BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 28 von 72 ErsteErste ... 1824252627282930313238 ... LetzteLetzte
Ergebnis 271 bis 280 von 720

Tirana - Bauprojekte

Erstellt von Arbanasi, 24.10.2009, 20:06 Uhr · 719 Antworten · 198.420 Aufrufe

 1. #271
  Avatar von Arbanasi

  Registriert seit
  14.10.2009
  Beiträge
  6.534
  Zitat Zitat von Arbanasi Beitrag anzeigen
  "La Serre"  Ziemlich alt und immernoch nicht fertig

  Fotos sind vom Jahr 2009

  03.08.2009


  Urbania.al

 2. #272

  Registriert seit
  20.02.2010
  Beiträge
  4.612
  Zitat Zitat von Arbanasi Beitrag anzeigen
  Ziemlich alt und immernoch nicht fertig

  Fotos sind vom Jahr 2009

  03.08.2009  Urbania.al
  das projekt ist einfach geil eines der beste in tirana

 3. #273
  Avatar von Arbanasi

  Registriert seit
  14.10.2009
  Beiträge
  6.534
  Piramida

  Ich glaub ich hab das mal i-wo gepostet, bin mir aber nicht sicher

  Der Artikel ist aus dem Jahr 2008

  Piramida shndėrrohet nė qendėr gjigande e artit dhe kulturės shqiptare  MTKRS fillon investimin mė te rėndėsishėm tė artit dhe kulturės kėto 18 vitet e fundit. Me njė investim prej rreth 700 milionė lekėve tė reja synohet qė nė 16 muaj do ti jepet Tiranės dhe gjithė Shqipėrisė teatri i madh dhe qėndra e Arteve Pamore brenda Piramidės.

  Sipas Ministrit Pango punimet do tė fillojnė nė muajin mars tė kėtij viti. Ky ėshtė gjithashtu njė rikthim i mjediseve tė marra publikut kryeqytetas, nė vazhdim tė inisiativės pėr rrikthimin publikut tė institucioneve tė kulturės tė okupuara nga privatėt gjatė viteve tė tranzicionit - ka theksuar Ministri Pango.

  Shprehėn interesin dhe tėrhoqėn dokumentat 14 kompani tė huaja dhe shqiptare pėr tė ngritur njė teatėr modern evropian prej 500 vendesh nė Tiranė e shoqėruar dhe nga njė galeri artesh, e anekse tė tjera tė kulturės sė aplikuar. Ndėrsa projekti pėr tė ndėrtuar qendrėn kulturore, ėshtė fituar nga njė firma belge "Louis Berger". Ky projekt ėshtė shpallur fitues nė korrik tė 2007-s, ndėrsa nė muajin nėntor u shpall tenderi pėr zbatimin e tij qė u fitua nga firma "ORION SA & AK & ART"

  Pas rikthimit tė godinės sė re tė MTKRS-sė nė njė "shtėpi arti" apo hapjes tė shkollės sė restaurimit nje sėre investimesh tė tjera nė art dhe kulturė e pasuan atė. Vetėm pak kohė mė vonė u inagurua dhe Godina e re e "Librit Europian" pėr tė vazhduar mė tej me investimin mė tė madh nė kulturė sic ėshtė ai pėr kthimin e Piramidės publikut.

  QNK shtrihet nė njė territor prej 4000m2 ku gjurma e saj okupon 1900m2 te kėtij territori.
  Nė pėrbėrje tė saj Piramida do tė ketė:

  1. TEATER DRAMATIK me karakteristikė kryesore dėgjimi i mirė i fjalės sė folur, me kapacitet 500 vende.

  2. QENDER TE ARTEVE PAMORE.


  2009
  25.06.2010

  Urbania.al

  Die Arbeiten haben zwar 2008 angefangen, sind aber alles andere als fertig. Nur die alten Marmorplatten wurden entfernt

 4. #274
  Avatar von Arbanasi

  Registriert seit
  14.10.2009
  Beiträge
  6.534
  Zitat Zitat von Arbanasi Beitrag anzeigen
  Tirana East Gate

