BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 41 von 72 ErsteErste ... 3137383940414243444551 ... LetzteLetzte
Ergebnis 401 bis 410 von 720

Tirana - Bauprojekte

Erstellt von Arbanasi, 24.10.2009, 20:06 Uhr · 719 Antworten · 198.673 Aufrufe

 1. #401
  Avatar von Arbanasi

  Registriert seit
  14.10.2009
  Beiträge
  6.534
  04.09.2010  Zwanse (SSC)

 2. #402
  IbishKajtazi
  Zitat Zitat von Crazy_Kosovar Beitrag anzeigen
  ist eine strassenbahn überhaupt in plannung ?
  also ich wäre eher für ein u bahn netzt ohne strassen bahn die buslinien reichen völlig aus
  Die Planung steht, bald folgt die Ausschreibung.

 3. #403
  Avatar von Arbanasi

  Registriert seit
  14.10.2009
  Beiträge
  6.534
  Ish ambasada Jugosllave

  14.09.2010  Zwanse (SSC)

 4. #404

  Registriert seit
  07.12.2007
  Beiträge
  13.527
  prizren du anti shqiptar

  tirana hat was besonderes weil sie die hauptstadt jedes albaners ist auf diesem planeten

  warst du jemals dort in den letzen 5 jahren ?

 5. #405
  Avatar von Arbanasi

  Registriert seit
  14.10.2009
  Beiträge
  6.534
  TID Tower

  06.09.2010
  image hosted on flickr

  Kulla (SSC)  23.09.2010
  image hosted on flickr

  simonemassafra

 6. #406
  Avatar von Arbanasi

  Registriert seit
  14.10.2009
  Beiträge
  6.534
  La Serre


  Edi H (SSC)  Die Fotos vom Projekt kann man i-wo am anfang und mitte des Threads finden...

 7. #407
  Avatar von Arbanasi

  Registriert seit
  14.10.2009
  Beiträge
  6.534
  Topalli: Parlamenti mund tė ndėrtohet tek Piramida

  TIRANE - Kryeparlamentarja Jozefina Topalli u shpreh sot se godina e re e Parlamentit tė Shqipėrisė mund tė jetė godina e Piramidės.
  “Idenė ma kanė propozuar disa deputetė dhe unė jam duke e shqyrtuar kėtė, pasi ėshtė me interes nga ana ime. Mendoj se tek Piramida duhet ngritur dhe tempulli i sovranit (Popullit)”, theksoi Topalli pas takimit me kryetaren e Dhomės sė Lordėve tė Mbretėrisė sė Bashkuar, Baronesha Helene Hayman.

  Topalli theksoi se nė 100-vjetorin e pavarėsisė Shqipėria meriton qė tė ketė njė ndėrtesė tė re tė parlamentit. Piramida per te cilen, mė parė kryeministri Sali Berisha tha se ndėrtesa duhet tė kthehet ne nje te, sot sipas Topallit eshte vendi ideal per parlamentin e ri.

  Duke e quajtur njė "sfidė e rėndėsishme nė 100-vjetorin e shpalljes sė Pavarėsisė", Topalli tha se "edhe Shqipėria duhet tė ketė njė parlament dinjitoz nė tė gjithė komponentėt. Kam pasur propozime nga disa deputetė qė parlamenti i ri, sė bashku me godinėn tė zhvendoset aty ku sot ėshtė Piramida. Kjo ėshtė edhe njė lloj simbolike pėr tė zhdukur simbolikėn e piramidės sė njė diktatori dhe pėr tė ndėrtuar godinėn e sovranit, ku merren vendime dhe reforma qė transformojnė vendin tonė Shqipėrinė dhe e bėjnė atė pjesė tė BE-sė".
  Sipas saj, gjithēka do tė diskutohet, me qėllim qė godina aktuale e kryesisė sė Kuvendit t'i kalojė e gjitha gjyqėsorit dhe tė bėhet godinė e tij, ndėrsa parlamenti, salla plenare sė bashku me godinėn tė vendoset aty ku ka qėnė godina e diktatorit Enver Hoxha.

