BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 24 von 72 ErsteErste ... 1420212223242526272834 ... LetzteLetzte
Ergebnis 231 bis 240 von 720

Tirana - Bauprojekte

Erstellt von Arbanasi, 24.10.2009, 20:06 Uhr · 719 Antworten · 198.784 Aufrufe

 1. #231
  Avatar von Arbanasi

  Registriert seit
  14.10.2009
  Beiträge
  6.534
  Zitat Zitat von Arbanasi Beitrag anzeigen
  26.05.2009

  18.04.2010  L1nk1g (SSC)

 2. #232
  Avatar von Arbanasi

  Registriert seit
  14.10.2009
  Beiträge
  6.534
  Zitat Zitat von Arbanasi Beitrag anzeigen
  TID Tower

  Height 85 m - 25 levels


  September 2008


  Oktober 2008
  September 2008
  06.05.2010


  Kulla (SSC)

 3. #233
  Avatar von Arbanasi

  Registriert seit
  14.10.2009
  Beiträge
  6.534
  Zitat Zitat von Arbanasi Beitrag anzeigen
  TID Tower

  Height 85 m - 25 levels

  Urbania.al


  11.05.2010  RolexAL (SSC)

 4. #234
  Avatar von Arbanasi

  Registriert seit
  14.10.2009
  Beiträge
  6.534
  TID Tower

  16.05.2010  RolexAL (SSC)

 5. #235
  Avatar von Arbanasi

  Registriert seit
  14.10.2009
  Beiträge
  6.534
  Rikonstruktimi i "Sheshit Skenderbej"


  RolexAL (SSC)

 6. #236
  Avatar von Arbanasi

  Registriert seit
  14.10.2009
  Beiträge
  6.534
  "TID Tower"

  22.05.2010  Kulla (SSC)

 7. #237
  Avatar von Arbanasi

  Registriert seit
  14.10.2009
  Beiträge
  6.534
  Rikonstruktimi i "Sheshit Skenderbej"


  Muzeu

  Zwanse (SSC)

 8. #238
  Avatar von Arbanasi

  Registriert seit
  14.10.2009
  Beiträge
  6.534
  Zitat Zitat von Arbanasi Beitrag anzeigen
  Rikonstruktimi i "Sheshit Skenderbej"


  Muzeu

  Zwanse (SSC)


  Mozaiku i Muzeut Kombėtar, sė shpejti nis restaurimi
  TIRANE-Fasada qendrore e Muzeut Historik Kombėtar ėshtė sėrish nė 'shėnjestėr', e kėtė herė, jo pėr tė diskutuar mozaikun, por pėr t'iu nėnshtruar restaurimit.

  Skelat e ngritura nė faqen ballore tė tij tregojnė pėr njė vendim tė marrė nga Drejtoria Rajonale e Monumenteve tė Tiranės dhe Instituti i Monumenteve. Prej disa ditėsh, ata filluan zbatimin e projektit pėr konservimin dhe restaurimin e mozaikut nė faqen ballore tė MHK-sė. Specialistėt tregojnė se mozaiku do t'i nėnshtrohet njė faze tė parė, qė ėshtė ajo e studimit dhe e evidentimit tė tė gjitha nevojave pėr ndėrhyrje. Pastaj do tė vazhdohet me fazėn e restaurimit. Mozaiku masiv prej 440 metrash katror ka vite qė paraqet probleme nė shkėputjen e copėzave qė e formojnė atė, pėr shkak tė veprimit tė faktorėve atmosferikė. Mėsohet se restaurimi i mozaikut do tė kushtojė rreth 1.5 milionė lekė tė reja.

  Restaurimi i kėsaj vepre ėshtė padyshim njė lajm i mirė, me gjithė debatet qė ka hapur pėr shkak tė pėrmbajtjes sė tij. Edhe pse specialistėt mund tė ngrenė pretendimin se njė ndėrhyrje e tillė ka nevojė pėr kohė tė thatė, zbatimi i kėtij projekti pikėrisht nė kėtė periudhė tė vitit, mund tė sjellė zvogėlimin e vizitorėve nė Muzeun Historik Kombėtar. Nuk dihet koha e saktė e restaurimit, por duhet thėnė se nė kėtė vepėr nuk ėshtė vėnė dorė prej kohės sė ngritjes sė tij, gati 30 vjet mė parė.

  (d.b/GSH/BalkanWeb)

  Balkanweb | Mozaiku i Muzeut Kombėtar, sė shpejti nis restaurimi - Kulturė

 9. #239
  Avatar von Arbanasi

  Registriert seit
  14.10.2009
  Beiträge
  6.534
  Rikonstruktimi i "Sheshit Skenderbej"

  24.05.2010  Vasil Miho  23.05.2010

  RolexAL (SSC)

 10. #240
  Avatar von Arbanasi

  Registriert seit
  14.10.2009
  Beiträge
  6.534
  Zitat Zitat von Arbanasi Beitrag anzeigen
  TID Tower

  Height 85 m - 25 levels

  27.05.2010

  Urbania.al

LinkBacks (?)

 1. 12.05.2012, 06:34

Ähnliche Themen

 1. Griechische Bauprojekte
  Von El Greco im Forum Bauprojekte
  Antworten: 673
  Letzter Beitrag: 12.01.2018, 20:37
 2. bosnische Bauprojekte
  Von bosmix im Forum Bauprojekte
  Antworten: 35
  Letzter Beitrag: 15.06.2009, 02:14
 3. Sarajevo Bauprojekte
  Von CoolinBan im Forum Bauprojekte
  Antworten: 55
  Letzter Beitrag: 28.09.2008, 23:45
 4. Zenica Bauprojekte
  Von bosmix im Forum Balkan-Städte
  Antworten: 36
  Letzter Beitrag: 28.11.2007, 21:23