  Nje nga projektet tona te shumta, eshte nje qender tregtare gjigande e quajtur "Tirana East Gate" (Porta Lindore e Tiranes), me vendodhje ne Jug- Lindje te Tiranes.  Ai konsiston ne 50,000 m2 per perdorim te shitjes me pakice, argetim dhe ambjente zyrash. Qendra do te jete me dy kate; gjithashtu do te perfshihen minimumi 1500 vende parkimi nen toke dhe mbi toke, ambjente argetimi, restorante, bowling, 6 kinema te pershtatura, lojra, bilardo, qendra te vogla fitnesi dhe pishina te mbyllura, supermarke dhe dyqan elektronik.  Arkitekti projektues i ketij projekti eshte "Laguarda Low" nga Teksas, SHBA, projektuesi i struktures eshte "Conisbee" nga Anglia, ndersa projektuesi mekanik dhe elektrik eshte "Curona Design", nga Anglia.
  Kjo qender ka avantazhin, sepse ne afersi eshte planifikuar te kaloje rruga e unazes, si dhe eshte e vetmja qender tregtare e aprovuar per kete zone gjeografike ne Tirane.

  http://www.manetci.com.al


  Der Bau hat vor wenigen Tage (oder wochen, bin mir nicht ganz sicher) angefangen...

  Tirana East Gate: Now in Full Color

  As the rise of Eastern European development and tourism emerges, previously little-known cultures take on a fresh approach to modernization. RSM Design has the privilege of working with Laguarda.Low Architects and Mane TCI on the latest retail center being built in Albania’s capital city, Tirana. Named Tirana East Gate based on its location in the eastern part of the city, the designs and architecture were inspired by the vibrantly colored buildings that make the city drastically unique to eastern counterparts. The project’s signage and specialty graphics fearlessly use color combined with layers of translucency that capture the feeling of a brilliant culture on the rise. RSM Design met an interesting challenge to choose, coordinate and design for European prefabricated interior sign systems. Based on a selected interior sign family, RSM achieved harmony between the juxtaposition of custom designs and standardized forms.

  http://www.rsmdesign.net

  Inagurohet fillimi i punimeve per Tirana East Gate

  05.10.2009
  gjergjkastrioti (SSC)
  What the Farke? New Tirana Property Hotspot

  June 17, 2010 | Filed under Albania Economy, Albania Infrastructure

  [Übersetzung]
  Share
  1diggdigg
  Digg Digg


  Most of the discussion about Albania’s capital – Tirana – has focussed on the growth and changes in the centre, and the huge boom taking place on the west side of town – from Kashar to Vore to Kamez, towards the Port and the International Airport. But things are still a little quiet on the Upper East Side – following Elbasan Road to Sauk in Komuna Farke.

  This area has been going through a quiet boom, and there has been a large amount of very expensive villas being constructed in this area in the form of luxury Gated Communities. Is a “Gated Community” necessary in Tirana? – - – I’m not sure, but I guess the owners spending up to EUR1 million on a house think so.
  Quite a few banks have already established branches in this area, and the Arsakeio Greek-Albanian School opened a huge new campus just off Elbasan Road in 2007, taking up to 500 students.
  Lately the most discussion on the area, is regarding the new QTU Tirana East Gate EUR50 million shopping centre. Construction is well underway, and the latest completion date I heard is November 2010! Which is a lot sooner than expected. I’m guessing they want to create some serious competition for the new City Park shopping centre very quickly.
  My only concern about launching such a big new shopping centre in this area, is that the roads accessing Sauk are very bad, and congestion is already a problem. I know the council has plans for a new ring road to open up access, but for the time being and even after East Gate opens, it could be a slow drive.
  Luckily there is already a good bus route from the centre out along Elbasan road, so the public transport looks ok.  Neue Fotos vom Projekt und umgebung gibts hier:

  http://blog.freshpropertyalbania.com...perty-hotspot/

 5. #275
  Avatar von Arbanasi

  Registriert seit
  14.10.2009
  Beiträge
  6.534
  TID Tower  BVizion (SSC)

 6. #276
  Avatar von Arbanasi

  Registriert seit
  14.10.2009
  Beiträge
  6.534
  Zitat Zitat von Arbanasi Beitrag anzeigen
  Sheshi "Nėnė Tereza"

  24.06.2010  Ols (Urbania.al)  Sheshi "Nėnė Tereza", Konkurs pėr rikonstruksionin e tij

  TIRANE - Bashkia e Tiranės nisi sot punimet pėr rehabilitimin e sheshit “Nėnė Tereza”. Kryetari i Bashkisė, Edi Rama, tha se, "sheshi do tė jetė i transformuar dhe cilėsisht njė hapėsirė urbane".
  “Kjo nuk ėshtė njė betejė lineare, ėshtė njė betejė e nisur nė bashkėpunim me qeverinė italiane prej disa vitesh. Do tė ketė njė konkurs pėr sheshin “Nėnė Tereza”, pėr tė bėrė tė mundur qė me rehabilitimin e rrugės sė parkut tė Liqenit dhe me domosdoshmėrinė qė tė lehtėsohet lėvizja e makinave dhe qytetarėve nė rrugėn e hyrjes nė park nė pjesėn pas sheshit “Nėnė Tereza”, si dhe pėr tė bėrė tė mundur qė edhe vetė sheshi “Nėnė Tereza” tė jetė lehtėsisht i kalueshėm, lehtėsisht i pastrueshėm dhe njėkohėsisht i transformuar nė njė hapėsirė urbane”, tha Rama.

