BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 5 von 72 ErsteErste 1234567891555 ... LetzteLetzte
Ergebnis 41 bis 50 von 720

Tirana - Bauprojekte

Erstellt von Arbanasi, 24.10.2009, 20:06 Uhr · 719 Antworten · 209.441 Aufrufe

 1. #41
  Avatar von Arbanasi

  Registriert seit
  14.10.2009
  Beiträge
  6.534
  Projektet, Plani Rregullues, 4 spitale tė reja

  Parashikimi: 15 poliklinika, 17 shkolla, 175 hektarė gjelbėrim, park nė Paskuqan dhe Farkė
  Plani Urbanistik i Tiranės nuk ka pasur asnjė kundėrshti, pėr sa i takon pjesės mė sociale tė tij. Askush nga kėshilltarėt bashkiakė nuk ka kundėrshtuar ngritjen e 4 spitaleve tė reja, 15 qendrave shėndetėsore, 17 shkollave dhe hektarėve tė gjelbėrimit. Mirėkuptim pothuajse tė plotė, Plani Rregullues i qytetit tė Tiranės ka gjetur edhe pėr punėsimin apo garantimin e njė qyteti policentrit me shumė qendra. Po ashtu pėrmirėsimi i kushteve tė infrastrukturės, rehabilitimi apo edhe rikonstruksioni i disa zonave tė qytetit ėshtė pėrkrahur nga shumica e anėtarėve tė Kėshillit Bashkiak. Nė planin e ri urbanistik ėshtė parashikuar se tė gjitha projektet qė duhet tė ndėrtohen, duhet tė kenė nė vėmendje gjelbėrimin. Pėr kėtė arsye ėshtė parashikuar qė pėr 10-vjeēarin qė do tė vijė, tė krijohen 175 hektarė gjelbėrim.

  Plani parashikon 200 mijė vende tė reja pune dhe mundėsi banimi pėr 400 mijė banorė tė rinj, ndėrsa pritet qė nė vitin 2020 Tirana tė ketė mbi 1 milionė e 40 mijė banorė.

  Sipas kategorive, tė gjitha studimet e pėrfshira nė plan kanė tė bėjnė me hierarkinė e rrjetit rrugor, ndėrtimin e 2 parqeve urbane nė Paskuqan dhe Farkė dhe 15 poliklinika tė reja. Konkretisht bėhet fjalė pėr ndėrtimin e 4 spitaleve dhe 15 qendrave shėndetėsore.

  Planet sociale

  Plani ka parashikuar rehabilitimin, zgjerimin e 4 spitaleve kryesore dhe 15 poliklinikave, si dhe ndėrtime tė reja nė zonat periferike. Parashikohet qė deri nė vitin 2020 tė kryhet ndėrtimi i minimalisht 17 shkollave tė reja, ndėrtimi i njė kampusi tė ri qė tė akomodojė universitete, konvikte, kompani tė teknologjisė sė lartė, kėrkim dhe zhvillim, lehtėsira sportive.

  Parashikohet decentralizimi, shtrirja e shėrbimeve ekzistuese administrative nė qendra dytėsore.

  Sipas Planit Rregullues tė Tiranės, mendohet qė rezervimi i tokės publike tė administruar nga entet publike pėr pėrdorim publik dhe ngritja e njė fondi pėr blerjen e tokės, me qėllim qė autoritetet vendore tė bėhen vepruese nė tregun e pasurive tė paluajtshme. "Duhet tė ruhen hapėsirat e gjelbra brenda zonės urbane: parku i Liqenit, parku i Farkės dhe parku i Paskuqanit. Mbjellja sistematike e pemėve nė rrugėt e qytetit pėr tė plotėsuar nevojėn pėr hapėsira tė gjelbra

  Hapėsirat e gjelbra janė pėrcaktuar si kusht nė zonat dhe projektet e reja tė zhvillimit", thuhet nė dokumentin e Planit Rregullues tė kryeqytetit.

