BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 37 von 72 ErsteErste ... 2733343536373839404147 ... LetzteLetzte
Ergebnis 361 bis 370 von 716

Tirana - Bauprojekte

Erstellt von Arbanasi, 24.10.2009, 20:06 Uhr · 715 Antworten · 186.694 Aufrufe

 1. #361
  Avatar von Arbanasi

  Registriert seit
  14.10.2009
  Beiträge
  6.534
  Rehabilitimi i "sheshi Skenderbej"


  22.08.2010
  image hosted on flickr  30.08.2010

  Mali.it (SSC)


  01.09.2010
  image hosted on flickr


  image hosted on flickr

  Alex Washko


  02.09.2010  Mali.it (SSC)

 2. #362
  Avatar von Arbanasi

  Registriert seit
  14.10.2009
  Beiträge
  6.534
  Rehabilitimi i "Sheshi Skenderbej"
  Artani
  Urbania.al

 3. #363
  Avatar von Arbanasi

  Registriert seit
  14.10.2009
  Beiträge
  6.534
  Ura mbi Lanė, Rama: Punimet mbarojnė nė dhjetor

  Kryetari i bashkisė sė Tiranės Edi Rama i premton qytetarėve dhe drejtuesve tė automjeteve se punimet qė po kryhen pėr zgjerimin e ures mbi lumin Lane, pranė Shkollės Tekonologjike do tė perfundojnė pėrpara vitit tė ri.
  Punimet per zgjerimin e kesaj ure parashikohej te zgjasnin 10 muaj, e te perfundonin ne fund te muajit maj. Por duket se problemet me trafikun kane sjelle nevojen e pershpejtimit te tyre. Kryetari i bashkise u ka kerkuar qytetareve, mirekuptim per trafikun e krijuar, sidomos ne kete aks, duke e cilesuar kete si nje nderhyrje te domosdoshme per lehtesimin e tij.

  “Kjo ėshtė njė pikė strategjike e zhvillimit tė mėtejshėm tė qytetit, qė ka tė bėjė me lehtėsimin e levizshmėrisė sė makinave dhe cuarjen pėrpara tė procesit transformues tė tė gjithė vijės sė Lanės, ku me ndėrhyrjen qė po bėhet do tė kemi njė tjetėr segment qė do t’i kthehet qytetit si njė pėrmasė e re, e gjelbėr, por edhe si njė zgjidhje pėrfundimtare pėr shkarkimin e ujėrave”, u shpreh Rama.

  Duke devijuar shtratin e lumit te Lanes ne kete segment, ura eshte projektuar me 6 korsi levizjeje ne te dyja drejtimet e saj. Ajo do te pajiset me sinjale te ndricueshem dhe elektronike. Sipas parashikimeve realizmi i ketij projekti do te kete impakt te rendesishem ne rritjen e shpejtesise mesatare te levizjes se mjeteve private dhe atyre publike, cka pritet te reduktoje ndjeshem trafikun.

  Ura mbi Lanė, Rama: Punimet mbarojnė nė dhjetor / top-channel.tv 4. #364
  Avatar von Arbanasi

  Registriert seit
  14.10.2009
  Beiträge
  6.534
  Sport Complex in Kamza, Tirana


  ===> Projekti i Pallatit te Sporteve

 5. #365
  Avatar von Arbanasi

  Registriert seit
  14.10.2009
  Beiträge
  6.534
  Rregullimi i Parlamentit


  Früher


  Jetzt:

  (SSC)


  Bald soll ein komplett neues Parlament gebaut werden...

 6. #366
  Avatar von Arbanasi

  Registriert seit
  14.10.2009
  Beiträge
  6.534
  Zitat Zitat von Arbanasi Beitrag anzeigen

  Toptani Center  Toptani Shopping Center

  The Toptani Shopping Center is part of the recent developments in the Albanian capital Tirana, a city which has emerged with innovative creative force from the past socialist chaos.

  The combination of retail and offices allows for an iconic building following ht erequirements of both progammatic parts. The retail is located easily accesible in the lower floors and arranged around an atrium which follows the natural access routes from the city. The shopping center can be used as shortcut to generate more pedestrian traffic. The inerior of the atrium is clad with mirrors wich will create a magical scenery in which the shapes of the reclining floors mirror themselves.

  The office floors on top are arranged around the same core which is slimmer here which is more efficient for the office program. The office floors provide views over the city and outside spaces, in the albanian climate a real asset.

  The faēade has two main functions: it engages the city by being accesible through a series of stairs and balconies extending the city life and providing a faēade animated with life. Parts of the faēade are devoted to advertising, mostly around the entrances to the arcade of the faēade is clad with a giant LCD screen which can engage the city and is in this new positive tradition of Tirana. The faēade can be programmed according to the events in the centre and it can even serve as screen for important events such as elections or football matches.


  Urbania


  Mali.it (SSC)

  Die Arbeit haben noch nicht angefangen, nur das Grundstück wurde umzäunt..

 7. #367

  Registriert seit
  15.01.2006
  Beiträge
  12.080
  Tirana ist einfach unbeschreiblich schön.

 8. #368
  Avatar von Arbanasi

  Registriert seit
  14.10.2009
  Beiträge
  6.534
  TID dhe Ndėrtesa e re tek "Ura e Tabakėve"

  07.09.2010  Edi H (SSC)

 9. #369
  Avatar von Arbanasi

  Registriert seit
  14.10.2009
  Beiträge
  6.534

 10. #370
  Avatar von Arbanasi

  Registriert seit
  14.10.2009
  Beiträge
  6.534
  Rehabilitimi i "Sheshi Skenderbej"


  09.09.2010  Mali.it (SSC)

LinkBacks (?)

 1. 12.05.2012, 06:34

Ähnliche Themen

 1. Griechische Bauprojekte
  Von El Greco im Forum Bauprojekte
  Antworten: 672
  Letzter Beitrag: 08.11.2017, 15:11
 2. bosnische Bauprojekte
  Von bosmix im Forum Bauprojekte
  Antworten: 35
  Letzter Beitrag: 15.06.2009, 02:14
 3. Sarajevo Bauprojekte
  Von CoolinBan im Forum Bauprojekte
  Antworten: 55
  Letzter Beitrag: 28.09.2008, 23:45
 4. Zenica Bauprojekte
  Von bosmix im Forum Balkan-Städte
  Antworten: 36
  Letzter Beitrag: 28.11.2007, 21:23