BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 15 von 72 ErsteErste ... 51112131415161718192565 ... LetzteLetzte
Ergebnis 141 bis 150 von 720

Tirana - Bauprojekte

Erstellt von Arbanasi, 24.10.2009, 20:06 Uhr · 719 Antworten · 198.740 Aufrufe

 1. #141
  Avatar von Arbanasi

  Registriert seit
  14.10.2009
  Beiträge
  6.534
  Zitat Zitat von Arbanasi Beitrag anzeigen
  Tirana East Gate

  Nje nga projektet tona te shumta, eshte nje qender tregtare gjigande e quajtur "Tirana East Gate" (Porta Lindore e Tiranes), me vendodhje ne Jug- Lindje te Tiranes.  Ai konsiston ne 50,000 m2 per perdorim te shitjes me pakice, argetim dhe ambjente zyrash. Qendra do te jete me dy kate; gjithashtu do te perfshihen minimumi 1500 vende parkimi nen toke dhe mbi toke, ambjente argetimi, restorante, bowling, 6 kinema te pershtatura, lojra, bilardo, qendra te vogla fitnesi dhe pishina te mbyllura, supermarke dhe dyqan elektronik.  Arkitekti projektues i ketij projekti eshte "Laguarda Low" nga Teksas, SHBA, projektuesi i struktures eshte "Conisbee" nga Anglia, ndersa projektuesi mekanik dhe elektrik eshte "Curona Design", nga Anglia.
  Kjo qender ka avantazhin, sepse ne afersi eshte planifikuar te kaloje rruga e unazes, si dhe eshte e vetmja qender tregtare e aprovuar per kete zone gjeografike ne Tirane.

  http://www.manetci.com.al


  Der Bau hat vor wenigen Tage (oder wochen, bin mir nicht ganz sicher) angefangen...

  Tirana East Gate: Now in Full Color

  As the rise of Eastern European development and tourism emerges, previously little-known cultures take on a fresh approach to modernization. RSM Design has the privilege of working with Laguarda.Low Architects and Mane TCI on the latest retail center being built in Albania’s capital city, Tirana. Named Tirana East Gate based on its location in the eastern part of the city, the designs and architecture were inspired by the vibrantly colored buildings that make the city drastically unique to eastern counterparts. The project’s signage and specialty graphics fearlessly use color combined with layers of translucency that capture the feeling of a brilliant culture on the rise. RSM Design met an interesting challenge to choose, coordinate and design for European prefabricated interior sign systems. Based on a selected interior sign family, RSM achieved harmony between the juxtaposition of custom designs and standardized forms.

  http://www.rsmdesign.net

  Inagurohet fillimi i punimeve per Tirana East Gate

  05.10.2009
  gjergjkastrioti (SSC)  Dezember 2009


  Ols (Urbania)

  Nicht schlecht, in nur 2 Monaten soviel geschafft?

 2. #142
  Avatar von Arbanasi

  Registriert seit
  14.10.2009
  Beiträge
  6.534
  Zitat Zitat von Arbanasi Beitrag anzeigen
  Train Station Towers

  Ist von 2008

  Dy fitues pėr kullat te Stacioni i Trenit  Projekt-idetė e studios holandeze dhe asaj greke janė imazhi i ri qė do tė formėsojė dy elementet e planit francez pėr qendrėn


