BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 4 von 72 ErsteErste 123456781454 ... LetzteLetzte
Ergebnis 31 bis 40 von 720

Tirana - Bauprojekte

Erstellt von Arbanasi, 24.10.2009, 20:06 Uhr · 719 Antworten · 209.347 Aufrufe

 1. #31
  Avatar von Arbanasi

  Registriert seit
  14.10.2009
  Beiträge
  6.534
  Tirana East Gate

  Nje nga projektet tona te shumta, eshte nje qender tregtare gjigande e quajtur "Tirana East Gate" (Porta Lindore e Tiranes), me vendodhje ne Jug- Lindje te Tiranes.  Ai konsiston ne 50,000 m2 per perdorim te shitjes me pakice, argetim dhe ambjente zyrash. Qendra do te jete me dy kate; gjithashtu do te perfshihen minimumi 1500 vende parkimi nen toke dhe mbi toke, ambjente argetimi, restorante, bowling, 6 kinema te pershtatura, lojra, bilardo, qendra te vogla fitnesi dhe pishina te mbyllura, supermarke dhe dyqan elektronik.  Arkitekti projektues i ketij projekti eshte "Laguarda Low" nga Teksas, SHBA, projektuesi i struktures eshte "Conisbee" nga Anglia, ndersa projektuesi mekanik dhe elektrik eshte "Curona Design", nga Anglia.
  Kjo qender ka avantazhin, sepse ne afersi eshte planifikuar te kaloje rruga e unazes, si dhe eshte e vetmja qender tregtare e aprovuar per kete zone gjeografike ne Tirane.

  http://www.manetci.com.al


  Der Bau hat vor wenigen Tage (oder wochen, bin mir nicht ganz sicher) angefangen...

  Tirana East Gate: Now in Full Color

  As the rise of Eastern European development and tourism emerges, previously little-known cultures take on a fresh approach to modernization. RSM Design has the privilege of working with Laguarda.Low Architects and Mane TCI on the latest retail center being built in Albania’s capital city, Tirana. Named Tirana East Gate based on its location in the eastern part of the city, the designs and architecture were inspired by the vibrantly colored buildings that make the city drastically unique to eastern counterparts. The project’s signage and specialty graphics fearlessly use color combined with layers of translucency that capture the feeling of a brilliant culture on the rise. RSM Design met an interesting challenge to choose, coordinate and design for European prefabricated interior sign systems. Based on a selected interior sign family, RSM achieved harmony between the juxtaposition of custom designs and standardized forms.

  http://www.rsmdesign.net

  Inagurohet fillimi i punimeve per Tirana East Gate

  05.10.2009
  gjergjkastrioti (SSC) 2. #32
  Avatar von Arbanasi

  Registriert seit
  14.10.2009
  Beiträge
  6.534
  afer "Librit Universitar")


  Shqiptario (SSC)  Shumė ndėrtime pėrgjatė "Unazės sė re"

  Albaniaaan (SSC)

  Wie es am ende aussehen soll, sieht man rechts unten auf dem Foto...
  oder hier:

 3. #33
  Avatar von Arbanasi

  Registriert seit
  14.10.2009
  Beiträge
  6.534
  West Offices Park


  Kompleksi “West Office Park” shtrihet nė pjesėn perėndimore tė qytetit tė Tiranės, pėrgjatė aksit tė rrugės sė Kavajės, nė territorin e ish-kombinatit tė pėrpunimit tė drurit “Misto Mame”. Kjo ėshtė njė nga zonat me zhvillim tė shpejtė nė pjesėn perėndimore tė Tiranės. Largėsia nga qendra e Tiranės ėshtė vetėm 3.5 km.
  Urbanizimi i zonės nė ish ndėrmarrjen „Misto Mame“ ka pėr qėllim strukturimin e raporteve ndėrmjet ndėrtesave administrative, tė banimit, tė funksioneve tregtare e shėrbimeve tė tjera, gjelbėrimit, infrastrukturės sė transportit etj. Kjo ndėrhyrje do tė japė njė impakt pozitiv nė shumė drejtime.