  “Kjo ėshtė njė ndėrhyrje e kėrkuar nga qytetarėt e Tiranės dhe ne po e plotėsojmė kėrkesėn e tyre. Sheshi do tė jetė tėrėsisht i transformuar”, u shpreh Rama.

  Tashmė nė sheshin “Nėnė Tereza” po operohet me vėnien e pllakave tė reja, ndėrkohė qė punimet po zhvillohen paralelisht me ato nė sheshin “Skėndėrbej”.

  http://bw.balkanweb.com/kryesore/1/s...tij-14255.html

  Asfaltohet sheshi “Nėnė Tereza”, sė shpejti konkursi pėr rikualifikimin urban  Bashkia e Tiranės nisi ndėrhyrjen nė sheshin “Nėnė Tereza”, ndėrhyrje e cila ka si qėllim asfaltimin e sheshit nė rreth 12 mijė metra katrorė, deri nė zhvillimin sė shpejti tė konkursit tė planifikuar nė bashkėpunim me Qeverinė Italiane, pėr transformimin cilėsor tė kėtij sheshi dhe zbatimin e njė projekti tė mirėfilltė, i cili do t’i jepte sheshit “Nėnė Tereza”, imazhin e njė sheshi tė standarteve europiane.

  Duke folur para mediave tė pranishme mbi kėtė ndėrhyrje, e cila vjen edhe si kėrkesė e qytetarėve tė kryeqytetit dhe qė do tė lehtėsojė maksimalisht trafikun dhe qarkullimin e mjeteve nė kėtė zonė, Kryebashkiaku Rama u shpreh: “Sikundėr e kemi planifikuar, nė bashkėpunim me Qeverinė Italiane, prej disa vitesh, do tė ketė njė konkurs pėr sheshin “Nėnė Tereza”, por ndėrkohė me rehabilitimin e rrugėve tė Parkut tė Liqenit dhe me domosdoshmėrinė qė tė lehtėsohet maksimalisht lėvizja e makinave dhe qytetarėve nė aksin qė lidh rrugėn e hyrjes nė Park, me pjesėn tjetėr pas sheshit “Nėnė Tereza”, si edhe pėr tė bėrė tė mundur qė vetė sheshi “Nėnė Tereza”, tė jetė lehtėsisht i kalueshėm, lehtėsisht i pastrueshėm dhe njėkohėsisht i transformuar edhe cilėsisht nė njė hapėsirė urbane, ne po bėjmė kėtė ndėrhyrje, njė ndėrhyrje e kėrkuar edhe nga qytetarėt, tė cilėve sot, kemi kėnaqėsinė t’u themi se kėrkesa e tyre po plotėsohet”.

  Bashkia - Arkivi i lajmeve  Video:
  Top Channel - Video: Shtrohet sheshi ?Nėnė Tereza?


  Wird nach einer zeit wieder umgebaut, dann solls mal so aussehen:


 7. #277
  Avatar von Arbanasi

  Registriert seit
  14.10.2009
  Beiträge
  6.534
  Ist nicht in Tirana


  Gosė Island

  Kryeministri Berisha takon njė grup pėrfaqėsuesish tė investitorėve tė projektit tė madh tė turizmit tė Gosė Island, Kavajė

  Kryeministri Berisha takoi sot njė grup pėrfaqėsuesish tė investitorėve tė projektit tė madh tė turizmit tė Gose Island, nė Komunėn Gosė, tė rrethit tė Kavajės, tė kryesuar nga Mike Wilson. Grupi i madh i investitorėve, qė operojnė nė fusha tė zhvillimit tė biznesit ndėrkombėtar, tė kontraktimit tė pasurive tė paluajtshme, tė hotelerisė, arkitekturės ambjentale dhe planifikimit urban, inxhinierisė civile detare, si dhe bankave e tregjeve financiare gjendet nė njė vizitė nė Tiranė, pėr tė lancuar projektin e njė resorti turistik me energji tė riciklueshme, me impakte tė mėdha ekonomike dhe nė punėsim, pėr tė gjithė rajonin.

