BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 44 von 72 ErsteErste ... 3440414243444546474854 ... LetzteLetzte
Ergebnis 431 bis 440 von 720

Tirana - Bauprojekte

Erstellt von Arbanasi, 24.10.2009, 20:06 Uhr · 719 Antworten · 198.724 Aufrufe

 1. #431
  Avatar von Arbanasi

  Registriert seit
  14.10.2009
  Beiträge
  6.534
  TID Tower  13.11.2010

  image hosted on flickr

  Kulla (SSC)


  14.11.2010


  RolexAL (SSC)

 2. #432
  Avatar von Arbanasi

  Registriert seit
  14.10.2009
  Beiträge
  6.534
  Rama: Xhami e re nė Tiranė

  Njė ditė para festės sė madhe tė Kurban Bajramit, besimtarėt myslimanė marrin lajmin e mirė se ashtu si dy komunitetet e tjera fetare tė mėdha, do tė kenė tashmė njė xhami tė re nė qendėr tė kryeqytetit.
  "Dua t'ju jap nė prag tė kėsaj nate tė mirė, lajmin qė bashkia ka gati planin e punės pėr ndėrtimin e xhamisė sė re, njė nevojė e munguar e komunitetit mysliman", u shpreh Rama.

  Kryetari i bashkise se Tiranes Edi Rama ka zgjedhur pikerisht kete dhurate simbolike per te uruar te gjithe besimtaret myslimane per festen e Kurban Bajramit.Godina e re e xhamise, e parashikuar, ne planin e Tiranes do te ndertohet ne qender te kryeqytetit,diku mbrapa Pallatit te Kultures ,duke kijuar keshtu edhe vizualisht trekendeshin e harmonise fetare te shqiptareve, qe sipas kryebashkiakut eshte nje vlere qe duhet percuar me ide te reja brez pas brezi.

  "Per xhaminė e re kemi gati njė sipėrfaqe tė nėvojshme nė qendėr tė Tiranė, bazuar nė planin e qendrės. Kemi edhe astistencėn teknike pėr tė organizuar konkursin ndėrkombėtar", tha Rama.

  Kryetari i bashkise se Tiranes Edi Rama u shpreh se pergjigja pozitive ndaj komunitetit per nje hapesire me te madhe do te pasoje dhe bashkepunimin e metejshem me perfaqesues te Komunitetit Mysliman deri ne ndertimin e kesaj xhamie dhe muzeut ne krah te saj.


  top-channel.tv

 3. #433
  Avatar von Arbanasi

  Registriert seit
  14.10.2009
  Beiträge
  6.534
  25 studiot qė do tė projektojnė Parlamentin e ri

  Suela Topi 18/11/2010 11:28:00

  Kompleksi parlamentar, Berisha fton edhe studion franceze. Komisioni teknik nis punėn pėr pėrzgjedhjen e mė tė mirėve

  25 studio tė njohura ndėrkombėtarisht kanė shprehur interes pėr ndėrtimin e kompleksit tė ri parlamentar. Nė mbledhjen e Komisionit Shtetėror pėr Ndėrtimin e Parlamentit tė ri shqiptar, Kryeministri Sali Berisha, pasi ka pėrshėndetur tė gjitha studiot pjesėmarrėse, ka deklaruar se ndėrtimi i godinės sė Parlamentit tė ri do tė bėhet nė vend tė Piramidės, jo pėr qėllime politike, por pėr shkaqe ekonomike. Nė mbledhjen e Komitetit Shtetėror, kreu i Bashkisė sė Tiranės, Edi Rama, nuk mori pjesė, ndėrsa Kryeministri Berisha e ka akuzuar kryebashkiakun si nostalgjik tė komunizmit. Nė fund tė fjalės sė tij, kreu i qeverisė la tė nėnkuptohej se ndėrtimi i Parlamentit nuk do tė jetė e vetmja ndėrtesė qė pritet tė ndėrtohet nė Tiranė.  Komisioni Shtetėror