  Destinacioni kryesor i „West Offices Park“ ėshtė krijimi i njė sistemi zyrash shtrirė nė 4 objekte 9-kate dhe nė njė godine 4-kate. Me njė sipėrfaqe shfrytėzimi prej 5400 m2 pėr secilėn godinė 9 –kate, nė total 21600m2, „West Office Park“ do tė vihet nė shėrbim tė bizneseve tė ndryshme si Banka, Pėrfaqėsi tė Bizneseve tė Huaja dhe Vendase, Institucione dhe Shoqata tė ndryshme etj. nė ndihmė tė tė cilave do tė vihen njėsi tė ndryshme tregtare dhe shėrbimesh qė do tė funksionojnė gjatė gjithė kohės sė funksionimit tė zyrave.
  Kompleksi „West Offices Park“ me mbi 300 vende parkimi nėntokė dhe 80 parkim tė hapur mbitokė shmang nė mėnyrė tė plotė njė prej problemeve mė tė mėdha qė shqetėson sot komplekset me tė tillė destinacion dhe trafikun nė pėrgjithėsi, atė tė parkimit tė automjeteve.
  Njė kompleks i tillė, bazuar nė eksperiencat mė tė mira evropiane, shumė shpejt do tė jetė njė ndėr pikat referuese mė atraktive tė pjesės perėndimore tė kryeqytetit. Me njė arkitekturė moderne tė stadarteve tė larta evropiane, „West Offices Park“ u krijon tė gjitha mundėsitė bisneseve tė jenė dinjitoze pėrballė klientėve si dhe duke rritur perfomancėn dhe imazhin kundrejt partnerėve.

 4. #34
  Avatar von Arbanasi

  Registriert seit
  14.10.2009
  Beiträge
  6.534
  Punimet te Piramida


  marr nga andrea

  Auch die Pyramide wird Renoviert, nur leider kann ich grad das Projekt wie es aussehen soll, nicht finden

 5. #35
  Avatar von Arbanasi

  Registriert seit
  14.10.2009
  Beiträge
  6.534
  Kryetari i Bashkisė sė Tiranės Edi Rama ka inspektuar punimet e realizuara nė objektin “Rikualifikimi Urban i Parkut tė Madh (faza e parė). Rrugėt ku po ndėrhyhet ndodhen nė pjesėn jugore tė Parkut tė Madh tė Liqenit Artificial dhe janė pjesė e projektit pėr rehabilitimin e Parkut tė Madh tė Liqenit.

  Rikonstruksioni i rrugės nė jug tė Parkut tė Madh

  Rruga e parė ėshtė shėtitorja qė nis nga diga dhe shkon paralel me bregun e Liqenit. Ajo ka njė gjatėsi tė konsiderueshme prej 1600 metra linearė dhe ėshtė menduar qė edhe pas rikonstruksionit, kjo rrugė tė kryejė paralelisht dy funksionet e saj tė mėparshme, duke shėrbyer kryesisht si shėtitore por edhe si pistė vrapimi ose pėr aktivitete tė tjera me karakter sportiv. Punimet nė kėtė rrugė janė drejt pėrfundimit.

  Rikonstruksion i rrugės Vėllezėrit Frashėri” nė Parkun e Madh

  Rruga e dytė ku ėshtė ndėrhyrė kalon pranė Kishės tek Liqeni dhe pėrfundon me rrugėn tek “Tre Vėllezėrit Frashėri”. Rruga ka njė gjatėsi prej 1056 metra linearė.

  Rruga e menduar me njė gjerėsi shtrati prej 4 metra, ėshtė shoqėruar me disa sheshe urbane tė ritrajtuara, tė pajisura me ndriēuesa, stola dhe kosha, pra tė gjithė elementet urbanė tė nevojshėm. Edhe nė kėtė rrugė, punimet janė drejt pėrfundimit.  Gjelbėrimi i Parkut tė Liqenit

  Si, pjesė e rėndėsishme e projektit pėr rehabilitimin e Parkut tė Madh tė Liqenit, ėshtė realizuar edhe shtimi i sipėrfaqes sė gjelbėr ose rinatyralizimi i tij, duke synuar shtimin e florės sė Parkut dhe mbjelljen e fidanėve tė rinj nė tė. Pėr kėtė arsye, nė njė sipėrfaqe tė konsiderueshme prej 7 135 m2 ėshtė realizuar mbjellja e rreth 2600 rrėnjė tė reja pemėsh, prej ku:  1- pemė manjolė - 250 copė tė reja
  2- Prunus Dulcis 250 copė
  3- pemė mimoze - 1800 copė
  4- 300 copė rrėnjė pishe