  Dy kulla tė larta, qė plani francez pėr qendrėn e Tiranės ka parashikuar tė ngrihen nė zonėn e Stacionit tė Trenit, do tė ndėrtohen sipas projekt-ideve tė paraqitura dje nė njė konkurs ndėrkombėtar tė organizuar nga Bashkia e Tiranės. Juria ndėrkombėtare e pėrbėrė nga shtatė pėrfaqėsues, zgjodhi dy fitues nga tri studiot pjesėmarrėse, njėra prej tė cilave ishte shqiptare. Kėshtu pėr kullėn nė zonėn jugore u shpall fituese projekt-ideja e propozuar nga studio greke “Gigantes-Zenghelis Architects”. Ajo koncepton planifikimin
  nė bllok. Projekti parashikon krijimin e njė parku qendror, i cili ėshtė konsideruar si njė element me rėndėsi nė projekt dhe merr nė konsideratė densitetin dhe lartėsinė e pemėve. Stacioni i Trenit pėr “Gigantes-Zenghelis
  Architects” konsiderohet si vend qė pėrbėn njė element tė ri pėr qytetin. Pėr studion, dy kullat konceptohen tė thjeshta. Fasada do tė jetė blu. Nė koncept-idenė e tyre, ata kanė pėrdorur njė gjuhė tė thjeshtė. Po ashtu, ata e shohin projektin si njė ēėshtje tė hapur dhe qė lė vend pėr t’u zhvilluar mė tej. Kėto janė gjėra qė bėjnė ndryshimin. Nė shesh janė konceptuar kinema verore, lokale, dyqane etj. Ndėrsa pėr kullėn nė veri tė zonės, fitoi projekti i
  studios holandeze “De Architekten Cie”. Ideja e kėsaj studioje ėshtė tė krijojė njė kombinim mes imagjinatės dhe realitetit. Nė planin e saj, “De Architekten Cie” ėshtė pėrpjekur tė pėrfshijė qytetin. Kullat konceptohen si
  udhėrrėfyes pėr pjesėn e jashtme tė qytetit. Fakti qė zona ka pamje drejt malit, pėr holandezėt ėshtė e veēantė. Kullat do tė kenė hotel, zyra, rezidenca qė do tė kombinohen nė planin horizontal. Vlen tė theksohet se ėshtė synuar qė tė ruhet e njėjta ADN e zonės, pra pikėfillimi do tė jetė i njėjtė. Zona do tė ketė tė njėjtat funksione. “De Architekten Cie” kėrkon tė
  bėjė njė lidhje tė jashtme tė qytetit me vetė qytetin dhe synon tė
  Dy fitues pėr kullat te Stacioni i Trenit Projekt-idetė e studios holandeze dhe asaj greke janė imazhi i ri qė do tė formėsojė dy elementet e planit francez pėr qendrėn ruajė traditėn. Plani do tė ruajė lartėsinė mesatare. Kryetari i
  Bashkisė sė Tiranės, Edi Rama, tha se “Tirana ėshtė bėrė stacioni ku ndodhin ngjarje shumė tė rėndėsishme pėr tė nesėrmen, ngjarje qė kanė tė bėjnė mė ide tė reja, me projekte dhe ambicie tė jashtėzakonshme njerėzish qė
  bashkėpunojnė pa kufi. Sipėrmarrės shqiptarė dhe studio tė huaja arkitekture qė shkruajnė historinė e zhvillimeve tė sotme bashkėkohore nė Evropė dhe nė botė, janė bashkė nė Tiranė pėrsėri sot, pėr objekte tė reja, tė cilat nesėr sė bashku me tė tjerat, do tė jenė njė arsye pėr t’u krenuar pėr pėrmasėn evropiane dhe moderne
  tė qytetit tonė”. A. Rr.

  Gazeta Shqip  Tirana Station Towers  In collaboration with "Architekten Cie", BaksvanWengerden Architecten designed two towers for the new station area in Tirana, Albania. Both towers contain a maximum mix of offices, hotel rooms and apartments.

  Tower A has a vertical mix of programme supplemented by vertical voids to optimise the penetration of natural daylight and generate views over the city and the adjoining mountains. In tower B the programme is horizontally mixed with open floors to accommodate public facilities – restaurant, lounge bar and health club. Both towers have retail and catering programme at ground floor level.
  In addition to this tower B has a underground passageway to a music pavilion in the park.

  The intensified multi-use character of these towers underscores the ambition to invigorate city life in this part of Tirana. The two towers are different but unmistakably related.

  Client: City of Tirana
  Programme: Two towers in a master plan of AS. Architecture Studio for Tirana ( parking , retail, offices, residential, hotel, specials)
  Area: 42.000m2
  Team: Gijs Baks, Jacco van Wengerden, Frits van Dongen, Joost Baks, Remi Versteeg
  Structural engineer: ABT
  Visuals: CIIID
  Model: Bouwman Architectuurpresentatie
  Project cost: N/A
  Status: Competition, first prize, pending

  Tirana Towers BaksvanWengerden Architecten

 3. #143
  Avatar von Arbanasi

  Registriert seit
  14.10.2009
  Beiträge
  6.534
  Zitat Zitat von Arbanasi Beitrag anzeigen
  Tirana Northern Lake Area Projekt

  Ideja e studios fituese MVRDV “Tirana Rocks /Gurėt e Tiranės” THE WINER project
  Projekti i propozuar nga Winy Mass ėshtė njė frymėzim unikal qė ka buruar nga kjo zonė dhe jo njė shembull i kopjuar nga vende tė tjera nė botė.
  Ndėrtesa tė reja, kulla, hotele, qendra tregėtare, banka, por edhe njė plazh buzė liqenit - kėtu konsiston projekti fitues.
  Ndėrtesat janė tė shtrira nė pjesėn poshtė Digės, me pamje tė drejtuar nga liqeni. Midis tyre dhe Digės lihet njė hapėsirė ku do tė kalojnė ura prej druri qė do tė lidhin katet e treta tė ndėrtesave me zonėn pėrgjatė liqenit.
  Ideja e veshjes sė Digės me shkallė druri dhe vende shlodhėse krijojnė jo vetėm tribunėn e liqenit, por edhe njė park tė ri brenda tij si njė zonė me aktivitete tė reja sociale. Kullat qėndrojnė nė kėmbė, janė tė ulura, apo edhe tė shtrira duke krijuar kėshtu hapėsira me karakter tė ndryshėm tė cilat e bėjnė zonėn mė tėrheqėse.
  Sė bashku, kėto ndėrtesa kthehen nė njė seri gurėsh/shkėmbinjsh, njė formacion shkėmbor i cili tenton tė bėhet ikona shkėlqyese nė park, buzė liqenit. Pėrsa i takon gjelbėrimit tė parkut, vendosja e pemės jacaranda me kurorėn e saj blu nė hapėsirėn pėrreth liqenit e shton romanticitetin nė kėtė zonė.