  Plot 25 studio: malazeze, franceze, italiane, gjermane, amerikane e britanike kanė shprehur interes pėr ndėrtimin e Parlamentit tė ri, atje ku sot ėshtė Piramida. Kreu i qeverisė, Sali Berisha, ka falėnderuar tė gjitha studiot, qė kanė treguar interes dhe gatishmėri pėr t’i dhėnė Shqipėrisė projektin mė tė mirė pėr Parlamentin e ri. “Nė themel tė kėtij shteti qėndron institucioni i Parlamentit. Ėshtė ky institucion, qė kėto 20 vite, nė pėrpjekje tė mėdha dhe mbinjerėzore, nė kushte tė njė qėndrimi tė egėr destruktiv tė Partisė sė Punės sė Shqipėrisė dhe mė vonė tė Partisė Socialiste, tė pėrdorimit qoftė dhe tė plumbave nė Parlament, ka vendosur, ka ngritur ēdo vit dhe mė lart ndėrtesėn e demokracisė nė Shqipėri, me reformat qė ka miratuar. Ėshtė ky institucion, nė tė cilin ēdo qytetar shqiptar ka shprehur vullnetin e vet pėr tė pasur pėrfaqėsuesit e tij, pėr tė pasur ndėrtesėn qendrore tė vendit”, - tha Kryeministri, ndėrsa kujtoi se atje ku sot ėshtė Kuvendi, ka qenė Komiteti Qendror i dhunės, terrorit, i shtypjes shqiptare. Ai shtoi se vendimi i marrė pėr ndėrtimin e Parlamentit, aty ku sot ndodhet mauzoleu i Enver Hoxhės, ėshtė para sė gjithash dhe mbi tė gjitha ekonomik, edhe pse nuk e fshehu pėrēmimin ndaj ndėrtimeve tė shėmtuara, qė u bėnė nė Tiranė gjatė periudhės sė diktaturės. “Ata qė kėndojnė kėngėn e vlerave, ata tregojnė se janė vetėm skllevėr tė lejeve tė ndėrtimit, qė marrin nga kryetari i bashkisė nė mbrojtje tė atit tė tij shpirtėror. Unė mund t’u tregoj shqiptarėve jo njė, por me dhjetėra raste, ku ndėrtime identike si hotel “Tirana”, janė rrafshuar si njė dėshmi e dėshtimit arkitekturor. Unė mund t’u faktoj shqiptarėve se pallate si Pallati i Kulturės gjenden vetėm nė Ulanbator dhe se ėshtė njė shėmti arkitekturore pa asnjė vlerė, me njė zero vlerė, qė e shėmton qendrėn e kryeqytetit dhe mbarė vendin”, - tha Kryeministri, duke paralajmėruar kėshtu prishje tė tjera. Sipas tij, Rama ka bėrė ēmos tė ruajė monumentet e komunizmit. “Tė gjitha studiot qė i ka kontraktuar, kanė pasur porosi tė prerė dhe pėrfundimtare: Mos prek trashėgiminė e Enver Hoxhės”, - tha Berisha. Ai shtoi se kryetarin e bashkisė nuk e lėnė 20%. “Kryetari i bashkisė, nė 12 vjet, pėrveē kumbullave tė kuqe, dhe ato nuk bėjnė fruta, sepse siē do t’i thoshte daja i tij Nikita Hrushovi, “se i ha populli, ndaj nuk po i mbjellim”, pėrveē kumbullave tė kuqe, nuk i la gjė tjetėr qytetit, ikjen dhe bojėrat”, - tha ai ndėrsa iu kthye akuzave pėr abuzime me lejet e ndėrtimit. Gjithsesi, sipas Berishės, zgjedhja e Piramidės si vendi mė i pėrshtatshėm ėshtė vetėm kriter ekonomik, pėr mė tepėr qė kėtė vendim e ka marrė Partia Socialiste kur ishte nė pushtet me Kryeministėr Fatos Nanon. Berisha shtoi: “Rama vuan nga fetishi, i gjithė ky qėndrim i tij ėshtė i pėrcaktuar nga sindroma e fetishizimit, qė u bėn objekteve, nė kėtė rast statujave tė diktatorit, kujtimit tė diktatorit, varrit tė diktatorit, mauzoleut tė diktatorit”. Berisha ritheksoi se vendimi ėshtė i prerė dhe pėrfundimtar, Parlamenti do tė ndėrtohet tek Piramida.  Studiot e interesuara pėr projektin e Parlamentit tė ri  1. AMA ARCHITECTURE & DAUDRÉ-VIGNIER