  Procesi i gjelbėrimit tė Parkut do tė vazhdojė gjatė muajit dhjetor, kohė kur ėshtė edhe sezoni i mbjelljes sė pemėve dhe do tė pėrfundojė para datės sė kontraktuar.  tirana.gov.al

 6. #36
  Avatar von Arbanasi

  Registriert seit
  14.10.2009
  Beiträge
  6.534
  Mbi 3 mijė tabela me emra rrugėsh pritet tė vendosen nė Tiranė  Pas pėrfundimit tė emėrtimit tė rrugėve nė qytetin e Tiranės, pjesė e projektit tė Adresarit, Bashkia e Tiranės do tė fillojė sė shpejti vendosjen e tabelave me emrat e rrugėve. Sipas burimeve nga Drejtoria e Transporteve bėhet e ditur se janė mbi 3 mijė tabela qė do tė vendosen nė qytet, si pjesė e procesit tė adresimit tė hapėsirave tė qarkullimit publik.  Ky projekt ėshtė bazuar mbi kriteret e pėrcaktuara nė Vendimin e Kėshillit tė Ministrave nr.446, datė 05.3.2008 mbi "Pėrcaktimin e specifikimeve teknike tė tabelave tė emėrtimeve tė parqeve, shesheve, bulevardeve e rrugėve dhe numėrtimin e tyre”. Ndėrsa numri dhe vendosja nė terren e tyre bazohet mbi pėrvoja dhe standarte tė pėrdorura nė vendet mė tė zhvilluara.  Vendosja e tabelave tė rrugėve do tė krijojė njė standart tė ri nė qytetin e Tiranės, sa i takon sistemit tė adresave dhe modernizimit tė tij. Janė mbi 1304 rrugė tė cilat janė miratuar nė Kėshillin Bashkiak tė Tiranės, nga tė cilat 840 emėrtime tė reja. Gjithashtu projekti parashikon edhe numėrtimin e godinave, e cila do tė plotėsojė si hap i fundit Adresarin e Tiranės. Pėrfundimi i kėtij projekti do tė shoqėrohet edhe me njė reformė nė regjistrat e gjendjes civile, tė cilat do tė pėrshtaten me adresat e reja.

  tirana.gov.al

 7. #37

  Registriert seit
  28.10.2009
  Beiträge
  4.327
  Zitat Zitat von Arbanasi Beitrag anzeigen
  Punimet te Piramida


  marr nga andrea

  Auch die Pyramide wird Renoviert, nur leider kann ich grad das Projekt wie es aussehen soll, nicht finden
  Wird sie etwa moderniesiert oder nur Renoviert?

 8. #38
  Avatar von Arbanasi

  Registriert seit
  14.10.2009
  Beiträge
  6.534
  Zitat Zitat von Ksamili Beitrag anzeigen
  Wird sie etwa moderniesiert oder nur Renoviert?

  Ja, das meinte ich... Modernisiert aber ich hab grad keine ahnung wo ich das Projekt gesehen habe...

 9. #39
  Avatar von Arbanasi

  Registriert seit
  14.10.2009
  Beiträge
  6.534
  Red Tower
  Studio projektuese Apolon-1 ka paraqitur ne faqen e saj nje projekt per nje ndertese te larte buze Lanes. Kjo studio ka projektuar disa projekte ne Tirane dhe Fier, nje pjese e te cilave jane ndertuar.
  Welcome to the Frontpage  Taken from http://forum.urbania.al/showthread.php?t=1325


 10. #40
  Avatar von Arbanasi

  Registriert seit
  14.10.2009
  Beiträge
  6.534
  Tirana East Gate


LinkBacks (?)

 1. 12.05.2012, 06:34

Ähnliche Themen

 1. Griechische Bauprojekte
  Von El Greco im Forum Bauprojekte
  Antworten: 683
  Letzter Beitrag: 27.10.2018, 13:35
 2. bosnische Bauprojekte
  Von bosmix im Forum Bauprojekte
  Antworten: 35
  Letzter Beitrag: 15.06.2009, 02:14
 3. Sarajevo Bauprojekte
  Von CoolinBan im Forum Bauprojekte
  Antworten: 55
  Letzter Beitrag: 28.09.2008, 23:45
 4. Zenica Bauprojekte
  Von bosmix im Forum Balkan-Städte
  Antworten: 36
  Letzter Beitrag: 28.11.2007, 21:23