BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 50 von 72 ErsteErste ... 4046474849505152535460 ... LetzteLetzte
Ergebnis 491 bis 500 von 720

Tirana - Bauprojekte

Erstellt von Arbanasi, 24.10.2009, 20:06 Uhr · 719 Antworten · 198.553 Aufrufe

 1. #491
  Avatar von Lahutari

  Registriert seit
  08.12.2010
  Beiträge
  5.050
  omg das neue parlament

  ich hab die ganze zeit gehofft bitte nicht nr 3 alles außer nr 3!!!

 2. #492
  Avatar von Arbanasi

  Registriert seit
  14.10.2009
  Beiträge
  6.534
  TID Tower


  07.04.2011

  image hosted on flickr


  image hosted on flickr
  10.04.2011

  image hosted on flickr

  Kulla (SSC)  Edi H (SSC)

 3. #493
  Avatar von Arbanasi

  Registriert seit
  14.10.2009
  Beiträge
  6.534
  Rruga e Kalasė gjate punimeve


  04.04.2011

  image hosted on flickr  matthew_reames


  V. Miho

  RolexAL (SSC)  Pas perfundimit  RolexAL (SSC)

 4. #494
  Avatar von Arbanasi

  Registriert seit
  14.10.2009
  Beiträge
  6.534
  Punimet tek ish-Fusha e Aviacionit ( "Parku 1 Kilometer")
  06.04.2011  V. Miho

  RolexAL (SSC)


  Mit n'paar Wasserbrunnen würde es um einiges besser aussehen. Ist aber auch nicht schlecht, wenn man es mit vorher vergleicht

 5. #495
  Avatar von Arbanasi

  Registriert seit
  14.10.2009
  Beiträge
  6.534
  Zitat Zitat von Arbnor Beitrag anzeigen
  omg das neue parlament

  ich hab die ganze zeit gehofft bitte nicht nr 3 alles außer nr 3!!!

  Es ist auch kein Wunder wenn man sieht von welchen Idioten, Albanien Regiert wird.
  Wenns um Geld geht (Korruption) schliessen die auch mal die Augen und sehen nicht hin worauf sie "tippen"...

 6. #496
  Avatar von Arbanasi

  Registriert seit
  14.10.2009
  Beiträge
  6.534
  Sheshi Skenderbej


  04.04.2011

  image hosted on flickr


  image hosted on flickr


  image hosted on flickr


  image hosted on flickr


  image hosted on flickr


  image hosted on flickr


  image hosted on flickr


  image hosted on flickr


  image hosted on flickr


  image hosted on flickr


  image hosted on flickr


  image hosted on flickr


  image hosted on flickr


  image hosted on flickr

  matthew_reames

 7. #497
  Avatar von Arbanasi

  Registriert seit
  14.10.2009
  Beiträge
  6.534
  Sheshi Skenderbej


  image hosted on flickr


  image hosted on flickr


  image hosted on flickr


  image hosted on flickr

  matthew_reames

 8. #498
  Avatar von Arbanasi

  Registriert seit
  14.10.2009
  Beiträge
  6.534
  Sheshi Skenderbej


  image hosted on flickr


  image hosted on flickr


  image hosted on flickr


  image hosted on flickr


  image hosted on flickr


  image hosted on flickr


  image hosted on flickr


  image hosted on flickr
  09.04.2011

  image hosted on flickr


  image hosted on flickr


  image hosted on flickr

  matthew_reames


  19.04.2011


  V. Miho

 9. #499
  Avatar von Arbanasi

  Registriert seit
  14.10.2009
  Beiträge
  6.534
  Sheshi Skenderbej


  Tension tek sheshi Skėnderbej


  Taskforca e Drejtorisė sė Pėrgjithshme nė Drejtorinė e Tatimeve mbrėmjen e tė mėrkurės ka zhvilluar njė kontroll nė sheshin Skėrnderbej ku bashkia ka nisur mbjelljen e barit nė njė prej pjesėve tė pėrfunduara tė kėtij sheshi nė rikonstruksion.

  Njė prej detyrave primare tė kėsaj task force ėshtė hetimi krimit ekonomik. Inspektorėt e kėsaj task force kėtė radhė kanė investiguar punimet qė po kryen bashkia pėr mbjelljen barit dhe cila ėshtė origjina e nga vjen.

  Ata kanė marrė nė pyetje puntorėt e shėrbim-gjelbėrimit tė bashkisė.

  Nė kėtė tė pjesė tė sheshit ka ardhur edhe deputeti Eduart Shalsi i cili e ka komentuar ngjarje si njė mobilizim total tė shtetit dhe gjithėfarėlloj policie pėr mos tė lejuar mbjelljen e barit duke rikthyer edhe njėherė skemat e mėrzitėshme tė bllokimit nga shteti.

  Top-Channel pyeti inspektorėt e taskės forcės qė ndodheshin brėnda makinave tė tyre.

  Puntorėt e bashkisė tė ngarkuar me mbjelljen e barit thonė se kjo ishte hera e dytė qė task forca e Drejtorisė sė Tatimeve zhvillon kontrolle tė kėsaj natyre.