  2. AREA PROGETTO ASSOCIATI & HIJJAS BIN KASTURI

  3. ARX–PAOLO DI NARDO

  4. BAUMSCHLAGER-EBERLE GRUPPE

  5. BEHNISCH ARCHITEKTEN

  6. COOPHIMME(L)BLAU

  7. DAVID CHIPPERFIELD

  8. DANIEL LIBESKIND

  9. DOMINIQUE PERRAULT

  10. BENEDETTA TAGLIABUE - EMBT S.l.

  11. GMP von GERKAN, MARG und PARTNER

  12. ISHIMOTO EUROPE S.r.l.

  13. IVANIŠIN-KABASHI

  14. JACQUES HERZOG, PIERRE DE MEURON

  15. JEAN NOUVEL

  16. JOSEF PAUL KLEIHUES

  17. MARIO BOTTA

  18. MARIO CUCINELLA ARCHITECTS S.r.l.& POLITECNICA Soc. Coop.

  19. MICHAEL HOPKINS

  20. NEUTELINGS RIEDIJK ARCHITECTEN

  21. REM KOOLHAAS

  22. RICHARD MEIER

  23. ROGERS STIRK HARBOUR + PARTNERS L.t.d.

  24. SAMYN and PARTNERS & Sti Studio Tecnico di ingegneria S.r.l.

  25. WILLIAM ALLEN ALSOP

  Gazeta Standard - 25 studiot qė do tė projektojnė Parlamentin e ri

 4. #434
  Avatar von Arbanasi

  Registriert seit
  14.10.2009
  Beiträge
  6.534
  Zitat Zitat von Arbanasi Beitrag anzeigen
  TIRANA | Archea Tower| 85m | 25 fl | U/C


  Archea.it

  RolexAL (SSC)
  Tirana Promises To Be 4-ever Green

  Published on 30-06-2010 by Skyscrapernews.com


  The Albanian capital of Tirana is constructing ten new towers in its city centre, the latest of which is called 4-ever Green, a building that will most definitely take after its own name.

  The scheme has been designed by Italian firm Archea Associati who beat off entries in a competition from Xaveer De Geyter Architecten, Bolles & Wilson, and local company SON Projektim.

  The building is split visually into four vertical elements and designed to gradually angle out and grow fatter as it rises from a slimmer base. Tirana is famous for its ancient masonry towers and these have been the inspiration for this shape.

  Colouring it will be solid green steel panels in a variety different shades with recessed vertical strips of glazing providing the floor-to-ceiling windows for occupants. Separating the vertical sections from their neighbours will be recessed transparent glass that runs all the way up each of the four sides to the top of the tower.

  Construction on the 85 metre tall tower began in early June and once complete it will house retail space on its first floor flors, followed by seven floors of office space, eight levels will have residential apartments, and the upper floors will be occupied by a new luxury hotel with access to a series of roof gardens and a helipad.

  __________________________________________________ ________
  Kulla (SSC)

 5. #435
  IbishKajtazi
  7. DAVID CHIPPERFIELD

  8. DANIEL LIBESKIND

  Freut mich, dass diese beiden ander Ausschreibung teilnehmen. Beide hervoragende Architekten. In Berlin haben sie viele geile Projekte verwirklicht!

 6. #436
  Avatar von Arbanasi

  Registriert seit
  14.10.2009
  Beiträge
  6.534
  Zitat Zitat von IbishKajtazi Beitrag anzeigen
  7. DAVID CHIPPERFIELD

  8. DANIEL LIBESKIND

  Freut mich, dass diese beiden ander Ausschreibung teilnehmen. Beide hervoragende Architekten. In Berlin haben sie viele geile Projekte verwirklicht!

  Ich hoffe nur dass die Pyramide nicht abgerissen wird.
  Sie ist eines der Interessantesten und schönsten Gebäude in Tirana. Es gibt genug Platz wo man das neue Parlament bauen kann.

 7. #437

  Registriert seit
  07.10.2008
  Beiträge
  4.087
  Ich hoffe dass ich in Zukunft auch in Tirana tätig werden kann da gibt es einige Ecken noch

 8. #438
  Avatar von Arbanasi

  Registriert seit
  14.10.2009
  Beiträge
  6.534
  Sistemimi i shtratit tė Lanės  Bashkia - Arkivi i lajmeve


  KingGenti (SSC) 9. #439
  Avatar von Arbanasi

  Registriert seit
  14.10.2009
  Beiträge
  6.534
  Rehabilitimi i Sheshit Skenderbej

  amir ahuvia

 10. #440
  Avatar von Arbanasi

  Registriert seit
  14.10.2009
  Beiträge
  6.534
  TID Tower  23.08.2010

  image hosted on flickr

  Kulla (SSC)


  02.12.2010  RolexAL (SSC)

LinkBacks (?)

 1. 12.05.2012, 06:34

Ähnliche Themen

 1. Griechische Bauprojekte
  Von El Greco im Forum Bauprojekte
  Antworten: 673
  Letzter Beitrag: 12.01.2018, 20:37
 2. bosnische Bauprojekte
  Von bosmix im Forum Bauprojekte
  Antworten: 35
  Letzter Beitrag: 15.06.2009, 02:14
 3. Sarajevo Bauprojekte
  Von CoolinBan im Forum Bauprojekte
  Antworten: 55
  Letzter Beitrag: 28.09.2008, 23:45
 4. Zenica Bauprojekte
  Von bosmix im Forum Balkan-Städte
  Antworten: 36
  Letzter Beitrag: 28.11.2007, 21:23