BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 43 von 72 ErsteErste ... 3339404142434445464753 ... LetzteLetzte
Ergebnis 421 bis 430 von 720

Tirana - Bauprojekte

Erstellt von Arbanasi, 24.10.2009, 20:06 Uhr · 719 Antworten · 198.288 Aufrufe

 1. #421
  Avatar von Arbanasi

  Registriert seit
  14.10.2009
  Beiträge
  6.534
  Zitat Zitat von Bloody Beitrag anzeigen
  Und fertig sein soll es wann ? @ Arbanasi

  K.a. Wie die gerade Arbeiten, wird es noch ziemlich lange dauern.
  Kuvendi vendos: Te shembet Piramida e Enverit  Kuvendi miratoi dje projektvendimin "Per ndertimin e kompleksit te ri parlamentar". I cili do te ndertohet mbi Piramiden e ish-diktatorit Enver Hoxha, duke i dhene ne kete menyre rruge perfundimisht ndertimit te nje kompleksi modern, ku do te ushtrojne vullnetin e qytetareve shqiptare dhe miratojne ligje te rendesishme ligjvenesit shqiptare. Miratimi i ketij vendimi u parapri nga deklarata e kryeparlamentares Topalli, e pasuar me pas nga ana e kryeministrit Berisha, i cili nenvizoi ne mbledhjen e radhes se qeverise miratimin e nje vendimi te tille. Nderkohe qe ndertimi pikerisht ne vendin ku ishte ngritur Piramida e diktatorit, e selise se parlamentarizmit shqiptar, ka dhe simboliken e vecante. Nderkohe qe ka pasur debate te gjata ne Kuvend, per perpjekjen e radhes te qeverise per te marre borxh permes eurobondit. Mazhoranca, kerkoi miratimin dhe berjen gati te kesaj nisme, ne menyre te pershpejtuar, per te nxitur tregun ne vend dhe zhvilluar ekonomine. Anetaret e Komisionit te Ekonomise, e cilesuan si shume te rendesishme sepse ne kete menyre do te ndikohet shume per ekonomine dhe biznesin. Po keshtu edhe ministri i Financave, Ritvan Bode, kerkoi miratimin sa me pare te kesaj marreveshjeje, qe per opoziten eshte papergjegjshmeri e qeverise dhe korrupsioni ne vend. "Asnje qeveri ne bote si jep zgjidhje duke marre kredi me interesa te tilla. Ne fund te vitit 2011 qeveria duhet te paguaje per kredine e rruges Durres-Kukes, jo vetem interesat por edhe vete kredine prej 195 milione euro. Kjo eshte arsyeja qe qeveria nxiton te rimarre borxh", tha deputeti socialist, Arben Malaj. Sipas tij, kostoja e eurobondit nuk do te jete aq e ulet sa pretendonte mazhoranca dhe perfitimi do te jete ne nje shtrirje kohe me te gjate e pageses se principalit. "E kemi te drejten qe ta mbajme deri ne vitin 2012, por kemi bere perpjekje per ta hequr para kohe per te ulur koston e kesaj kredie", sqaroi ministri Bode. Por kjo ceshtje, hasi diskutime te shumta pavaresisht sqarimeve te ministrit, pasi sipas opozites, borxhi sa vjen edhe behet me i rende per Shqiperine. Borxhi publik, eshte rreth 60 per qind e Prodhimit te Brendshem Bruto. Kjo eshte hera e dyte qe qeveria po tenton te marre borxh permes eurobondit. Plani fillestar ishte ne prill te ketij viti, por deshtoi per shkak te krizes se borxheve. Ne marreveshjen e miratuar ne Kuvend eshte parashikuar nje interes deri ne 8.5 per qind.

  Koha Jone

  Ich hoffe dass das nur ein Witz ist.
  Die Pyramide ist eines der schönsten Gebäude in Tirana und die wollen es abreissen. Als ob Tirana nicht groß genug wäre, um das neue Parlament i-wo anders zu bauen..

 2. #422
  Avatar von Arbanasi

  Registriert seit
  14.10.2009
  Beiträge
  6.534
  Zitat Zitat von Arbanasi Beitrag anzeigen
  Rruga e Kalasë se Tiranës


  Mali.it (SSC)

  Rruga e Kalasë


  27.10.2010
  Arbër k.

 3. #423
  Avatar von Arbanasi

  Registriert seit
  14.10.2009
  Beiträge
  6.534
  Rruga e Kalasë


  31.10.2010

  Arbër.k

 4. #424
  Avatar von Arbanasi

  Registriert seit
  14.10.2009
  Beiträge
  6.534
  Zitat Zitat von Arbanasi Beitrag anzeigen
  Tirana East Gate

  Nje nga projektet tona te shumta, eshte nje qender tregtare gjigande e quajtur "Tirana East Gate" (Porta Lindore e Tiranes), me vendodhje ne Jug- Lindje te Tiranes.  Ai konsiston ne 50,000 m2 per perdorim te shitjes me pakice, argetim dhe ambjente zyrash. Qendra do te jete me dy kate; gjithashtu do te perfshihen minimumi 1500 vende parkimi nen toke dhe mbi toke, ambjente argetimi, restorante, bowling, 6 kinema te pershtatura, lojra, bilardo, qendra te vogla fitnesi dhe pishina te mbyllura, supermarke dhe dyqan elektronik.  Arkitekti projektues i ketij projekti eshte "Laguarda Low" nga Teksas, SHBA, projektuesi i struktures eshte "Conisbee" nga Anglia, ndersa projektuesi mekanik dhe elektrik eshte "Curona Design", nga Anglia.
  Kjo qender ka avantazhin, sepse ne afersi eshte planifikuar te kaloje rruga e unazes, si dhe eshte e vetmja qender tregtare e aprovuar per kete zone gjeografike ne Tirane.

  http://www.manetci.com.al


  Der Bau hat vor wenigen Tage (oder wochen, bin mir nicht ganz sicher) angefangen...

