Beitrag: 03.03.2017, 16:20
 4. Bauprojekte in Bulgarien!
  Von Milabrya im Forum Bauprojekte
  Antworten: 1
  Letzter Beitrag: 03.06.2008, 21:57