  Unaza e Madhe

  Ndėrtimi i Unazės sė Madhe mendohet tė bėhet nė tri faza, sipas trafikut aktual dhe atij tė pritshėm: pjesa perėndimore dhe jugore, pjesa veriore, pjesa lindore. Sipas Planit Rregullues,

  parashikohet krijimi i njė korsie tė posaēme pėr autobusėt nė qendrėn e qytetit dhe nė arteriet kryesore tė Tiranės,

  ndėrtimi i stacioneve tė reja hekurudhor, krijimi i lidhjeve tė reja me stacionet e autobusėve, linja tė reja hekurudhore.


  Zbatimi i njė politike parkimi jashtė rrugėve dhe nė rrugė.

  Pėrcaktimi i korsive tė kėmbėsorėve dhe ēiklistėve nė qendrėn e qytetit dhe pėrgjatė lumit tė Lanės ėshtė njė nga pikat kryesore tė kėtij plani. Objektivat kryesore janė zhvillimi i dinamikave social-ekonomike si dhe gjetja e njė ekuilibri midis interesave publike dhe private. Dinamikat social-ekonomike varen nga dy faktorė kryesorė: Rritja e numrit tė banorėve dhe mbulimi i tyre me banesa dhe shėrbime. Sigurimi i cilėsisė dhe kapacitetit tė infrastrukturės, transporti publik, trafiku, elektriciteti, ujėsjellėsi, telekomunikacioni. Ėshtė llogaritur shtimi me 400.000 banorė tė rinj pėr vitin 2020.

  Gazeta Shqip

 2. #42
  Avatar von Arbanasi

  Registriert seit
  14.10.2009
  Beiträge
  6.534
  Tirana Northern Lake Area Projekt

  Ideja e studios fituese MVRDV “Tirana Rocks /Gurėt e Tiranės” THE WINER project
  Projekti i propozuar nga Winy Mass ėshtė njė frymėzim unikal qė ka buruar nga kjo zonė dhe jo njė shembull i kopjuar nga vende tė tjera nė botė.
  Ndėrtesa tė reja, kulla, hotele, qendra tregėtare, banka, por edhe njė plazh buzė liqenit - kėtu konsiston projekti fitues.
  Ndėrtesat janė tė shtrira nė pjesėn poshtė Digės, me pamje tė drejtuar nga liqeni. Midis tyre dhe Digės lihet njė hapėsirė ku do tė kalojnė ura prej druri qė do tė lidhin katet e treta tė ndėrtesave me zonėn pėrgjatė liqenit.
  Ideja e veshjes sė Digės me shkallė druri dhe vende shlodhėse krijojnė jo vetėm tribunėn e liqenit, por edhe njė park tė ri brenda tij si njė zonė me aktivitete tė reja sociale. Kullat qėndrojnė nė kėmbė, janė tė ulura, apo edhe tė shtrira duke krijuar kėshtu hapėsira me karakter tė ndryshėm tė cilat e bėjnė zonėn mė tėrheqėse.
  Sė bashku, kėto ndėrtesa kthehen nė njė seri gurėsh/shkėmbinjsh, njė formacion shkėmbor i cili tenton tė bėhet ikona shkėlqyese nė park, buzė liqenit. Pėrsa i takon gjelbėrimit tė parkut, vendosja e pemės jacaranda me kurorėn e saj blu nė hapėsirėn pėrreth liqenit e shton romanticitetin nė kėtė zonė.


  Bashkia - Lajmet e Ditarit  Ist schon lange dass dieses Projekt gewonnen hat, ob es nocht gebaut wird?!

 3. #43

  Registriert seit
  04.05.2009
  Beiträge
  13.681
  Der "Red Tower" sieht mal geil aus.

 4. #44
  Avatar von Arbanasi

  Registriert seit
  14.10.2009
  Beiträge
  6.534
  Zitat Zitat von Arbanasi Beitrag anzeigen
  Tirana Northern Lake Area Projekt