  Topalli me pas rreth vizites me Baroneshen, vlerėsoi marrėdhėniet mes dy vendeve duke veēuar ato politike si mjaft tė shkėlqyera.
  “Kisha fatin qė ta falenderoja Baroneshėn Helene Hayman pėr mbėshtetjen qė Britania i ka dhėnė Shqipėrisė nė tė gjitha proceset integruese” theksoi Topalli.
  Topalli theksoi se vizita e zyrtares britanike vjen nė njė kohė kur Shqipėria ėshtė duke pėrmbyllur procesin e liberalizimit tė vizave dhe pret rezultate nė integrimin nė BE.

  Balkanweb | Topalli: Parlamenti mund tė ndėrtohet tek Piramida - Shqiperi

 8. #408
  Avatar von Arbanasi

  Registriert seit
  14.10.2009
  Beiträge
  6.534
  Zitat Zitat von Arbanasi Beitrag anzeigen
  Topalli: Parlamenti mund tė ndėrtohet tek Piramida

  TIRANE - Kryeparlamentarja Jozefina Topalli u shpreh sot se godina e re e Parlamentit tė Shqipėrisė mund tė jetė godina e Piramidės.
  “Idenė ma kanė propozuar disa deputetė dhe unė jam duke e shqyrtuar kėtė, pasi ėshtė me interes nga ana ime. Mendoj se tek Piramida duhet ngritur dhe tempulli i sovranit (Popullit)”, theksoi Topalli pas takimit me kryetaren e Dhomės sė Lordėve tė Mbretėrisė sė Bashkuar, Baronesha Helene Hayman.

  Topalli theksoi se nė 100-vjetorin e pavarėsisė Shqipėria meriton qė tė ketė njė ndėrtesė tė re tė parlamentit. Piramida per te cilen, mė parė kryeministri Sali Berisha tha se ndėrtesa duhet tė kthehet ne nje te, sot sipas Topallit eshte vendi ideal per parlamentin e ri.

  Duke e quajtur njė "sfidė e rėndėsishme nė 100-vjetorin e shpalljes sė Pavarėsisė", Topalli tha se "edhe Shqipėria duhet tė ketė njė parlament dinjitoz nė tė gjithė komponentėt. Kam pasur propozime nga disa deputetė qė parlamenti i ri, sė bashku me godinėn tė zhvendoset aty ku sot ėshtė Piramida. Kjo ėshtė edhe njė lloj simbolike pėr tė zhdukur simbolikėn e piramidės sė njė diktatori dhe pėr tė ndėrtuar godinėn e sovranit, ku merren vendime dhe reforma qė transformojnė vendin tonė Shqipėrinė dhe e bėjnė atė pjesė tė BE-sė".
  Sipas saj, gjithēka do tė diskutohet, me qėllim qė godina aktuale e kryesisė sė Kuvendit t'i kalojė e gjitha gjyqėsorit dhe tė bėhet godinė e tij, ndėrsa parlamenti, salla plenare sė bashku me godinėn tė vendoset aty ku ka qėnė godina e diktatorit Enver Hoxha.

  Topalli me pas rreth vizites me Baroneshen, vlerėsoi marrėdhėniet mes dy vendeve duke veēuar ato politike si mjaft tė shkėlqyera.
  “Kisha fatin qė ta falenderoja Baroneshėn Helene Hayman pėr mbėshtetjen qė Britania i ka dhėnė Shqipėrisė nė tė gjitha proceset integruese” theksoi Topalli.
  Topalli theksoi se vizita e zyrtares britanike vjen nė njė kohė kur Shqipėria ėshtė duke pėrmbyllur procesin e liberalizimit tė vizave dhe pret rezultate nė integrimin nė BE.