  Bashkia - Lajmet e Ditarit  Ist schon lange dass dieses Projekt gewonnen hat, ob es nocht gebaut wird?!

  "Tower 1"


  Edit: 33 fl

  Masterb (Archiedu)


  Edit:

  "Tower 13 & 14"

  Gleeds Albania: Mainland Europe

 4. #144
  Avatar von Arbanasi

  Registriert seit
  14.10.2009
  Beiträge
  6.534
  Qender Biznesi:  Hotel:  Conference Tower Hotel: 113m (mehr fotos: Europaconcorsi: CONFERENCE TOWER HOTEL *****: Immagini )

  Niko INGRIS

  Ols (Urbania.al)

 5. #145
  Avatar von Arbanasi

  Registriert seit
  14.10.2009
  Beiträge
  6.534
  "Kodra e Diellit"  nov1912 (SSC)

 6. #146
  Avatar von Arbanasi

  Registriert seit
  14.10.2009
  Beiträge
  6.534
  Zitat Zitat von Arbanasi Beitrag anzeigen
  Conference Tower Hotel: 113m (mehr fotos: Europaconcorsi: CONFERENCE TOWER HOTEL *****: Immagini )

  Niko INGRIS

  Ols (Urbania.al)

  ...ist anscheinend teil des "Gurėt e Tiranės"


  Zitat Zitat von Arbanasi Beitrag anzeigen
  Tirana Northern Lake Area Projekt

  Ideja e studios fituese MVRDV “Tirana Rocks /Gurėt e Tiranės” THE WINER project
  Projekti i propozuar nga Winy Mass ėshtė njė frymėzim unikal qė ka buruar nga kjo zonė dhe jo njė shembull i kopjuar nga vende tė tjera nė botė.
  Ndėrtesa tė reja, kulla, hotele, qendra tregėtare, banka, por edhe njė plazh buzė liqenit - kėtu konsiston projekti fitues.
  Ndėrtesat janė tė shtrira nė pjesėn poshtė Digės, me pamje tė drejtuar nga liqeni. Midis tyre dhe Digės lihet njė hapėsirė ku do tė kalojnė ura prej druri qė do tė lidhin katet e treta tė ndėrtesave me zonėn pėrgjatė liqenit.
  Ideja e veshjes sė Digės me shkallė druri dhe vende shlodhėse krijojnė jo vetėm tribunėn e liqenit, por edhe njė park tė ri brenda tij si njė zonė me aktivitete tė reja sociale. Kullat qėndrojnė nė kėmbė, janė tė ulura, apo edhe tė shtrira duke krijuar kėshtu hapėsira me karakter tė ndryshėm tė cilat e bėjnė zonėn mė tėrheqėse.
  Sė bashku, kėto ndėrtesa kthehen nė njė seri gurėsh/shkėmbinjsh, njė formacion shkėmbor i cili tenton tė bėhet ikona shkėlqyese nė park, buzė liqenit. Pėrsa i takon gjelbėrimit tė parkut, vendosja e pemės jacaranda me kurorėn e saj blu nė hapėsirėn pėrreth liqenit e shton romanticitetin nė kėtė zonė.


  Bashkia - Lajmet e Ditarit

  "Conference Tower Hotel"


 7. #147
  Avatar von Arbanasi

  Registriert seit
  14.10.2009
  Beiträge
  6.534

 8. #148

  Registriert seit
  28.10.2009
  Beiträge
  4.327
  Zitat Zitat von Arbanasi Beitrag anzeigen
  Bin mal gespannt wie es in echt aussehen soll.

 9. #149

  Registriert seit
  05.09.2004
  Beiträge
  7.890
  Rrnoft Zhvillimi!

 10. #150
  Avatar von Arbanasi

  Registriert seit
  14.10.2009
  Beiträge
  6.534  Edit..

LinkBacks (?)

 1. 12.05.2012, 06:34

Ähnliche Themen

 1. Griechische Bauprojekte
  Von El Greco im Forum Bauprojekte
  Antworten: 673
  Letzter Beitrag: 12.01.2018, 20:37
 2. bosnische Bauprojekte
  Von bosmix im Forum Bauprojekte
  Antworten: 35
  Letzter Beitrag: 15.06.2009, 02:14
 3. Sarajevo Bauprojekte
  Von CoolinBan im Forum Bauprojekte
  Antworten: 55
  Letzter Beitrag: 28.09.2008, 23:45
 4. Zenica Bauprojekte
  Von bosmix im Forum Balkan-Städte
  Antworten: 36
  Letzter Beitrag: 28.11.2007, 21:23