  Tension tek sheshi Skėnderbej / top-channel.tv

  Bar elektoral ne sheshin "Skenderbej", ekspertet: Shkaterron ambientin

  Menjehere pas vendosjes me ritme mjaft te shpejta te barit ne qender te kryeqytetit, ambientalistet kane dhene alarmin se ai nuk ka asnje funksion. As nuk kryen funksionon jetik te fotosintezes, as nuk lejon teknikisht mbjelljen e pemeve brenda hapesirave te tij dhe as nuk ka jetegjatesi. Sepse, bari i vendosur (ne kete rast folja "mbjelle" nuk ka vend), eshte gjysme natyral dhe gjysme artificial, si bari qe vihet ne fushat e futbollit. Ambientalisti Sazan Guri ka shpjeguar teknikisht pse ky bar ka thjesht nje efekt elektoral.

  Mangesite

  Sipas ambientalisti Sazan Guri bari, gjysme natyral dhe gjysme artificial, nuk mundon kryerjen e procesit mjaft jetesor, te fotosintezes, per te cilin kemi shume nevoje. E formuluar me pak fjali, procesi i fotosintezes eshte i nevojshem per jete dhe tek bimet gjethi e kryen kete proces. "Fotosinteza ka rendesi te madhe per jeten e njeriut. Pa fotosinteze nuk ka jete, sepse ky proces na mundeson frymemarrjen", shpjegojne ambientalistet. Por, bari i vendosur ne shesh, nuk e kryen dot funksionin kryesor qe duhet te kryeje. I vetmi efekt pozitiv i tij, nese mund ta quajme keshtu, tij bari, eshte vendosja e shpejte e tij, ndaj edhe ambientalistet e kane emertuar kete bar "elektoral". Sipas Sazan Gurit, ky lloj bari qe eshte shtruar ne shesh, ka nje jetegjatesi mjaft te kufizuar per nje hark kohor prej 3 vjetesh. Kjo do te thote se cdo tre vjet, ai duhet nderruar. Ambientalistet vijojne se ky bar-tapet, pervec pamjes ngjyre jeshile qe te ofron ne cdo stine te vitit, nuk te lejon te mbjellesh ne te asnje lloj bime apo peme, dhe per me teper nuk kryen procesin e fotosintezes, qe eshte jetesore per qendren e Tiranes.

  Kostoja

  Pervecse nuk kryen asnje funksion, bari i vendosur se fundmi ne lulishten e qendres, ka edhe nje kosto mjaft te larte. Sipas specialisteve, nje meter katror, kushton 10 dollare. Nese bejme nje perllogaritje te thjeshte per nje siperfaqe prej 4 mije metrash katrore qe eshte lulishtja, shtrimi i ketij tapeti te gjelber kushton 40 mije dollare, te cilat do te paguhen nje here ne tre vjet nga taksapaguesit e kryeqytetit. Ne fakt, ky nuk do te ishte precedenti i pare i ketij lloji ne Tirane. Tek shumica e te ashtuquajturave "lulishte", bashkia e Tiranes ka vendosur bar-tapet te ketij lloji, duke genjyer qytetaret e duke ua "shitur" ate per jeshillek, gjelberim. Ne fakt, ngjyren e ka vertet te gjelber, por kurrsesi nuk kryen funksionin jetik qe kryen bari natyral. Secili prej nesh mundohet ta kuptoje nxitimin e madh qe ka kryetari i bashkise se Tiranes, Edi Rama per te bere ndonje rikonstruksion te mundshem para dates se zgjedhjeve, por nuk mund te kuptojme se pse kete duhet ta paguajne qytetaret, jo vetem qe "u shitet sapuni per djathe", porse ky mashtrim rendon drejtperdrejt ne xhepat e tyre, si taksapagues qe jane.

  10 Dollare Kushton nje meter katror i barit-tapet qe ka shtruar bashkia e Tiranes ditet e fundit ne lulishten e "Sheshit Skenderbej". Siperfaqja e lulishtes eshte rreth 4 mije metra katrore cka do te thote se vendosja e barit ka kushtuar 40 mije dollare.

  Fotosinteza

  Duke qene gjysme artificial dhe gjysme natyral, bari nuk lejon kryerjen e procesit jetik te fotosintezes. E permbledhur ne pak fjale, biologjia na ka mesuar se "Pa fotosinteze nuk ka jete, sepse ky proces na mundeson frymemarrjen.".

  Precedenti

  Ky nuk eshte precedenti i pare i ketij lloji ne Tirane. Tek shumica e te ashtuquajturave "lulishte", bashkia e Tiranes ka vendosur bar-tapet te ketij lloji, duke genjyer qytetaret e duke ua "shitur" ate per jeshillek, gjelberim.

  Koha Jone

  Kape njanin, e mshoj tjetrit!

 10. #500

  Registriert seit
  06.02.2011
  Beiträge
  3.057
  In den lagjet von Tirana siehts dann nicht mehr so rosig aus..

LinkBacks (?)

 1. 12.05.2012, 06:34

Ähnliche Themen

 1. Griechische Bauprojekte
  Von El Greco im Forum Bauprojekte
  Antworten: 673
  Letzter Beitrag: 12.01.2018, 20:37
 2. bosnische Bauprojekte
  Von bosmix im Forum Bauprojekte
  Antworten: 35
  Letzter Beitrag: 15.06.2009, 02:14
 3. Sarajevo Bauprojekte
  Von CoolinBan im Forum Bauprojekte
  Antworten: 55
  Letzter Beitrag: 28.09.2008, 23:45
 4. Zenica Bauprojekte
  Von bosmix im Forum Balkan-Städte
  Antworten: 36
  Letzter Beitrag: 28.11.2007, 21:23