  Tirana East Gate: Now in Full Color

  As the rise of Eastern European development and tourism emerges, previously little-known cultures take on a fresh approach to modernization. RSM Design has the privilege of working with Laguarda.Low Architects and Mane TCI on the latest retail center being built in Albania’s capital city, Tirana. Named Tirana East Gate based on its location in the eastern part of the city, the designs and architecture were inspired by the vibrantly colored buildings that make the city drastically unique to eastern counterparts. The project’s signage and specialty graphics fearlessly use color combined with layers of translucency that capture the feeling of a brilliant culture on the rise. RSM Design met an interesting challenge to choose, coordinate and design for European prefabricated interior sign systems. Based on a selected interior sign family, RSM achieved harmony between the juxtaposition of custom designs and standardized forms.

  http://www.rsmdesign.net

  Inagurohet fillimi i punimeve per Tirana East Gate

  05.10.2009
  gjergjkastrioti (SSC)  Tirana East Gate  October 2010

  Arbër.k

 5. #425

  Registriert seit
  01.11.2010
  Beiträge
  32
  Zitat Zitat von Arbanasi Beitrag anzeigen
  Rruga e Kalasë


  31.10.2010

  Arbër.k
  Woah geil!!! ein Gehweg!!!!!! hab ich ja noch nie gesehen!

 6. #426
  Avatar von Arbanasi

  Registriert seit
  14.10.2009
  Beiträge
  6.534
  Zitat Zitat von YUGO_Balkan Beitrag anzeigen
  Woah geil!!! ein Gehweg!!!!!! hab ich ja noch nie gesehen!

  Auch in deiner Höhle wird es mal soweit sein, dass man sowas baut. Und jetzt verpiss dich und spam hier nicht rum. Danke.

 7. #427
  Avatar von Arbanasi

  Registriert seit
  14.10.2009
  Beiträge
  6.534
  Rikonceptimi i Muzeut Historik, shtohen dy pavione

  I pandryshuar prej më shumë se 3 dekadash, Muzeu Historik Kombëtar po i nështrohet një procesi rikonceptimi të pavioneve dhe objekteve të ekspozuara. Sipas drejtuesve të muzeut, ku ndryshim do të nxjerrë në pah vlera të panjohura më parë, të cilat ose kanë munguar ose nuk janë ekspozuar sic duhet.
  Luan Malltezi- drejtor I MHK : “Që nga viti 1981 nuk është vënë dorë për ndryshimin e muzeut. Ka shumë gjëra të vjetërura dhe të ekpozuara jo sic duhet. Gjithashtu ka periudha të cilat pothujese mungojnë”
  Dy nga pavionet që po i nënshtrohen këtij ristrukturimi janë ai i etnokulturës dhe pavioni i periudhës së realizimit socialist.
  Luan Malltezi: “do të ndertojme pavionin e etnokulturës, platforma është gati prej kohësh dhe do të ndahet në dy seksione. Gjithashtu do të ngrejmë edhe pavionin e periudhës së krijimit të komunizimit”
  Realizimi i këtij projekti bëhet i mundur falë një fondi 3.2 milion dollar dhënë nga qeveria Spanjolle

  tvklan.al

 8. #428
  Avatar von Arbanasi

  Registriert seit
  14.10.2009
  Beiträge
  6.534

 9. #429
  Avatar von Arbanasi

  Registriert seit
  14.10.2009
  Beiträge
  6.534
  Sun AL  RolexAL (SSC)
  Skanderbeg (SSC)


  Home | www.anarch.biz

 10. #430
  Avatar von Arbanasi

  Registriert seit
  14.10.2009
  Beiträge
  6.534
  Long Hill Residence


  www.longhillresidence.com


  Investori: "Classic Group"/"Classic S&J"
  Projektuesi: "A&G Studio" and "Molos Group":

  www.molosgroup.com
  Bauarbeiten zwischen Februar und Mai 2010:


  Skanderbeg (SSC)


  E shkoqen me kta emra Anglisht...

LinkBacks (?)

 1. 12.05.2012, 06:34

Ähnliche Themen

 1. Griechische Bauprojekte
  Von El Greco im Forum Bauprojekte
  Antworten: 673
  Letzter Beitrag: 12.01.2018, 20:37
 2. bosnische Bauprojekte
  Von bosmix im Forum Bauprojekte
  Antworten: 35
  Letzter Beitrag: 15.06.2009, 02:14
 3. Sarajevo Bauprojekte
  Von CoolinBan im Forum Bauprojekte
  Antworten: 55
  Letzter Beitrag: 28.09.2008, 23:45
 4. Zenica Bauprojekte
  Von bosmix im Forum Balkan-Städte
  Antworten: 36
  Letzter Beitrag: 28.11.2007, 21:23