  Destinacioni i ri turistik do tė krijohet duke u mbėshtetur nė ekspertizėn ndėrkombėtare dhe sė fundmi, tė resortit tė Cape Verde. Nė kėtė projekt, do tė angazhohen partnerė prestigjiozė nė arenėn ndėrkombėtare, tė tillė si Extreme Hotels, Capita Lovejoy, European Golf Design, Metro Urbe, Real Estate Capital Group etj..

  Kryeministri Berisha falėnderoi pjesėmarrėsit pėr prezantimin e njė projekti tė tillė ambicioz dhe siguroi investitorėt pėr mbėshtetjen e qeverisė.

  Keshilli i Ministrave


  Faqja Zyrtare: Gose Development Corporation, Gose Island Resort in Albania


  Urbania.al

 8. #278

  Registriert seit
  28.10.2009
  Beiträge
  4.327
  Zitat Zitat von Arbanasi Beitrag anzeigen
  Ist nicht in Tirana


  Gosė Island

  Kryeministri Berisha takon njė grup pėrfaqėsuesish tė investitorėve tė projektit tė madh tė turizmit tė Gosė Island, Kavajė

  Kryeministri Berisha takoi sot njė grup pėrfaqėsuesish tė investitorėve tė projektit tė madh tė turizmit tė Gose Island, nė Komunėn Gosė, tė rrethit tė Kavajės, tė kryesuar nga Mike Wilson. Grupi i madh i investitorėve, qė operojnė nė fusha tė zhvillimit tė biznesit ndėrkombėtar, tė kontraktimit tė pasurive tė paluajtshme, tė hotelerisė, arkitekturės ambjentale dhe planifikimit urban, inxhinierisė civile detare, si dhe bankave e tregjeve financiare gjendet nė njė vizitė nė Tiranė, pėr tė lancuar projektin e njė resorti turistik me energji tė riciklueshme, me impakte tė mėdha ekonomike dhe nė punėsim, pėr tė gjithė rajonin.

  Destinacioni i ri turistik do tė krijohet duke u mbėshtetur nė ekspertizėn ndėrkombėtare dhe sė fundmi, tė resortit tė Cape Verde. Nė kėtė projekt, do tė angazhohen partnerė prestigjiozė nė arenėn ndėrkombėtare, tė tillė si Extreme Hotels, Capita Lovejoy, European Golf Design, Metro Urbe, Real Estate Capital Group etj..

  Kryeministri Berisha falėnderoi pjesėmarrėsit pėr prezantimin e njė projekti tė tillė ambicioz dhe siguroi investitorėt pėr mbėshtetjen e qeverisė.

  Keshilli i Ministrave


  Faqja Zyrtare: Gose Development Corporation, Gose Island Resort in Albania


  Urbania.al
  Hab mir die Bilder gesehen, und das soll wirklich in Kavajė gebaut werden

 9. #279
  Avatar von Arbanasi

  Registriert seit
  14.10.2009
  Beiträge
  6.534
  Zitat Zitat von Ksamili Beitrag anzeigen
  Hab mir die Bilder gesehen, und das soll wirklich in Kavajė gebaut werden

  Ich hoffs

  Hab mal i-wo gelesen dass in der nähe von Saranda ein ähnliches Projekt geplant ist, es soll "nur" 2 Milliarden € kosten^^
  Kanns grad leider nicht finden...

 10. #280

  Registriert seit
  28.10.2009
  Beiträge
  4.327
  Zitat Zitat von Arbanasi Beitrag anzeigen
  Ich hoffs

  Hab mal i-wo gelesen dass in der nähe von Saranda ein ähnliches Projekt geplant ist, es soll "nur" 2 Milliarden € kosten^^
  Kanns grad leider nicht finden...
  Nähe von Saranda oder Vlora? Ich habe auch davon gehört, aber ich glaube das soll etwas nördlich von Vlora sein vllt. 2-3 km.

LinkBacks (?)

 1. 12.05.2012, 06:34

Ähnliche Themen

 1. Griechische Bauprojekte
  Von El Greco im Forum Bauprojekte
  Antworten: 673
  Letzter Beitrag: 12.01.2018, 20:37
 2. bosnische Bauprojekte
  Von bosmix im Forum Bauprojekte
  Antworten: 35
  Letzter Beitrag: 15.06.2009, 02:14
 3. Sarajevo Bauprojekte
  Von CoolinBan im Forum Bauprojekte
  Antworten: 55
  Letzter Beitrag: 28.09.2008, 23:45
 4. Zenica Bauprojekte
  Von bosmix im Forum Balkan-Städte
  Antworten: 36
  Letzter Beitrag: 28.11.2007, 21:23