  Ideja e studios fituese MVRDV “Tirana Rocks /Gurėt e Tiranės” THE WINER project
  Projekti i propozuar nga Winy Mass ėshtė njė frymėzim unikal qė ka buruar nga kjo zonė dhe jo njė shembull i kopjuar nga vende tė tjera nė botė.
  Ndėrtesa tė reja, kulla, hotele, qendra tregėtare, banka, por edhe njė plazh buzė liqenit - kėtu konsiston projekti fitues.
  Ndėrtesat janė tė shtrira nė pjesėn poshtė Digės, me pamje tė drejtuar nga liqeni. Midis tyre dhe Digės lihet njė hapėsirė ku do tė kalojnė ura prej druri qė do tė lidhin katet e treta tė ndėrtesave me zonėn pėrgjatė liqenit.
  Ideja e veshjes sė Digės me shkallė druri dhe vende shlodhėse krijojnė jo vetėm tribunėn e liqenit, por edhe njė park tė ri brenda tij si njė zonė me aktivitete tė reja sociale. Kullat qėndrojnė nė kėmbė, janė tė ulura, apo edhe tė shtrira duke krijuar kėshtu hapėsira me karakter tė ndryshėm tė cilat e bėjnė zonėn mė tėrheqėse.
  Sė bashku, kėto ndėrtesa kthehen nė njė seri gurėsh/shkėmbinjsh, njė formacion shkėmbor i cili tenton tė bėhet ikona shkėlqyese nė park, buzė liqenit. Pėrsa i takon gjelbėrimit tė parkut, vendosja e pemės jacaranda me kurorėn e saj blu nė hapėsirėn pėrreth liqenit e shton romanticitetin nė kėtė zonė.


  Bashkia - Lajmet e Ditarit  Ist schon lange dass dieses Projekt gewonnen hat, ob es nocht gebaut wird?!


  Hier ist ein ähnliches Projekt, von der gleichen Firma für Spanien designt:


 5. #45

  Registriert seit
  28.10.2009
  Beiträge
  4.327
  Sieht ja alles richtig schön aus, doch ich kann nicht fest daran glauben das alles gebaut wird.
  Selbst wenn nur 50% baut wäre ich zufrieden.
  Kann es kaum erwarten Tirana zubesuchen, sieht ja echt geil aus.

 6. #46
  Karim-Benzema
  red tower sieht echt geil aus

 7. #47
  Avatar von Arbanasi

  Registriert seit
  14.10.2009
  Beiträge
  6.534
  City Park - Shoppingcenter

  CityPark Albania - Home


  Ist noch nicht Fertig...

 8. #48
  Avatar von Arbanasi

  Registriert seit
  14.10.2009
  Beiträge
  6.534
  Tirana - Park City


  This project is located in the western outskirts of Tirana, an area under heavy development in recent years due to its prime location close to the main entrance door to Albania's Capital.  With a total of approx. 400.000 sqm floor built area it will house about 7.000 inhabitants. It stretches between two large parks, whose conceptual design was also part of the design brief: Runway Park, the 1.1 km former landing strip, and Lana Park, an extension of the city's main green axis.
  The design proposes an urban layout that forms a hinge between these two parks, makes them accessible and connects them while strenghtening the distinctively different character of both. The urban structure is a combination of three typologies, offering a broad variation of lifestyles opposed to the prevelant development paradigm of 9 floor broken perimeter blocks in downtown Tirana.

  Studio: Cityfoerster
  Architects: Mareike Henschel, Martin Sobota with: Harm Timmermans (shift), Ulrike Centmayer (landscape)


  PARK CITY<br />Tirana/ Albania


  7t

 9. #49
  Avatar von Arbanasi

  Registriert seit
  14.10.2009
  Beiträge
  6.534
  TID Tower

  05.11.2009


  Albaniaaan (SSC)

 10. #50
  Avatar von Arbanasi

  Registriert seit
  14.10.2009
  Beiträge
  6.534
  Edit...

LinkBacks (?)

 1. 12.05.2012, 06:34

Ähnliche Themen

 1. Griechische Bauprojekte
  Von El Greco im Forum Bauprojekte
  Antworten: 683
  Letzter Beitrag: 27.10.2018, 13:35
 2. bosnische Bauprojekte
  Von bosmix im Forum Bauprojekte
  Antworten: 35
  Letzter Beitrag: 15.06.2009, 02:14
 3. Sarajevo Bauprojekte
  Von CoolinBan im Forum Bauprojekte
  Antworten: 55
  Letzter Beitrag: 28.09.2008, 23:45
 4. Zenica Bauprojekte
  Von bosmix im Forum Balkan-Städte
  Antworten: 36
  Letzter Beitrag: 28.11.2007, 21:23