BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 11 von 72 ErsteErste ... 7891011121314152161 ... LetzteLetzte
Ergebnis 101 bis 110 von 720

Tirana - Bauprojekte

Erstellt von Arbanasi, 24.10.2009, 20:06 Uhr · 719 Antworten · 198.894 Aufrufe

 1. #101
  Avatar von Arbanasi

  Registriert seit
  14.10.2009
  Beiträge
  6.534
  Hier gehts um den "1 Kilometer"-Park (post. #53)

  Parku i aviacionit, shemben ndėrtesat qė prek projekti

  Bashkia e kryeqytetit ka nisur shembjen e ndėrtimeve qė preken nga projekti i parkut gjigant tė ish-fushės sė Aviacionit. Fadromat kanė nisur punėn pėr zhvendosjen e ndėrtesave dhe kufizimin e godinave qė ndodhen ngjitur me zonėn ku ka nisur kryerja e punimeve. Tė gjitha ndėrtesat qė janė brenda rrezes prej 50 metra gjerėsi, do tė shemben nė mėnyrė qė projekti tė shtrihet pėrgjatė 1 kilometėr gjatėsi. Automjetet e rėnda janė duke zhvendosur ndėrtimet qė ndodhen poshtė fushės sė helikopterėve, duke ruajtur brezin e ndėrtimit qė pėrfshihet nė projektin e Bashkisė sė Tiranės. Pėrgjatė bllokut tė ndėrtesave ėshtė duke u vendosur njė rrip bllokues, qė ndan zonėn e banuar me pjesėn veriore tė fushės, krah sė cilės janė ngritur njė numėr i madh pallatesh. Ky proces ka pėrfshirė gjithashtu edhe zhvendosjen e shtyllave tė tensionit, tė cilat shtrihen pėrgjatė gjithė aksit, duke riformatuar rrjetin e shpėrndarjes, pėr tė mos penguar zbatimin e projektit. Punonjėsit e Bashkisė sė Tiranės janė duke kryer punime nė kėtė zonė, tė cilat kanė nisur si fillim me shtrirjen e sistemit tė kanalizimeve tė ujėrave tė bardha dhe tė zeza, ndėrsa ėshtė parashikuar dhe vendosja e rrjetit nėntokėsor tė ndriēimit.
  Projekti
  Projekti i Bashkisė sė Tiranės parashikon ngritjen e njė parku tė madh nė periferi tė kryeqytetit me mjedise ēlodhėse dhe gjelbėrim pėr qytetarėt. Ndėrhyrja do tė realizohet nė hapėsirėn e pistės sė Aviacionit, me pėrmasa 50 metra e gjerė dhe 1 km e gjatė. Projekti imiton strukturėn e njė dorėshkrimi dhe pėrmban shtrime dyshemesh, bimėsi tė ulėt dhe bimėsi tė lartė. Nė brendėsi tė parkut ėshtė projektuar tė ketė minihapėsira pėr aktivitete sportive, fitness, basketboll, volejboll, pista vrapimi dhe kėnde lojėrash pėr fėmijė. Njė vend tė rėndėsishėm nė projekt zėnė edhe strukturat e ulėta si ndėrtime provizore, me destinacion librari apo banja publike, tė cilat do tė detajohen nė njė fazė mė tė vonshme tė projektit. Ėshtė menduar qė nė kėtė hapėsirė tė shtohen nė mėnyrė tė dukshme edhe zonat e gjelbra, ku mendohet qė pista prej 1 kilometrash tė ndahet nė mes nga njė bulevard me bimė dekorative. Kompozimi i hapėsirave tė gjelbra nė projekt pėrbėhet nga tri module bazė, tė cilat janė: sistemi dhomė, gjelbėrimi horizontal nė formė bari dhe gjelbėrimi vertikal i vazhduar. Tė tria kėto module do tė krijojnė imazhin e kaligrafisė qė pėrbėn edhe konceptin bazė tė projektit. Gjelbėrimi mbush nė mėnyrė tė natyrshme xhepat qė krijohen nga ndėrtesat gjatė segmentit urban dhe shtrihet deri nė Unazėn e Re.
  http://www.balkanweb.com/gazetav5/artikull.php?id=71116

 2. #102

 3. #103
  Avatar von Arbanasi

  Registriert seit
  14.10.2009
  Beiträge
  6.534

 4. #104
  Avatar von Arbanasi

  Registriert seit
  14.10.2009
  Beiträge
  6.534

 5. #105
  Avatar von Arbanasi

  Registriert seit
  14.10.2009
  Beiträge
  6.534

 6. #106
  Avatar von Arbanasi

  Registriert seit
  14.10.2009
  Beiträge
  6.534

 7. #107
  Avatar von Arbanasi

  Registriert seit
  14.10.2009
  Beiträge
  6.534

 8. #108
  Avatar von Arbanasi

  Registriert seit
  14.10.2009
  Beiträge
  6.534

 9. #109
  Avatar von Arbanasi

  Registriert seit
  14.10.2009
  Beiträge
  6.534

 10. #110
  Avatar von Arbanasi

  Registriert seit
  14.10.2009
  Beiträge
  6.534

LinkBacks (?)

 1. 12.05.2012, 06:34

Ähnliche Themen

 1. Griechische Bauprojekte
  Von El Greco im Forum Bauprojekte
  Antworten: 673
  Letzter Beitrag: 12.01.2018, 20:37
 2. bosnische Bauprojekte
  Von bosmix im Forum Bauprojekte
  Antworten: 35
  Letzter Beitrag: 15.06.2009, 02:14
 3. Sarajevo Bauprojekte
  Von CoolinBan im Forum Bauprojekte
  Antworten: 55
  Letzter Beitrag: 28.09.2008, 23:45
 4. Zenica Bauprojekte
  Von bosmix im Forum Balkan-Städte
  Antworten: 36
  Letzter Beitrag: 28.11.2007, 21:23