  Balkanweb | Topalli: Parlamenti mund tė ndėrtohet tek Piramida - Shqiperi

  Tirana's iconic "Pyramid" could become Albania's next parliament building. The proposed idea was raised today to the media by current head of the parliament Jozefina Topalli.
  The building is currently undergoing renovation of its exterior. The Pyramid was built in 1987 as a masoleum in honor of the late dictator Enver Hoxha.
  The building was designed by the dictator's daughter Pranvera and son in law Klement Kolaneci.  image hosted on flickr


  7t (SSC)

 9. #409
  Avatar von Arbanasi

  Registriert seit
  14.10.2009
  Beiträge
  6.534
  "Qemal Stafa" bėhet ekstra-modern

  Prishtinė, 1 tetor - Njė stadium qė do tė bėjė krenar gjithė tifozėt e Kombėtares shqiptare nė futboll, do tė nisė tė ndėrtohet nė nėntor tė kėtij viti, ndėrkohė qė punimet do tė pėrfundojnė nė nėntorin e vitit 2012, si dhuratė pėr 100-vjetorin e shpalljes sė pavarėsisė sė Shqipėrisė.
  Stadiumi kombėtar "Qemal Stafa" nė Tiranė, pėr pak javė do tė nisė sė konstruktuari nė tri faza dhe pamja pėrfundimtare e tij do tė jetė magjepse. Bazuar nė projektin e bėrė nga firma spanjolle "RFA Fenwick Iribarren Architects" dhe tė siguruar nga "Koha Ditore", nga lart stadiumi do tė ketė pamjen e hartės sė Shqipėrisė, ulėset do tė jenė tėrėsisht tė kuqe, pista do tė zhduket pėr t'i lėnė hapėsirė zgjerimit tė kapacitetit tė ulėseve. Nga brenda, stadiumi do tė jetė katror i stilit anglez, me shumė hapėsira VIP dhe kapaciteti do tė rritet nga 18 mijė sa ėshtė tani nė 33 mijė ulėse. Zyrtarė tė Federatės sė Futbollit tė Shqipėrisė pohojnė se stadiumi do tė jetė i rangut tė pesė yjeve sipas standardit tė UEFA-s dhe FIFA-s dhe se nė tė mund tė zhvillohen edhe ndeshjet mė tė rėndėsishme tė Ligės sė Kampionėve.
  "Kemi kohė qė punojmė pėr kėtė projekt. Ėshtė dhurata mė e bukur, falėnderojmė gjithė grupet e interesit, shtetin shqiptar, UEFA-n dhe FIFA-n. Shqipėria ėshtė i vetmi vend qė s'ka stadium modern, por do ta ketė", ka thėnė presidenti i FSHF-sė, Armand Duka, tė enjten pėr "Sport Ekspres".
  Vlera e kėtij projekti llogaritet tė jetė 30 milionė euro, 10 milionė euro do tė ndahen nga buxheti i shtetit shqiptar, ndėrkohė qė 20 tė tjera nga FSHF-ja, FIFA dhe UEFA. Sipas marrėveshjes, stadiumi do tė jetė pronė e FSHF-sė nė mėnyrė qė ta lėrė si hipotekė pėr tė ngritur kredi tė mėdha.

  "Qemal Stafa" bėhet ekstra-modern - Shqipėri - Sport - Koha Net  "Qemal Stafa" bėhet ekstra-modern - Shqipėri - Sport - Koha Net

 10. #410
  Avatar von Arbanasi

  Registriert seit
  14.10.2009
  Beiträge
  6.534
  Am besten wäre es wenn man den alten Stadium abreißt, um dort platz für einen großen Park o.ä. zu schaffen. Den neuen könnte man i-wo in der nähe des See's bauen...

LinkBacks (?)

 1. 12.05.2012, 06:34

Ähnliche Themen

 1. Griechische Bauprojekte
  Von El Greco im Forum Bauprojekte
  Antworten: 673
  Letzter Beitrag: 12.01.2018, 20:37
 2. bosnische Bauprojekte
  Von bosmix im Forum Bauprojekte
  Antworten: 35
  Letzter Beitrag: 15.06.2009, 02:14
 3. Sarajevo Bauprojekte
  Von CoolinBan im Forum Bauprojekte
  Antworten: 55
  Letzter Beitrag: 28.09.2008, 23:45
 4. Zenica Bauprojekte
  Von bosmix im Forum Balkan-Städte
  Antworten: 36
  Letzter Beitrag: 28.11.2007, 21:23